Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2010., 14:14   #161
Moraćeš i meni dati koji savjet jer uz maslinu i žižulu za gušt bi posadija i malo kupina. Ali otom potom tek je ideja
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 14:21   #162
Za to trebaš vode. Bez vode su male i trpke. Imaju jako plitak korijen.15 - 20 cm. Ja da imam love kupio bih poljoprivredno zemljište dolje na moru i posadio kupine. I nek si beru sami, stari to ti je lova, nema bolesti na moru, samo navodnjavanje i štand ispred kuće, samo treba imati puno vode za njih u 7 i 8 mjesecu. Uz kupine im prodaš sve živo i maslinovo ulje i bevande i žižule
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 15:50   #163
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Odi kod frenda koji ima kupine, bilo koje, ne divlje, uzmi 30 lončića za sadnju sa sobom. Napuni svaki lončić sa zemljom, vrh kupine zabodi u nj. i lončić zakopaj u zemlju. Oko 10.10 odi opet kod frenda , ovaj put sa škarama i pronađi lončiće koje si zakopao, određi na recimo 10-15 cm od zemlje i odnesi u vinograd. Sve ostalo znaš , kao i loza : rupa -gnoj-zatrpaš-zaliješ i čekaš. Sljedeće godine možeš i nemoraš imati plod ( ja sam imao ove godine, posađene prošlu jesen u vinogradu), ali one iza imaš sigurno. Imam ti ja to na stranici sve opisano.
Nemam nikog da uzgaja kupine, tak da otpada ovo s frendom. Jedino sadnice gotove. E sad, kad se one sade, koliko para, dal rode prvu godinu sadnje?
john.doe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 16:20   #164
Jesen
oglasnik
ponekad da , ponekad ne
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 12:51   #165
Šta je, ma nisu li zamrli svi profitabilni projekti?
orcka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 13:10   #166
Kod mene je vino još u bačvi i krčka se. Niš nije zamrlo. Drugi diobi trebao skinuti sa taloga i staviti na mirno vrenje.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 18:45   #167
More li trampa kilo za kilo? Ja neman svoje ali iman tri dobra IZVORA. Mislin da bi i Bozanić rado drža misu s ovin vinima.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 23:13   #168
Što mislite, jel bi kupina (s bodljama) bila dobra kao živa ograda? Viđao sam terene potpuno zarasle kupinom (divljom) i savršeno uređene male plantaže. Meni treba nešto između. Planiram voćnjak koji moram ograditi, i već sam odlučio da neću željezo na terenu. Odlučio sam se za živicu oko cijelog terena (nije velik), prvo sam razmišljao o grabu ili nečem sličnom, a sad mi na pamet pada da ipak pozabadam stupove i razvučem žicu između njih, a gusto posadim kupinu. Kupinu bih formirao u prirodni zid, a nadao se da će u određeno doba godine zid biti i jestiv.

Dakle, može li se na taj način uzgojiti kupina? Jer do sad se uvijek spominjalo nemilosrdno rezanje nakon berbe. Meni je ipak draža zaštita voćnjaka nego da mi živi zid ima neki sjajan urod. Ako bi ovo bilo ok, kako da dođem do sadnica? Meni ne trebaju kupine bez trnja, znači odgovara mi i ova što divlje raste po nekima od susjednih terena. Da odem do susjeda i oslobodim ga napasti, a sebi osiguram sadnice? Ili ipak da odem u rasadnik?
Drug Mile is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 09:30   #169
Drug Mile,
S kupinom nemaš problema raste ko divlja, ali bolje ti ju je kultivirati (ne uzeti onu divlju) jer je se kasnije nemožeš riješiti, osim herbicidima. Ali svakako moraš rezati stare, jer će ti s vremenom nastati prava đungla starih osušenih stabljika.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 21:11   #170
Tnx Diabolica, ovo mi odgovara, neka raste divlje, a rezati ću kad bude pre-divlje. Sada idem pročitati sve što nađem o kupini. Usput, koliko je mlada kupina privlačna kozama i drugim domaćim i divljim životinjama? Hoću li prvo morati ograđivati svoju buduću ogradu? Nisam baš na to mislio...
Drug Mile is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 21:49   #171
Bi li sad bilo ok vrijeme za počet tražiti sadnice kupine za proljetnu sadnju, ili je dovoljno na proljeće prelistati oglasnik? Meni treba 100-200 kom, znači nije neka količina, ali može li se desiti da mi promaknu sadnice jer nisam rezervirao?
Drug Mile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 17:35   #172
rane sorte kupina

Imam zasađen kupinjak s oko 200 sadnica koje izvrsno i kvalitetno rode (postavljen je sustav navodnjavaanja kap po kap). Sve su ista (kasna) sorta, mislim da je Thornfree. Sam sam ih razmnožio od nekoliko koje sam dobio na poklon. Sazrijevaju od početka 8 mjeseca nadalje. Čuo sam da postoje i ranije sorte i rado bih zasadio nekoliko sadnica, jer mi je želja jestu kupine i tijekom srpnja.
Molim savjet koje su to ranije sorte i gdje se mogu nabaviti.
škembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 18:54   #173
[QUOTE=škembo;31747042]Imam zasađen kupinjak s oko 200 sadnica koje izvrsno i kvalitetno rode (postavljen je sustav navodnjavaanja kap po kap)

Pa daj nam (ne budi lijen ) opisi i poslikaj malo taj tvoj nasad.
Kave stupove imas, na koju visinu orezujes... kako je izvedeno navodnjavanje (vodovod, bunar, akumulacija.., koje cijevi i kako si ih spojio)

Inace, kod nas lako nabavljiva sorta Thornless Young sazrijeva pocetkom sedmog mjeseca...
OrahovaNevjesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 20:00   #174
[QUOTE=OrahovaNevjesta;31748490]
Quote:
škembo kaže: Pogledaj post
Imam zasađen kupinjak s oko 200 sadnica koje izvrsno i kvalitetno rode (postavljen je sustav navodnjavaanja kap po kap)

Pa daj nam (ne budi lijen ) opisi i poslikaj malo taj tvoj nasad.
Kave stupove imas, na koju visinu orezujes... kako je izvedeno navodnjavanje (vodovod, bunar, akumulacija.., koje cijevi i kako si ih spojio)

Inace, kod nas lako nabavljiva sorta Thornless Young sazrijeva pocetkom sedmog mjeseca...
Sustav za navodnjavanje je prihvatljive cijene. Crijevo je gumeno (čvrsta guma) cijena je bila samo 1,5 kn po metru dužnom, kapakljka 1 kuna, T račvalice i ostale račvalice za spajanje i račvanje oko 7 ili 8 kn po komadu,a trebalo ih je 2 za svaki red. Spajanje je vrlo jednostavno. To sam radio ljeti (guma je mekanija i lako se razvlači) i nije bio nikakav problem ručno spojiti račvalice i cijevi. Za upiknuti kapaljku na odgovarajuće mjesto koristio sam mali plastični probojac (veličina ključa za auto). Nakon što se cijev malo probode kapaljka se lako utisne. Kapanje se na svakoj kapaljci može regulirati da kapa jače ili slabije. Za sav taj posao treba nekoliko sati i potrebna je pomoć samo jedne osobe i to dok se crijevo razvlači (kupuje se u kolutu od 100 metara). Ja tako navodnjavami breskve, kruške, a onda i jabuke. Za vodu koristim cisternu od 1000 litara (cisterna je na povišenom položaju- voćnjak i kupinjar su niže pa je pritisak jako dobar) koristim vodu iz vodovoda i nakon što voda odstoji 1 dan pustim da kapa. Stupovi su plastični s tim da su čeoni usidreni. Cijena stupova je 30 kuna po komadu. Stavio sam 4 žice. Kod mene nije problem vjetar jer je zaštićen položaj pa mogu izdržati i plastični stupovi.
škembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 20:11   #175
Pa daj nam (ne budi lijen ) opisi i poslikaj malo taj tvoj nasad.
Kave stupove imas, na koju visinu orezujes... kako je izvedeno navodnjavanje (vodovod, bunar, akumulacija.., koje cijevi i kako si ih spojio)

Inace, kod nas lako nabavljiva sorta Thornless Young sazrijeva pocetkom sedmog mjeseca...[/QUOTE]

Orezujem na visinu od 1,90 m. Iznad gornje žice samo 1 ili 2 pupoljka. Inače ako bi ostavio veću duljinu poslije bi se polomilo od težine roda. Ostavljam samo 2 ili 3 šibe jer što se drastičnije oreže kvaliteta je bolja i bez puno postranih grana. Primjetio sam da i kad se ostavi više izdanaka za rod pored lošije kvalitete dogodi se da sve ne uspije dozriti
škembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 23:04   #176
Znalci, što nakon sadnje? Čitam, ali ne razumijem, uputa kaže "svi novi izboji koji izrastu do 5. mjeseca se režu u razini s tlom, a kasnije se selekcionira nekoliko snažnijih". Znači, posadio sam, i sad ih praktički pokosim do zemlje? Jer već sadnice imaju male na osnovnoj stabljici koja je odrezana na nekih 10-ak cm. Da škarama odrežem tu osnovnu stabljiku, ili s nje poskidam postrane grančice, ili sve ostavim kako je pa kasnije samo prorijedim?
Drug Mile is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 10:27   #177
http://i54.tinypic.com/54w1uq.jpg

Kada si posadio?
Ako prošle g. ili ovog proljeća, ne diraj ništa do sljedeće godine.
Na ovoj slici vidiš izboje koji se uklanjaju ako ih je više od 2 ili 3 kako tko.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 21:58   #178
Hvala Diabolica, ma sad sam posadio, prije par dana, nisam htio ništa raditi dok prvo ne pitam a taj je dio malo nejasno objašnjen, bar meni. Imam 3 knjige koje spominju uzgoj kupina, i imam upute iz rasadnika, ali nisam uspio shvatiti da ne radim ništa do sljedeće godine.
Drug Mile is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 00:58   #179
Ako ne padne kiša u dogledno vrijeme i ili zemlja nije mokra morati ćeš zaliti.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 01:54   #180
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
http://i54.tinypic.com/54w1uq.jpg

Kada si posadio?
Ako prošle g. ili ovog proljeća, ne diraj ništa do sljedeće godine.
Na ovoj slici vidiš izboje koji se uklanjaju ako ih je više od 2 ili 3 kako tko.
Koliko su ti visoki stupovi ?
Iz ove fotke mi se cine bitno nizi od 2m... pa me zanima kako misliš vezati kupine.
OrahovaNevjesta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.