Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2010., 19:39   #21
Vjerojatno rashodovani i iskorišteni na poligonu.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 20:56   #22
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Samostalnom vodu RIZLE iz Kaštela
a ti nešto znaš o rizlama
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 23:07   #23
CRNOSTRIK-naziv 3.bojne 156.brigade HV.A inače bilo je dosta tih životinja u upotrebi!!!!
Hercegbosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 02:01   #24
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zanimljivo nijedna se ne zove lavovi?
Za Ris-a ne znam,ali bilo bi dobro jer je uz Vuka najopasnija životnija koju se može naći u Hrvatskoj...

Znam da se jedan vod zvao Leteći Medvjedići, tako piše Jastreb u svojoj knjizi, ali zaboravio sam gdje,moram pogledat
Specijalna jedinica policije iz Kutine imali su naziv RIS!
ivan1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 13:02   #25
4. GBr je tek posli rata dobila naziv "Pauci". Prije toga su njeni pripadnici bili poznati pod imenom "pripadnici 4. gardijske brigade".

Pauk je naravno nadimak Andrije Matijaša, a nadimak proistječe iz toga šta je to bija radio pozivni znak oklopne bojne kojoj je on bija zapovjednik (nisan siguran kad, mislim u akciji Maslenica).
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 20:15   #26
Da nije bilo 1.gbr "TIGROVI" nebi bilo ni jedne, jer su sve nastale posle "TIGROVA". Pozdrav hrvatskim braniteljima ma gdje bili!!!
laci71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 14:53   #27
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Što se 4. brigade tiče neki su je zvali Lavovi ,u neznanju jer su mislili da su u grbu 3 lava (misleci valjda na Mletačka s krilima kojih ima po Dalmaciji).zapravo je u grbu grb Dalmacije (3 leoparda) i natpis IN HOC SINGO VINCES što je biblijski citatat kad se u snu Konstantin ,koji se borio postati rimskim carem, vidio križ ispod kojeg je pisao ovaj tekst.On je posbjedio i postao car i ukinuo progon kršćana.
Pauci su uvijek bili oklopna bojna 4. brigade po svom vođi Andriji Matijašu Pauku ,koji je zaslužio poštovanje i divljenje mnogih. Njegovom pogibijom 1995. odali su mu priznanje prekrivanjme grba brigade paukovom mrežom.
je istina je da su 4grb neki u početku zvali lavovi po lavovima u njenom grbu iako to službeno nikad nije bilo njeno ime,dobili su ga tek nakon matijaševe pogiblje naravno njemu u čast pauci..
šta se tiće dalmatinskog grba prijatelju u njemu su ipak lavovi iako su neki novi kao povjesničari zaključili da su to ustvari leopardi(tako stoji i u ustavu RH) a ima i onih koji tvrde da su to ustvari risovi jer je ris jedina životinja te vrste koja živi na ovin prostorima,ipak su ako malo bolje pogledaš dalmatinski grb bio on iz novijih ili starijih vrimena to lavovi,a i sam pogled na grb na našoj zastavi vidiš da te životinje imaju grivu a koliko je meni poznato leopardi je nemaju
a ovo da su naši mislili na mletačkog lava
faganel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 15:03   #28
@faganel
nisu to zaključili neki novi povjesničari, te zvjerke u grbu su Leopardi, u heraldici se en face prikaz lava zove leopard.

P.S. o heraldici i leopardima na dalmatinskom grbu postoji dosta materijala na netu, pa nećemo o tome na ovom topicu

ispričavam se na offtopicu
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 15:52   #29
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
šršlo88 Nevolu se dalmatinci hvalit nas je pohvalio Hrvat Hercegovac jedini pravi ministar obrane iza Šime Đodana koji je svojom izjavom 1991 rekao tj. prorekao što se ima dogodit s onima koji su imali Velike namjere.

Dalje šršlo88 ovaj natpis na latinskom IN HOC SINGO VINCES znaći POD OVIM ZNAKOM POBJEĐUJEŠ.

Dalje šršlo88 Svaki vojnik je bio ne vrijedan bio je prevjedan bio on u 142 Drniškoj brigadi, Samostalnom vodu RIZLE iz Kaštela ili 4 grbr.

Ali od Resnika priko Kruševa priko Južnog bojišta, priko Maslenice, priko Skok I, Skok II, Zima i Lito, do Oluje i Maestrla kada je poginu heroj Andrija Matijaš Pauk je dovela do tog da su 4.grbr dobili taj kompliment " Ima sedam gardijskih brigada a jedna je udarna!"

Nije nam to izrekao Dalmatinac.

A za napomenuti je idealan psihološki aspekt i mentalitet se upravo dobio ( kombiniranje 4 grb. ( Dalmatinaca) + 7 grb. PUMA ( Zagoraca , Podravaca)

Ta kombinacija se dokazala na Dinari i u Oluji a moj šršlo88 to nije hvaljenje već istina koja je Dovela da se u prva dva dana VRO Oluja najviše napredovalo u Sektoru Jug i na Velebitu gdje su djelovali Specijalci MUP-a.


Zapamti dokazano je da ( Dalmatinci + Zagorci - Podravci ) se najviše mentalno slažu i nadopunjuju te su upravo te dvije brigade ućinile ono što je danas briljantna POVJEST.
Ali ponavljam svaki HRV vojnik je bio vridan od onog iz Pule do onog iz Iloka svaki jer niti bi 4 grbr. uspila da nije bilo Tigrova niti bi Tigrovi uspili da nije bilo Kuna.
Jebote po tvome su svi drugi bili neznam šta PIONIRI???? Pa tko je bio na Velebitu od policije???? Ko je sudjelovao u Bljesku, Vukovar??????
Ne kužim šta si htjeo reći???
TAZ SB is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 22:09   #30
Quote:
Mustang51 kaže:
za vecinu naziva odabrane su snazne,lijepe i na neki nacin opasne zivotinje koje također u svijetu prirode spadaju na vrh hranidbenog lanca i ulijevaju strah drugim zivotinjama pa i ljudima a i simbolicno su povezane sa nekim krajevima koji su bili baza za formiranje tih postrojbi.
Mali offtopic: 103. brigada (zagorska) je u amblemu imala pijetla i zeca.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 08:16   #31
Prljavo do kraja..

Quote:
laci71 kaže: Pogledaj post
Da nije bilo 1.gbr "TIGROVI" nebi bilo ni jedne, jer su sve nastale posle "TIGROVA". Pozdrav hrvatskim braniteljima ma gdje bili!!!
Ovakvo pisanje dozivljavam nedobronamjernim i stetnim,sve Hrvatske Gardijske brigade zasluzuju maksimalno postovanje i respekt,osobite prve cetiri brigade ZNG-a koje su zajedno sa specijalnim postrojbama MUP-a podnijele prvi i najtezi udar neprijatelja i kasnije odradile najvaznije oslobodilacke operacije u D.ratu...Sto se tice imena i grba 4 brigade ZNG-a,kasnije 4 Gardijske brigade za sve stare pripadnike te postrojbe ona je bila i ostala samo "CETVRTA" ime Pauci dano je u znak zahvalnosti prema legendarnom zapovjedniku tenkista i nacelniku stozera 4GBR pok A.M.pauku..Ali svoj slavni ratni put ta slavna postrojba prosla je pod imenom "CETVRTA" to znaju prijatelji a jos bolje neprijatelji..Njen grb "tri leoparda" predstavlja povijesni grb Dalmacije..a natpis "IN HOC SIGNO VINCES"znaci "u ovom znaku pobjedujes"
HUNTER4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 18:54   #32
Gardijske postrojbe Hrvatske vojske
Gardijske brigade

* 1. mehanizirana gardijska brigada 'Tigrovi', Zagreb
* 2. mehanizirana gardijska brigada 'Gromovi', Petrinja
* 3. motorizirana gardijska brigada 'Kune', Osijek
* 4. motorizirana gardijska brigada 'Pauci', Split
* 5. gardijska brigada 'Slavonski sokolovi', Vinkovci
* 7. gardijska brigada 'Pume', Varaždin
* 8. lako jurišna brigada Vojne policije 'Orlovi'
* 9. gardijska brigada 'Vukovi', Gospić
* 1. hrvatski gardijski zdrug

Gardijske bojne

* 80. samostalna gardijska bojna
* 81. samostalna gardijska bojna 'Kumovi', Virovitica
* 82. samostalna gardijska bojna 'Baranja'
* 83. samostalna gardijska bojna
* 84. samostalna gardijska bojna 'Termiti'
Hercegbosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 05:10   #33
Ne bi se htio kladiti, ali za mislim da je 82. gb naziv bio "Baranjski banovi".
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 16:10   #34
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
a ti nešto znaš o rizlama
Koliko mogu kazat znam.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 16:21   #35
Quote:
TAZ SB kaže: Pogledaj post
Jebote po tvome su svi drugi bili neznam šta PIONIRI???? Pa tko je bio na Velebitu od policije???? Ko je sudjelovao u Bljesku, Vukovar??????
Ne kužim šta si htjeo reći???
Ne svi Branitelji, ranjeni a ponajviše poginuli su bili i ostali Velebni kao i oni koji su poginuli prije puno godina na Krbavskom polju a i danas ih se spominjemo.

Ali ne ja, ne njihovi zapovjednici nego psiholozi i ljudi od struke su upravo spojili 4 br i 7 br na potezu Dinara do " onog dana kad su 05.08.1995 " ušli u Knin.

Njihovo nadopunjavanje mislim na 4 br i 7br je dovelo do najmanjih gubitaka u broju poginulih, ranjenih i nestalih.
Kako u operaciji koja se u sektoru " Jug " pod zapovjedništvom A.Gotovine nije nazivala Oluja.

PONAVLJAM nitko nije bio pionir ali te dvije brigade mentalno - psihološki su se idealno uklopile, Što je dalo takavu pozitivnu atmosferu na bojištu da su neprijatelja u onom djelu gdje je trebao biti najtvrđi otpor slomili najlakše i s najmanjim gubicima.

Sjeti se samo tih dana kako su se stvari odvijale na pravcu djelovanja "Petrova Gora".

Ali sve je to sad nebitno i 5 grbr i 3 grbr i RIZLE svi su za 5!!!!
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 09:38   #36
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Ne svi Branitelji, ranjeni a ponajviše poginuli su bili i ostali Velebni kao i oni koji su poginuli prije puno godina na Krbavskom polju a i danas ih se spominjemo.

Ali ne ja, ne njihovi zapovjednici nego psiholozi i ljudi od struke su upravo spojili 4 br i 7 br na potezu Dinara do " onog dana kad su 05.08.1995 " ušli u Knin.

Njihovo nadopunjavanje mislim na 4 br i 7br je dovelo do najmanjih gubitaka u broju poginulih, ranjenih i nestalih.
Kako u operaciji koja se u sektoru " Jug " pod zapovjedništvom A.Gotovine nije nazivala Oluja.

PONAVLJAM nitko nije bio pionir ali te dvije brigade mentalno - psihološki su se idealno uklopile, Što je dalo takavu pozitivnu atmosferu na bojištu da su neprijatelja u onom djelu gdje je trebao biti najtvrđi otpor slomili najlakše i s najmanjim gubicima.

Sjeti se samo tih dana kako su se stvari odvijale na pravcu djelovanja "Petrova Gora".

Ali sve je to sad nebitno i 5 grbr i 3 grbr i RIZLE svi su za 5!!!!
To vrijeme, vijeme OLUJE da si spojio 4 i 3, 5, 2, 1 brigadu ili bilo koju drugu brigadu bi to isto tako ODLIČNO obavili jer se to čekalo cijeo vrijeme rata i nije falilo srca da se napravi to što se napravilo.
A nemoj zaboraviti da nisu samo 4 i 7 brigada same oslobodile cijelo to područje, bila je tu i specijalna policija iz raznih djelova Hrvatske pa i iz Slavonskog Broda koja se dvije godine pripremala na području Velebita.
TAZ SB is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 10:26   #37
Quote:
TAZ SB kaže: Pogledaj post
A nemoj zaboraviti da nisu samo 4 i 7 brigada same oslobodile cijelo to područje, bila je tu i specijalna policija iz raznih djelova Hrvatske pa i iz Slavonskog Broda koja se dvije godine pripremala na području Velebita.
Ne nemoj me krivo razumit ovo je moja zadnje vrime najdraža knjiga:

http://i53.tinypic.com/29x9bf9.jpg

I sam znaš koliki ste posao napravili u ono vrime i prema tome samo duboki naklon .

Ali ja nisam bio u četvrtoj ali govorim ti da taj posao koji su oni odradili mislim na 7 grbr i 4 grbr na Dinari i sam VRO Oluja je nešto što je samo po sebi "danas primjer u školi".

http://i53.tinypic.com/t7jtyp.jpg

Ponavljam tema je imena gardijskih brigada i skidam kapu svima.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2022., 20:54   #38
Ajme prosvijetlite, nije li se 4. gardijska brigada u startu zvala Mačevi?
Franem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2022., 11:11   #39
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
šršlo88 Nevolu se dalmatinci hvalit nas je pohvalio Hrvat Hercegovac jedini pravi ministar obrane iza Šime Đodana koji je svojom izjavom 1991 rekao tj. prorekao što se ima dogodit s onima koji su imali Velike namjere.

Dalje šršlo88 ovaj natpis na latinskom IN HOC SINGO VINCES znaći POD OVIM ZNAKOM POBJEĐUJEŠ.

Dalje šršlo88 Svaki vojnik je bio ne vrijedan bio je prevjedan bio on u 142 Drniškoj brigadi, Samostalnom vodu RIZLE iz Kaštela ili 4 grbr.

Ali od Resnika priko Kruševa priko Južnog bojišta, priko Maslenice, priko Skok I, Skok II, Zima i Lito, do Oluje i Maestrla kada je poginu heroj Andrija Matijaš Pauk je dovela do tog da su 4.grbr dobili taj kompliment " Ima sedam gardijskih brigada a jedna je udarna!"

Nije nam to izrekao Dalmatinac.

A za napomenuti je idealan psihološki aspekt i mentalitet se upravo dobio ( kombiniranje 4 grb. ( Dalmatinaca) + 7 grb. PUMA ( Zagoraca , Podravaca)

Ta kombinacija se dokazala na Dinari i u Oluji a moj šršlo88 to nije hvaljenje već istina koja je Dovela da se u prva dva dana VRO Oluja najviše napredovalo u Sektoru Jug i na Velebitu gdje su djelovali Specijalci MUP-a.


Zapamti dokazano je da ( Dalmatinci + Zagorci - Podravci ) se najviše mentalno slažu i nadopunjuju te su upravo te dvije brigade ućinile ono što je danas briljantna POVJEST.

Ali ponavljam svaki HRV vojnik je bio vridan od onog iz Pule do onog iz Iloka svaki jer niti bi 4 grbr. uspila da nije bilo Tigrova niti bi Tigrovi uspili da nije bilo Kuna.
jeli puno Pauka ( 4 gbr) nastradalo u akciji Skok 1 ?
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2022., 11:37   #40
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
jeli puno Pauka ( 4 gbr) nastradalo u akciji Skok 1 ?
Akcija Skok 1 je bila u travnju 1995. (07.04.1995.) i u tom razdoblju, prema Spomenici 4.gbr nije poginuo niti jedan pripadnik 4. gbr, štoviše od 21.01.1995. do 19.05.1995. nije poginuo niti jedan pripadnik 4. gbr. Naravno, za eventualne ranjene je malo teže naći podatke.

https://youtu.be/JFR3kP3PdhE?t=788

PS. Uzgred za one koji spominju Risove, uz naknadno navedene postrojbe sa imenom Risovi bila je i 138. brigada iz Delnica koja se zvala "Goranski risovi"
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.