Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2010., 12:26   #1
Operacija Maslenica 1993

Jedna od najvećih vojnih operacija u DR, pa mislim da će biti zanimljivo da kažemo nešto na tu temu.
Trotoar is offline  
Old 23.01.2010., 20:06   #2
MOžda po obujmu nije najveća ali po pruženom srpskom otporu i svemu što je slijedilo nakon akcije je najača. Velika pobjeda koja je mogla preći u veliki poraz. Ono što se slabo zna je da nakon akcije neprijatelj je u prouofeanzivi mogao ušetati u Zadar. Spriječili su ga naše snage iz Slavonije i Osijeka i Slavonskog Broda. Slavonaca je poginulo više nego u cijeloj akciji Maslenica a najveću cijenu bitke za zadarsko zaleđe su platiti dečki iz 3.bojne "kobre" iz Slavonskog Broda koji su zbog nejasnih stvari upali u zasjedu gdje je poginuo pun kamion Brođana ( njhih 17 ) u Selu Kašić 01.02.1993. Tu noć ih je u borbama poginulo još 8.. Da je Kašić pao neprijatelj bi ušetao u Zadar ko na kavu. Akcija Maslenica se slavi i neka se slavi ali se treba slaviti i danikoji su uslijedili nakon akcije i spomenuti sve Slavonce a pogotovo Brođane koji su poginuli tamo.

Imena poginulih hrvatskih vitezova sa spomenika u Kašiću

HRVATSKA VAS NIKAD ZABORAVITI NEĆE


Josip Andrečenko - KAŠIĆ
Dubravko Antunović - KAŠIĆ
Nikola Begić - KAŠIĆ
Drago Bilić - KAŠIĆ
Josip Bobošević - KAŠIĆ
Željko Boduljak - KAŠIĆ
Zvonko Bureš - KAŠIĆ
Vjeran Buzgo - KAŠIĆ
Nikola Butković - KAŠIĆ
Saša Hlebec - KAŠIĆ
Josip Hrvojević - KAŠIĆ
Ivica Kadić - KAŠIĆ
Dejan Kesić - NOVIGRAD
Željko Kovačević - PALJUV
Bojan Lupša - KAŠIĆ
Antun Majetić - KAŠIĆ
Ivica Majetić - KAŠIĆ
Darko Malijurek - KAŠIĆ
Marko Marković - PALJUV
Franjo Marinović - NOVIGRAD
Dubravko Marošan - KAŠIĆ
Željko Mijić - KAŠIĆ
Stanislav Milas - NOVIGRAD
Franjo Milković - KAŠIĆ
Zoran Modić - KAŠIĆ
Božidar Mohen - NOVIGRAD
Josip Stojko - KAŠIĆ
Thomas Valentić - KAŠIĆ
Mirko Vidaković - NOVIGRAD
Borislav Vučetić - KAŠIĆ
Ivan Zelić - KAŠIĆ
Tihomir Šilić - KAŠIĆ
Dalibor Šubrek - NOVIGRAD
Marko Čačić - KAŠIĆ
Željko Čorluka - KAŠIĆ
bobac is offline  
Old 23.01.2010., 20:55   #3
Je li helikopterski desant 3. GBR iz Slavonije u zadarsko zaleđe prvi helikopterski desant u Domovinskomn ratu?
__________________
Timski igrač

Zadnje uređivanje rezon@tor : 25.01.2010. at 14:43. Reason: obrisana referenca na obrisanu poruku
Pilatus is offline  
Old 23.01.2010., 21:10   #4
Neznam dali su prvi puta korišteni helikopteri ali mislim da nije riječ o klasičnom desantu već o brzom premještanju snaga u zadarsko područje. Bilo je kritično i 3.GBR je ostaal skoro do kraja godine u zaleđu sa mislim jednom pauzom
bobac is offline  
Old 23.01.2010., 21:36   #5
https://www.forum.hr/showthread.php?t=416050
Hollow Point is offline  
Old 23.01.2010., 21:58   #6
Helikopterski desant (vertikalni manevar snaga) izveden sa 9 helikoptera Mi 8/17 iz Lučkog na plato Paškog mosta.
Kasnije su desatni izvođeni puno bliže u vojarnu Šepurine uz osiguranje HRM-a.
Sao krajina je bil na vrhuncu na početku 1993. i imala je 78 tisuca ljudi pod oružjem u veljači i ožujku 1993.
U žestokom protuudaru u širem prostoru Kašića našla im se na putu 3.bgr. tj njeni dijelovi.
Srpske snage željele su istjerati i poniziti hrvatsku vojsku iz Novigrada i osobito Kašića i potpuno poništiti rezultate operacije.
Borbe su bile silovite,bio je to jedini pravi rat prilično izjednačenih protivnika s jakom upotrebom raketno -topničkom, sa kominiranim oklopno pešačkim napadima,
Ne postoji niti jedna profesionalna postrojba koja je nije tukla u zaleđu Zadra u mjesecima poslije operacije i da se vratila bez gubitaka.
Gubici su bili veliki ,160 mrtvih i nekoliko stotina ranjenih na hrvatskoj strani.
Na kraju se sve nekako utišalo u pozicijsko ratovanje i igru živaca.
Ovo je prava velika oslobodilačka operacija nakon dubrovačke iz 1992. te triju operacija u zapadnoj Slavoniji 1991. kad je oslobođeno skoro 3 tisuće kvadratnih km ali je plaćena visoka cijena (broj poginulih i ranjenih u Hv je bio kao i u Oluji 1995).
Maslenica/Gusar/Zima 93 je vrlo značajna jer su domaći pobunjeni Srbi spoznali da od velike Srbije u njihovim dvorištima neće ipak biti ništa i da su samo oni koji nisu željeli pogledati istini u oči misliti da će Hrvati pustiti zemlju i to nakon polugodišnjeg relativnog zatišja na ratištu u Hrvatskoj i fokusiranju na ratište u BiH.
Lord Carington je br. 1 je uvijek govorio na pregovorima da što vi Hrvati očekujete-ono što ste izgubili vojnim putem ne možete vratiti pregovorima.
Zato je Vrhovniku trebala velika vojna pobjeda koju može lako pravdati nemogućim stanjem u prometnom povezivanju Hrvatske i BiH preko trajekata a kako bi mogao svjetskim (britanskim) mirovnim jebivjetrima na pregovorima reći DI SMO ONO STALI .
Srbi su u protuudar ulagali velika očekivanja kako bi ponizili hrvatsku vojsku i potpuno frustrirali hrvatski narod ali su sami došli do bolnih spoznaja.
A vrijeme je razarajuće radilo protiv njih.
Taman kad su se oporavili slijedio je novi udar u Medačkom džepu u rujnu 1993.
I počelo je komadanje krajine strategijom mišjih ugriza i psihoza di će Hv udariti slijedeći put.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 23.01.2010. at 22:14.
pp5d6 is offline  
Old 23.01.2010., 23:39   #7
Quote:
Kasnije su desatni izvođeni puno bliže u vojarnu Šepurine uz osiguranje HRM-a.
Apsolutno točno Lučko -Šepurine,Paški most-Lučko.Tako sam ja putovao tamo i nazad (5 GBR).
Kasnije smjene klasika autobus.
Nažalost bilo je poginulih i iz moje bojne
Neka im je vječna slava i hvala.
kopriva-vk is offline  
Old 24.01.2010., 00:25   #8
Bila je to utrka s vremenom. Naši su stali i praktički neukopani čekali protuudar Srba.A on je bio pedantan i žestok.
Helikopteri-ovi naši srednjoškolci mogu se pitati pa zašto su Slavonci doletili helikopterima kad se danas iz Zagreba stigne za 2-3 sata.
E na zadnji dan siječnja 1993 trebalo je putovati puuno sati preko šuma i planina obilazno ,pa trajekta Žigljen -Prizna sa nepreglednim kolonama svakojakih prometala i moliti Svevišnjeg da nema bure i da oni uopće voze i da se može preko mora i peko paškog mosta.
A protunapad je mogao doslovno započeti svakog slijedećeg sata.
pp5d6 is offline  
Old 24.01.2010., 10:41   #9
Koja je bila uloga HRM-a u operaciji Maslenica?

I malo offtopica: da li je HRM u DR-u imao borbenih djelovanja i gdje?
Gurevich is offline  
Old 24.01.2010., 12:37   #10
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Bila je to utrka s vremenom. Naši su stali i praktički neukopani čekali protuudar Srba.A on je bio pedantan i žestok.
Helikopteri-ovi naši srednjoškolci mogu se pitati pa zašto su Slavonci doletili helikopterima kad se danas iz Zagreba stigne za 2-3 sata.
E na zadnji dan siječnja 1993 trebalo je putovati puuno sati preko šuma i planina obilazno ,pa trajekta Žigljen -Prizna sa nepreglednim kolonama svakojakih prometala i moliti Svevišnjeg da nema bure i da oni uopće voze i da se može preko mora i peko paškog mosta.
A protunapad je mogao doslovno započeti svakog slijedećeg sata.
A zašto se ljudstvo trebalo dovlačiti iz Slavonije kada je u Zadru i okolici bilo desetak tisuća VO.
I baš me zanima kako objašnjavaš da u napad ideš sa 600 pripadnika 4GBR ,bokovi nebranjeni a druge jedinice miruju 40 sati južno od Zemunika i Smokovića?
I kakva je to akciju u kojoj apsolutno nije bilo ni 100 ljudi pričuve u slučaju kontranapada srpske vojske.
crvenkapica4 is offline  
Old 24.01.2010., 15:08   #11
Quote:
crvenkapica4 kaže: Pogledaj post
A zašto se ljudstvo trebalo dovlačiti iz Slavonije kada je u Zadru i okolici bilo desetak tisuća VO.
I baš me zanima kako objašnjavaš da u napad ideš sa 600 pripadnika 4GBR ,bokovi nebranjeni a druge jedinice miruju 40 sati južno od Zemunika i Smokovića?
I kakva je to akciju u kojoj apsolutno nije bilo ni 100 ljudi pričuve u slučaju kontranapada srpske vojske.
Prava pitanja.

Meni se oduvijek taj cuveni "vertikalni manevar" cinio kao desperatna mjera. Zasto 3. GBR nije bila na podrucju operacija pravovremeno? Kao da nam je ministar obrane tada bio Donald Rumsfeld pa je tupio GS-u da moraju operaciju izvest s trecinom potrebnih snaga. Ovako je vrlo vjerojatno da je poginuo nepotreban broj ljudi jer nisu bili na podrucju operacija radi upoznavanja s terenom i sl. (A mogli su biti jer je Op. Maslenica akcija koju je HV pokrenula, a ne reakcija na srpsku ofenzivu - znaci mi smo birali vrijeme i mjesto napada.)
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske
Dunco is offline  
Old 24.01.2010., 15:54   #12
zanima me da li je krajnji cilj operacije bio zauzimanje benkovca i obrovca?
načuo sam da se od toga odustalo zbog spoljnjih pritisaka.
sad, oslobađanje benkovca ne bi možda nešto bitno promjenilo (u tom trenutku) ali oslobođanje obrovca i kruševa bi, zbog kontrole pontonskog mosta.
koliko znam obrovac je bio napušten, ali HV nije ušla u njega, a nakon toga su se srbi konsolidovali i došlo je do pozicionog rata na velebitu
Trotoar is offline  
Old 24.01.2010., 17:50   #13
Quote:
Trotoar kaže: Pogledaj post
zanima me da li je krajnji cilj operacije bio zauzimanje benkovca i obrovca?
načuo sam da se od toga odustalo zbog spoljnjih pritisaka.
sad, oslobađanje benkovca ne bi možda nešto bitno promjenilo (u tom trenutku) ali oslobođanje obrovca i kruševa bi, zbog kontrole pontonskog mosta.
koliko znam obrovac je bio napušten, ali HV nije ušla u njega, a nakon toga su se srbi konsolidovali i došlo je do pozicionog rata na velebitu
spoljni i konsolidovali...da nisi ti Dopuđev vojnik???

crvenkapica4 is offline  
Old 24.01.2010., 20:26   #14
Po onome tvome analitičaru vojnom Drecunu Hv je bio angažirao do kraja njegovih izvješća 40 tisuća vojnika pa nebi čudilo da je Hv došao do Knina
Operacija Gusar se mora gledati isključivo iz tadašnjeg vojno političkog rakursa a ne iz kuta današnjeg.
Operacija je bila tajna ,iznenadna a glavni nositelj udara je bila 4.gbr. koja se strahovito trošila u dubrovačkoj operaciji 1992 (i dolini Neretve)i popunjava se iz raznih postrojbi s prostroa Dalamcije kako u pješaštvu tako i u oklopu, uz TG 112 i još nekih specijalnih postrojbi.
Čak su Srbi javno izazivali i govorili da Hv nema snage jer su gardijske brigade istrošene.
Cijela 1992 kad je na njenom početku dosegnut zenit u mobilizaciji hrvatskih snaga tijekom vremena jedan visoki školovani gen. je s obzirom na Sarajevsko primirje (03.01.1992) zapovjedio kao glavni demobilizaciju nekoliko desetaka tisuća vojnika i počeo je preustroj i formiranje i domobranskih postrojbi jer je kao pravi rat u Hrvatskoj gotov.
Težište rata se preselilo u BiH i tamo su ratovali ljudi iz Hv s tih područja i dragovoljci ali i neki veći sastavi Hv bez oznaka
daleko od toga da je na početku 1993 Hv bio uigran ratni stroj. Naprotiv upravo i isključivo iz operaciej Maslenica osnovano je središte za izobrazbu u Šepurinama (kako je gen. Gotovina znao reći nije bilo kvalitetnog dočasničkog kadra za manevar manjih postrojbi od skupine do voda).
Ne mogu ja govoriti o stvarima zašto su neki ostali rezervirani i zašto nije bilo pričuve jer ja to ne mogu nikako znati. To su počeli govoriti odgovorni zapovjednici a bit će zanimljivo prolistati i knjigu Dokumentacijskog cetra domovinskog rata upravo prezentirane na ovoj obljetnici i originalne zapovjedi koje su postrojbe dobile.
Obrana Srba nije lako probijena a Hv jednostavno nije imao snage za nešto više s onim snagama kako na podvelebitskom tako i na pravcu kroz Ravne kotare.
zašto su bile male planirane snage. pa po mome mišljenju ako dovučeš velike snage to ne možeš nikako sakriti. Osobito ako to traje danima ili tjednima a ovo je moralo biti brzo i iznenada.
Ja ne znam koji je bio konačan krajnji cilj operacije jer nisam vidio zapovjed pa ne mogu ništa tvrditi ali se spominje Debelo brdo.
Također koliko čujem niti brana Peruča nije bila u planu nego je tamo ekipa pokazala inicijativu i na kraju je dobro završilo ali je mogla nastati katastrofa rušenjem.
Nakon prvih dana operacije počele su se forimirati crte a Srbi su pripremali veliki kontra udar da bi ponizili Hv i poništili sve.
Od Velebita do Pristega puno je kilometara.
Četvrta se brigada morala odmoriti i volio bih i ja znati kad se to dogodilo i koliko je bilo profesinalnih postrojbi HV na potezu od Novigrada do Škabrnje na dan 30.01.1993.
pp5d6 is offline  
Old 24.01.2010., 20:47   #15
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
Koja je bila uloga HRM-a u operaciji Maslenica?

I malo offtopica: da li je HRM u DR-u imao borbenih djelovanja i gdje?
Neuspjeli napad na JRM brodove s TB-51 Vukovara (pretpostavljam tijekom blokade Splita).

Na dnu se spominje napad.

U jednom starom HV-u se spominjalo i da je Dubrovnik (OBM-41), korišten kao PZO Šibenika. S kojim uspjehom ne znam.

p.s
Navodio sam djelovanje s brodova.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)

Zadnje uređivanje Atomski Ali : 24.01.2010. at 21:19.
Atomski Ali is offline  
Old 24.01.2010., 21:01   #16
Zahvaljujem se.
Pročitao sam negdje da je i Šibenik korišten u operaciji Maslenica, zna li netko više o tome?
Gurevich is offline  
Old 24.01.2010., 21:16   #17
Quote:
crvenkapica4 kaže: Pogledaj post
spoljni i konsolidovali...da nisi ti Dopuđev vojnik???

rođen sam u Zadru, a sad sam "u bijelom svijetu"
bijelom, ne belom....
a govor mi je mješavina svega i svačega.
Trotoar is offline  
Old 24.01.2010., 21:39   #18
U operaciji Gusar sudjelovali brodovi HRM i to RTOp 21 Šibenik i RB 41 Dubrovnik u zadarskom kanalu u tijeku trajanja same operacije.
Prdsjednik SRJ Ćosić je izjavio da je Hrvatska izvršila agresiju na srpski narod u okolici Zadra i da je na narod poslala i mornaricu.Kasnije su angažirani i DJB za prebacivanje ljudi a angažirano je mornaričko pješaštvo.
Srpski položaji su bili u selu Crno kod Zadra (danas fizički spojeno) i bili su na dohvat pramčanom Boforsu cal.57 mm s Rtop.
Također brodovi su pojačali PZO samog grada a imali su nesumljivo i psihološku ulogu -ovaj put pozitivnu jer us u listopadu 1991 bili slični brodovi al isu pucali na grad .
Srbi su napali oba broda raketama iz Orkana M-87 ali zvončići nisu pogodili brodove.

RTOp 21 u vrijeme operacije Gusar u zadarskom kanalu, pramčani top okrenut prema polozajima iznad grada.
http://img.photobucket.com/albums/v2...uMaslenici.jpg
TB Vukovar je u dva navrata torpedima napao VPBR 31 Split ispred Splita u studenome 1991 ,točnije u noći 10. i 11. studenoga 1991. s ukupno 8 torpeda. Razloga za promašaj ima bar deset ali nisam stručnjak pa neću o tome. uglavnom bilo je vatre prema Vukovaru jer napad ipak primjećen.
Shema torpednog napada TB 51 na VPBR 31 u studenome 1991.
http://img.photobucket.com/albums/v2...1011stud91.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v2...enomglavom.jpg

Zadnje uređivanje pp5d6 : 24.01.2010. at 22:13.
pp5d6 is offline  
Old 25.01.2010., 08:45   #19
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Po onome tvome analitičaru vojnom Drecunu Hv je bio angažirao do kraja njegovih izvješća 40 tisuća vojnika pa nebi čudilo da je Hv došao do Knina
Ne mogu ja govoriti o stvarima zašto su neki ostali rezervirani i zašto nije bilo pričuve jer ja to ne mogu nikako znati. To su počeli govoriti odgovorni zapovjednici a bit će zanimljivo prolistati i knjigu Dokumentacijskog cetra domovinskog rata upravo prezentirane na ovoj obljetnici i originalne zapovjedi koje su postrojbe dobile.
Obrana Srba nije lako probijena a Hv jednostavno nije imao snage za nešto više s onim snagama kako na podvelebitskom tako i na pravcu kroz Ravne kotare.
zašto su bile male planirane snage. pa po mome mišljenju ako dovučeš velike snage to ne možeš nikako sakriti. Osobito ako to traje danima ili tjednima a ovo je moralo biti brzo i iznenada.
Ja ne znam koji je bio konačan krajnji cilj operacije jer nisam vidio zapovjed pa ne mogu ništa tvrditi ali se spominje Debelo brdo.
Također koliko čujem niti brana Peruča nije bila u planu nego je tamo ekipa pokazala inicijativu i na kraju je dobro završilo ali je mogla nastati katastrofa rušenjem.
Nakon prvih dana operacije počele su se forimirati crte a Srbi su pripremali veliki kontra udar da bi ponizili Hv i poništili sve.
Od Velebita do Pristega puno je kilometara.
Četvrta se brigada morala odmoriti i volio bih i ja znati kad se to dogodilo i koliko je bilo profesinalnih postrojbi HV na potezu od Novigrada do Škabrnje na dan 30.01.1993.
Pitam za plan jer koliko znam i koliko se sjećam HV tenkovi su došli do iznad Obrovca, a nisu ušli u sam grad koji je u to vrijeme bio napušten. Sad, da li je to bilo iz taktičkih razloga pošto se Obrovac nalazi u rupi pa je postojao strah da se ne uđe u klopku ne znam.
Ono čega se sjećam jeste da su naletile dvije gazele koje su ispalile par raketa na tenkove, možda je i to imalo psihološki uticaj.
I da, pored groblja u Obrovcu se nalazila velika rupa za koju su "stručnjaci" tvrdili da je nastala udarom brodske rakete. Lično mislim da je to nemoguće, ali pp5d6, vidim da si upućen pa mi reci da li rakete sa topovnjača imaju toliki domet i mogućnost gađanja?
Trotoar is offline  
Old 25.01.2010., 12:04   #20
Quote:
Trotoar kaže: Pogledaj post
zanima me da li je krajnji cilj operacije bio zauzimanje benkovca i obrovca?
načuo sam da se od toga odustalo zbog spoljnjih pritisaka.
sad, oslobađanje benkovca ne bi možda nešto bitno promjenilo (u tom trenutku) ali oslobođanje obrovca i kruševa bi, zbog kontrole pontonskog mosta.
koliko znam obrovac je bio napušten, ali HV nije ušla u njega, a nakon toga su se srbi konsolidovali i došlo je do pozicionog rata na velebitu
Quote:
Trotoar kaže: Pogledaj post
Pitam za plan jer koliko znam i koliko se sjećam HV tenkovi su došli do iznad Obrovca, a nisu ušli u sam grad koji je u to vrijeme bio napušten. Sad, da li je to bilo iz taktičkih razloga pošto se Obrovac nalazi u rupi pa je postojao strah da se ne uđe u klopku ne znam.
Ono čega se sjećam jeste da su naletile dvije gazele koje su ispalile par raketa na tenkove, možda je i to imalo psihološki uticaj.
I da, pored groblja u Obrovcu se nalazila velika rupa za koju su "stručnjaci" tvrdili da je nastala udarom brodske rakete. Lično mislim da je to nemoguće, ali pp5d6, vidim da si upućen pa mi reci da li rakete sa topovnjača imaju toliki domet i mogućnost gađanja?
Nekoliko pitanja;

Koja je to naša postrojba došla iznad Obrovca i s čijim tenkovima?

Kojim pravcem je došla do Obrovca?

Koje su predispozicije za tako nešto?
NINJA 07 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:58.