Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2010., 21:37   #41
Quote:
chica 053 kaže: Pogledaj post
o hvo zepce i lozancicu sve najbolje.mi smo njima pomogli 93-94 a oni nama 95 i na tome im hvala.i sada odrzavamo dobre odnose,poslovne i prijateljske. kada sada pricam sa pripadnicima hvo usora (jedan mi je i rodicu ozenio poslije rata) i kod njih je bilo trzavica sa abih ,ali ih je bilo malo pa da nesto znacajnije urade.usora je sad posebna opstina u federaciji tako da slabo petljaju sa bosnjacima a i dosta hrvatske djece idu sada u skole u doboju i hvala bogu nikad nije bilo problema. a sto se tice maglaja isti je mogao biti zauzet vise puta, sto od strane vrs sto zajedno sa hvo-om.razlog je opste poznat,neko je to dobro naplatio (rat kosta).92 godine vrs je bila na ulazu u maglaj kada je pod cudnim okolnostima ubijen pukovnik radojcic od strane pripadnika jedne nase paravojne formacije i ulazak je prekinut.pokojnik je bio ekstra oficir i vjr je ubijen zbog oglusivanje o naredbu sa vrha (pale ) da se ne ulazi u maglaj.inace i bos brod nije trebao biti zauzet,al lisica alkos odjebo rašu i ekipu i usao u brod i poslije toga nagrađen smjenjivanjem.(rašo mu nije ni cestitao postavio ga za nacelnika srednje vojne skole i onda se pitamo sto onako popusismo 1995 godine)
kada je bila sa saradnja sa hvo zepce nije bilo nikakvih problema.svako je imao svoj sektor djelovanja a nasa je artiljerija radila.kada se prva smjena vratila u doboj bili su svi obuceni u vasim uniformama.buraz mi je imao kontakt sa ido iz sehera.kaze da su bili ekstra borci.odrađivali su zajedno i akcije.za svaku zarobljenu pusku,pm ili slicno bili su novcano nagrađivani.par puta su zajedno okretali i klempe i cugali.nasi su gore nosili cigare,pivo i ostale vojsci drage potrepstine i mjenjali za uniforme.a od hrvata i ostalih koji su ostali u doboju formiran je posebna ceta koja je redovno isla gore.nasi dr i ostalo med osoblje je takođe islo gore kao ispomoc.formirana je prihvatna ambulanta,gdje su obrađivani ranjenici a zatima slani za doboj.a tezi iz doboja za banja luku.(i zamisli u jednoj sobi neki čedo brko iz krajine a u drugoj sobi ujo iz zepca na lijecenju i oparavku)
jbg rat u bih je bio ludilo.nama trebala nafta za tenkove,njima borbena tehnika i ljudi i eto dila.
svka cast hvo na tom prostoru ( i nihovom vođstvu tada jer su bili pametni) inace bi prosli ko hrvati u srednjoj bosni.
sorry sto je ovako nabacanoal al u frci sam nekoj,javim se opet kad uhvatim buraza.
poz
Chica, ovo je tvoj stav, tvoje vidjenje situacije i ja to postujem, sa nekim stvarima iz ovoga texta se u potpunosti slazem ali s nekim ne bas...

Ja o HVO-u ne mogu pozitivno da pisem jer nikako mi se nije svidjala njihova uloga za vrijeme rata, bili su "veliki plesaci".


A, ti rece da su oni Srbima pomogli 95.godine? Pitam li se samo kako? Ne znam na sta mislis?
Ja sam nesto nacuo da su,kada je krenula ona velika septembarska ofanziva Armije BiH, da su oni kao Srbima dojavili vrijeme i pravce napada.
Isto tako, oni su "navukli " muslimane da prvo udare na Vozucu a ne na pravac od Maglaja, Bijela Ploca- Jablanica- Ulisnjak-Bakotic. Jer, ubijedili su kao muslimane da je taj pravac dosta "tvrd", da je tom podrucju najlakse i najbrze moguce doturiti pomoc iz Doboja, sto je i bilo tacno. Pa su Srbi sa toga podrucje bili isprva "postedjeni", sto im je omogucilo da se povuku sa toga podrucja gotovo bez ikakvih borbi i naravno gubitaka.
Tadasnja cijela Treca Ozrenska brigada se povukla na rezervne polozaje sa skoro svom tehnikom i orudjima, a poslije sta je bilo, to je vec neka druga prica.

Sto se tice osvajanja Maglaja, naravno da se mogao osvojiti jos septembra 92. godine kada je pocela ona velika ofanziva. I istina je da je taj kako ti rece pukovnik, u stvari major Radojcic, da je on surovo likvidiran bas iz toga razloga.
Ubijen je u Donjem Rakovcu,na Ozrenu. Srbi su mu bili i spomenik podigli, ubijen je navodno iz nehata, nesrecnim slucajem od svoga navodnog tjelohranitelja...
A, taj njegov tjelohranitelj je bio niko drugi nego JUGOSLAV PETRUSIC, jedna od najkontroverznijh licnosti sa Balkana.....
Ko je on, jako tesko je utvrditi, za koga radi, pitaj boga!? Za njega se prica da je bio u Legiji stranaca, bio tjelohranitelj Fransoa Miterana, bivseg francuskog predsjednika.Javno je priznao da je radio za Francusku obavjestajnu sluzbu,DST.Da je bio oficir za vezu izmedju Francuza i Ratka Mladica.U Srbiji uhapsen zbg navodnog pokusaja atentata na Slobodana Milosevica. Sumnjici se da je imao i ulogu u likvidaciji Srebrenickih muslimana.
Osnovano se sumnja da je licno likvidirao Juku Prazinu u Belgiji.Kako sam kaze, expert je za islamske teroriste pri francuskoj obavjestajnoj sluzbi. Kakav lik a?
E taj i takav lik se "muvao" ok Maglaja 92. godine, slucajno? Ne, Nikako!
On sam zna zasto, zbog koga, za rad cega?
Zboga takvih, Srbi nikada nisu ni usli u Maglaj, ta prica o navodnoj ulozi HVO-a u odbrani istog je prica za malu djecu! Pa Srbi nisu vise znali cime sve udaraju po Maglaju, od aviona , VBR-ova, haubica i tenkova pa sve do onih "Luna" i modifikovanih avionskih bombi "krmaca".
Ali, politika je uradila svoje....A ako ga bas nisu mogli tada osvojiti, mogli su sigurno 93. zajedno sa Hrvatima.Ali i tada je neko "omastio brk", neko je veliku, ogromnu svotu novca stavio u dzep da Maglaj i Tesanj ne podnu u ruke Srba i Hrvata.....ko je to,, mozemo samo da nagadjamo,, a nije tesko zakljuciti....( vjerovatno isti onaj() ko je "digao" onih 46 miliona maraka za Bihac)
udbaguy is offline  
Old 17.04.2010., 21:42   #42
Nadam se da će dosta ljudi pročitati ove postove. Kažem, opet, volio bih da se uključi netko sa muslimanske strane da da obol ovim povijesnim stranicama. Imam dobrih prijatelja Hrvata koji su izbjegli poslije rata na prostore Hrvatske iz Žepča, pa oni isto pričaju što i vi ! Moji su bili Zng-e, a neki i Hvo na dosta bojišta u Hrvatskoj a i BIH, Bos.Posavina itd, tako da imam spoznaje sa više strana. Navodno Lisica stvarno po nekim zdogovorima nije smio ulaziti u područje Bos. Brod već odbaciti Hv i Hvo dalje od Koridora, te održavati takvu odstupnicu. No on svojeglav nije htio uzastopno vraćanje osvojenog pa izgubljeno i uzeo je u pogodnim trenutcima više vrhnja...
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 17.04.2010., 21:45   #43
"....inace i bos brod nije trebao biti zauzet,al lisica alkos odjebo rašu i ekipu i usao u brod i poslije toga nagrađen smjenjivanjem.(rašo mu nije ni cestitao postavio ga za nacelnika srednje vojne skole i onda se pitamo sto onako popusismo 1995 godine)...." - Chico

Chico, sto se tice osvajanja Broda, to se slazem, zna se da je tu akciju vodio pukovnik Slavko Lisica.Ali, nisam bas siguran da je on smijenjen zbog toga?
Koliko ja znam, on je smijenjan zbog neuspijelog napada na usce kod Doboja. Tamo gdje su Srbi izgubili one silne tenkove i oklopne transportere, gdje je sad groblje tenkova. To je inace bio jedan od najvecih poraza VRS-a na tom podrucju, jedno desetak tenkova je unisteno , nekoliko transportera itd...
Zbog te akcije, koja je bila ako se ne varam 19. marta 93. godine, pukovnik Lisica je smijenjan i postavljen za nacelnika Centra vojnih skola u Banja Luci.
To je ono sto ja znam, mozda grijesim.,.......
udbaguy is offline  
Old 17.04.2010., 22:01   #44
Udbagay - neznam da li si napisao krivu godinu, sa kim se Lisica borio 93g oko Doboja? Da nemisliš na 92g?
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 17.04.2010., 22:04   #45
Chico- u pravu si kad kažeš da su Hrvati u srednjoj bosni prošli kako su prošli- loše. Žepčanci i okolica su bili umješniji, a i Boban nije htio da padne još jedno Hrvatsko mjesto a Hvo voljan je braniti se.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 17.04.2010., 22:12   #46
Quote:
udbaguy kaže: Pogledaj post
A nema sanse da ce me neko ubijediti da bi ta 111. xp brigada mogla sama da se odbarni od Muslimana.
I ne uvjerava te nitko. Poanta je da se nisu niti trebali braniti, a ne da li bi se mogli sami obraniti.

Ja i dalje čekam barem nekakav razlog napada sa strane ABIH...idemo redom
łvek is offline  
Old 17.04.2010., 22:29   #47
Ivek- moram priznati da si mi pomalo nejasan u pisanju. Razlog napada Abih ? Naše vodstvo Herceg-bosne nije bilo za proglašenje Blaženima, ali mislim da ima dosta činjenica da se Abih okuražila i sa ojačanjima tražila ravnopravniji položaj između Hrvata i Srba. Imali su svježeg kapitala u velikim količinama, Saudijska i arapi su slali. Oružje je isto stizalo, kupovalo se od svih. Položaje koje su izgubili od srba, nadoknađivali su tukući Hrvate. Alija nije htio pojačavati svoju vojsku gdje je prijetilo da će pasti, već gdje je jači da tarlači. Ostali su žrtve do dan danas. Pošto su srbi udarali po Sarajevu, Goraždu, Srebrenici, nije mu padalo na pamet ojačati rasterećenje Srebrenice. Platili su mnogi muslimani to glavama, srbi nisu to smjeli napraviti. A on je čini se sa višim ciljem smišljeno prepuštao slučaju pojedine ugrožene krajeve, dok je osvajao Hrvatsko.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 17.04.2010., 22:48   #48
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Nadam se da će dosta ljudi pročitati ove postove. Kažem, opet, volio bih da se uključi netko sa muslimanske strane da da obol ovim povijesnim stranicama. Imam dobrih prijatelja Hrvata koji su izbjegli poslije rata na prostore Hrvatske iz Žepča, pa oni isto pričaju što i vi ! Moji su bili Zng-e, a neki i Hvo na dosta bojišta u Hrvatskoj a i BIH, Bos.Posavina itd, tako da imam spoznaje sa više strana. Navodno Lisica stvarno po nekim zdogovorima nije smio ulaziti u područje Bos. Brod već odbaciti Hv i Hvo dalje od Koridora, te održavati takvu odstupnicu. No on svojeglav nije htio uzastopno vraćanje osvojenog pa izgubljeno i uzeo je u pogodnim trenutcima više vrhnja...
Ivane, ako ces bas iskreno, mnogo toga se izdesavalao na tom podrucju da, kada bi mi svi otvorili arhive, rekli svi sto znamo i ste se sve desavalo iza ledja jadnoga naroda, mnogima ne bi bilo dobro! A mnogima bi se i digla kosa na glavi od surove istine!
A, evo nekoliko prica, ako ces mi vjerovati na rijec, provjerene....
Vezano je za to oko zauzimanja kojecega, sta se trebalo a sta ne zauzeti.

PRICA PRVA:
Srbi su, znamo to svi , bili u mnogome superiorni na pocetku rata, mogli su mnogo toga da zauzmu kao sto i jesu...
Ali, vec tada, a govorim o 1992. godini, znalo se ko sta treba da zauzme, sta je cije i kakv je dill?! Kada kazem dill, mislim na ono sta su "tate" dogovorile, Slobo i Franjo! Te price o kojekakvim dogovorima Bobana i Karadzica, oni jesu postojali ali su oni samo bili "izvodjaci radova" za racun tate Franje i tate Slobe! Cuj, sto je Kradzic smio mimo Milosevica da nesto dogovori ili Boban od Tudjmana, pa bili bi likvidirani prije nego bi potpisali taj eventualni dogovor ma sta da je bilo u pitanju!
Avaj, prica je sledeca....
Milovan Stankovc, ratni komandant Doboja, major kontraobavjestajne sluzbe JNA, magistar politickih nauka, pametan, prepreden, lukav ali pomalo i patriota....
Rat ga zatice na mjestu nacelnika KOS-a Sarajevskog korpusa JNA.Tadasnji i poslednji komandant istog korpusa, general Vojislav Djurdjevac, salje Stankovica u Doboj da "uradi nesto" kako bi bilo omoguceno povlacenje preostalih jedinica JNA iz Hrvatske, te Bosne.
Jer, jedini moguci pravac je bio Banja luka-Doboj-Tuzla -Bijeljina -majka Srbija...
On odlazi na teren, to je bilo negdje recimo aprila mjeseca, kao Dobojlija po rodjenju, ne znam tacno koje selo, kako god,vrlo brzo vidi pravu sliku svega.Shvatio je da je jedini nacin da izvrsi naredjenje to da stavi Doboj pod kontroli JNA i naravno Srba.Covjek nije znao da su vec drugaciji planovi bili u "igri" .... On ga zauzima 3. maja, a u kabinet Milosevica stize vijest da je "....Brko zajebo stvar u Doboju..." Brko je bilo kodno ime za majora Stankovica...
On biva smijenjen, dolazi pukovnik Simic, Milosevicev poslusnik, postaje komandant Doboja. U medjuvremenu, 15. maja desava se "Tuzlanska kolona", stvari se radikalno mijenjau. Odstupa se se od prvobitnog plana, nema povlacenja mirnog preko Tuzle, mora se u rat! Tek tada, vrhuska tadasnje jos uvjek JNA shvataju sta je major Stankovic uradio, od te njegove "greske"-zauzimanje Doboja, ispala je u stvari prava stvar! Ali, bilo je potrebno sada objasniti Hrvatima da Doboj sada pripada Srbima , da moraju da mijenjaju dill....
Epilog je sledeci: Posavina ostaje Srbima, sve sa Dobojem, Ozrenom, ostalim gradovima, Hrvati dobijau Prevlaku u Hrvatskoj, desava se akcija "Miljevacki plato", kojom Hrvati dobijaju znacajan dio teritorije, moralo se kompezirati Hrvatima..... Orasje ostaje Hrvatima, Srbi se povlace "neplanirano" iz Neretvanske doline, sto bi rek'o narod:"Sit vuk, ovce na broju!"

Moja poenta ove price je da su Srbi NEPLANIRANO zauzeli Doboj! I tako se krenulo u rat na tom nasem podrucju, Doboja, Maglaja, Zepca itd.

PRICA DRUGA:
Desava se u ljeto 95. godine....
Pada Srebrenica, hiljade muslimana poubijano, svijet uzasnut, Muslimani hoce osvetu, Karadzic se zajeb'o, poubijano toliko Muslimana, cio svijet ce to da vidi sad! Sta da se radi? Odlucuje se, treba Muslimanima "dati priliku(!)" da se revansiraju Srbima za masakr u Srebrenici! Kocka pada na Ozren i cobane i seljake Ozrenske! Treba se muslimanima omoguciti da pobiju barem jedno tri -cetiri hiljade Srba pa da onda budu 1:1!
Ali, kao sto to ALI uvijek postoji u zivotu, to sasvim slucajno saznaje jedan srpki oficir sa OZRENA. Otisao covjek u Srbiju,sasvim slucajno,tu ga upozore "dobri Samaricani" kolege mu oficiri iz sluzbe bezbjednosti Vojske Jugoslavije, sta se sprema na Ozrenu. Inace, taj je oficir cio rat proveo na Ozrenu, rodom je sa Ozrena, prije tog svog odlaska u Srbiju, on je u stvari smijenjen! Zvanicno, dobio je neku drugu bezveznu funkciju i to u sasvim drugom korpusu VRS-a. Shvativsi sta se sprema, covjek se vraca na Ozren i uz ostalih patriota Ozrenskih, uspijeva spasiti sto se spasiti moze! Ponajvise civile i vojsku, ljudstvo, ljudima je na diskretan nacin objasnio da moraju da se povlace, za mnoge Ozrence je to bilo spasonosno ali ne i za Vozucane...oni su ipak platili ceh.... Ostatak Ozrena poslije pada Vozuce se povukao sa relativno malim gubitcima, jer je onda svim bilo jasno da su bili izdati i prodati!

PRICA TRECA:

Nekada u proljece 93. godine, pao je dogovor izmedju Drugog korpusa Armije BiH i Zbornog podrucja Slavonski Bord- Slavonija, Hrvatske vojske.Naime, dosle se na ideju da se presijece koridor srpski kod Brckog.Armija BiH je trebala da udje u Brcko a Hrvatska vojska da forsira Savu na pravcu Gunja-Brcko, da Muslimani u medjuvremenu naprave mostobran za tako nesto.I to se i desilo, Armija BiH je bila presjekla koridor, mislim da je bila u pitanju 108.Brcanska brigada te jedna brigada HVO-a, drzali su koridor presjecen punih 14.sati!
Sa hrvatske strane je trebalo da stigne 15 tenkova M-84 plus 1500 vojnika i to sve do jednog dobrovoljci Posavci! Usput, operativna zona Orasje HVO-a je trebala da napadne Srpske snage kod Obudovca i cini mi se Pelagiceva da bi "razvukli" vojsku Srba te da odvuku dio snaga od Brckog, oni su u stvari sa tom akcijom i krenuli prvi, ti iz Orasja.Da bi Srbi stekli utisak da se glavni napad ocekuje iz pravca Orasja.Elem, sve se to lijepo odvijalo ali tih tenkova i 1500 vojnika iz Gunje nigdje! Saznavsi za tu akciju tata Tudjman i Gojko Susak su je momentalno blokirali! Nisu dali da HV-a upadne u Bosnu jel, ajte molim vas, sta ce reci gos'n Slobo na sve to!? Tako da su Srbi sacuvali svoj koridor, Muslimani izginuli k'o rasada jer za tih cetrnaest sati su bili izlozeni nevidjenoj kanonadi od strane Srba a Hrvatima se u potpunosti ugasio san da ce Posavina vise biti njihova!

Samo neke u nizu prica koje mogu da "docaraju" sta se sve desavalo iza ledja jadnoga naroda na sve tri strane....
udbaguy is offline  
Old 17.04.2010., 23:19   #49
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Udbagay - neznam da li si napisao krivu godinu, sa kim se Lisica borio 93g oko Doboja? Da nemisliš na 92g?
Ne, nisam napisao pogresnu godinu,mislio sam bas na 93.godinu.
Pukovnik Slavko Lisica je bio tada komandant operativne grupe Doboj i licno je vodio akciju 19. marta 93. godine za ciji cilj je bilo da se forsira rijeka Usora te zauzmu teritorije, Mravica, Matuzica i dalje prema Jelahu.
Kada ides magistralom M-17 iz pravca Doboja, pa skrenes kod 'Hifa' benziske pumpe ka Tesnju i Teslicu, odmah na desnoj strani, nekih par stotina metara od te pumpe,imas "Groblje tenkova".To ti sve govori kako je ta akcija zavrsena.....
udbaguy is offline  
Old 17.04.2010., 23:35   #50
Quote:
udbaguy kaže: Pogledaj post
Ivane, ako ces bas iskreno, mnogo toga se izdesavalao na tom podrucju da, kada bi mi svi otvorili arhive, rekli svi sto znamo i ste se sve desavalo iza ledja jadnoga naroda, mnogima ne bi bilo dobro! A mnogima bi se i digla kosa na glavi od surove istine!
A, evo nekoliko prica, ako ces mi vjerovati na rijec, provjerene....
Vezano je za to oko zauzimanja kojecega, sta se trebalo a sta ne zauzeti.

PRICA PRVA:....
Oprosti decko ove tvoje teorije ravne su SF i babskim pricama i tracevima... Usput ne razumijem kako ti promatras podjelu Bosne?? Danas kada 11 godina nema Franje a nema ni Slobe dajem si pravo da ti postavim jedno pitanje , da li je danas BiH stvarno podijeljena??
U svim ovim teorijama izostavljas jednog glavnog glumca Aliju Izetbegovica.
Zalim za tvojim plitkim razmisljanjem pa ne shvatas ko su glavni reziseri podjele Bosne: SAD i ekipa... sve i da ima bar 1% istine u tvojim teorijama takav razvoj dogadjaja nisu mogli izvesti Franja i Sloba sami... treba im i Alija a i naputak vise sile.
Cijeli rat sam proveo u Srednjoj Bosni i divio sam se i divim se svojim sugradjanima kako smo izdrzali isto kao i ti sto sad se divis svojim Maglajlijama. Da te podsjetim Srednja Bosna se nalazi u okruzenju 4 (cetiri) Korpusa ABiH koja je u tom momentu bar 5 puta brojnija od snaga HVO-a.
Postoje cvrsti dokazi da su Vikicevi specijalci izvlaceni iz tada opkoljenog Sarajeva i upucivani u borbena djelovanja na podrucija Srednje Bosne...koji apsurd ha? tamo Sarajevo pod stalnim pritiskom a najelitnija jedinica ubija Hrvate u Srednjoj Bosni....

Znam da je moje izlaganje OFF TOPIC ali zelio sam ti prenijeti stvari iz drugog dijela Bosne gdje je situacija ista kao u Maglaju samo su glumci drugaciji.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 19.04.2010. at 10:27. Reason: citat
quick_nickk is offline  
Old 18.04.2010., 00:32   #51
qvick nicck - ima dosta istine u napisu što je napisao udbagay, pomislio bi da je imao neke od povjerljivih dokumenata u rukama . Istina je večina, što će zapanjiti mnoge. Postojali su napadi na koridor, to mogu potvrditi. I to upravo 93 godine. Na Oraškom području je bilo itekako živahno, Hvo vojna policija je naganjala dio dezertera i vojne obveznike Bos.posavljake koji nisu htjeli na bojište. Sakrivali su se po svuda, po brdima oko Broda i po gradu. Živim u Slavonskom Brodu i znam šta govorim. Dosta nelogičnosti se desilo u ovim ratovima, a Slobo kad je uvidio da neće za par tjedana pregazit Sloveniju i kasnije Hrvatsku, prihvatio se i pregovora sa našim Francekom. Previše je dokaza da se to osporava. Njih dvojica su se poštivala i većinom držala svojih pregovora i zdogovora nakon završetka odlučujuće 91g su počeli dilovi. Do tad Slobo ga nije priznao, kad je uvažio napor Hrvatske 92-93, krenuo je u pregovore jel rat je iscrpljujuć. Tako da se to najviše u Bosni i Hercegovini manifestiralo.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 00:46   #52
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
qvick nicck - ima dosta istine u napisu što je napisao udbagay, pomislio bi da je imao neke od povjerljivih dokumenata u rukama . Istina je večina, što će zapanjiti mnoge. Postojali su napadi na koridor, to mogu potvrditi. I to upravo 93 godine. Na Oraškom području je bilo itekako živahno, Hvo vojna policija je naganjala dio dezertera i vojne obveznike Bos.posavljake koji nisu htjeli na bojište. Sakrivali su se po svuda, po brdima oko Broda i po gradu. Živim u Slavonskom Brodu i znam šta govorim. Dosta nelogičnosti se desilo u ovim ratovima, a Slobo kad je uvidio da neće za par tjedana pregazit Sloveniju i kasnije Hrvatsku, prihvatio se i pregovora sa našim Francekom. Previše je dokaza da se to osporava. Njih dvojica su se poštivala i većinom držala svojih pregovora i zdogovora nakon završetka odlučujuće 91g su počeli dilovi. Do tad Slobo ga nije priznao, kad je uvažio napor Hrvatske 92-93, krenuo je u pregovore jel rat je iscrpljujuć. Tako da se to najviše u Bosni i Hercegovini manifestiralo.
Sve i da je tako kako ti kazes opet ti ponavljam nista se to nije moglo dogoditi bez naputka , odobrenja, ili ti blagoslova nekoga mocnijeg. Kao sto je Slobo morao povlaciti akcije i Franja tako je to morao raditi i Alija. Iskreno da smo mi Hrvati dijelili Bosnu sigurno je ne bi ostavili ovakvu kakva je sada a ni Muslimanima bas ne odgovara srbi su zadovoljni onim sto imaju iz jednog prostog razloga jer su 95 mogli da izgube i to i sada to sto imaju cuvaju kao oci u glavi.
quick_nickk is offline  
Old 18.04.2010., 01:02   #53
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Oprosti decko ove tvoje teorije ravne su SF i babskim pricama i tracevima... Usput ne razumijem kako ti promatras podjelu Bosne?? Danas kada 11 godina nema Franje a nema ni Slobe dajem si pravo da ti postavim jedno pitanje , da li je danas BiH stvarno podijeljena??
U svim ovim teorijama izostavljas jednog glavnog glumca Aliju Izetbegovica.
Zalim za tvojim plitkim razmisljanjem pa ne shvatas ko su glavni reziseri podjele Bosne: SAD i ekipa... sve i da ima bar 1% istine u tvojim teorijama takav razvoj dogadjaja nisu mogli izvesti Franja i Sloba sami... treba im i Alija a i naputak vise sile.
Cijeli rat sam proveo u Srednjoj Bosni i divio sam se i divim se svojim sugradjanima kako smo izdrzali isto kao i ti sto sad se divis svojim Maglajlijama. Da te podsjetim Srednja Bosna se nalazi u okruzenju 4 (cetiri) Korpusa ABiH koja je u tom momentu bar 5 puta brojnija od snaga HVO-a.
Postoje cvrsti dokazi da su Vikicevi specijalci izvlaceni iz tada opkoljenog Sarajeva i upucivani u borbena djelovanja na podrucija Srednje Bosne...koji apsurd ha? tamo Sarajevo pod stalnim pritiskom a najelitnija jedinica ubija Hrvate u Srednjoj Bosni....

Znam da je moje izlaganje OFF TOPIC ali zelio sam ti prenijeti stvari iz drugog dijela Bosne gdje je situacija ista kao u Maglaju samo su glumci drugaciji.
Ok, ako su moje price babske i svode se na traceve, sta je onda poenta ove tvoje price?
Ja sam samo iznio cinjenice koje mnogi znaju, ne treba biti expert i pametan pa shavtiti sta se sve desavalao svoih tih godina.Ako nisi sam ucestvovao i bio dole, pitaj barem nekoga ko jeste i sve ce ti biti jasno ok?
I sta sad ti pokusavas majke ti? Da kazes kako su eto "Vikicevi "specijalci ostavljali Sarajevo za rad Zepca i njegovih bojovnika!?
Vikicevi specijalci jesu ucestvovali u borbama van Sarajeva ali ne na Zepcu, to ti mogu sigurno potvrditi.
Oni su bili recimo angazirani na Ozrenu, tacnije na Vozuci juna 1994. godine kada je pokrenuta prva velika ofanziva snaga Armije BiH na tom podrucju.
I ne samo oni vec gotovo sve elitne jedinice tadasnje Armije BiH.Od tih spomenutih Vikicevaca, preko Crnih Labudova, jedince "Delta", izvidjacki odred Generalstaba Armje BiH, 7.Muslimanska itd...
Jer je cilj bio po svaku cijenu ovladati Vozucom koja je umnogome otezavala komunikaciju izmedju Tuzlanske i Zenicke regije.Znacaj Vozuce je bio veliki kako za VRS tako i za Armiju BiH. E tu su bili angazirani specijalci a ne na Zepcu ok?

A da je Bosna podijeljena, kako si me pitao, jeste! I to vise nego ikada! Ona samo i postoji na papiru, od drzave tu nema ni D!
Samo pravno-formalno se odrzava kao pacijent u komi, vjestacki!
Alija nikada nije ucestvovao u igrama oko podjele BiH to nikada nije ni bio cilj njegove ali ni sadasnje politike Muslimanskog rukovodstva.Jer, oni kao najbrojniji narod, uvijek su igrali na tu kartu da ce medjunarodna zajednica odrzatai Bosnu u zivotu kako tako a oni kao dominantni narod ce imati prevlast u svemu.To je njihv cilj bio i strategija, bio i ostao.....

Ne znam gdje ti vidis moje "plitko razmisljanje",ajd samo prelistaj malo internet, potrazi izvode iz knjiga i intervijua koje su dali recimo Hrvoje Sarinic, Smilja Avramov, koji su devedestih bilio sefovi kabineta Tudjmana i Milosevica. Procitaj malo knjige koje je napisao Stjepan Mesic, Borislav Jovic,
zasto je Stjepan Kljujic smijenjen sa mjesta predsjednika HDZ-a BiH!?
Ne govorim ja napamet, ja nisam bio sudionik svih tih dogadjanja, ali znam sta su ljudi pisali, o cemu se govori itd...
Pa, eto kad si ti tako pametan, kako to da Hrvati "izgube" Posavinu?
Za tvoju informaciju, jer vidim da si lil plitak sa pamecenjem ili u glavi inace, maja 92. godine, Modrica, Odzak, Derventa i Bosanski Brod su bili pod kontrolom Hrvata. Iza sebe su imali tada odmornu i rasterecenu Hrvatsku vojsku koja nije mogla da "radi" nista po Hrvatskoj zbog primirja ali je mogla itekako da pomogne braci u Posavini.Oni to i jesu uradili a zasto je ishod poraz i predaja Posavine, pitaj recimo Antu Prkacina, generala HOS-a.Citaj sta je on pisao i napisao o svemu tome.Pitaj te bojovnike iz Posavine koji su ginuli ne znajuci da su Slobo i Franjo odavno dogovorili o svemu....

A da je Amerika glavni kreator svega sto se dole desilo na prostorima bivse Jugoslavije, to je tacno i eto tu se slazem s tobom.Oni su gledali svoj interes, sto im je bilo po volji to su radili i uradili kao sto i sada rade po cijelom svijetu.
Alija je slijepo vjerovao Tudjmanu i Hrvatskoj politici, uzdajuci se u to da su oni ipak "hrvatsko cvijece", ali eto, zajebo ga Franjo k'o nikog! A on je zbog Tudjmana i Hrvatske izasao iz Jugoslavije, nije htio da ostane u njoj jer je on govorio naivno tipa: " Mi cemo da uradimo sto i Tudzman, ako Tudzman ostane u Jugoslaviji i mi ostajemo..."
Lako je bilo Tudjmanu, on je iza sebe imao prije svega Vatikan, pa Njemacku, Austriju i sve ostalo,kao pretezito katolicka zemlja, koga je Alija imao? Nikoga osim praznih i laznih obecanja da ce mu Hrvatska pomoci a medjunarodna zajednica omoguciti da ima svoju drzavu Bosnu sa pretezno muslimanskim zivljem! Sto je zabluda i danasnjih Bosnjackih prvaka, sto misle da ce dobiti nekakvu Bosnu, hoce al' malo morgen!

Koliko ja poznajem istoriju Muslimansko-Hrvatskih sukoba u srednjoj Bosni, inicijalna kapisla za te sukobe je bio pad Jajca, inace grada sa vecinskim hrvatsko-muslmanskim zivljem, tu je ona svetiliste Sv.Ive, jako bitan grad posebice za Hrvate.Srbi ga zauzimaju oktobra 1992. godine, jedan od razloga zasto je Jajce palo je to sto su ga samo Muslimani i branili, Hrvati su se povukli, nisu htjeli da pruze podrsku Muslimanima.Onda poslije toga dolazi do prvih sukoba u Travniku, Turbetu i dalje...
Sukobljavaju se i oko fabrike "Bratstvo" -Travnik, oko "Vitezita" -Vitez i uopste oko toga ko je "stariji", ko treba da komanduje itd...
Ima tu mnogo toga da se kaze ali neka kazu oni koji su eventualno bili sudionici svih tih desavanja...
A ako se ne varam, avgusta 1992. godine u zasjedi u zapadnoj Hercegovini gine Blaz Kraljevic, tadasnji zapovjednik HOS-a, zajedno sa osam svojih tjelohranitelja.Njemu nikada nije oprosteno sto je Bosnu priznao za svoju drzavu, sto je bio clan Glavnog staba Oruzanih snaga BiH, sto je priznao Sarajevo za svoj glavni grad.On je lijepo govorio, ajd da mi pobjedimo Srbe prvo, pa cemo onda posle lako da se razgranicimo mi izmedju sebe, Hrvati i Muslimani.
A da su Hrvati bili u okruzenju sve vrijeme, hm, ne znam....ako je vec tako bilo, trebali su o tome da razmislaju prije nego su usli u taj sukob sa Armijom BiH, a ne kada je vec bilo kasno pa onda traziti pomoc od "divljaka" Cetnika!
udbaguy is offline  
Old 18.04.2010., 01:02   #54
Izgubili smo bos.posavinu ali smo dobili na drugoj strani. Ne kažem da nije bilo borbi, ali i njima je "zakazala" dostava pa se povlače. Istina je i to da je u globalu bilo odredbi močnika izvana. Razlog što Hrvati nisu dobili više prostora, je nažalost i uz neizbježne političke pogreške, je i što su previše bježali van svoji ognjišta. Naravno da su imali razloge, ali i ostatak Hrvata ih je isto imao pa nije zbrisao u Munchen itd. A tada ni blijedi englez nije dao povrat onoga što se izgubilo na ratnom planu, da se vrati za stolom. Osvojili smo područja koja nam neznače puno. Drvar i ostala mjesta. 95 Hrvatska je bila u zamahu i mogla je osvojiti Banja Luku, a vjerojatno i vratiti bos. posavinu. Stalo se jel se moralo za pitanje Banja Luke, a zašto se ostalo pri tome za bos.posavinu? Koridor je morao ostati. Kako Sloba reće, to sam ja već zdogovorio, odstupanja od toga nema.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 01:12   #55
http://ddrrh.com/index.php?option=co...402&Itemid=125 ova akcija nije bila ona kod Brčkog, već ravnoteža na drugoj strani. Velika večina ljudi u HR niti nezna za ove i mnoge druge neuspjele akcije. Dosta toga se može pročitati na temi o bos.posavini.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 01:18   #56
Udbagay - vidim da si dobro odradio školsku zadaću. Nažalost , opet si izvukao ono za što si u pravu. Istina, pomoć se tražila na par mjesta od Srba, ali na drugim područjima nemam informacije da smo se zajedno borili protiv muslimana, kao na Maglajskom području.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 01:26   #57
Quote:
udbaguy kaže: Pogledaj post
Ok, ako su moje price babske i svode se na traceve, sta je onda poenta ove tvoje price?
Ja sam samo iznio cinjenice koje mnogi znaju, ne treba biti expert i pametan pa shavtiti sta se sve desavalao svoih tih godina.Ako nisi sam ucestvovao i bio dole, pitaj barem nekoga ko jeste i sve ce ti biti jasno ok?
I sta sad ti pokusavas majke ti? Da kazes kako su eto "Vikicevi "specijalci ostavljali Sarajevo za rad Zepca i njegovih bojovnika!? ......
Opet da te ispravim Vikicevi specijalci su ucestovali u akcijama na Vitezu tocnije na Buhinim Kucama selo koje je za nas bilo od vojnog znacaja jer se nalazi uz cestu Vitez-Busovaca.
Ti ovdje plasiras one informacije u koje zelis i saam sebe da uvjeris npr tipa, Hrvatska , Vatikan i bla,bla... onda navodis knjige Stipe Mesica, Jovica itd... sto nisi navo knjigu C.Shradera ondje je covjek objektivno opisao situaciju u Srednjoj Bosni ali... neee navodis samo one izvore koji idu vama u korist.
Kazes Alija nije dijelio Bosnu hahahahaaa daj molim tee nemoj to vise nikada napisati pa ako je ti vjerujes pricama o dealu Milosevicu i Tudjmana zasto onda ne kazes i onu pricu kako je Alija otvoreno Tudjmanu nudio Hercegovinu? Kazi nam cilj operacije Neretva?....
Kazes nesto tipa kad smo bili u okruzenju neka smo kao to smo i zasluzili jer smo pravili pakt sa Srbima!? hallooo pa nek su vas onda i sjebali skupa ti Hrvati i Srbi kad ti nama zelis opkoljenje i maltretiranje onda i ja vama zelim nek vas Zepacki HVO gazi zajedno sa VRS.

I jos jedno pitanje postoji li i jedan materijalni dokaz o dealu Tudjmana i Milosevica??? Da te samo napomenem Haaski Sud ga jos nije uspio pronaci da vidim hoces li ga ti naci??

Paktovi sa Srbima su postojali to je definitivna stvar , ali ste i vi iste takve paktove radili npr u Mostaru pa cak i u Bihacu ste trgovali s njima kao sto si i saam naveo.

P.S da li ti je poznata ponuda HVO-a da ucestvuje u deblokadi Sarajeva u prvim danima opsade ?? i Alijin odogovor : "Nece meni Hrvati oslobadjat Sarajevo" ??

Zadnje uređivanje rezon@tor : 19.04.2010. at 10:32. Reason: kratite citate
quick_nickk is offline  
Old 18.04.2010., 02:03   #58
lisica je navucen da odradi onu akciju na karusama.mnogo im je smetao.
pocetak akcije i prodor sa tehnikom je odlicno odrađena.abih je napustila tu liniju,bila je bjezanija i panika (prica njihovih boraca) al pjesadija nije odradila svoj posao (naređenje da se ne ide).ozrenska garda je cekala da forsira rijeku i na tome se zavrsilo.al ovi su se naknadno vratili i sa cuka crvenom strelom (oni nazvali zelena) skidali one tenkove.dok je gore akcija propadala,dobojski vlastodršci (sds) proslavljaju jer znaju da je lisica pokojni.smetao im je sto je napravio reda u doboju.bilo je svega, samaranja i slanja na liniju dobojske mafije,profitera,dezertera i politicara.derao se na njih ko na malu djecu.zato je i degradiran poslije karusa.

a sto se tice zepca i pomoci 95,najbolje da pitas ove iz doboj istoka kako su prolazili te godine (ljeto) na koti 522.

a pola ozrena je moralo pasti.tamo gdje je abih pruzen prvi otpor tu su i stali i tu je i dejtonska granica sa par malih korekcija.na mjesec dva prije pada vozuce arbih je na tom terenu popusila (imas na netu snimke đenaza onih talibana).cujes majmuna kako tekbira iza bukve i oduvas ga sa pm.prage su ih tada rasturile.talibani sa tekbirima otkriju polozaj i onda opalis po drvecu.taj kraj su tada cuvali ozrenci a bilo je dijelova i 16 garave (ljudi su bili opremljeni sa oruzjem malo je reći).poslije toga nase jedinice su zamijenjenje sa nekakvim radnickim bataljonima iz doboja (ljudi od 50 godina,bio i moj profa iz skole) i slavnom prnjavorskom i jos nekom lakom br koja je vecinu rata provela na savi pecajuci ribe (likovi idu na liniju sa ribarskim stapovima -vidio svojim ocima u vozu za samac, istinito i zalosno).poslije prvog tekbira, nase borcine se razbjezale,pukla linija i ljudi popusili .zali boze samo onoliko poginulih ljudi. toliko o njihovo cuvenoj pobjedi,a najbolje da pitate i nekog od hvo koji su se rokali sa mudžahedinima.gomila kretena,idu sami na cijev.

a sto se tice posavine mogao je tuđman uzeti kada je htjeo a nije(vjr on i slobo znaju zasto)..to je moje misljenje.samo je koridor dobro cuvan .a linija uz savu se sastojala od nekakvih nazovi osmatracnica sa razmacima jedna od druge i po kilometar.nesto patrola i to je to.mogao je forsirat savu i postaviti mostobran kako je htjeo.kada ides na tu liniju kao da ides na godisnji.po citav dan kartanje,ispijanje kava i rakija,nekad opalis iz puske da preko save cuju da ima neko.ima i ona diverzantska akcija 93 god u svilaju.ljudi naletili na patrole tek negdje u dubini a savu forsiralo onoliko ljudi.nase iz csb doboj diglo tek nekad u zoru u da idu ispomoć.
poz
chica 053 is offline  
Old 18.04.2010., 02:25   #59
Puno Hrvata je živilo u Sarajevu prije rata, Hvo je bio brojan u početku. Alija ih je držao kao građane 2 reda. Naravno da nema dokaza da su se sloba i francek zdogovarali, onda bi i englezi i ameri podlijegali procesu. A amere se ne dovodi pred sud. Karađić je imao zdogovor poslije sa amerima, držali su ga na slobodi dok se moglo izdržavati pritisak svite i elite. A Hagg je obična farsa i samo malo satisfakcije za sve žrtve. Amer na sudu se naravno pravi blesav, Karadžić vidi o čemu se radi. Dok je bio doktor Dabić nije se nadao da neće imati viječni imunitet. Nije udbagay naveo samo knjige koje idu njima u prilog. Mesić je bio u samom vrhu i nije napisao gluposti iako bi mi tako htjeli. Hrvoje Šarinić je iskren čovjek koji je naveo samo dio natuknica o zdogovorima. 92 I 93 iznad naših kuća lete naša Hrvatska 3 zrakomlata iliti helikoptera, pogodi tko je bio u sredini i gdje ide? Nitko nesmije pucati na letjelice, ode mu sve živo ako se to desi. Naš Francek je često putovao kod slobe, par puta su naši helikopteri išli put Beograda. A i Mađarska je bila za popit kavu i popričati. I dan danas najbliži su mi visoko pozicionirani u Morh-u pa se neformalno dosta priča.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 02:30   #60
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Udbagay - vidim da si dobro odradio školsku zadaću. Nažalost , opet si izvukao ono za što si u pravu. Istina, pomoć se tražila na par mjesta od Srba, ali na drugim područjima nemam informacije da smo se zajedno borili protiv muslimana, kao na Maglajskom području.
Ja sam tu da iznesem svoj neki stav, ono sto ja znam , sto sam vidio, cuo ili dozivio, neka svako to uradi i saznat ce se mnogo toga sto se do sada nije znalo.....

Da su se borili zajedno ruku od ruku Hrvati i Srbi, to je bilo samo o okolini Zepca, Maglaja i Zavidovica, to je tacno.
Ali drugi oblici suradnje su postojali na gotovo svim drugim frontovima. Pocev od Vlasica, gdje su Srbi omogucili Travnickim Hrvatima da izvuku dupe kad su ih Muslimani isprasili. Pa onda oko Sarajeva, kod Kiseljaka i Kreseva, tu je od pocetka vladao dill sa Srbima, doduse, vise "ekonomske" prirode, tu se svercovalo na sve strane.
Isto tako, Srbi su, mora se priznati, istovremeno pomagali i Muslimane u mnogim situacijama. Recimo, kada se desio onaj pokolj u Stupnom Dolu kod Varesa, Srbi su omogucili Muslimanskim civilima da se domognu slobodne teritorije BiH, mora se priznati i to.
Evo link koji pokazuje sve to sto se desilo u Stupni Do:
http://www.scribd.com/doc/24020819/S...in-HVO-a-Slike

A u Hercegovini su Srbi suradjivali i sa jednim i sa drugima,u zavisnosti od situacije.Malo su davali artiljerijsku podrsku Hrvatima a malo Muslimanima, po principu ko da vise! Odnosno, ko plati vise!

E sad, cuo sam isto da su recimo Hrvati iz Zepca opet pomogli Srbima iz Ljeskovice, Bistrice i Gostovica, to su sela izmedju Zepca i Zavidovica. Pomogli su im da se izvuku na srpsku teritoriju na Ozrenu da ne bi pali u ruke Muslimana. To je isto jedan primjer o tome da je i u tom ratu postojalo malo i ljudskosti na sve tri strane, doduse vise je to bio kojekakav interes ali eto....
udbaguy is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:08.