Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2011., 09:00   #41
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
U današnjoj neokomunističkoj Hrvatskoj uvijek je popularno stavljati na apotekarsku vagu slova i rečenice bilo koga tko se drznuo bilo što napisati izvan okvira samoupravno socijalstičko naravnoučenja.
Ovo je vrlo prizeman komentar. "Neokomunisticki", "samoupravno socijalisticko naravoucenje"...

Usprkos takvim jeftinim "primjedbama", stvarnost ukazuuje na nepotrebnost apotekarske vage. Dovoljna je i "kamionska" vaga.

Vukšićev niz tekstova o Bosni u Husaru broj 19. je amaterski uradak covjeka ostrascenog recentom presudom hrvatskim generalima u Haagu. Ta ostrascenost je oslobodila u njemu uobicajenu sputanost u iznosenju svojih ideoloskih stavova. Ja nemam nesto posebno protiv, nek bude i ustasofil. Medjutim, to onda nema nikakve veze sa ozbiljnim vojno-povijesnim casopisom.

PS: sto se tice "apotekarskog" nesrazmjera u tretiranju svaznicke i osovinske strane, dobra vijest: u broju 19. Vukšić za slijedece brojeve najavljuje objavljivanje gomile fotki njemackog SS-a.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 09:22   #42
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
@Gugenheim
Teoretski, na način izvlačenja rečenica iz konteksta i analize možeš popljuvati skoro svaki tekst. Pa i najboljem i najkvalitetnijem autoru može se naći manjkavosti u radu, napravilnosti i minusa, i onda raspaliti po tome. I na osnovu izrađene kritike tako pronaći argumentaciju kojom se pravda vlastiti stav i iznešena teza (konkretno u ovom slučaju naći "mesa" za tezu Vukšić=ustašofil)
U principu se slazem. I najkvalitetnijem autoru se moze vaditi iz konteksta i naci mu manu.

Medjutim, u ovom slucaju se ne radi o tom principu. Vukšić nije taj najkvalitetniji autor, a ja mu ne vadim recenice iz konteksta. Ja recenicama samo oprimjerujem kontekst kao takav.

Vec sam rekao da ostavljam zainteresiranima da prvo procitaju tekst(ove) pa da prosude sami.


Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
A još je cijela stvar puno škakljivija kad se raspravlja o vremenu WW2, tu ni u akademskim krugovima nema čiste situacije što se tiče pristranosti i simpatiziranja (a valjda ne bi trebali postojati različiti kriteriji prosudbe stručnostii kvalitete između slučaja simpatiziranja ustaške strane i simpatiziranja antifašistike strane, no jedno se umata u celofan i kritizira dok je drugo otvoreno i prolazi bez kritike)
Ja nisam "antifasisticka strana" i svaku pristranost dozivljavam negativno. Od Vukšića sam ocekivao suhocu i nepristranost. Ovaj broj 19. me je neugodno iznenadio (govorim samo o tektovima koji se ticu Bosne), pa sam malo proanalizirao i prosle brojeve. Rezultat je i za mene bio iznenadjujuci - iznenadio me nestrazmjer u tretiranju osovine i saveznika.

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
A druge strane, kako je časopis vojnopovijesnog karaktera, politička povijest mu i ne bi trebala biti u prvom planu, kako samom autoru tako i onima koji čitaju taj časopis. Dakle, očekujem vojne teme, hrpu faktografije i "tehničkih" stvari, ustroj vojske, uređenje i naoružanje, razvoj bitke, fortifikacije, a ne to jel Pavelić bio dobar ili loš, kako se NDH ponašala prema Židovima i Srbima i jel Mihajlović kvisling ili Saveznik, a pogotovo tko je patio, tko je ubijao a tko ubijeni, i kako i koliko.
S ovim se potpuno slazem. No tu vec potpuno uskaces sebi u usta:

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Stoga, autorovo bilo-kakvo simpatiziranje neke pol. strane i ideološka pozadina me uopće ne interesira niti me smeta.
Naime, ako ocekujes "hrpu faktografije i tehnickih stvari" (kao i ja), onda bi te ipak trebalo smetati autorovo ideologiziranje i naglasci na politici.

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Kad bi autor za svaku "problematičnu" tezu (npr stavljanje Židova i Roma van zakona) iz pojedinog rada išao čitatelju davati objašnjenje i sagledavati činjenicu u širem kontekstu, i pritom isticao balans između različitih strana kako ne bi kojim slučajem upao u zamku pristranosti, pa usput u duhu političke korektnosti i potmodernističkog moraliziranja išao drviti o npr. zločinima i etici, što bi dobili. Bio bi to kupus gdje je hrpa nebitnoga za temu zagušila bitno i od puno riječi se ne kaže ništa.
Naravno da to sve skupa nije potrebno. Kao sto nije potrebno niti visekratno detaljno opisivanje cetnickih zlocina. Ako je pak potrebno opisivati sve te izvadjene oci, odrezane usi, i izvadjenu djecu iz utrobi majki (da bi se opravdala "pavedna" ustaska reakcija), onda bi, cisto faktografije radi, bilo zgodno do takvih detalja opisati i pokoje ustasko djelo. U protivnom, sve jako smrdi na "navlacenje vode na jedan mlin".

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Nadalje, popularizacija osovinske strane zasigurno je posljedica i toga što je nakon 1945 nastalo na tone popularnih, stručnih, znanstvenih radova o savezničkoj i partizanskoj strani i gdje je praktički skoro svaki bataljun JA imao svoju monografiju, dok se o osovincima pisalo onako usput, škrto i pristrano. Sličan trend vlada koliko mi se čini i u ozbiljnijoj historiografiji, pa i vojnopovijesnom žanru iste, pa nebih autoru Husara na osnovu činjenice o većini "osovinskih" tekstova prišivao epitet simpatiziranja Osovine.
Ova vrsta argumentacije, vec sam ju cuo sto puta, ne pije vodu. Ozbiljan covjek, 20 godina nakon osamostaljenja Hrvatske i zivota u demokratskom drustvu, ne moze opravdati vesestruko vecu zainteresiranost (i ljubav) za osovinsku stranu u WWII cinjenicom da je prije tih 20 godina u nekoj drugoj drzavi sluzbeno bilo prisutna samo saveznicka strana. Sve se odavno promijenilo, nema nikakvih knjiga o partizanima, internet odavno omogucuje najveci uvid u osovinsku sranu itd, itd. Taj argument posebno ne vrijedi za nove generacije.


Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Iznešene su gore konkretne kritike autoru s primjerima citata, a s kojima se ja, iako nemam uvida u članke, ovako preko posta ne mogu baš složiti tj prezentirani citati me ne navode na iste zaključke.
a) ako npr srpski izvori spominju dva zapaljene sela i stradale ukućane, i ako je to jedini izvor koji nam je poznat (a očito jest), i autor ne kaže dalje ništa o tome, odakle nam pravo prosuđivati njegovu "istinu o povijesti" i iznositi zaključke na temelju proizvoljnog tumačenja nečega o čemu se on uopće ne izjašnjava. Zar to nije neozbiljno i šarlatanski. Radi se o običnoj konstataciji, i što "hladnija" to bolja, bar po mom ukusu.
Istina, sto hladnija to bolja. medjutim, kad procitas te tekstove, shvatit ces da je Vuksic na mnogo mjesta jako "topao".

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
b) Vise ili manje suptilno opravdanje ustaskih i njemackih zlocina prisutno je na vise mjesta. Kad se radi o ustasama koje su odvodile neke vidjenije ljude i vise ih nisu vracali, Vukšić pise ".., a sto se tice vidjenijih ljudi tu stvari mogu biti relativne. Medju vidjenijim ljudima 1991. godine bili su Simo Dubajic, Vojislav Seseljm, Goran Hadzic i drugi". Nevjerojatna ideologiziranost i povijesni amaterizam. Na jednom drugommjestu paljenje srpskih sela objasnjava "vijetnamskim sindromom" Njemaca i ustasa.
neću ulaziti u to u čemu se ovdje konkretno ogleda autorovo opravdavanje ustaških i njemačkih zločina, već me interesira iz koje šume su izašli ovi ustaše i švabe koji su hapsili viđenije ljude 1991.
Mozda ne shvacas naglasak. Naime, ti vidjeniji ljudi nisu samo "odvodjeni", oni su i "nestali". U spomenutom citatu Vukšić ne samo da relativizira, već doslovno i koristi rijeć "relativno". Dakle, ja mu relativizaciju ne trpam u usta. Vukšić implicira (a gotovo i eksplicira) opravdanost "nestanka" vidjenijih ljudi. Ako hoces prizemnije, Vukšić opravdava najvjerojatnije mučenje, a sasvim sigurno smrt gradjana, najvjerojatnije bez pravednog sudjenja. Gotovo da kaze "na jljutu ranu ljuta trava"...

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
c) što ima djetinjasto u vezi kvalitetnog(boldano u tekstu) sukna. Zar bi izostavljanje tog pridjeva dalo neki bitno drugačiji smisao tekstu.
Primjer "kvalitete" sukna je samo detalj u sirem kontekstu. Procitaj tekst i shvatit ces da je Vuksic impresioniran Franceticem. S druge strane, ako ikad bude crtao Tita, sumnjam da ce njegovu uniformu okarakterizirati kao "kvalitetnu"...

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
d) kod spomenjutog masakra domobrana, od kuda mi znamo što su ustaše uradili s zarobljenim četnicima. Imamo li izvore o tome? Zašto bi bez potkrijepljenja u izvorima autor uopće iznosio ikakve pretpostavke jesu li ubijeni ili pušteni, ako ni njemu nije poznata sudbina tih ljudi.


Da, istina, ne znamo... Problem su izvori...

Ne znamo jesu li pusteni niz rijeku u jednom komadu ili u 10-25 komada...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 13:01   #43
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post

PS: sto se tice "apotekarskog" nesrazmjera u tretiranju svaznicke i osovinske strane, dobra vijest: u broju 19. Vukšić za slijedece brojeve najavljuje objavljivanje gomile fotki njemackog SS-a.
svijet je od 1945 na ovamo prezasicen "good guys" medijima i propagandom, a ljudi odavde, znaci iz, do nedavno informacijski kontroliranog podrucja(ex yu) su gladni pogleda "s druge strane koje" koji se ne smiju zanemarivati radi ideoloske pozadine.

pogledaj malo osprey publikacije koje imaju masu waffen-ss i slicnih "zlocinackih" izdanja koje autori sagledavaju na normalan i profesionalni nacin.
pravi vojnik ili entuzijasta ce interesantne dogadjaje iz proslosti proucavati sa zanimanjem i uciti iz njih.
na tvoju nesrecu, njemacka vojska iz 2sr moze biti u svakom pogledu uzor svima kojima je to profesija ili hobi, te nepresusan izvor informacija kak je to bila i saveznicima nakon 2sr koji su u svoje postrojbe ugradjivali taktike tehnike i procedure wermachta i waffen-ss-a.

US Army Combined Arms Center ce bit prilicno relevatna institucija da zadovolji tvoje kriterije "anti-fasizma" no zacudil bi se kolko je tamo "djetinjaste fascinacije crnim suknom i nacizmom" opcenito...
đast for egzempl...

http://www.cgsc.edu/carl/resources/csi/wray/wray.asp

Standing Fast: German Defensive Doctrine on the Russian Front During World War II
Prewar to March 1943

by Major Timothy A. Wray

..."Not only did German infantry squads live together in warmed bunkers, but they also fought together from squad battle positions. These squad positions were normally protected by individual rifle pits to the flanks and acted as alternate locations for nearby machine-gun teams.73 The use of thick ice walls, armored by pouring water over poncho-covered bundles of sticks and logs, was a favored method for protecting the fighting positions and the connecting trenches.74 The 35th Division found that the squad battle positions should be uncovered so embattled troops could observe, fire, and throw grenades in all directions. Walk-in bombardment shelters with overhead cover, constructed at intervals throughout the defensive trench system, protected troops from enemy artillery. By day, crew-served weapons were kept inside the living bunkers to protect them from the cold; at night, they were prepositioned outside ready for immediate use.75"...
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 13:37   #44
Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
svijet je od 1945 na ovamo prezasicen "good guys" medijima i propagandom, a ljudi odavde, znaci iz, do nedavno informacijski kontroliranog podrucja(ex yu) su gladni pogleda "s druge strane koje" koji se ne smiju zanemarivati radi ideoloske pozadine.
Vec sam rekao da taj kvaziargument ne pije vodu. Ali cu ponovnno, jos jednostavnije:

Epose,

nema vise Jugoslavije. Vec 20 godina zivimo u demokratskoj i slobodnoj Hrvatskoj. Mnogi od danasnjih zaljubljenika u vojnu povijest se nisu nikada niti susreli sa tim temama u Jugoslaviji (svi mladji od cca 35 godina).

Dakle,

ne postoji period "od 1945 na ovamo".

Postoji period od 1945-1991, period Jugoslavije (i "good guys" medijima i propagandom)...

..te period Hrvatske, od 1991-danas. Taj period Hrvatske je dosta diskutabilan sto se tice obrade tih tema...

ali ne zato sto se (u slobodnoj Hrvatskoj) naveliko objavljuju knjige i tekstovi koji glorificiraju partizane, a ponizavaju ustase (u stvarnosti je vise suprotnoga, posebno izvan ignorirajuceg mainsterama)...

..vec zato sto se uglavnom u nasem mainstreamu ne objavljuje nista. No, vcina informacija potencijalnom citatelju danas (vec dulje vrijeme) dolazi sa interneta, a tamo zaista ne nedostaje "osovinske strane". I na internetu, i u literaturi koju mozemo kupiti iz inozemstva, "osovina" zaista cini vecinu.

Danas (ponavljam: 2011. godine, 20 godina od rasopada Jugoslavije na koju se pozivas), trebamo nepristran casopis koji ce jednako i suho obradjivati i jednu i drugu stranu u 2. svjetskom ratu.

Husar to, ocigledno, nije. Autor je, ocito, zaljubljenik u wermacht, SS, Crnu legiju i sl., a sporadicno ubacuje "drugu stranu" glumeci ozbiljnost. Nazalost, i ta glumljena ozbiljnost se raspala u 19. broju...


Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
pogledaj malo osprey publikacije koje imaju masu waffen-ss i slicnih "zlocinackih" izdanja koje autori sagledavaju na normalan i profesionalni nacin
Ne moras meni objasnjavati Osprey publikacije, a o svemu (pa i o Wermachtu i SS-u, i o njemackim jedinicama i oruzju..) znam jako puno. I imam jako puno literature o tome. Ovdje ne govorim o kvaliteti ratovanja i "svijetlog oruzja", vec o ideologiji i pristranosti. Husar broj 19. je presao granicu ukusa u razlicitom tretmanu i relativizaciji pojedinih zlocina, neprofesionalnim "objasnjenjima" pojedinih detalja iz proslosti i ocitim zalazom u ideologiju i politiku. Stil pisanja serije clanaka o Bosni je vrlo los, a na trenutke pubertetski, djetinjast...

Zao mi je zbog toga, buduci da ostatak Vukšićevog rada (npr. sredji vijek Domovinski rat..) cijenim i volim. Jedan od razloga zaljenja je i taj sto sada, nakon ovakvog teksta, u Vukšića sumnjam i s faktografske strane. Pokazao se sklon "tkanju price" kombinacijom svjesnog objavljivanja pojedinih fakata i svjesnog zanemarivanja nekih drugih, sa "objasnjenjima" pojedinih fakata koji zajedno sa odabrano kombinacijom fakata ciljaju kod citatelja izazvati zakljucke koji nisu suho-povijesni...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 15:50   #45
problem je taj sto tvoj kvazi argument da smo 21 godinu u demokraciji pa nam ne treba pogled na drugu stranu ne pije vodu.
od 1991 do danas je objavljeno na prste dviju ruku nabrojivo djela koje pokazuju drugu stranu.
od 1991 do 1995 to nismo smjeli ni pomisljati jer nas je svijet zbog par budala sa ustaskim znakovljem na nekoj tekmi zajebavao ko kakve balavce i to onaj isti svijet koji je prepun raznih neonacistickih i pedofilskih stranaka a od 1995 se guzimo europi da nas primi u svoje okrilje pa opet nije bilo zgodno pisati o waffen ss-u, a kamoli o ustasama.
po tvojoj logici ameri nikad nebi snimili npr film; "pisma sa iwo jime", jer su ti isti japanci pobili milijune kineza i drugih azijskih naroda a katanama su sjekli glave amerima,australcima,britancima
moguce simpatije prema franceticu i crnoj legiji te objasnjavanje njihove povijesti su pravo autora i kome se ne sviđa nemora citati ali dosta je bilo gluposti i izjednacavanja jedne postrojbe sa zlocinima jednog poretka (ustaskog) jer ta postrojba u svom vecem djelu kao i njemacki waffen ss nisu isti onim ustasama iz jasenovca i ss-ovcima iz dachaua.
ako je svijet to mogao priznati waffenu onda mozemo mi i franceticu i bobanu to priznati za njihovu crnu legiju.
a usput da je ta legija bila takva kakvom je ti zelis ovim komentarima prikazati sigurno nebi boban poslije rata imao karijeru kakvu je imao u sastavu US Army
sto se tice gresaka u broju 19. mene vise smeta kad autor pod sliku na kojoj je Hrvatski branitelj sa puskom g3 napise da ima pusku fal
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 16:04   #46
Ako nije bad, može li netko ovdje navesti teme zadnjih 5-10 brojeva Carskog Husara?
__________________
Those who cannot remember their past are condemned to repeat it.
DemonDavni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 16:09   #47
Epose,

nema vise Jugoslavije. Vec 20 godina zivimo u demokratskoj i slobodnoj Hrvatskoj. Mnogi od danasnjih zaljubljenika u vojnu povijest se nisu nikada niti susreli sa tim temama u Jugoslaviji (svi mladji od cca 35 godina).

Dakle,

ne postoji period "od 1945 na ovamo".

Postoji period od 1945-1991, period Jugoslavije (i "good guys" medijima i propagandom)...

..te period Hrvatske, od 1991-danas. Taj period Hrvatske je dosta diskutabilan sto se tice obrade tih tema...

ali ne zato sto se (u slobodnoj Hrvatskoj) naveliko objavljuju knjige i tekstovi koji glorificiraju partizane, a ponizavaju ustase (u stvarnosti je vise suprotnoga, posebno izvan ignorirajuceg mainsterama)...

..vec zato sto se uglavnom u nasem mainstreamu ne objavljuje nista. No, vcina informacija potencijalnom citatelju danas (vec dulje vrijeme) dolazi sa interneta, a tamo zaista ne nedostaje "osovinske strane". I na internetu, i u literaturi koju mozemo kupiti iz inozemstva, "osovina" zaista cini vecinu.

Danas (ponavljam: 2011. godine, 20 godina od rasopada Jugoslavije na koju se pozivas), trebamo nepristran casopis koji ce jednako i suho obradjivati i jednu i drugu stranu u 2. svjetskom ratu.

Husar to, ocigledno, nije. Autor je, ocito, zaljubljenik u wermacht, SS, Crnu legiju i sl., a sporadicno ubacuje "drugu stranu" glumeci ozbiljnost. Nazalost, i ta glumljena ozbiljnost se raspala u 19. broju...




zar je malo djela objavljeno od 1945.-1990. ? i načitali se svega , od dobrih knjiga s zanimljivim podacima do ratnih puteva "Prsanove destine" i Milke Bosnić kako uništava oklopnu kolonu Wehrmachta.
najispravniji ti je zaključak da se u mainstreamu ne objavljuje ništa i to je porazno.
prije više od 10 godina objavljena je Marijanova Bitka za Kupres koja nam malo više daje uvid u II.sv.rat na ovom prostoru gdje nam je autor razotkrio neke netočnosti i pretjerivanja pisaca poput Morače i sl.
ja bih recimo jako volio pročitati neku memoarsku knjigu nekog običnog člana Ustaške vojnice ili domobranstva da pročitam malo stvari iz tog kuta.
Vukšić sam financira i oprema svoj list i ima pravo na svoju uređivačku politiku i stav i tu je kraj priče.
ja bih mogao naglasak staviti da u ovom broju ima više netočnosti nego sam od njega navikao.
slika partizana koji je već bio u Dalmatincima na Sutjesci (ima slovensku , a ne srpsku trobojku na kapi) , datum objave rata A-U srbiji je 28.7. , a ne 28.6.1914. itd.
__________________
Ubi concordia, ibi victoria.
kandraks2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 19:08   #48
Prvo da velim, novi sam ovdje i jedan od razloga mojeg registriranja je ova tema.O časopisu ću svoje komentare baciti malo kasnije, prvo se moram osvrnuti na ovo:

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Buduci da ce ova zadnja tocka najvjerojatnije izazvati nekakva pitanja, objasnit cu o cemu se radi. Analizirao sam 16 (od 20 izaslih) brojeva i dosao do ove racunice:

- broj tema/clanaka koje obradjuju "osovinsku" stranu - 30
- broj tema/clanaka koje obradjuju "saveznicku" stranu - 14
Iako sam siguran da je ova brojka laž, zanemarimo načas to - tebi je to nekakav minus?Zašto?

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Od toga, sto se tice "domacih":

- broj tema/clanaka koje obradjuju stranu NDH - 11
- broj tema/clanaka koje obradjuju partizane - 2
Ovo je laž.Do broja 19 nije izašao niti jedan članak u vezi OS NDH, osim jedne ili dvije foto-reportaže o PZO NDH i monitoru Sava.Niti jedan!

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Dosta tih "saveznickoh" clanaka su vrlo kratki clanci o npr. pojedinim americkim ili engleskim puskama.
Zbilja...a reportaže o T-34vorkama smo zaboravili.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
S druge strane, clanci o njemackom oruzju su vrlo cesto orgomni, cine jednu od "tema broja".
Možda zato jer su njemačka oružja u mnogočemu bila naprednija, te se većina današnje tehnologije zasniva na tehnici Trećeg Reicha?

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
No njemacka strana je, za razliku od saveznicke, dobila i veci broj ogromnih clanaka koji se ticu operacija i jedinica. Dakle kvantitativni nesrazmjer je ogroman, Vukšić je ociti ljubitelj "osovinske"s trane u 2. svjetskom ratu, a onu drugu stranu ubacuje tek tu i tamo, uglavnom manjim i "suhijim" clancima.
Kako si sam rekao, ovo je kvaziargument.Broj članaka o nekoj strani označava ideološku pripadnost istoga?Da ne bi .Zaleti se malo među Poljake pa pogledaj koliki je tamo nesrazmjer u vezi Sila Osovina i njihovih protivnika.Ali Poljaci su, naravno, ljubitelji Nijemaca.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Kad sa tog kvantitativnog nesrazmjera predjemo na kvalitativni, kad proucimo sto i kako on pise o 2. svjetskom ratu, ljubav prema "osovinskoj strani" postaje jos jace vidljiva. Njemacke i NDH jedinice opisuje srcano, emotivno je upleten. "Saveznike" ili opisuje suho, ili im trazi mane (izuzetak su partizani na Sutjesci).
Daj navedi primjere tog "srčanog" i "suhog" opisivanja.Ne sjećam se baš nešto o srčanosti monitora Save.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Brojem 19. autor je, nazalost, popljuvao sve ono sto je do sad relativno dobro (ili podnosljivo) radio. Jasno je da je broj pripreman na brzinu, i pod dojmom haške poresude generalima Gotovini i Markaču, no ukoriciti tako nesto si ozbiljan covjek ne bi smio dozvoliti.
Broj je sasvim na svojem mjestu.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
*Sa stajalista povijesne znanosti je nedopustivo "navijanje" za stranu Austro-ugarske prilikom okupacije i ankesije Bosne. Drugaciji povijesni slijed dogadjaja (npr. ulaz Rusa na to podrucje) sasvim sigurno bi doveo do znatno razlicitog kasnijeg slijeda dogadjaja. Moguce je da ne bi bilo prvog svjetskog rata (ili ne bi bio o obliku u kojem se dogodio), strane u buducim sukobima bi se drugacije grupirale, mozda ne bi bilo boljsevicke revolucije, mozda bi mi danas bili veliki projatelji i saveznici Rusa.. itd, itd. Primijenjivanje kasnijih kriterija, a posebno danasnje dnevnopoliticke vizure na davne dogadjaje, bio bi revizionizam kada bi se radilo ozbiljnijem povjesnicarskom poduhvatu. Ovako se radi tek o šarlatanstvu.
Čekaj malo!Njemu prigovaraš nekakvo navijanje, a ti ovdje isto radiš za Rusiju!I to u većoj mjeri nego on!Koja konzistentnost .

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
*Idiotska recenica (u tekst ubacena gotovo ozvan konteksta, radi se o 1931. godini): "Da ustase nisu imali potporu u Hrvatskoj ne bi niti postojali". Vukšić, ocito, ima veliku zelju uljepsati ustasku povijest, pa na ovom mjestu jednostavno izlazi iz takta i pise pogodbenu recenicu koja ne samo da nema uporiste u povijesti (u detalju na koji se odnosi), vec nema niti logickog uporista, sama za sebe.
Ma nemoj - preporučujem knjigu Maria Jareba o UHRO-u.Vidi se da ne znaš mnogo o tom pokretu prije rata.UHRO je imao podršku u Hrvatskoj, malu, ali je imao (veću nisu niti trebali jer bi ih onda lakše locirali).

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
*Potpuno djetinjasta recenica "Toliko o golorukim partizanima". Citatelj shvaca poantu i bez nje, ali s njom shvaca na kojoj strani je Vukšićevo srce.
Rečenica je sasvim na mjestu i odnosi se na svakodnevno bombardiranje da su goloruki civili ustali protiv najmoćnije ratne mašinerije svijeta.Podaci navedeni u časopisu razbijaju tu iluziju.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
*Četnički zlocini su na vise mjesta opisani, navedeni su lesevi staraca i djece, poneki sa strahovito razlupanim lubanjama, zene i djeca isjeceni na komade, trudne zene kojima su izvadhjena djeca iz utrobe i u nju nasipan rasol od kiselog kupusa... Na vise mjesta se spominje da partizani nisu nista ucinili da to sprijece. Ustaski zlocini NISU opisani nigdje. Posredno su i uopceno spomenuti, kroz usta partizana, "zverstva koja je neprijatelj ucinio", ali bez preciziranja o kojem se neprijatelju radi i bez spominjanja djece, lubanja, utroba i slicnih detalja.
Jesi li se zapitao da li je bilo tih ustaških zločina?Možda smo svi mi glupi, a ti nešto pametan, pa znaš nešto više od nas?Pa podijeli s nama te podatke, potvrdi svoje tvrdnje, jer ovako to ispada samo prazno mlaćenje slame.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
* Vise ili manje suptilno opravdanje ustaskih i njemackih zlocina prisutno je na vise mjesta. Kad se radi o ustasama koje su odvodile neke vidjenije ljude i vise ih nisu vracali, Vukšić pise ".., a sto se tice vidjenijih ljudi tu stvari mogu biti relativne. Medju vidjenijim ljudima 1991. godine bili su Simo Dubajic, Vojislav Seseljm, Goran Hadzic i drugi". Nevjerojatna ideologiziranost i povijesni amaterizam.
Jedan od viđenijih ljudi u kninskom kraju ti je bio pravoslavni svećenik Momčilo Đujić - uzmi oružničke izvještaje, pa pogledaj što je taj "nevini" napravio oružnicima (redarstvenim snagama).Drugi viđeniji ti je bio Jezdimir Dangić.Rečenica opet sasvim na mjestu.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Na jednom drugommjestu paljenje srpskih sela objasnjava "vijetnamskim sindromom" Njemaca i ustasa.
Anti-gerilske akcije - gerila bježi i ne možeš se boriti protiv nje na konvencionalan način.Jedina mogućnost je uništavanje njihove baze koja ih podržava.Taktika stara koliko i gerila - ne kužim što je tu tako loše Vukšić napravio.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
* Sve sto je "problematicno" u Franceticevom pohodu na istocnu Bosnu, Vukšić opisuje ovako: "Srpski izvori spominju i paljevina dvaju srpskih sela i primjere gdje su u pojedinim kucama izgorjeli i ukucani". Teskt je prepun takvih smijesnih izvlakusa za ustasku i Njemacku stranu. Ovaj konkretni detalj upucuje na ovakvu Vukšićevu istinu o povijesti:

- paljevinu sela spominju samo srpski izvori, mi ne znamo je li uopce stogod bilo zapaljeno
- ako srbi kazu da su samo dva sela zapaljena, onda ih sigurno nije bilo vise
- ukucani su izgorjeli samo u pojdinim kucama, ne u svima
- ukucani su izgorjeli u kucama, sto moze znaciti da ustase nisu znale da su oni u tm kucama. Da su znali, mozda bi ih zamolili da prvo izadju, prije nego zapale...
Izvrćeš njegove riječi, ali nema veze.Imaš li ti podataka koliko je civila ubila Crna Legija?Ako imaš, iznesi ih.Ako ne, ušuti, jer je ovo, kao što prije rekoh, mlaćenje prazne slame.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
* Djetinjasta fascinacija "crnom legijom" najbolje se vidi iz detalja o boji uniforme - [I]"U lokalnoj bogosloviji pronadjena je veca kolicina kvalitetnog crnog sukna.."
Opet, rečenica stoji na svojem mjestu.Ne znam koliko si upućen u "crkvene stvari", ali svećenićke mantije su uistinu od kvalitetnog sukna.U ovom slučaju se loviš za slamčicu, koja to i nije.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Vuksic kaze da to nije bilo izabrano zbog "zastrasivanja", vec "jednostavno nije bilo drugog sukna"... Kasnije, posebno su narucivane takodjer crne uniforme, iako je valjda moglo biti naruceno bilo sto...
Opet, po X put, rečenica je sasvim OK.Drugog sukna nije bilo.Kasnije kad se Crna Legija proslavila, proslavila se i njihova crna odora, koju su svi htjeli nositi.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
* Zgodno je i citiranje ustase koji pomno opisuje kako su cetnici masakrirali nase domobrane - "ruke i noge polomljene, oci izvadjene, a nosovi i usi razbacani.." Kad su ustase slijedeceg dana zarobili 27 cetnika, onda pise da su medju njima bili i oni koji su dan ranije masakrirali domobrane. Ne pise sto su ustase, po zensvskoj konvenciji, uradili njima, ali i onima koji nisu prethdnog dana bili krivi. Naravno, zato sto je to citat...
NDH je tek od 1943. potpisnik Ženevske konvencije.Ali tebe to ne brine, zar ne?Tebe brine što nitko ne priča o ustaškim zločinima - jesi li se zapitao da, ako nitko ne priča o tome, da možda toga i nema?

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ni u njegovoj "Dugoj mracnoj noci" nismo vidjeli niti jedno zlodjelo ustaske strane, ove koja nosi odijela od "kvalitetnog crnog sukna"...
Izbrisao sam dio u kojem Vukšića nazivaš šarlatanom, jer je to zbilja jadno, i ne bi si to smio dopustiti .Što se tiče Vrdoljakovog filma/serije, on je katastrofa, gomila gluposti, ali opet si u krivu - prikazan je neki ustaški zločin.
Jäger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 19:19   #49
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Vec sam rekao da taj kvaziargument ne pije vodu. Ali cu ponovnno, jos jednostavnije:
Prvi tko je počeo s kvaziargumentima si ti.Ti si prvi rekao da Vukšić obožava Osovinu jer je izdao više članaka u vezi njih.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Epose,

nema vise Jugoslavije. Vec 20 godina zivimo u demokratskoj i slobodnoj Hrvatskoj. Mnogi od danasnjih zaljubljenika u vojnu povijest se nisu nikada niti susreli sa tim temama u Jugoslaviji (svi mladji od cca 35 godina).
Da, zbilja.Onaj spomenik u Srbu je dokaz za to.Svako malo se u medijima javnost izbombardira o nekom novom datumu "antifašizma" ili o Bleiburgu i zlim, preobučenim četnicima koji su pobili tolike Hrvate.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
..vec zato sto se uglavnom u nasem mainstreamu ne objavljuje nista. No, vcina informacija potencijalnom citatelju danas (vec dulje vrijeme) dolazi sa interneta, a tamo zaista ne nedostaje "osovinske strane". I na internetu, i u literaturi koju mozemo kupiti iz inozemstva, "osovina" zaista cini vecinu.
Da, zbilja.Osim AH-a stranice, možeš li nešto kvalitetnoga preporučiti o OS NDH?Baš me zanima, osobito jer toga navodno ima više od ove druge strane.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Danas (ponavljam: 2011. godine, 20 godina od rasopada Jugoslavije na koju se pozivas), trebamo nepristran casopis koji ce jednako i suho obradjivati i jednu i drugu stranu u 2. svjetskom ratu.
I imamo ga.
Jäger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 19:29   #50
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Vukšić nije taj najkvalitetniji autor, a ja mu ne vadim recenice iz konteksta. Ja recenicama samo oprimjerujem kontekst kao takav.
O, vadiš, itekako vadiš.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Vec sam rekao da ostavljam zainteresiranima da prvo procitaju tekst(ove) pa da prosude sami.
Pročitali smo ih.Da nismo, ne bi odgovarali na tvoju recenziju .

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ja nisam "antifasisticka strana" i svaku pristranost dozivljavam negativno.
Ali ti baš jesi pristran.Htio ti to ili ne, stvari gledaš kroz "crvene" naočale.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Rezultat je i za mene bio iznenadjujuci - iznenadio me nestrazmjer u tretiranju osovine i saveznika.
Kvaziargument, kako si sam rekao.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Naravno da to sve skupa nije potrebno. Kao sto nije potrebno niti visekratno detaljno opisivanje cetnickih zlocina.
Ako nisi shvatio, ono je bilo citiranje - Vukšić nije ništa opisivao.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ako je pak potrebno opisivati sve te izvadjene oci, odrezane usi, i izvadjenu djecu iz utrobi majki (da bi se opravdala "pavedna" ustaska reakcija), onda bi, cisto faktografije radi, bilo zgodno do takvih detalja opisati i pokoje ustasko djelo. U protivnom, sve jako smrdi na "navlacenje vode na jedan mlin".
Po XX put, pa možda nema zločina te strane!

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Sve se odavno promijenilo, nema nikakvih knjiga o partizanima, internet odavno omogucuje najveci uvid u osovinsku sranu itd, itd. Taj argument posebno ne vrijedi za nove generacije.
http://www.ratnakronikasplita.com/prilozi/spomenici
http://www.deseti-korpus.com/
itd.

Da li ima išta slično u vezi OS NDH?

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Primjer "kvalitete" sukna je samo detalj u sirem kontekstu. Procitaj tekst i shvatit ces da je Vuksic impresioniran Franceticem. S druge strane, ako ikad bude crtao Tita, sumnjam da ce njegovu uniformu okarakterizirati kao "kvalitetnu"...
Vukšić je Francetića nazvao ratnim zločincem.Konstantacija koja ne stoji na mjestu.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post


Da, istina, ne znamo... Problem su izvori...

Ne znamo jesu li pusteni niz rijeku u jednom komadu ili u 10-25 komada...
Po 457. put , navedi te izvore, citiraj ih, dokaži suprotno.Ovako možemo do sutra.Ili lažeš i izmišljaš ili si prelijen prepisati neke izvore.Tebi ću prepustiti odluku.
Jäger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 19:32   #51
Quote:
DemonDavni kaže: Pogledaj post
Ako nije bad, može li netko ovdje navesti teme zadnjih 5-10 brojeva Carskog Husara?
Uhu, tražiš mnogo - zasada ću ti napisati iz glave:

Serijal o 7. SS diviziji, članci o husarima, topničkom sklopu 369. legionarske pukovnije, Petru Krešimiru IV., Operacija Orkan 1991., topovi s otoka Žirja, Operacija Trio, strojnica MP40, tenk T-34 i varijante, Istranima i Dalmatincima u Napoleonovoj vojsci.....
Jäger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 21:35   #52
Quote:
DemonDavni kaže: Pogledaj post
Ako nije bad, može li netko ovdje navesti teme zadnjih 5-10 brojeva Carskog Husara?
Evo ja sam raspoložen za pisanje . Dakle tamo negdje od 12 broja (2008 g.)
Neke od tema su bile :
Ratni stroj Ivana Hunjadija i kralja Matije Korvina , Republic P-47 ,
7. SS planinska divizija "Prinz Eugen" , bitka kod Murse 351. god. ,
japanski bojni brod Yamato , revolveri Colt , sovjetski tenk T34/76 ,
sovjetski tenk T34/85 , bitka kod Nikopolja , Istrani i Dalmatinci u Napoleonovoj vojsci , sovjetske uniforme 1938.-1945. , Dornier Do-17 , Lepanto 1571. god. ,
Lako prevozni zrug Hrvatske legije 1942. god , Austro-ugarske jurišne trupe ...
__________________
Every time we tell a story no one listens. Every time we're searching in the past for reasons. Instead of trying to forget and stand up and fight. Because we're living in a sick sad little world
Mister_X29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 21:52   #53
br.1.falanga starog sumera
Hrvatsko srednjovjekovlje-grbovi,vitezovi i turniri
Njemačka zračno-desantna operacija "rosselsprung" Drvar 1944-1 dio
njemački tenk "panter"
napoleon na kuhinjskom stolu
stuart Lothara Limprechta
br.2.arkebuziri konjanici
bitka kod siska 1593.
drvar 1944 -2.dio
njemački tenk "tigar"
napoleon na kuhinjskom stolu
tartana željka škomeršića
br.3 templari
bitka za predel 1809.
drvar-3 dio
stug-njemački jurišni top
hrvatske bebice 203 mm
die bosnakien
puskostrojnica m28 dp
virovitički dragovoljci
napoleon na kuhinjskom stolu
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 22:03   #54
br.4. samuraji
proboj u jajce 1525.
rommel u hrvatskoj i sloveniji 1943.
americki rb bazooka
teški mužar škoda m11/16
a-u hidroavion lohner l
topnici 13.primorsko-goranske divizije 1944.
varaždinski husar
napoleon na kuhinjskom stolu
br.5. gladijatori iz pule
japanci iz ww2
jaroslav 1914.
369. legionarska divizija
BE vlak
bojni brod dreadnought
panzer II
BAR M1918
bal u čakovcu,zrinska garda,frankopanska garda,mehter,mađarski husdari....
grafika nikole zrinskog
br.6.husari sa granice
bitka kod samobora 1441.
369. legionarska div
d.h.98 mosqito
panzer II -2dio
Britanska strojnica sten
sovjetsko pt topnistvo
zagrebacke brigade
Ključ
br.7. Hrvati dolaze
indijanci zvonimira grbašića
bitka kod lutzena 1632.
369. legionarska divizija
artilleriefahrpahm
američki koncept lovaca tenkova 1941-45
puska manlicher
muzej na turnju
u posjeti svetom ocu
samobor 1.3. 2007
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 22:07   #55
br.8. rimska imperijalna legija
dalmatinci na barama 1943.
13.ss div
villefranche-de-rourgue
skodin pz top u ndh
sovjetski teski tenk KV
dubrovacki galijun 16.st
novigrad na dobri
br9.. rimska imperijalna legija-2 dio
bitka kod kolina 1757.
13.ss divizija
riječna topovnjaca sava
njemacki torpedni camac
britanska puska lee enfield
....
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 22:09   #56
sutra cu nastaviti a moram reci da bi se prema naslovima dalo pomisliti da prevladavaju tekstovi o njemcima i ostalima iz tabora sila osovine ali vecina ovih naslova se odnose na tzv foto arhiv tj na po par slika o npr 13. ss hanđar diviziji i 369 . legionarskoj
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 23:21   #57
Thx!

Cijenim.
__________________
Those who cannot remember their past are condemned to repeat it.
DemonDavni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 09:39   #58
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
sutra cu nastaviti a moram reci da bi se prema naslovima dalo pomisliti da prevladavaju tekstovi o njemcima i ostalima iz tabora sila osovine ali vecina ovih naslova se odnose na tzv foto arhiv tj na po par slika o npr 13. ss hanđar diviziji i 369 . legionarskoj
Ja sam u analizi uracunao sve clanke (i za "osovinsku" i za "saveznicku" stranu). I dugacke clanke, i "teme broja", ali i krace fotomonografije.

Buduci da me ova tema zaintrigirala, jucer sam (da vidim koiko sam i jesam li progrijesio) napravio drugaciju analizu: sveukupni broj stranica posvecen jednoj i drugoj strani, u 16 brojeva Husara. Tih nekoliko brojeva koji nisu ukljuceni (nemam ih) mozda mrvicu mogu promijeniti omjer, ali princip ostaje.

Dakle, rezultati:

1. Udio stranica Husara posvecen drugom svjetskom ratu: 37 %

Po mojem sudu, daleko previse. Drugi svjetski rat je izuzetno dobro pokriven literaturom, a citav ostatak (posebno nase) vojne povijesti ostaje uglavnom "u magli". Posve nepotrebno nasiroko obradjivanje "svakog njemackog tenka koji je postojao", buduci da za svakog od njih postoji brdo dostupne literature i informacija na netu. Isto vrijedi i za Mosquita, Thunderbolta...

Ono za cime gore oddrasli i ozbiljniji interesenti, oni koji daju 35 kuna za vojno-povijesni casopis u Hrvatskoj, jesu hrvatsko srednjovjekovlje, Hrvatsi u 30-godisnjem ratu, rat s Turcima, Vojna krajina, Jelacic.. i, posebno, Veliki rat. Prvi svjestki rat, sa veklikim ucescem Hrvata, potpuno je zanemarena tema. Nazalost - i u Husaru.

2. Omjer broja stranica (u temama Husara koje se ticu 2. svj. rata) posvecenih "osovini" i "saveznicima": 81 : 19 %

Za takav omjer, osim autorove osobne preferencije (vidljive i prilikom emotivnih najava pukog objavljivanja novih fotografija njemacke vojske), uporiste NE postoji u "okolnim faktorima". Naime, objektivna, neideologizirana i nepristrana suha vojnopovijesna obrada "partizanske" i" ustaske" strane uopce ne postoji. Nije postojala niti u periodu 1941-1945 (pristranost na strani NDH), niti u perioodu 1945-1991. (pristranost na strani "partizana"). Besmisleno je pozivati se na "dovoljan broj knjiga" iz tog perioda, buduci da se niti jedna od tih totalitaristickih i ideologiziranih knjiga ne moze smatrati "cistom". Nakon 1991. takodjer nema suhih publikacija, niti o jednoj strani. Dakle, situacija je otprilike 0:0. S takve pozicije, glad za nepristranom vojsnopovijesnom obradom obje strane jednako postoji i, realno, trebala bi rezultirati paralelnom obradom obje strane.

Sto se tice Vukšićevog osobnog favorita, njemacke vojske, stvar je jos jasnija: njemacka vojska je, sto se tice svih vojski drugog svjetskog rata, literaturno najpokrivenija, i nema ju potrebe dodatno obradjivati. U svim knjizarama Europe u kojima sam trazio police sa militarijom, za 2. svjetski rat relativnu a nekad i apsolutnu vecinu cine teme o njemackoj vojsci. Svaki rod njemacke vojske i vecina slavnih tenkova, zrakoplova i brodova, obradjen je zasebnim publikacijama. Cak i u namjanjim knjizarama "od Gibraltara do Vladivostoka", naci ce se bar po jedna od 1500 verzija biografije Erwina Rommela, ili bar po jedna od 2700 raznih monografija Focke Wulfa 190 ili Messerschmitta 262. Da stvar bude apsurdnija, u vecini drzava (osim mozda u Engleskoj), literature o njemackoj vojsci ima znatno vise i od literature o domacoj vojsci... Cak i u drzavama koje su povijesni "neprijatelji" Njemacke (npr. Poljska, Ceska..). U Austriji sam svijecom trazio bilo sto o austougarskoj vojsci, ali uzalud - sve je prepuno Wermachta, SS-a, Luftwaffea, Kriegsmarinea i sl. Razlozi za to su dublje psiholoske prirode, djelomicno i komercijalnog zamaha i "vrtnje u krug", no za ovu temu nije nuzno to obrazlagati. Dovoljno je samo reci da za objavljivanje u Husaru plahti fotografija tipa "njemacki kamion prelazi rijeku" ili glomaznih monografija bas svakog njemackog tenka, uporiste ne moze biti u" nepokrivenosti" tih tema u literaturi. BTW: u nasem "Algoritmu", sto se tice 2. svjetkog rata, Njemci takodjer cine relativnu vecinu. Tu negdje su Amerikanci, manje ima Engleza, a svi ostali su "u tragovima" ili nikako.

3. "Pravo" na obradu pojedinih tema

Vukšić ima pravo obradjivati sto god hoce, zivimo u demokratskom drustvu. Ovdje ne razgovaramo o tome sto bi Vukšić morao raditi, buduci da on nista ne mora, vec o tome kako "Husar" izgleda i sto o njemu mislimo. Ja bih jako volio sto manje 2. svjetskog rata (posebno ako Vukšić ne moze popbjeci od ideoloske pristranosti), a sto vise ranijih razdoblja HRVATSKE vojne povijesti, te Domovinskog rata. No Vukšić moze raditi sto hoce, pa i casopis preimenovati u npr. "Fallschirmjäger" i posvetiti ga iskljucivo njemackoj vojsci u 2. svjetskom ratu. Moze pisati tekstove u kojima relativizira pojedine zlocine i obznanjuje svoju viziju povijesti. Moze, smije, nitko mu ne brani. Na svu srecu. No, u tom slucaju, mi jos uvijek moramo cekati neki drugi, suhi, neideologizirani, izbalansirani i profesionalno odradjen casopis.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 15:53   #59
Quote:
kandraks2 kaže: Pogledaj post
zar je malo djela objavljeno od 1945.-1990. ? i načitali se svega , od dobrih knjiga s zanimljivim podacima do ratnih puteva "Prsanove destine" i Milke Bosnić kako uništava oklopnu kolonu Wehrmachta.
najispravniji ti je zaključak da se u mainstreamu ne objavljuje ništa i to je porazno.
prije više od 10 godina objavljena je Marijanova Bitka za Kupres koja nam malo više daje uvid u II.sv.rat na ovom prostoru gdje nam je autor razotkrio neke netočnosti i pretjerivanja pisaca poput Morače i sl.
ja bih recimo jako volio pročitati neku memoarsku knjigu nekog običnog člana Ustaške vojnice ili domobranstva da pročitam malo stvari iz tog kuta.
Vukšić sam financira i oprema svoj list i ima pravo na svoju uređivačku politiku i stav i tu je kraj priče.
ja bih mogao naglasak staviti da u ovom broju ima više netočnosti nego sam od njega navikao.
slika partizana koji je već bio u Dalmatincima na Sutjesci (ima slovensku , a ne srpsku trobojku na kapi) , datum objave rata A-U srbiji je 28.7. , a ne 28.6.1914. itd.
Začudio bi se koliko toga ima .Za početak evo ti link na "Branio sam Gospić od partizana 1943." dom. poručnika Kazimira Svibena, te ratni dnevnik ustaškog časnika Josipa Hübla iz 1943., gdje opisuje obranu Gospića te ratno djelovanje svoje postrojbe u Rimu:

http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1702.0
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1355.15

Zatim imaš knjige ustaškog pukovnika Stiera, koje je jako teško nabaviti:
http://www.barper.com/hr/Knjige-Zeml...erile/14/9388/
http://www.elibar.net/Pukovnik-tir-I...uction_details

Zatim imaš radove Fedora Dragojlova, jednog od vrhovnih zapovjednika OS NDH:
http://www.ustaskipokret.com/zivotop...nostoerni.html

Tu je i Franz Schraml i njegova knjiga "Hrvatsko ratište".On je inače bio njemački časnik u jednoj od legionarskih divizija.

Imaš i ovo :
http://www.matica.hr/HRRevija/revija...lWebDocs/jareb
Jäger is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.07.2011., 16:53   #60
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Buduci da me ova tema zaintrigirala, jucer sam (da vidim koiko sam i jesam li progrijesio) napravio drugaciju analizu: sveukupni broj stranica posvecen jednoj i drugoj strani, u 16 brojeva Husara. Tih nekoliko brojeva koji nisu ukljuceni (nemam ih) mozda mrvicu mogu promijeniti omjer, ali princip ostaje.
Pogriješio jesi, jer nema 11 članaka o OS NDH.

Dakle, rezultati:

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
1. Udio stranica Husara posvecen drugom svjetskom ratu: 37 %

Po mojem sudu, daleko previse. Drugi svjetski rat je izuzetno dobro pokriven literaturom, a citav ostatak (posebno nase) vojne povijesti ostaje uglavnom "u magli". Posve nepotrebno nasiroko obradjivanje "svakog njemackog tenka koji je postojao", buduci da za svakog od njih postoji brdo dostupne literature i informacija na netu. Isto vrijedi i za Mosquita, Thunderbolta...
Istina, mnogo dostupne literature....ali na engleskome jeziku!I po ne baš pristupačnim cijenama.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ono za cime gore oddrasli i ozbiljniji interesenti, oni koji daju 35 kuna za vojno-povijesni casopis u Hrvatskoj, jesu hrvatsko srednjovjekovlje, Hrvatsi u 30-godisnjem ratu, rat s Turcima, Vojna krajina, Jelacic.. i, posebno, Veliki rat. Prvi svjestki rat, sa veklikim ucescem Hrvata, potpuno je zanemarena tema. Nazalost - i u Husaru.
Zanemarena?Iako bih osobno htio vidjeti više srednjeg vijeka, možemo slobodno reći da je dosta dobro zastupljen.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Za takav omjer, osim autorove osobne preferencije (vidljive i prilikom emotivnih najava pukog objavljivanja novih fotografija njemacke vojske), uporiste NE postoji u "okolnim faktorima".
Gdje ti vidiš emotivno najavljivanje?Daj prepiši, možda sam nešto propustio.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Naime, objektivna, neideologizirana i nepristrana suha vojnopovijesna obrada "partizanske" i" ustaske" strane uopce ne postoji.
Postoji, itekako postoji.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Nije postojala niti u periodu 1941-1945 (pristranost na strani NDH), niti u perioodu 1945-1991.
Teško da možemo govoriti o pristranosti na strani NDH, kad ta uopće nije niti obrađena.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Sto se tice Vukšićevog osobnog favorita, njemacke vojske, stvar je jos jasnija: njemacka vojska je, sto se tice svih vojski drugog svjetskog rata, literaturno najpokrivenija, i nema ju potrebe dodatno obradjivati.
Zašto je ne bi imalo smisla obrađivati, osobito jer takva djela nisu dostupna kod nas?

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
BTW: u nasem "Algoritmu", sto se tice 2. svjetkog rata, Njemci takodjer cine relativnu vecinu. Tu negdje su Amerikanci, manje ima Engleza, a svi ostali su "u tragovima" ili nikako.
Teško.Ovisi u kojoj knjižari.U Varaždinu nemaš baš puno o 2. svj. ratu - više su obrađena oružja (i to grupno), nego ratovi i pojedine strane.Uostalom ,preko Algoritma ti možeš naručiti koju knjigu god želiš, pa ti ovo ne stoji na mjestu.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ja bih jako volio sto manje 2. svjetskog rata (posebno ako Vukšić ne moze popbjeci od ideoloske pristranosti)
Kad je niti nema.

Na kraju svega, mogu slobodno reći da je tvoja recenzija ideološki pristrana.Na direktne upite izbjegavaš odgovarati, izmišljaš brojke, na traženje da svoje tvrdnje potkrijepiš izvorima šutiš, te sve temeljiš na nekakvim osobnim predrasudama.Loše, jako loše.
Jäger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:02.