Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 01.03.2010., 10:59   #10
Dosjelost još jednom

...pozdrav, evo i ja imam pitanje vezano uz dosjelost na nekretninu malo drugačijeg karaktera, bit ce poduzi post, pa se unaprijed ispričavam.
Dakle radi se o kući u Gorskom Kotaru po liniji moje supruge, povijesno ide ovako: pradjed sagradio kucu i u njoj zivio sa svojom djecom, nakon toga djed od moje supruge živio u toj kući, a ostala njegova braća i sestre se preselili na neke svoje druge lokacije. I taj djed umro 1994, te kuća ostala prazna i onda ju je koristio kao vikendicu suprugin otac koja je usmeno kao pripala njemu. Otac je to koristio, održavao, obrađivao vrt do 2001 kada je i sam umro. 2002 ja i supruga naivni i mladi smo pitali 3 očeve sestre da nam to prepišu da nastavimo gdje je otac stao, ali od toga nije bilo ništa, jedna je htjela, druge dvije ne. Mi smo gore povremeno odlazili samo pogledati, kuća je u dosta lošem stanju, pod se urušio, koliko čujem i jedna očeva sestra se povremeno gore motala, jedna je i umrla u međuvremenu. Mi od tada do danas nismo gore baš ni išli, malo smo se obeshrabrili njihovim negativnim odgovorom, a i imali smo neke svoje egzistencijalne probleme, malu djecu, itd. I sada bi moja supruga gore nešto, bila je vezana dosta za oca, odlazila gore sa njim često i htjela bi bas tu kuću, kuća inače ne vrijedi puno, ali njoj vrijedi. Ja malo provjerio papire, u katastru su upisani otac i njegove tri sestre (jedna umrla bez direktnih nasljednika) i jedan brat koji je također umro (navodno isto bez nasljedika, umro je negdje vani, neznaju tocno ni kada). I sada ja mislio isplatiti ove dvije žive sestre ako pristanu, naravno, a prije toga riješiti mrtve. Međutim pogledam ja u sudu šta je, a ono u vlastovnici 24 njih, valjda od pradjeda po nasljeđivanju, pola ni ne znamo tko su. I sada mene konačno zanima jel se može to rijesiti pravom dosjelosti, ako bi mi to danas počeli koristiti, pa makar i za 20 god., čisto radi moje djece, jer ta kuća je usmeno dana ocu moje supruge, ali ne na papiru. Dakle ono pošten posjed, ja znam što piše u katastru i u sudu, ali supruga smatra da ta kuća pripada njoj. U kuću treba uložiti nešto novaca i puno rada da se u njoj može povremeno doći, rado bi ugodio supruzi, iako bi mi bilo puno jednostavnije kupiti teren i sagraditi vikendicu, da li u to uopće ići, odnosno da li se to može ikako rijesiti, jer svih 24 koji su na vlastovnici (pitanje koliko ih je živih i na koga to još ide) je nemoguće riješiti. Hvala kome se dalo čitati do sada.
E66 is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:12.