Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2013., 20:10   #121
Jos uvijek mi nije bas najjasnije. Ovako ja to gledam (hipotetski):

1. Ja pisem, ne potpisujem nikoga, ja ne krsim nikakav eticki kodeks sveucilista nit ista jer ne predajem taj rad kao svoj, ili kao tudi. Ja napisem tekst, na koji se netko drugi potpise. Dakle, moj klijent/ica krsi pravila Sveucilista, ali ne ja.
2. Ako registriram obrt i uredno placam sve i prijavljujem zaradz, ne krsim zakon ni po tome jer je sve uredno.

Dakle, tu je problematicna samo djelatnost koja se obavlja. Ali, nigdje ne stoji, (ili stoji, zato pitam) da je zakonski zabranjeno naplacivati pisanje radova za druge, ako se zarada uredno prijavljuje i registrira se djelatnost. U zakonu pise da je dilanje droge zabranjeno.

To je kao davanje repeticija. Koliko mi je poznato, ako se to registrira kao djelatnost, rad od kuce i slicno, placas sebi doprinose, sve je ok. Zar ne bi i ovo onda trebalo biti tako? Sa strane obrtnika, ne sa strane klijenta, on ce uvijek biti u prekrsaju.
BetterLife is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 20:46   #122
Nije isto kao i davanje instrukcija, davanje instrukcija nije problematično ni s jednog aspekta za razliku od ovog(nije neetično nekome držati instrukcije, dok je neetično od strane tvog klijenta potpisati rad koji nije napravoo,tebe boli kurac, nisi kriv za ništa).
Ovo je zapravo slično da otvoriš obrt za posredovanje pri kupoprodaji ispita, takva djelatnost ne može biti legalna).

Što si toliko zapeo za legalizam, ionako je diskrecija u interesu tvoga klijenta, sigurno neće lajati okolo da mu je netko drugi napisao diplomski? Sigurno neće otići te prijaviti poreznoj jer bi kompromitirao sam sebe.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 21:54   #123
Yeah, al ne zelim strahovat da ce me netko treci prijaviti. Radije se onda necu ni pocet time bavit. Iako, ful bi dobra bila u tome, mogla bi sasvim pristojno zivit, ako je sudit po ponudama koje sam do sad dobila, i to bez da sam ista ikome prethodno napisala, sta bi tek bilo ako bi se vidilo da dobro radim
BetterLife is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 22:35   #124
To ti je ista stvar kao da prijaviš obrt za iznajmljivanje pristupnika na usmeni ili pismeni ispit. Ideja ti nije loša, ali to možeš raditi doma kao uslugu. Ako inzistiraš baš na otvaranje djelatnosti, onda prijaviš obrt za poduke i usluge. Za tu vrstu djelatnosti kao nosioc obrta imaš poticaj od zavoda nekih 20 000,00 kn. Naravno da ćeš, u slučaju izdavanja računa, diplomski rad okvalificirati kao stručnu pomoć pri izradi istoga.
__________________
Duobus litigantibus tertius gaudet
Dashiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 23:28   #125
Quote:
BetterLife kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Isprike ako ovo nije mjesto za ovu temu

Zanima me, s pravne strane gledano, je li legalno moguce otvoriti obrt za pisanje seminara, zavrsnih, diplomskih i drugih radova? Vidim da se mnogi time bave na crno, ali je li moguce otvoriti obrt koji se time bavi pa da ne bude ilegalno? I ima li obrtnik pravo zastititi informacije o klijentima tako da nitko ne zna tko su narucitelji tih radova?

Hvala
To se može otvoriti, ali bi se trebalo drukčije zvati. Jer će institucije tražiti promjenu zakona, ako to uzme maha.
Dakle: Obrt za (pisane) intelektualne usluge !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 23:53   #126
Krena, ne možeš izmišljati naziv djelatnosti, postoji u registru šifra i naziv pod kojom se ista registrira. Jedino kaj mi je logično je obrt za poduke i usluge, gdje se to može lijepo, legalno upakirati bez suvišnih pitanja nadležnih službi.
__________________
Duobus litigantibus tertius gaudet
Dashiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 22:49   #127
Quote:
Dashiki kaže: Pogledaj post
Krena, ne možeš izmišljati naziv djelatnosti, postoji u registru šifra i naziv pod kojom se ista registrira. Jedino kaj mi je logično je obrt za poduke i usluge, gdje se to može lijepo, legalno upakirati bez suvišnih pitanja nadležnih službi.
Na to sam i mislio !

Nešto kao: http://www.bika.net/tvrtka/102481/su...ktualne-usluge

kratki opis:
SUPREMO agencija za unapredjivanje poslovanja i edukaciju bavi se konzultantskim aktivnostima širokog spektra, od poduka za učenike i studente do poslovnog savjetovanja za malo i srednje poduzetništvo.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 08:07   #128
obrt za obavljanje krivicnog dijela?! svasta cu jos cuti!
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 23:31   #129
Quote:
hellaa kaže: Pogledaj post
obrt za obavljanje krivicnog dijela?! svasta cu jos cuti!
To je nemoguće dokazati. Jer ako čovjek ima obrt za intelektualne usluge, nitko mu ne može dokazati da je netko došao na konzultacije. A netko da mu napiše gotov seminarski ili diplomski rad.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 00:04   #130
ma pametno nema sta a buduci da svi rade na principu copy paste nebi se cudila da jedan dan osvane bezbroj diplomskih, doktorata istog naziva i teksta
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 13:59   #131
Quote:
hellaa kaže: Pogledaj post
obrt za obavljanje krivicnog dijela?! svasta cu jos cuti!
Pa to se i tako radi, pa ajde da onda bar država ubere koju kunu od svega toga
Nećemo se sad radit većim katolicima od pape, je l
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 22:28   #132
Hm... usluga ovog tipa se zove ghostwriting i nije nepoznata, a ni zabranjena djelatnost u svijetu.

Primjera radi, evo jedan link: http://http://www.academicghostwriting.com/

Ostaje ipak upitna etička strana priče ako je djelo u potpunosti autorovo, bez bilo kakvog udjela naručitelja u poslu. Jedna je stvar ako unajmljuješ nečije spisateljske vještine da tekst bude ljepše uobličen, ali s tvojim podacima, rezultatima istraživanja i slično, a sasvim druga ako naručiš rad i dobiješ ga "ključ u ruke" i samo se potpišeš.
Kmiček is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 10:40   #133
Ugovor o ortakluku - obrt

Molim da mi se jave pravnici koji bi besplatno podijelili nekakav primjer ugovora o zajedničkom obavljanju obrta (ortakluku) - radi se o knjigovodstvenom servisu..

Unaprijed zahvaljujem
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 19:53   #134
Zanima me u koje svrhe se može koristiti skraćeni naziv obrta?
RodneyM is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 22:32   #135
Question Otvaranje obrta za uzgoj školjaka

Na forumu sam pronašao temu sa sličnim pitanjima, ali vidim da je zadnji post bio 2011. godine. Ja otvaram obrt sada, dosta stvari se promijenilo, a i zanimaju me još neke stvari.. pa da krenemo:

1. Jel trebam otvarat vezani i polagat majstorski ispit (i koji?) ili mogu slobodni obrt?
2. Jel problem dobit koncesiju mora?
3. Kome se obratit za koncesiju? I kada, nakon otvaranja obrta ili prije?
4. Jel postoje posebni propisi kakvu opremu moram nabavit? Npr. mogu li koristiti bilo koje bove i konope za uzgoj ili moraju biti neki posebni?
5. Mogu li sam nabrati mlađ ili kako to ide?
6. Kako se plaćaju porezi državi? Po izdanom računu, mjesečno...?
Renato2412 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 15:18   #136
S obzirom na opsežnost pitanja, bolje probaj na Gospodarstvu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2014., 22:23   #137
otvaranje obrta za servis racunala

Lijep pozdrav !!
Znaci otvorio bi obrt za servis racunala !!
Prije svega me zanima koliko je dug proces za otvaranje obrta sto se tice papirologije, dali mogu otvoriti servis ako imam srednju skolu za geodetskog tehnicara, dali mogu raditi sam ili moram imati zaposlenu osobu, kolika su mjesecna davanja drzavi, koliki je pdv, koliki su porezi i prirezi dopunsko i ostala davanja.. Sve u svemu novcanog dijela koliko moram imat zaradu za neki minimalac i dali mogu biti u minusu !!

Mozda imam puno pitanja ali stvarno neznam kako da otvorim i ostale detalje pa ako itko zna da me malo uvede u to sve !!
Unaprijed veliko hvala !
svaboold is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 12:40   #138
Ono što je bitno da znaš je da obrtnik odgovara svom svojom imovinom za poslovanje obrta.

Nema zapreke za to, jer servis računala nije regulirana djelatnost, pa nije bitno što si geodetski tehničar. Ono što ti može biti problem su certfikikati koje bi trebao imati, možeš li ih polagati kao geodetski tehničar, mislim da možeš, ali nisam siguran?

Ne moraš imati nikog zaposlenog.

Onako kolokvijalno pitanje, si siguran da ćeš imati dovoljno posla ako to otvoriš?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 14:21   #139
Quote:
svaboold kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav !!
Znaci otvorio bi obrt za servis racunala !!
Prije svega me zanima koliko je dug proces za otvaranje obrta sto se tice papirologije, dali mogu otvoriti servis ako imam srednju skolu za geodetskog tehnicara, dali mogu raditi sam ili moram imati zaposlenu osobu, kolika su mjesecna davanja drzavi, koliki je pdv, koliki su porezi i prirezi dopunsko i ostala davanja.. Sve u svemu novcanog dijela koliko moram imat zaradu za neki minimalac i dali mogu biti u minusu !!

Mozda imam puno pitanja ali stvarno neznam kako da otvorim i ostale detalje pa ako itko zna da me malo uvede u to sve !!
Unaprijed veliko hvala !
odi na temu gospodarstvo
treba vidjeti da li je slobodan obrt
ako je, ne moraš nikoga zapošljavati ako nisi te struke
ako si obrtnik-paušalist, hladni pogon ti je nekih 1500 kn mjesečno, plaćaš doprinose za mirovinsko i zdravstveno, nezaposlene, porez na dohodak i prirez, porez na tvrtku, komorski doprinos
nešto plaćaš tromjesečno, nešto svaki mjesec..ali, kad se sve zbroji, to je nekih 1500 kn mjesečno
ne znam točno koliki ti smiju biti godišnji prihodi da bi bio paušalist - nekih 180.000,00 kn?
kad si paušalist ne vodiš poslovne knjige, imaš knjigu izdanih računa, kupiš to u NN..ako primaš gotovinu, obveznuik si fiskalizacije?

što se tiče minusa, pogledaj si malo ekipu koja nije plaćala..
nisu plaćali po godinu, dvije, pa su im se nakupile zatezne kamate i sad imaju 100.000-njak tisuća kn duga

sam obrt se odmah otvori, košta nekih 270,00 kn, mislim da ove godine su svi oslobođeni plaćanja obrtnice (nekih 200,00 kn)
još trebaš vidjeti kako je s poslovnim prostorom, da li ti za obavljanje posla treba poslovni prostor koji ispunjava minimalne tehničke uvjete ili možeš s adrese stanovanja

uglavnom nazovi nadležni ured za gospodarstvo pa pitaj točne informacije
ja osobno ne bi u to ulazila ako nemam love za 6-mjesečni hladni pogon, dakle, barem nekih 10.000,00 kn rezerve

sretno
itapita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 19:45   #140
Pozdrav,

imam ribarski obrt i želio bi proširiti djelatnost na usluge parkinga. Netko mi je rekao da općina mora dati suglasnost za proširenje obrta, dali je to točno. Nema mi baš smisla ali ok. Hvala
kranjcar19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:43.