Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 02.04.2014., 22:19   #1
Dijastaza rektusa - razdvajanje trbušnih mišića

Danas mi je ginekologica ustanovila dijastazu rektusa, iliti razdvajanje ravnog trbušnog mišića, i to već u 23. tjednu. Laički, to vam je ono kad nakon poroda ostane gornji dio stomaka izraženo velik (osobito se kod ustajanja iz ležećeg položaja vidi jedna izbočina iznad pupka). Nisam po nazivu imala pojma što je to pa sam malo istraživala i čini mi se da ginekolozi ne pridaju previše tome pažnju u trudnoći (iako ga ima oko 30% svih trudnica). Naime, po svim simptomima mislim da sam ju imala još u prvoj trudnoći, no tada mi ništa nije rečeno. Sada ona, kako je rekla, piše neku disertaciju o tome i mislim da mi je samo zato to spomenula (sve trudnice danas su potpisale da sudjeluju u istraživanju).

Uglavnom, komentirala je da je to dosta rano, no s obzirom da je 2. trudnoća i da ne možeš izbjeći dizanje tereta pored jednog dvogodišnjaka, nije ni čudo.
Postoje vježbe nakon poroda koje bi trebale pomoći u lakšim slučajevima dijastaze, a teži se rješavaju kirurški i mogu imati za posljedicu herniju.

Ne znam je li netko imao iskustva s dijastazom u 2. tromjesečju jer nigdje ne mogu pronaći podatak o tome može li se u trudnoći vježbama smanjiti progresija dijastaze ili se treba čekati skupljanje mišića tek nakon poroda.
Našla sam samo savjete kako ustajati u trudnoći iz ležećeg položaja i vježbe za nakon poroda.

*isprika ukoliko postoji slična tema, nisam ju uspjela pronaći, usmjerite me u suprotnom, hvala

Zadnje uređivanje dunjaF : 02.04.2014. at 22:25.
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:29.