Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2011., 12:25   #1
Oskoruša, Sorbus domestica

Pozdrav. Dobila sam nedavno 4-5 plodova ovog voća i odlučila sam ga posaditi. Majka mi je rekla da se to voće obavezno mora cijepiti, ali sam danas na internetu našla kako to nije nužno.
Potrebno je umjereno kiselo tlo (4-7 pH).
Mora imati puno svijetlosti, a što se tiče klijanja treba biti jako strpljiv (navodno čak i oko dvije godine treba sjemenu da proklije).
Ovo voće je rijetko, izumire, plodovi su ukusni kada ih smrzne mraz, a navodno su jako ljekoviti. Stablo može dugo poživjeti (200 pa čak do 500 godina). Slično je stablu kruške.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Oskoru%C5%A1a

Osobno, ovo voće želim imati iz čistog gušta.

Možete li mi pomoći savjetima?
Hvala.
gmrkulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 12:28   #2
Imam jednu oskorušu, stara je cca 25 godina, nekih godina rodi nenormalno a nekih jako malo. Ja ih obožavam, a tješim se da su ljekovite, pa ih onda žderem neumjereno... Pokušao sam sa sjemenom (puuuno komada), ali nešto očito loše radim jer još nisam uspio. Moje stablo je presađen izboj neke stare oskoruše, barem tako kaže moj otac koji ju je posadio. Čini mi se da sam vidio negdje po oglasima da netko prodaje sadnice, to mi izgleda bolje rješenje od sjemena. Čuo sam od starijih da su se od tog drva radili stolovi i drška za alate.
kontadin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 20:13   #3
Hvala!

Prikupila sam neke informacije i odlučila sam posaditi četiri ploda u male teglice i sada čekam njihovo klijanje. Stoje u toploj prostoriji, zalijevam s vodom iz čaše koja prvo odstoji. Nisam zadovoljna izborom zemlje koja nije iz trgovine nego obična domaća, prepečena.

Uglavnom, držite fige malim bebama Sorbus domestica.
gmrkulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 23:24   #4
Hajde budi dobra pa javi rezltat, imam jednu "mamuticu", sigurno je starija od 100 godina jer imam sliku moje mlade babe pred njom, a nije puno manja nego sad. (slika je stara 70 godina)

Meni nije uspjelo sijanje, ali rekli su mi da sjeme treba stratificirat, ali nije mi uspjelo, nisam se baš ni posebno trudila, stavila sam ih u pijesak u podrum u tegli sa lokalnim tlom, možda bi bilo bolje da sam radila sa kontroliranim uvijetima u frižideru sa pijeskom . Ni mladice pod njom ne rastu, nisam ih uočila u zadnjih 3-4 godine, lani su mi rekli da se može cijepit na divlju krušku, to još nisam isprobala.

Inače Zrinjevac ih ima u prodaji.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 21:02   #5
A čime hranite to sjeme??? Probajte sa pravim HUMUSOM, iz njega ako ne nikne neće iz ničega. Ja isto razmišljan kako je posaditi u vrt, ali očito da ćemo je morati cijepiti, navrnuti. Bar joj gnojiva neće nedostajati!!!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 19:42   #6
jel to uspijeva u kontinentalnoj hrvatskoj?još nisam tu biljku videl
rajder is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 22:04   #7
Quote:
rajder kaže: Pogledaj post
jel to uspijeva u kontinentalnoj hrvatskoj?još nisam tu biljku videl
Uspijeva u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Sadnice se mogu kupiti i cijepljene su na podlozi MA, narastu 3-4.5m u visinu i počnu roditi u 3/4 godini poslije sadnje.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 01:23   #8
help
koja je razlika između oskoruše i mušmule ?
ili se radi o istoj voćci...
thx
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 01:48   #9
Quote:
kaj_znachi kaže: Pogledaj post
help
koja je razlika između oskoruše i mušmule ?
ili se radi o istoj voćci...
thx
Nije isto. Mušmula je ovo:
http://www.pohrani.com/f/2m/G6/10jtCMkr/musmule.jpg

Oskoruša ovo:
http://www.pohrani.com/f/2X/OV/151DaSJm/oskoruse.jpg

Na wikipediji možeš naći detaljnije.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 02:08   #10
tenks
znači imam mušmulu
jeli netko možda pekao rakiju od mušmule?
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 03:31   #11
Quote:
kaj_znachi kaže: Pogledaj post
tenks
znači imam mušmulu
jeli netko možda pekao rakiju od mušmule?
Nisam. Naše su ove godine sve neke crvljive.
Imaš sigurno na coolinariki nekih recepata.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 18:54   #12
Quote:
kaj_znachi kaže: Pogledaj post
tenks
znači imam mušmulu
jeli netko možda pekao rakiju od mušmule?
Je moj brat i mogu ti reči da je odlična, okusom je slična kruškovici, od onih sitnih krušaka, kod nas ih zovu Otepke.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 01:47   #13
Quote:
zribaric kaže: Pogledaj post
Je moj brat i mogu ti reči da je odlična, okusom je slična kruškovici, od onih sitnih krušaka, kod nas ih zovu Otepke.
a se ne prigore ??
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 19:54   #14
Quote:
kaj_znachi kaže: Pogledaj post
a se ne prigore ??
O pečenju rakije ti nemam blage veze. Budem ga pitao kako ju je pekao kad ga vidim, ako ne zaboravim.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 22:03   #15
nek mi neko pametan kaže a na kaj cijepe tu oskorušu na koji divljak????'kad je ona sama po sebi divlja
rajder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 23:16   #16
Oskoruša se može cijepiti na dunju, no bolje je ako se cijepi na jarebiku.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 22:34   #17
OSKORUŠA
šumsko drvo - voćka , jestiv plod kad sagnije , odlična rakija , drvo služi u tokarstvu , u rod stupa od 16 - 18 godina ako se sije ili nikne samoniklo ! Ja sam ju kalemio na glog , imam 3 uzgojene od samoniklih sadnica ! Dugovječna je biljka , ima lijep list , cvijet i plod ! Može se kupiti u nekim rasadnicima ! Tko ima prostora vrijedi ju posaditi !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 09:47   #18
Plodovi oskoruše se jedu samo kad ugnjile. Ne sadrže nijedan štetni agens (oksidansi, fenolna jedinjenja itd). Ovakvim sastavom blagovremeno djeluje na redukcioni proces u ćelijama, zatim na žuč, jetru, ćelije mozga, cjelokupan nervni sistem. Plod ove voćke bez bojazni mogu jesti dijabetičari zbog minimalne zastupljenosti saharoze. U nekim krajevima oskorušu smatraju snažnim afrodizijakom, a žene vjeruju da pomaže u trudnoći.

U porodičnoj medicini sprečava zatvor, anemiju, koristi se za jačanje organizma i rada srca. U šumarskoj literaturi oskoruša se pominje kao drvo dobro za namještaj.

http://poljoprivredaiselo.com/2011/04/oskorusa/
Tepif is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.