Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Pogledaj rezultate ankete: Koristite li autosjedalicu za dijete?
Da, uvijek 35 100.00%
Ne 0 0%
Glasovatelji: 35. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2007., 12:17   #21
Koristimo, od prve vožnje (one iz rodilišta).

Chicco neka (0-13), bila super na testovima, ali ne smije biti u njoj duže od 2 sata i nikad na prednji sic
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:25   #22
Quote:
penelop@ kaže: Pogledaj post
Tocno znam na sto mislis. U Svabiji taja slucaj ne mozes vidjet ni pod razno jer te kazne da te glava zaboli. Mislim, ako ti vec nisi dovoljno bistar da znas da je uzasno opasno vozit dijete tako onda se bar drzava pobrine za to.
Prema članku 163 Zakona o sigurnosti cestovnog prometa, u Hrvatskoj je obavezno voziti dijete mlađe od 5 godina vezano u odgovarajućoj AS, na stražnjem sjedalu.
Kazna je 500 kuna, nije baš zanemarivo mala s obzirom na prosječna primanja kod nas.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:27   #23
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Prema članku 163 Zakona o sigurnosti cestovnog prometa, u Hrvatskoj je obavezno voziti dijete mlađe od 5 godina vezano u odgovarajućoj AS, na stražnjem sjedalu.
Kazna je 500 kuna, nije baš zanemarivo mala s obzirom na prosječna primanja kod nas.
Znam da se to i kod nas kaznjava samo nisam znala kolika je kazna.
Pitanje je da li se jos uvijek mozes s policijom dogovorit?
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:27   #24
a tko provodi taj zakon? mislim, u hrvatskoj, sa svim tim zakonom, nakon saobraćajke pričaš kako si malu bebu zaštitila svojim tijelom, i ispadaš mama junakinja a ne koza koja dojenče ne vozi u autosjedalici.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:32   #25
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
a tko provodi taj zakon? mislim, u hrvatskoj, sa svim tim zakonom, nakon saobraćajke pričaš kako si malu bebu zaštitila svojim tijelom, i ispadaš mama junakinja a ne koza koja dojenče ne vozi u autosjedalici.
Kao i svi drugi zakoni u prometu. Prometni policajac koji zaustavi auto ima pravo naplatit kaznu ako vidi nezavezano dijete, dosta dobro funkcionira ta kontrola na graničnim prijelazima. U slučaju prometne nezgode to je prekršaj koji ulazi u zapisnik uz sve ostalo.

Na sreću nema puno takvih nezgoda, a i one koje jesu obično završe sa čvorugom na glavi djeteta - dakle evenutalno bi pedijatar trebao reagirat, ali sumnjam da će uključivat socijalni rad za prometni prekršaj.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:42   #26
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Na sreću nema puno takvih nezgoda, a i one koje jesu obično završe sa čvorugom na glavi djeteta
Iz ovoga ispada da su autosjedalice de facto nepotrebne. Ja ne mislim tako. A vjerojatno ni oni koji sada žale što se taj zakon u Hrvatskoj ne provodi rigoroznije.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 13:13   #27
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Ukoliko postoji zračni jastuk za suvozača, dijete se ni u kojem slučaju ne smije staviti na prednje sjedalo. Silina kojom se zračni jastuk otvara jednostavno može zdrobiti i sjedalicu i dijete.
Kod nekih modela se taj zračni jastuk može isključiti, upravo zbog prijevoza djece na prednjem sjedalu.

tako je. ma ja sam prvih par puta maloga čak i vozila naprijed, jer sam ga vozila u autu koji nije imao zračni jastuk. međutim, poslije sam ga preselila iza, bilo me previše strah voziti ga na suvozačevom sjedalu, bez obzira na sjedalicu. i to više ne bi nikad napravila..
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 13:16   #28
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
a tko provodi taj zakon? mislim, u hrvatskoj, sa svim tim zakonom, nakon saobraćajke pričaš kako si malu bebu zaštitila svojim tijelom, i ispadaš mama junakinja a ne koza koja dojenče ne vozi u autosjedalici.
da, žalosno..najnoviji slučaj ive majoli. maloj nije niš, ali koliko sam shvatila, njena mala nije bila u sjedalici. nisam ziher, velim, ne želim griješiti dušu, ali ne bi me čudilo..
mene tak neš svaki pur razhebe..


i da, apropos naplaćivanja kazni i provođenja zakona:
ovo ljeto smo bili u švicarskoj i ja sam bila iza s malim, dojila sam ga u putu. mali je bio u sjedalici, vezan, sve okej, ali ja nisam iza bila vezana. i nema šanse provići se, platili smo kaznu 300 kuna jer nisam bila vezana. i objašnjavala sam da mi je dijete gladno, da sam ga dojila, još sam murjaku u bijesu pokazala sisu kao dokaz ozbiljno...
ali ne, nema milosti. tak bi trebalo i kod nas..
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 13:25   #29
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Iz ovoga ispada da su autosjedalice de facto nepotrebne. Ja ne mislim tako. A vjerojatno ni oni koji sada žale što se taj zakon u Hrvatskoj ne provodi rigoroznije.
Naravno da ne, nego država ti ide na velike brojke - aparat je represivan tamo gdje će imat najviše učinka. Mislim da su i ljudi nekako savjesniji po pitanju djece, ja prva ne bi tražila da policija više kontrolira pojaseve i stolice kad po cesti voze pijani, drogirani, u neispravnim vozilima.. stvar raspoloživog broja policajaca i prioriteta.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 13:36   #30
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
trebalo je gledat onaj film di onoj ženi dijete pogine u avionskoj nesreći, pa se ona grize jer ga nije dovoljno čvrsto držala, pa je onaj tip koji je isto bio u toj nesreći stavi u auto i zabiju se u zid da vidi da je nemoguće zadržat dijete u rukama nakon onakvog udarca.
onaj tip je jeff bridges

ot: da, moj auto nije imao zracni jastuk, ali bome nisam znala da ne smije AS naprijed u autu koji ga ima
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 13:43   #31
Quote:
traxdata kaže: Pogledaj post
... još sam murjaku u bijesu pokazala sisu kao dokaz ...
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 13:48   #32
poanta priče: ako vozite gladnu djecu, imajte duge sise.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 13:50   #33
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
poanta priče: ako vozite gladnu djecu, imajte duge sise.
razvučene bejbi, razvučene
zapravo flexibilne
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 14:00   #34
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Naravno da ne, nego država ti ide na velike brojke - aparat je represivan tamo gdje će imat najviše učinka. Mislim da su i ljudi nekako savjesniji po pitanju djece, ja prva ne bi tražila da policija više kontrolira pojaseve i stolice kad po cesti voze pijani, drogirani, u neispravnim vozilima.. stvar raspoloživog broja policajaca i prioriteta.
Ne razumijem baš. Postoji u zakonu da se mora imati AS. I sad ljudi to ne čine jer "država ide na velike brojeve", a po tebi nesigurna vožnja djece nije bed jer je veći bed to što pacijenti okolo voze pijani. Kao da provjera jel netko pijan isključuje provjeru vozi li se dijete u AS.

U praksi dakle stvari izgledaju ovako: zaustavi murjak Štefa, opali mu kaznu jer nema kutiju prve pomoći ISO-nešto-pičkamaterina i fluorescentni prsluk, a dvogodišnje potomče koje skače po stražnjem sicu pogladi po glavi i kaže "neka, neka, država ide na velike brojeve, a ionako buš samo čvorugu dobil u slučaju sudara". Hoću reći, kad već kontroliraju promet i sudionike u prometu, zašto toleriraju nevezanu djecu u istim tim autima koje kontroliraju...? I ako je stvarno tako, ti si upravo optužila policiju da ne provodi zakon. Mislim, hvala ti na info, vidim da se kužiš u tematiku, ali užasno sam osjetljiva na jebenu indolenciju kad je u pitanju vožnja djece.

traxdata, egzibicionistice U pravu su Švicarci, odrasli se trebaju vezati i otraga jer u slučaju sudara mogu prignječiti dijete u AS svojim tijelom.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 14:16   #35
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
U praksi dakle stvari izgledaju ovako: zaustavi murjak Štefa, opali mu kaznu jer nema kutiju prve pomoći ISO-nešto-pičkamaterina i fluorescentni prsluk, a dvogodišnje potomče koje skače po stražnjem sicu pogladi po glavi i kaže "neka, neka, država ide na velike brojeve, a ionako buš samo čvorugu dobil u slučaju sudara". Hoću reći, kad već kontroliraju promet i sudionike u prometu, zašto toleriraju nevezanu djecu u istim tim autima koje kontroliraju...? I ako je stvarno tako, ti si upravo optužila policiju da ne provodi zakon. Mislim, hvala ti na info, vidim da se kužiš u tematiku, ali užasno sam osjetljiva na jebenu indolenciju kad je u pitanju vožnja djece.
Čuj i oni su samo ljudi, da neki od njih će napravit baš to, ali vjerojatno i oni svoje klince voze ko piliće na sicu - neki neće ni tražit prvu pomoć, zaljepit će im odmah kaznu za klinca. Vidjela sam da sa granice vračaju ljude, tamo mogu bolje vidjet.

Zadnji put mi je jedan policajac u Zaprešiću isto tako iznervirano tumačio kako se niti jedna ženska koja ide na plac ne veže, ali dok on to uoči one već prođu, a on ne bu za njima trčal.
I fakat je tako kad staneš pred cestu ti vidiš da klinac hopsa po sicu tek kad je auto već prošao kraj tebe.

Ja sam u stvari mislila da se o tome priča na onim pripremama za trudnice, nekako mi se čini da svi znaju i imaju te sjedalice, a što kako ih koriste to je druga priča.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 14:23   #36
Nisam išla na pripreme za trudnice pa ne znam o čemu se tamo priča. Nadam se samo da će i naša policija, poput njemačke i švicarske naprimjer, provoditi zakon svoje države. Inače, čini mi se da postoji još jedan razlog za nedovoljno korištenje AS, barem kad su u pitanju sasvim male bebe: ljudi stvarno misle da su one štetne za male bebe. A to nije istina, samo ih ne treba držati u AS dulje od 2 sata dnevno. U slučaju nekog dugog puta, treba raditi pauze.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 14:52   #37
Koristimo je uvijek, do 3 god. je bio baš u onoj pravoj, a sada skoro sa 7 još koristi onu samo za ispod guze, jer ga inače pojas davi, još je mrvicu pre nizak za samo vezanje. Da ne spominjem da mu je par puta bilo neugodno, kad su ga dečki iz M. škole pitali: pa zašto ti imaš još sjedalicu
__________________
Borna
Goga_fina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 15:08   #38
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
U praksi dakle stvari izgledaju ovako: zaustavi murjak Štefa, opali mu kaznu jer nema kutiju prve pomoći ISO-nešto-pičkamaterina i fluorescentni prsluk, a dvogodišnje potomče koje skače po stražnjem sicu pogladi po glavi i kaže "neka, neka, država ide na velike brojeve, a ionako buš samo čvorugu dobil u slučaju sudara".
pa normalno kad murjak prvi stavi dijete od dveipo godine u krilo i ko pravi serif ga uci vozit auto
nebu njegov mali neki papak, pa sjedil zvezan ko pas
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 15:08   #39
Negdje u vrijeme kad je izašao taj novi zakon zaustavio je mene policajac. Jedna cura u sjedalici vezana, druga vezana ali bez sjedalice (napominjem da je bila starija od 5 godina). I pita mene striček koliko godina imaju djeca, ja izreferiram i dodam, ali starija je vezana - vidite. A on meni veli - pa dobro, ne bi bio problem i da nije vezana?
Mislim, ja ju vežem prvenstveno zbog njene sigurnosti, ali kak ti policajac može tak nešto reći?
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 16:14   #40
Koristim sjedalicu, tijekom trudnoće sam tražila model gdje se odvojeno mogu kupiti 2 postolja i jedna sjedalica, tako da u oba auta mogu utrpati bebuljka s jednostavnim klik. Iz rodilišta je izišao u auto sjedalici i od prvog dana se tako vozimo, sami, on otraga, bez retrovizora. Ne buni se nikad jer se jedino tako zna voziti u autu.

Ali zato draga mi sveki....ajmeeeeeeee pa zašto ste ga u to jadnika utrpali, ugušit će se, zgrbljen je, a najbolji biser.....pa NAOPAKO ste "to" okrenuli, neki dan je pak rekla da mu je sjedalica postala premala (bebo ima tek 5 i pol mjeseci )
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.