Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2010., 06:49   #1
HVO - pozitivan ili negativan u čitavom ratu?

Zanima me što mislite o HVO-u? Jesu li bili agresori ili branitelji, tj., jesu li radili za obranu i neovisnost BiH ili su radili protiv nje? Imaju li se pravo nazivati Hrvatima, biti "na ponos" hrvatskoj vojsci i primati mirovinu iz Republike Hrvatske? U cjelokupnom pogledu, jesu li bili pozitivni ili negativni? Nekada davno sam čuo da su određeni pripadnici HVO-a bili saveznici s četnicima o ratu, a čini mi se da se čitava politika rata ponavlja prilikom saveza Dodik-Čović, međutim, negdje se spominju i velikoislamske namjere određenih krugova u zapovjedništvu Armije BiH, u čijim redovima su bili i pripadnici islamskih ekstremista, poput postrojbi El-Mujahid. Doduše, bio sam zgrožen s ovim video-snimcima s You-Tubea:

http://www.youtube.com/watch?v=RMDcwachTVo

S druge strane, imamo i snimke poput ovih:

http://www.youtube.com/watch?v=g0Z-cR2vwRg

Vjerojatno ćete me pitati kakve veze imaju ovi linkovi s temom, međutim, čitav prijepor HVO-a se svodi na vrijeme hrvatsko-bošnjačkog sukoba, pa me zanima tko je u biti kriv i u kojem području? Je li Armija BiH zbilja imala nekakve loše namjere ispunjene šovinizmom i hegemonijom ili su uzrok ratu Mate Boban i ostali Hercegovci sa svojim profiterskim namjerama, kojima su itekako skloni?
LostWisdom is offline  
Old 07.07.2010., 09:00   #2
Quote:
LostWisdom kaže: Pogledaj post
Zanima me što mislite o HVO-u? Jesu li bili agresori ili branitelji, tj., jesu li radili za obranu i neovisnost BiH ili su radili protiv nje? Imaju li se pravo nazivati Hrvatima, biti "na ponos" hrvatskoj vojsci i primati mirovinu iz Republike Hrvatske? U cjelokupnom pogledu, jesu li bili pozitivni ili negativni? Nekada davno sam čuo da su određeni pripadnici HVO-a bili saveznici s četnicima o ratu, a čini mi se da se čitava politika rata ponavlja prilikom saveza Dodik-Čović, međutim, negdje se spominju i velikoislamske namjere određenih krugova u zapovjedništvu Armije BiH, u čijim redovima su bili i pripadnici islamskih ekstremista, poput postrojbi El-Mujahid. Doduše, bio sam zgrožen s ovim video-snimcima s You-Tubea:

http://www.youtube.com/watch?v=RMDcwachTVo

S druge strane, imamo i snimke poput ovih:

http://www.youtube.com/watch?v=g0Z-cR2vwRg

Vjerojatno ćete me pitati kakve veze imaju ovi linkovi s temom, međutim, čitav prijepor HVO-a se svodi na vrijeme hrvatsko-bošnjačkog sukoba, pa me zanima tko je u biti kriv i u kojem području? Je li Armija BiH zbilja imala nekakve loše namjere ispunjene šovinizmom i hegemonijom ili su uzrok ratu Mate Boban i ostali Hercegovci sa svojim profiterskim namjerama, kojima su itekako skloni?
Globalno - ocjena pozitivna.
Kukolja ima svugdje, i podržavam njegoco iskorjenjivanje, isto svugdje.

Inače - ne, Armija BiH je tijekom sukoba sa HVOom bila skroz nevina; oni su zapravo bili samo taksisti koji su par desetina tisuća muslimana protjeranih sa istoka Bosne odlučili eto premjestiti na zapad i to baš kroz sradnju Bosnu. Naravno, pritom zbilja ne imajući nikakve loše namjere ispunjene šovinizmom i hegemonijom, o čemu svjedoče i snimke taksiranja na kojima u rukama nose ljubičice i mimoze.

A za kraj - tema ti ne spada na ovaj podforum jer je prvenstveno namjenjen činjenicama a ne rekla-kazala kaj-bi-bilo-da-je-bilo naklapanjima.

Zadnje uređivanje mayday_bbb : 07.07.2010. at 09:09.
mayday_bbb is offline  
Old 07.07.2010., 14:52   #3
Ako si iz Viteza a ne znaš odgovore na pitanja koja si postavio onda si ti ili provokator ili ti pomoći nema.
pp5d6 is online now  
Old 07.07.2010., 16:12   #4
Dobro si mu rekao.
dobrila12 is offline  
Old 07.07.2010., 17:35   #5
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Globalno - ocjena pozitivna.
Kukolja ima svugdje, i podržavam njegoco iskorjenjivanje, isto svugdje.

Inače - ne, Armija BiH je tijekom sukoba sa HVOom bila skroz nevina; oni su zapravo bili samo taksisti koji su par desetina tisuća muslimana protjeranih sa istoka Bosne odlučili eto premjestiti na zapad i to baš kroz sradnju Bosnu. Naravno, pritom zbilja ne imajući nikakve loše namjere ispunjene šovinizmom i hegemonijom, o čemu svjedoče i snimke taksiranja na kojima u rukama nose ljubičice i mimoze.

A za kraj - tema ti ne spada na ovaj podforum jer je prvenstveno namjenjen činjenicama a ne rekla-kazala kaj-bi-bilo-da-je-bilo naklapanjima.
Recimo da tražim sud i procjenu od istinskih poznavatelja Domovinskog rata 1990.-1995. godine. Dakle, tražim njegovu pozitivnost ili negativnost, dakle pozitivnu ili negativnu ulogu u ratu, te i samih vođa tadašnje (para)države Hrvatske Republike Herceg-Bosne. Nije li stvaranjem vlastite državice postao agresorska vojska, ravna Vojsci Republike Srpske?

P.S. Ne znam zašto tema ne bi spadala u ovaj podforum. Ističem povijesno analiziranje ove teme, kao što se analiziraju i austrougarska, srpska (ona iz 1918.), britanska, njemačka, cezarova vojska i mnoge druge.
LostWisdom is offline  
Old 07.07.2010., 17:37   #6
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ako si iz Viteza a ne znaš odgovore na pitanja koja si postavio onda si ti ili provokator ili ti pomoći nema.
Rekao bih da znam, međutim, tražim opću procjenu, jer je teško pronaći istinske odgovore od nekih ljudi koji su ili postali psihički bolesni ili socijalno odbačeni nakon rata. Uostalom, svi su mišljenja da su Hrvati iza Ivan-planine bili izdani tijekom rata, a u danas se ne raduju trećem entitetu. Dakle, ne trebam pomoć i nisam provokator.
LostWisdom is offline  
Old 07.07.2010., 17:50   #7
Quote:
LostWisdom kaže: Pogledaj post
Recimo da tražim sud i procjenu od istinskih poznavatelja Domovinskog rata 1990.-1995. godine. Dakle, tražim njegovu pozitivnost ili negativnost, dakle pozitivnu ili negativnu ulogu u ratu, te i samih vođa tadašnje (para)države Hrvatske Republike Herceg-Bosne. Nije li stvaranjem vlastite državice postao agresorska vojska, ravna Vojsci Republike Srpske?

P.S. Ne znam zašto tema ne bi spadala u ovaj podforum. Ističem povijesno analiziranje ove teme, kao što se analiziraju i austrougarska, srpska (ona iz 1918.), britanska, njemačka, cezarova vojska i mnoge druge.
Pa relano gledajući ta državica herceg Bosna i njena vojska,svakako bi trebalo biti ocenjene kao okupatorske ako bi se gledalo iz ugla Alije Izetbegovića-da je Bosna Muslimanska a svaka druga vojska je okupatorska.E poštosep osle došlko do mirenja i zajedničke borbe protiv vosjke Republike Srpske ta vosjka državice Herceg Bosne postaje domaća vojska,jer je činjenica da su svi samo Srpsku vojsku nazivali okupatorskom što opet nije realno.
Tu je svako bio istovremeno i domaćin i okupator Akoveć postoji entitet Republika Srpska nema osnove da se Hrvatska populacija ne dobije svoj entitet gde su oni većina.Međutim to se krši sa Sarajevskim idejama o nepodeljivoj Bosni (što je daleko od realnosti nažalost),jer u toj nedeljivoj Bosni oni opet žele imati nešto veću vlast od drugih.kamo sreće da se prestane tako gledati ida i jedni i drugi i treći,krenu da gledaju svoja posla i kako što pre da narod počne bolje da živi,a da brigu oko granica zameni brigom oko posla i uspeha.

Da nije bilo pritisaka SAD-a na Hrvatsko rukovodstvo u zagrebu,da prekine ratna desjtva sa Muslimanima u Bosni ukoliko ne žele sankcije poput Srbije,priča bi sigurno imala drugačiji epilog i Hrvatsi bi imali poseban entitet.Ovako evo primera Mostara,u jednom entitetu,sa dva načina života.Svako tera svoje...O jedinstvu govora i nema i posle toliko godina od rata.
prleee is offline  
Old 07.07.2010., 23:12   #8
Definitivno pozitivna uloga za hrvatski narod.
Jer je prilikom osnivanja HVO-a ,navedena uloga zastite hrvatskoga naroda na prostorima BiH-a.
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Old 07.07.2010., 23:36   #9
HVO naravno pozitivna uloga, šta su se trebali svi Hrvati mirno iseliti sa svojih stoljetnih ognjišta... Ako ćemo o čemu, Bosna je povijesno najviše Hrvatska, danas je situacija totalno obratna da nas ima sve manje u BH. Držim da smo trebali više igrati ulogu kao Srbi, pričaš jedno, radiš drugo. Prošle su im i te sankcije, a mi se uvijek u rukavicama kao nismo mi ko oni, trebalo je ići dalje 95-te.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 08.07.2010., 00:42   #10
Quote:
front kaže: Pogledaj post
Definitivno pozitivna uloga za hrvatski narod.
Jer je prilikom osnivanja HVO-a ,navedena uloga zastite hrvatskoga naroda na prostorima BiH-a.

...A ta suradnja je bila uvjetovana i suradnjom te prijateljstvom s Armijom BiH. Ne znam je li to stereotipno, ali zna se tko su bili naši neprijatelji (ne mrzim ih, samo govorim u kontekstu naše bliže povijesti).
LostWisdom is offline  
Old 08.07.2010., 00:46   #11
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
HVO naravno pozitivna uloga, šta su se trebali svi Hrvati mirno iseliti sa svojih stoljetnih ognjišta... Ako ćemo o čemu, Bosna je povijesno najviše Hrvatska, danas je situacija totalno obratna da nas ima sve manje u BH. Držim da smo trebali više igrati ulogu kao Srbi, pričaš jedno, radiš drugo. Prošle su im i te sankcije, a mi se uvijek u rukavicama kao nismo mi ko oni, trebalo je ići dalje 95-te.
Bila je nekada davno (Tomislavova Hrvatska, prvi vladar ban Borić iz Slavonije...), ali aneksijom BiH, Hrvatska bi postala agresor. Uostalom, ni nema nas puno. A što se tiče zadnjeg opisa, neki ljudi (op.a. Bošnjaci) smatraju da je HVO bila agresorska vojska, tj., "Srbi su poput vukova, a Hrvati poput hijena." A ako si govorio o sankcijama nad Srbijom, i danas je teško stanje tamo, i gospodarsko i političko. Da ne duljim...
LostWisdom is offline  
Old 08.07.2010., 03:51   #12
Quote:
LostWisdom kaže: Pogledaj post
Zanima me što mislite o HVO-u? Jesu li bili agresori ili branitelji, tj., jesu li radili za obranu i neovisnost BiH ili su radili protiv nje? Imaju li se pravo nazivati Hrvatima, biti "na ponos" hrvatskoj vojsci i primati mirovinu iz Republike Hrvatske? U cjelokupnom pogledu, jesu li bili pozitivni ili negativni? Nekada davno sam čuo da su određeni pripadnici HVO-a bili saveznici s četnicima o ratu, a čini mi se da se čitava politika rata ponavlja prilikom saveza Dodik-Čović, međutim, negdje se spominju i velikoislamske namjere određenih krugova u zapovjedništvu Armije BiH, u čijim redovima su bili i pripadnici islamskih ekstremista, poput postrojbi El-Mujahid. Doduše, bio sam zgrožen s ovim video-snimcima s You-Tubea:

http://www.youtube.com/watch?v=RMDcwachTVo

S druge strane, imamo i snimke poput ovih:

http://www.youtube.com/watch?v=g0Z-cR2vwRg

Vjerojatno ćete me pitati kakve veze imaju ovi linkovi s temom, međutim, čitav prijepor HVO-a se svodi na vrijeme hrvatsko-bošnjačkog sukoba, pa me zanima tko je u biti kriv i u kojem području? Je li Armija BiH zbilja imala nekakve loše namjere ispunjene šovinizmom i hegemonijom ili su uzrok ratu Mate Boban i ostali Hercegovci sa svojim profiterskim namjerama, kojima su itekako skloni?
Hrvati Bosne i Hercegovine jasno su dali do znanja na referendumu 1991.godine u kakvoj državi žele živjeti.Prvi su se organizirali za obranu od,da ne nabrajam,točno poznatog agresora(netko će već opisati kako su se sadašnji Bošnjaci dok voda nije došla do grla tada ponašali).Jasan stav naroda odrazio se je i na HVO koji je na početku rata u BiH bio organizacijski daleko ispred Armije BiH te su muslimani ponegdje činili i polovicu sastava HVO-a.Pitanje tko je prvi započeo u sukobu ABiH i HVO-a je isto i kad se djecu pita tko je prvi započeo.Jadan je onaj kome je to odgovaralo,ovo mislim na Hrvate.
Navodiš imena,pa i povode s hrvatske strane,onda takvih spoznaja bi sigurno više trebao imati i s bošnjačke.
HVO,u cjelini za obranu BiH i Hrvata u BiH,svakako pozitivna uloga.
AnteNaš is offline  
Old 08.07.2010., 10:35   #13
Quote:
LostWisdom kaže: Pogledaj post
Recimo da tražim sud i procjenu od istinskih poznavatelja Domovinskog rata 1990.-1995. godine. Dakle, tražim njegovu pozitivnost ili negativnost, dakle pozitivnu ili negativnu ulogu u ratu, te i samih vođa tadašnje (para)države Hrvatske Republike Herceg-Bosne. Nije li stvaranjem vlastite državice postao agresorska vojska, ravna Vojsci Republike Srpske?

P.S. Ne znam zašto tema ne bi spadala u ovaj podforum. Ističem povijesno analiziranje ove teme, kao što se analiziraju i austrougarska, srpska (ona iz 1918.), britanska, njemačka, cezarova vojska i mnoge druge.
Jesi ti u ratu bio pripadnik neke od vojski koje su bile u BiH? Ako si bio, jesi i tada postavljao ovakva pitanja, sebi i drugima? Ako nisi bio, pitam te ja: da ti tjednima ispred kuće prolaze huligani (umanjena verzija vojske), pa jednog dana razbiju prozore na susjedovoj kući, pa sutradan na tvojoj, a policija kaže "nije to naša briga" (kao što selo Ravno nije bilo Alijin rat), kaj bi napravio? Ako bi se pokupio i pobjegao - OK, to je tvoje pravo. Isto tako je pravo za puno Hrvata u BiH da odluče ostati u svojim kućama, organizirati svoju obranu, i pobrinuti se sami za sebe (zvalo se to HRHB, HVO, Cirkus Maksimus ili kako god, apsolutno nebitno) kad već središnje instiutucije tadašnje nazovi-države BiH to nisu radile. Da jesu, ne bi toliko Muslimana u startu bilo u HVOu. Malo je Alija kasno palio.
mayday_bbb is offline  
Old 08.07.2010., 15:35   #14
Quote:
LostWisdom kaže: Pogledaj post

...A ta suradnja je bila uvjetovana i suradnjom te prijateljstvom s Armijom BiH. Ne znam je li to stereotipno, ali zna se tko su bili naši neprijatelji (ne mrzim ih, samo govorim u kontekstu naše bliže povijesti).
Pa dobro ,sto ti uopce pitas kad vec imas pripremljene odgovore unaprijed.
Prilikom osnivanja HVO-a koji je postao iz TO po gradovima ,gdje su Hrvati
imali politicku pobjedu na tada zadnjim izborima,uopce nije bilo upitno
koga i zasto treba braniti.
Jedini neprijatelj je bio vidjen u srpskim snagama u BiH ,i nikako drugacije.
Poslije slijed dogadjaja , ovisi o vlastitoj zelji i intrepetaciji SUDIONIKA ili
proucavatelja dogadjaja.

Sto je za tebe bio HVO ??
Potitivan ili negativan ?
Ne zanima me ovo je dobro ili ono nije dobro.

Pozitvan ili je negativan ????
__________________
اللعنة عليك الأم

Zadnje uređivanje front : 08.07.2010. at 16:08. Reason: znatizelja
front is offline  
Old 08.07.2010., 16:46   #15
[QUOTE=AnteNaš;27676441]Hrvati Bosne i Hercegovine jasno su dali do znanja na referendumu 1991.godine u kakvoj državi žele živjeti.Prvi su se organizirali za obranu od,da ne nabrajam,točno poznatog agresora/QUOTE]

Jbt otjesh retj na vreme se obezbedila odbrana od napada? Znali ste ko će bit agresor i pre njegova napada već bili spremni?
Hm,to je čisto priznanje da ste u stvari kretali u naoružanje želeći rat i pre no što je nastupio.
prleee is offline  
Old 08.07.2010., 17:00   #16
[QUOTE=prleee;27687695]
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Hrvati Bosne i Hercegovine jasno su dali do znanja na referendumu 1991.godine u kakvoj državi žele živjeti.Prvi su se organizirali za obranu od,da ne nabrajam,točno poznatog agresora/QUOTE]

Jbt otjesh retj na vreme se obezbedila odbrana od napada? Znali ste ko će bit agresor i pre njegova napada već bili spremni?
Hm,to je čisto priznanje da ste u stvari kretali u naoružanje želeći rat i pre no što je nastupio.
prlle , gdje ti je tihi

zasto ga kopliciras ,
Glup si
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Old 08.07.2010., 17:07   #17
[QUOTE=front;27687929]
Quote:
prleee kaže: Pogledaj post

prlle , gdje ti je tihi

zasto ga kopliciras ,
Glup si
P iz njegove rečenice se vidi da se spremio pre napada jer je već znao skim treba ratovati.Nij li to malo apsurdno?
prleee is offline  
Old 08.07.2010., 17:10   #18
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ako si iz Viteza a ne znaš odgovore na pitanja koja si postavio onda si ti ili provokator ili ti pomoći nema.
Možda je čovjek iz Starog Viteza
Hroboatos is offline  
Old 08.07.2010., 17:27   #19
Quote:
prleee kaže: Pogledaj post
Prle said , Marija gleda

P iz njegove rečenice se vidi da se spremio pre napada jer je već znao skim treba ratovati.Nij li to malo apsurdno?

Apsurdno da su izvadili 80 i neke godine crkotine od cara i prenasali ih drzavom i pozivali na ugrozenost.
Apsurd je da su njihovi susjedi otisli u agresiju na drugu drzavu te se vracali doma
i pijani napadali i pucali po susjednim kucama osoba drugog naroda.

Biloo bi apsurdno da uz zdravi razum nisu primjetili sto se kuha par km dalje.

Uostalom gore sam napisao da je HVO proizasao iz TO opcina u kojem su drzali politicku vlast.
U Livnu Hrvati a u Glamocu Srbi ,su drzali pod svojom upravom organizaciju.
__________________
اللعنة عليك الأم

Zadnje uređivanje front : 08.07.2010. at 17:31. Reason: prle srbodupelizac
front is offline  
Old 08.07.2010., 18:06   #20
Posto sam svjedok dogadjanja u Srednjoj Bosni zelio bih da se osvrnem na onaj clip od PL BiH vezano za suradnjo HVO & VRS koja je bila ali iskljucivo u mjestima gdje HVO bio u totalnom okruzenju tada je kao logicni izbor se nametnula suradnja HVO s VRS jer je bjesnio rat sa ABiH i bila je prijeko potrebna pomoc u MTS da bi se OBRANILI od "multikulti" Armije. Ali realno gledajuci ABIH je u Mostaru suradjivala sa VRS bez obzira na to sto je imala teritorijalnu i operativnu povezanost sa drugim jedinicama i da joj je bilo "stani-pani" mogla je dovuci pojacanje ali NIJE nego je lakse bilo naruciti od VRS par stotina granata na Hrvate.

Naravno da je uloga HVO pozitivna cinjenica da se obranila Lasvanska dolina i veci dio Srednje Bosne govori tome u prilog. Oni su branili Hrvatski narod u tim gradovima i mjestima.

Takodjer svaka cast HVO-u Hercegovine , Livna i Duvna ..itd.. jer su i oni odigrali svoju ulogu u proslom ratu. Hrvatski narod je ispao naivan jer je nasjeo na muslimanske propagande kao jadnika i pacenika ma da svakom ozbiljnom "vojniku" je jasan takticki polozaj HVO i ABIH a potom i VRS eh da i da se ne zaboravi doprinos HVO-a u akcijama 95-e godine.
quick_nickk is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:43.