Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2016., 19:34   #141
Evo samo da nadodam još da je tu osim Božje i Vražje energije, i energija vakuuma kosmosa.. Izvan dualizma, izvan dobrog i lošeg. I to je ono što Budizam naziva konačnim utrnućem, Nirvanom, oslobođenjem okova materijalnog svemira.
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 19:43   #142
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Bivanje bez duše, nije samo pitanje shvaćanja, nego osjećaja. Osjetiš da ne možeš osjetiti, to je sve što možeš osjetiti, bivanje bez duše. Imati dušu je imati sve.
Ovo si divno kazao.
Pa mogu staviti oboje:
shvaćanje + osjećaj = osoba
Neki psiholozi to zovu desenzitizacijom (otupljenost osjeta), a neki čak miješaju osjećaj s osjetom.
No, čovjek bez duše, zasigurno tumara svojim tjelesom, žedan naravnoga ljudskog života.
Možda kakva praznina ili suhoća. Nije čudo što žeđa za nutarnjom toplinom, pa ju pošto poto želi pridobiti.
Misliš da je čovjek svjestan svoga bivanja bez duše?

Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Sve je Stvoriteljevo. Iskra života! Kad se to izgubi, onda se ne napajaju Svjetlošću, nego tamom uništitelja i svadljivca.
Ima i obrnutih stanja.
Mora da boli kad čovjek počne ulaziti u stanje prožetosti Božjom svjetlinom
i pritom se događa konačno rastajanje od tame.....Tada uništitelj zamahuje svojim posljednjim kretnjama i udara u srž.
Pa onda nastaje i destrukcija tkiva, žila, kostiju, živaca.
Mislim da se čovjek može vratiti "duši svojoj" jer je oduvijek u naumu Stvoritelja.

Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Čovjek bira sam puteve svoje, izbor.. Bog je svima podario moć razuma i rasuđivanja. Izbor je na nama.
Očijukanje s tamom je opasno.
Tek osjetih i spoznah.

(utrnuće od materijalnog je uključeno u gotovo svaku duhovnost)

Zadnje uređivanje naftali : 19.11.2016. at 20:00.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 20:05   #143
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Pa mogu staviti oboje:
shvaćanje + osjećaj = osoba
Neki psiholozi to zovu desenzitizacijom (otupljenost osjeta), a neki čak miješaju osjećaj s osjetom.
Ili aleksitimija? dali ljudi koji su doslovno na neki način 'slijepi' za emocije i imaju problema sa procesiranjem emocija, razumijevanjem istih kod drugih osoba i opisivanjem/primjećivanjem istih pri sebi bez duše? ili bi bili negdje pri sredini, niti ju imaju niti nemaju nego su zastali pri procesu gubljenja iste?
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 20:14   #144
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ili aleksitimija? dali ljudi koji su doslovno na neki način 'slijepi' za emocije i imaju problema sa procesiranjem emocija, razumijevanjem istih kod drugih osoba i opisivanjem istih pri sebi bez duše? ili bi bili negdje pri sredini, niti ju imaju niti nemaju nego su zastali pri procesu gubljenja iste?
Nije duša samo osjećaj.
Nemogućnost pretakanja osjećaja u kretnju (misao, riječ, pokret prema drugome ili sebi), ne znači biti bez duše. Čini mi se da je u pitanju zastoj, osim ako osoba to izričito ne želi.
Kada čovjek uđe u desenzitizaciju, to obično radi nesvjesno i to zbog svojevrsne obrane...bilo da se radi o traumi, retraumatizaciji ili strahu.

Čovjek bez duše, i doslovno i simbolički, za mene je čovjek kojim vlada netko drugi i koji želi drugome zlo.
Kanalizacija okultnog, magijskoga s ciljem tuđeg razaranja.

Drugi se ne moraju s tim složiti.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:04   #145
Golemi nemaju dušu oni su kreirani da budu poslušni rabinima svećenicima i pastorima i ostalim sličnim autoritetima leziladima-Čast izuzecima no izuzetak potvrđuje pravilo.Naravno priča je personifikacija.

Tako da po tome pitanju moja ekspresija je jasna.

A što se tiče formula volio bih vidjeti to čudo koje se pominje,nikad čuo za formule samo sigl no sigl je za protekciju no to je čista autosugestija da se sujevjerni uvjeri da je siguran zaštićen.

U magiju sam i ja vjerovao dok nisam izbacio sujevjerje i gadna je to stvar razumijem taj osjećaj,tko vjeruje u te stvari mogu mu sugestijom naštetiti neki ljudi i to je sva magija u tome ili ti ga sugestija.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 23:28   #146
Ne govorim o praznovjerju, već o demonologiji.
No, ne bih na ovome pdf-u o tome.

Golem ("neoblikovana tvar" - čovječji lik umiješen prema utvrđenu postupku od stare gline, oživljuje se izgovaranjem određenih riječi a sluša naredbe svojih tvoraca, ima samo nekakvu životnost, ali ne i dušu, koju može stvoriti i udahnuti isključivo Bog) (IG)
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 23:43   #147
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Ne govorim o praznovjerju, već o demonologiji.
No, ne bih na ovome pdf-u o tome.
Sto se treses ? Jesi li pominjala hrabrost ovde na forumu ? Gdje je nestala ?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 23:48   #148
Forum me više previše ne zanima.
Rijetko se nađem ovdje.

Ovdje sam došla tek naglasiti i doslovni vid postojanja ljudi bez duše.
Oni koji su podčinjeni silama izvan njih samih i povezanosti s tamom.

Ništa drugo.

Hrabrost?
Zar nije hrabro usprotiviti se zlu?
Nema veće izloženosti.

Pozdrav Eli.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 23:53   #149
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Forum me više previše ne zanima.
Rijetko se nađem ovdje.

Ovdje sam došla tek naglasiti i doslovni vid postojanja ljudi bez duše.
Oni koji su podčinjeni silama izvan njih samih i povezanosti sa silama tame.

Ništa drugo.

Hrabrost?
Zar nije hrabro usprotiviti se zlu?
Nema veće izloženosti.

Pozdrav Eli.
Koji su to ? Jasenovac ? Ausvitz ? Imenuj ih da ljudi nauce nesto vjerojatno si mislila na one iz Jasenovca jesam u pravu ? To te muci ?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:52   #150
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Jednostavnija je puno stvar, nažalost ne treba puno da dobiješ đavla.. Postoje ljudi bez duše, ono što je Bog osnovno dao, život, izgubili su. Ali treba puno vjere i snage za dobrotu.. SF je realnost, nema 90 minuta, pa završetak filma, ne, traje čitav dan, 7 dana u tjednu, 12 mjeseci u godini, otkako je početka svijeta..
Skoro svako živi svoj zamišljeni film koji mu se vrti unutar njega - od kvaliteta tog filma zavisi i kvalitet njegovog doživljaja života, njegova patnja i njegova sreća. Naravno, razumem da samo neki ljudi određene pojave nazivaju nekim svojim slobodnim nazivima.

Dakle, ne postoji čovek bez duše (čovek jeste duša tj duša jeste čovek), ali postoje oni ljudi za koje se teško može reći da zapravo imaju nekih zajedničkih osobina sa onima što neko zamišlja kao "normalan čovek".
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 08:15   #151
Jako je tesko mene zajebati ne pusim price vidio sam osude tipa sotonjare u mnozini tako da cu se postaviti u skladu s time na tome ce ostati.One price forumule zidovi zmija bla bla jasna aluzija sto zapravo ovo ograniceno stvorenje misli.A o odvratnoj vampirsko ljudozderskoj ritualnoj praksi crno magijske mise na oltarima necu trositi rijeci,necu trositi rijeci jer moc im je na niskom levelu ostaju bez drzave identiteta ne preostaje im nego kreirati utvare koje ih proganjaju.Tko je proganjao biva proganjan klasican bumerang.U jednom momentu sam se sazalio no bila je velika greska,jako velika.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 11:35   #152
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Evo samo da nadodam još da je tu osim Božje i Vražje energije, i energija vakuuma kosmosa.. Izvan dualizma, izvan dobrog i lošeg. I to je ono što Budizam naziva konačnim utrnućem, Nirvanom, oslobođenjem okova materijalnog svemira.
Mislim da to nije, izvan, treće, vakuum, ili odkud znaš je tad pitanje ?

Prije oslobađanje od htjenja-volje (što je samopodržavajuć proces inače..srž iluzije)... za egom (dušom, identiteom, ja, itd.), zatim bilo kakvih ideja, formi, pojava.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 11:01   #153
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ovisno o tome kako se duša definira.
Ona se ovako nekako definira: https://www.forum.hr/showthread.php?t=680286&r=archive
Sve religije svijeta uglavnom koriste pojam duše. Što je u stvarnosti ona? Nas su učili na vjeronauku da svaki čovjek ima dušu i da ona ostaje kada čovjek umre. A što je to što od njega ostane? Definicija duše bi trebala biti nešto slijedeće: duša je nevidljiva osobnost čovjeka koja zadržava njegovu bit i nakon smrti. Znači duša je nekakvo nevidljivo tijelo koje može razmišljati, vidjeti, čuti, pričati, gibati se (hodati, a možda i letjeti) identično živom čovjeku. Znači duša ima praktično sve karakteristike živog, samo što to nije fizičko tijelo, nego nekakva nevidljiva netjelesna tvorevina. Sada se pitamo kako onda ona može imati svoje karakteristike slično fizičkom tijelu, ako nije napravljena od materije. Duša je napravljana od nekakve nevidljive fluidne tvari sposobne da sadrži sve misli, osjećaje i sl. karakteristike. Teologija kao takva nema objašnjenje što je to što uspijeva zadržati osnove ljudske psihe i nakon smrti. Neki se mogu pitati što je sa dušama ljudi koji su umrli kao duševni bolesnici ili pak su postali retardirani zbog bolesti ili nesreće. Teolozi kažu da kada retardirani čovjek umre, njegova duša ulazi u nebo, ali ne u bolesnom obliku. Duša spada u specijalnu kategoriju postojanja. Po teologiji duša ulazi u nebo u poboljšanoj verziji, tj. kao idealni osobni oblik individue. Malo neobično za shvatiti, ali crkveni autoriteti traže da se ovako nešto mora uzeti kao aksiomatsku istinu. Duša dakle, odmah nakon smrti biva preoblikovana u nekakvu idealnu nematerijalnu osobnost. Osobe rođene kao retardirane ili pak sa velikim fizičkim i psihičkim nedostatcima te takve umru, ulaze valjda automatski u raj, i to u pozitivno izmijenjenom obliku.
Slažem se s ovim, posebno boldovanim od samog autora. Tako kažu i duhovni učiteli i autoriteti. Duša smo, u stvari, primarni mi (ovako kako stoji u gornjem postu – nematerijalna svijest). Tj. Bodjanova duša je pravi Bodjan, a ne tijelo koje ta duša okupira u ovom životu, koje samo privremeno i služi da duša može da djeluje u ovom svijetu, da bude njen “nositelj”. Duša ulazi u odabrano tijelu u procesu inkarnacije, ali prema istraživanjima Dr Majkla Njutna, čovjek bi mogao da živi i bez duše. Iako se to u praksi ne događa (svakom tijelu se “dodaje” i duša), ali ispitanici Dr Njutna su navodili da duša ko-egzistira sa “originalnom” svijesti čovjeka. Kad duša ne bi “došla” u to tijelo, čovjek bi bio puno nižih intelektualnih i svakih drugih sposobnosti, tj. bio bi nešto kao poluživotinja. Duša ulazi u tijelo radi vlastitog razvitka, tj. da realizira i osjeti iskustva u materijalnom, koja ne može da realizira s svom originalnom “staništu” na “nebu”, u fizički neinkarniranom stanju.

Duša, na prijedlog svojih vodiča na “nebu”, bira čovjeka (tijelo) koje će zauzeti još u fetus fazi, a također time bira i dio iskustava koje će realizirati (npr. bira stroge roditelje, bira invalidni fetus, bira podržavajuću okolinu koja će joj pomoći oko nekih drugih važnih ciljeva u životu itd.). Svatko od nas to radi i radio je milijun puta.

Tako da je Zemlja škola za duše, koje se tisućama godina inkarnirajući i usavršavajući kroz iskustvo napreduju ka svom punom potencijalu, punoj svijesti. Pri tome biraju i muški i ženski spol, i razne socijalne uloge (od kralja do prosjaka, od agresivca do poniznog itd.), razne obiteljske uloge i slično.

Kako kaže Avatar Meher Baba, cijeli univerzum ima samo jednu funkciju, a to je realizacija Boga, tj. dostizanje pune svijesti duše kroz ovakve škole kao što je Zemlja. U tom kontekstu, postojanje ljudi bez duše bi bilo besmisleno.

Ako razmišljamo o prenesenom značenju “duše” kao nečemu što simbolizira dobro i uzvišeno, onda je to druga strana priče i druga tema.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 20:57   #154
Za dušu se sinko treba delati
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 12:54   #155
mislim da treba samo citati Bibliju i sva objasnjenja o svemu tome su njoj.

(u Bibliji puno pise o tome)



a ti ljudi bez dusa su rekla bih vacant, prazni, to je prvi dojam koji ce netko dobiti u susretu s takvim extremnim stvarima... i npr u ocima im se vidi da nesto s njima ozbiljno nije kako treba, to bi recimo bila neka laicka procjena, mi smo naravno na studiju teologije ucili puno detaljnije o svemu tome, ali ukratko - ti ljudi su de facto PRAZNI i ostavljau taj neki dojam praznine plus hladnoce) -- ko roboti su, ne human being, to bi recimo neki laik mozda tako protumacio.

postoji ona stara izreka: oci su ogledalo duse.


pa da, mislim da jesu.

jer u njima se moze iscitati toplina, blagost, ljubav, hladnica, praznina, strah, perverzija/nastranost/nasilnost... sve se cita u necijim ochima i neovisno o privremenim osjecajima, govorimo o kvaliteti necije duse jel ili absence of it.

(u psihologiji pak mislim da lijecnici to interpretiraju kao nedostatak osjecaja empatije ili pak griznje savjesti. to valjda moze biti indikacija isto o cemu se tu radi zapravo).

ti ljudi su zapravo mrtvi (iznutra). dead souls. i iz toga proizlazi sve ostalo (robotic, nedostatak empatije, hladnoca, sklonost nasilju, preverzija etc etc), ali to je korjen problema - they're 'dead souls'.

Biblija, Sveto Pismo nalaze da se od toga bjezi ko od samog vraga i izbjegava. kako drugi to tumace, ne znam...i iz razloga jer u tim slucajevima se ne moze pomoci najcesce. to je nesto najextremnije sto moze biti. i kao takvo naravno, iliti srecom - rijetkost.

Zadnje uređivanje Grazia : 30.11.2016. at 13:54.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 13:24   #156
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post


Ovdje sam došla tek naglasiti i doslovni vid postojanja ljudi bez duše.
Oni koji su podčinjeni silama izvan njih samih i povezanosti s tamom.


.
pa naravno da da.

ali nece demoni (koji ih naravno i kako sama kazes kontroliraju i zavode, zabludjuju etc ) odgovarati za to, nego i oni sami.

izbor je uvijek covjekov i to neki od njih mislim niti znaju (extremni slucajevi o kojima je tema jel)

Zadnje uređivanje Grazia : 30.11.2016. at 14:13.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 13:33   #157
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Neki ljudi se ponašaju kao da nemaju dušu. Za njih kažemo da su bezdušni. Ponekad i izgledaju tako kao da su programirani roboti. Zanima me što mislite, postoje li ljudi bez duše? Jeste li ikad sreli osobu bez duše?
eto, sam si dobro objasnio.

da, postoje. i da, bjezi od toga, vjeruj vlastitom instinktu...



(dosta duhovnih i sva religijska ucenja nam govore BAS o tome).
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 14:02   #158
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Evo samo da nadodam još da je tu osim Božje i Vražje energije, i energija vakuuma kosmosa.. Izvan dualizma, izvan dobrog i lošeg. I to je ono što Budizam naziva konačnim utrnućem, Nirvanom, oslobođenjem okova materijalnog svemira.
pa da, to i Biblija priznaje, i referira se kao 'world'.


Bog, angeli. sotona i 'njegova vojska', te 'middle ground': ono svjetovno (mada ultimativno suprostavljeno Bogu takodjer)


dalo bi se o tome, ali nije tema....
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:21.