Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2006., 15:44   #21
Precijenjeno ili ne, ali ovaj je sigurno ovjeren.

http://www.youtube.com/watch?v=cprmZhEACj4
Vanjushka is offline  
Old 25.08.2006., 15:54   #22
Quote:
Vanjushka kaže:
Precijenjeno ili ne, ali ovaj je sigurno ovjeren.

http://www.youtube.com/watch?v=cprmZhEACj4
opako
Vincent V is offline  
Old 25.08.2006., 16:00   #23
o članku čiji link je dan:
"Tensions were further inflamed by the actions of hardline members of the ruling HDZ who carried out attacks against Serb civilians and property." To je zadnja rečenica prije early stages of conflict. mislim WTF?
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Old 25.08.2006., 16:06   #24
Quote:
No123 kaže:
Srpske jedinice koje su sudjelovale u borbama za Vukovar:

ZAPOVJEDNISTVO 1. VO
...
Ako netkom od od Srba sa foruma zvuci nevjerojatan ovaj spisak JNA jedinica koje su osvajale Vukovar, neka izabere samo jednu, onak nasumice, i ja cu mu drage volje reci u kojem srpskom izvoru moze naci podatak da je ta jedinica tamo bila. Cisto da ne ispadne da hrvati stvaraju svoje kosovo(tm).

porga is offline  
Old 25.08.2006., 16:52   #25
Quote:
porga kaže:
Ako netkom od od Srba sa foruma zvuci nevjerojatan ovaj spisak JNA jedinica koje su osvajale Vukovar, neka izabere samo jednu, onak nasumice, i ja cu mu drage volje reci u kojem srpskom izvoru moze naci podatak da je ta jedinica tamo bila. Cisto da ne ispadne da hrvati stvaraju svoje kosovo(tm).

Sumnjam da im je spisak nevjerovatan ili su osobno bili u tim jedinicama ili su ih ispracali iz Beograda.

U svakom slucaju poznavajuci odnos komsija prema svojim mrtvima vjerovatno se nikada nece doznati pravi broj srpskih gubitaka.
u prolazu is offline  
Old 25.08.2006., 23:03   #26
Dok vi o vojsci, transporterima, artiljeriji, topovima i brojkama, ima još jedna stvar... Nije taktika niti analiza, ali mi se čini da ipak objašnjava neke stvari.

Quote:
Priča o gradu
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam još jučer smatrao nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj. Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjiv i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom?
Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko ce Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac -netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi.
Siniša Glavašević
Protiv ove tkatike nema oružja, jer to nije taktika, nego srce.

Sorry na malom off topicu. Samo da ne zaboravimo.
Blaise is offline  
Old 26.08.2006., 01:30   #27
Quote:
I.L kaže:
Rumunji i na ejndoj i na drugoj strani itd...


Da mi je vidjeti makar zrnce dokaza (barem na Hrvatskoj strani) za tvoju shizofrenu teoriju....
štancer is offline  
Old 26.08.2006., 01:32   #28
Ovdje je odlično obrađena aktualna tema

http://forum.ffzg.hr/viewtopic.php?t=24462
Zond is offline  
Old 26.08.2006., 02:00   #29
Ovako su neki Srbi već u ono actual doba opisali Vukovarsku bitku
http://www.scc.rutgers.edu/serbian_digest/7/t7-2.htm
štancer is offline  
Old 26.08.2006., 11:15   #30
Quote:
Zond kaže:
Ovdje je odlično obrađena aktualna tema

http://forum.ffzg.hr/viewtopic.php?t=24462

Izvatci iz Knjige D Marjana. Koga zanima Bitka za Vukovar, ne bi ju trebao propustiti. Jer je jednostavno najbolja. Strogo dokumentarna, kakva povijesna knjiga (ili obrada dogadjaja) treba i biti.
I naravno knjiga Nikice Barica: Srpska pobuna u Hrvatskoj. E, tko to procita (a pisana je po zapljejenim srpskim dokumentima) vidjeti ce koliko su ispravne odluke naseg vrhovnista tada bile.
porga is offline  
Old 26.08.2006., 11:55   #31
Svih ovih godina o tome sto se je desavalo u Vukovaru i oko njega dosta je toga receno no opet velike nepoznanice su ostale. Pojavljivale su se verzije i verzijice i dal je to sve tako trebalo da bude, dal se moglo ovo ili ono, tko zna mozda treba jos godina i godina da bi se sve saznalo, a jednog dana saznat ce se sve. Jedno je u tome svemu sigurno tamo su bili hrabri ljudi, ljudi koji su branili svoje kuce, branili su Vukovar, Hrvatsku.
__________________
Ja to mogu ja to hocu
tihomir is offline  
Old 26.08.2006., 15:42   #32
Da pobunjeni Srbi nisu pristali na mirnu reintegraciju, bila bi pokrenuta 'Vukovarska golubica'
Autor DAVOR IVANKOVIĆ

Nakon završetka oslobodilačkih vojnih operacija HV-a u Hrvatskoj i BiH, u ljeto 1995., državni i vojni vrh Hrvatske počeo je pripreme za novu, veliku vojnu operaciju oslobađanja preostalog okupiranog dijela Podunavlja. Operacija je dobila kodno ime "Vukovarska golubica", a ime je dao predsjednik Tuđman. Osnovani su združeni stožeri u koje su pozvani časnici koji su se najviše dokazali u Bljesku i Oluji. Počele su dobro skrivene pripreme i simulacije bitaka, a računalo se da će u akciju krenuti između 30 i 50 tisuća vrhunskih vojnika iz pet gardijskih brigada. Istodobno su u Daytonu, na marginama traženja rješenja za BiH, počeli dogovori o mirnoj reintegraciji Podunavlja. Međunarodna zajednica bila je, naime, zabrinuta znajući da će Hrvati brzo krenuti u vojnu operaciju oslobađanja, što bi rezultiralo novom izbjegličkom krizom i poljuljalo režim Slobodana Miloševića. Počeli su višemjesečni pregovori hrvatske vlasti i vlasti pobunjenih Srba, a rezultat toga bilo je potpisivanje Erdutskog sporazuma 12. studenoga 1995. Uime RH potpisao ga je Hrvoje Šarinić, uime pobunjenih Srba Milan Milanović. Vijeće sigurnosti UN-a osnovalo je prijelaznu upravu na čelo koje dolazi vješti Jacques Paul Klein. Sporazumom je dogovorena mirna reintegracija Vukovara i Baranje, dovršena 15. siječnja 1998.

S obje strane bilo je dosta otpora mirnom rješenju. Hrvati su bili raspoloženi vojnički osloboditi simbol Domovinskog rata, Vukovar, a uznemireni Srbi predlagali su čak i kolektivno iseljavanje. Predsjednik Tuđman poslije je, u lipnju 1997., pri polasku vlaka u Vukovar, objasnio zašto se Hrvatska opredijelila za miroljubivo rješenje: "ne zbog preporuke europskih i svjetskih sila, nego i zbog hrvatskih nacionalnih interesa, da nemamo više žrtava i razaranja, da dokažemo svijetu... da nam nije do toga da svi Srbi napuste Hrvatsku, već da u Hrvatskoj ostanu oni koji žele priznati je kao svoju domovinu...".

Da pobunjeni Srbi nisu pristali na mir, "povijesna pobjeda" bila bi okrunjena "najblistavijom vojnom akcijom hrvatske vojske u povijesti", kako Večernjaku sada objašnjava jedan od časnika koji su pripremali planove završne operacije. Mjesecima su do potankosti slagani planovi. Hrvatske bespilotne letjelice u međuvremenu su snimale svaki metar Baranje i Podunavlja, uključujući i teritorij Vojvodine i Srijema, gdje su bile raspoređene snage novosadskog korpusa JA. Snage pobunjenih Srba bile su dobro ukopane, zaštićene minskim poljima. Stožer HV-a pripremao je veliko iznenađenje neprijatelju napad su trebali odlučiti u kratkom vremenu prekaljeni hrvatski ratnici. Nova taktika nazvana je "vatreni kanali", a potom preimenovana u "vatrene kočije" u čast Slavoncima. Naziv simbolizira sliku koju bi stvorila masovna uporaba topništva i raketnih jedinica koje bi postupno spaljivale pomno određene kanale u koje bi se onda slijevale oklopne jedinice i gardisti iz pet brigada.

"Cilj i zapovijed bili su munjevito do Dunava, vatrenim kočijama zauzeti kompletan prostor Dunava", kaže naš sugovornik. "Golubica" je trebala rezultirati prodorom kroz obranu neprijatelja, kroz Baranju bi tekla tri "vatrena kanala", a kroz vukovarsko područje četiri. Tim klinovima pobunjeničke snage bile bi raskoljene, uz istodobno uništavanje zapovjednih centara i fortifikacija naletima borbenih Mi-24 helikoptera. Helikopterskim desantima dostavljala bi se logistika jedinicama koje bi izbile na Dunav. "Neprijatelju bi preostala samo predaja", kaže taj visoki časnik HV-a. "Vukovarska golubica" trebala je trajati maksimalno tri dana.

U pričuvi je bilo raspoređeno još oko 100.000 vojnika, za slučaj aktiviranja vojske Jugoslavije. Procjene govore da u tako planiranoj i munjevitoj akciji ne bi bilo velikih gubitaka. Posebno su uvježbavani načini borbe u naseljenom mjestu. Operacija "Vukovarska golubica" ("Feniks", "Grom" i sl. bili su nazivi dijelova operacije) zamišljena je kao munjevita stoga što je cilj bio sačuvati barem ono što je ostalo od Vukovara. "S vojničke strane, jer gotovo 200.000 motiviranih hrvatskih vojnika nitko ne bi mogao zaustaviti, bilo nam je žao što je akcija završila u arhivi zato što bismo tako utišali našu vojničku savjest zbog Vukovara, a neprijateljima pokazali da pobjede u Bljesku i Oluji nisu bile slučajne...", završava naš sugovornik.
__________________
Skorpia
Skorpia is offline  
Old 26.08.2006., 16:07   #33
Quote:
Skorpia kaže:
Da pobunjeni Srbi nisu pristali na mirnu reintegraciju, bila bi pokrenuta 'Vukovarska golubica'
Jebiga.

Šteta što su srpske pičkice nakon svih poraza (1961. - 2004.) pristale.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Old 26.08.2006., 16:22   #34
Molio bi štovane sudionike diskusije za par izvora o onim stotinama spaljenih srpskih tenkova.
Znam koliko se tada na vijestima govorilo o desecima tenkova koji gore (jedno vrijeme je bilo popularno govoriti "obaraju") svakodnevno. Računao sam sa povećanjem brojki propagande radi, ali onda gledaš spaljenu kolonu na Trpinjskoj cesti pa sve počneš vjerovati...
A zapravo, Trpinjska cesta pokazuje samo par spaljenih T-55 i M-84, te par napuštenih M-84...
Inače, na onim dokumentarnim snimkama jugo vojska ulazi u grad sa...triesčetvorkama (neš ti sile!).
OK. Natrag na pitanje: odakle podatak o 500 uništenih tenkova i oklopnih transportera?
"Kontrolno pitanje": da li je HV ikad oborila jugo-MiG-29?
lappino is offline  
Old 26.08.2006., 16:36   #35
Quote:
lappino kaže:
Molio bi štovane sudionike diskusije za par izvora o onim stotinama spaljenih srpskih tenkova.
Znam koliko se tada na vijestima govorilo o desecima tenkova koji gore (jedno vrijeme je bilo popularno govoriti "obaraju") svakodnevno. Računao sam sa povećanjem brojki propagande radi, ali onda gledaš spaljenu kolonu na Trpinjskoj cesti pa sve počneš vjerovati...
A zapravo, Trpinjska cesta pokazuje samo par spaljenih T-55 i M-84, te par napuštenih M-84...
Inače, na onim dokumentarnim snimkama jugo vojska ulazi u grad sa...triesčetvorkama (neš ti sile!).
OK. Natrag na pitanje: odakle podatak o 500 uništenih tenkova i oklopnih transportera?
"Kontrolno pitanje": da li je HV ikad oborila jugo-MiG-29?
http://www.youtube.com/watch?v=apiwbm1aFTI

__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Old 26.08.2006., 16:43   #36
Quote:
lappino kaže:
"Kontrolno pitanje": da li je HV ikad oborila jugo-MiG-29?
Mig29 ne, ali je obarala galebove, jastrebove, orle i Mig 21. vrlo cesto.
u prolazu is offline  
Old 26.08.2006., 16:53   #37
Jalnuški, imaš kakav drugi link na video što spominješ (komp. mi je konfiguriran da mu flash player ne može prići na manje od 100 metara...), ono, Windows Media ili slično?
A da, to je ona snimka obaranja JEDNOG aviona kad je nastao legendarni uzvik "Obadva!"...iako je na snimci i dalje obaranje samo jednog aviona.
I bio je oboren samo jedan.
Na Dnevniku su tada rekli da su uz ta dva oboreno još desetak.
Govorimo o elementarnoj propagandi.
A ja sam tada bio jednako razočaran snimkom (jer sam ipak očekivao da vidim kako padaju dva aviona, a ne samo jedan), kao i nekoliko godina kasnije, kad sam gledao snimke sigurnosnih kamera udara AVIONA (?) u Pentagon...
lappino is offline  
Old 26.08.2006., 17:28   #38
Quote:
lappino kaže:
A da, to je ona snimka obaranja JEDNOG aviona kad je nastao legendarni uzvik "Obadva!"...iako je na snimci i dalje obaranje samo jednog aviona.
I bio je oboren samo jedan.
Na Dnevniku su tada rekli da su uz ta dva oboreno još desetak.
Govorimo o elementarnoj propagandi.
A ja sam tada bio jednako razočaran snimkom (jer sam ipak očekivao da vidim kako padaju dva aviona, a ne samo jedan), kao i nekoliko godina kasnije, kad sam gledao snimke sigurnosnih kamera udara AVIONA (?) u Pentagon...
Na snimci se dobro vidi pogodak prvog aviona, zatim pogodak strijelom i pad drugog. Pad prvog se ne vidi dobro jer se kamera koncentrira na drugi avion,ali se vidi da je nesto pljusnilo u more nedaleko od rt-a sa kojeg je oboren drugi avion...takodjer se cuju rijeci svjedoka "oba su pala"..

trick question: u Hrvatskoj je 91-95 poginulo 15,000 ljudi....koliko je od toga snimljeno kamerom?
u prolazu is offline  
Old 26.08.2006., 17:51   #39
Quote:
u prolazu kaže:
Na snimci se dobro vidi pogodak prvog aviona, zatim pogodak strijelom i pad drugog. Pad prvog se ne vidi dobro jer se kamera koncentrira na drugi avion,ali se vidi da je nesto pljusnilo u more nedaleko od rt-a sa kojeg je oboren drugi avion...takodjer se cuju rijeci svjedoka "oba su pala"..

trick question: u Hrvatskoj je 91-95 poginulo 15,000 ljudi....koliko je od toga snimljeno kamerom?
U prolazu, pred cca tri godine na forumu.hr moje je prvo pitanje bilo o događaju kod Šibenika.
Dobio sam odgovor, od sudionika događaja.
...To je za mene ad acta.
...
Pad prvog, kako ga ti spominješ, se ne vidi uopće.
Osim toga, pogledaj kako se opisuje taj događaj: kaže se da je PRVOG skinula raketa a DRUGOG protuzračna.
Na snimci prvi odleti u suton, drugi naje8e.
Svjedok počne vikati "obadva" tek kad padne taj "drugi" avion.
To što je tada kamera zabilježila obaranje samo jednog aviona ne umanjuje našu pobjedu.
Zadnja demagoška rečenica nije bila potrebna.
lappino is offline  
Old 26.08.2006., 17:55   #40
Quote:
lappino kaže:
Molio bi štovane sudionike diskusije za par izvora o onim stotinama spaljenih srpskih tenkova.
A.S. Jovanovic - Poraz, koreni poraza, str 258.
Đukić Milan - Spomenica 51.meh brigadi
Nikola Ostoijic - Vreme za obogacivanje prakse (Vojska 16.7.1992.g.) Nacelnik Generalstaba VJ navodi da je VJ imala gubitke u tehnici 4-5%
Nikola Ostoijic - Vratili zivot tehnici (Vojska 21.11993, str.24)
NArodna Armija 25.12.1991. str. 12

Zanimljiva je i zapovjed Veljka Kadijevica Komandi 1. vojne oblasti datirana
iz 18.11.1991.g. gdje je 1. Proleterska gardijska mehanizirana divizija
posebno naglasena kao snaga u kojoj je nuzno sredjivanje stanja nankon cega
je Generalstab OS SFRJ trebao predloziti nacin njene daljnje upotrebe.
(Komanda 5. VO . Pov. Br. 09/75-111 od 18.11.1991., te SSNO, Str. Pov. Br.
1021-1 od 18.11.1991., Naređenje)

Ako ne zas sto to znaci, ja cu ti reci: Bila je razbijena.
porga is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.