Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2016., 00:45   #21
ne znam kako vama ali mene internet opako muči..u ovoj prokletoj Hrvatskoj ne možemo niti na normalan internet računati...
Katayama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 00:58   #22
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Možda je zazvučalo tako, no to zapravo nije baš točno.

Najčešće se izbjegavam izjašnjavati o svojoj vjeri jer nemam snage za ljude pune predrasuda. Kada me pita netko tko mi nije blizak, kažem ili da o tome nebih govorila ili da slijedim neki svoj intimni duhovni put.
Moji roditelji, bivši dečko i najbolji prijatelji znaju da sam poganka i u redu su s tim. To su zapravo oni ljudi kojih se tiče.
Apsolutno..samo što bi se meni bilo mrsko klanjati simbolu represije nad mojim istinskim putem, nad mojom istinskom vjerom..samo kažem, ništa loše prema tebi
Katayama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 01:49   #23
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Ako nisi sklon duhovnosti, čudim se zašto trošiš svoje vrijeme na ono što te ne zanima.
A svatko od nas ima pravo da vjeruje u dušu, Boga, Boginju, što god želi, da slijedi svoj put i da pritom ono što je za njega sveto i važno ne bude vrijeđano, jer nas vjernike to boli, a vama koji ni u što ne vjerujete, vrijeđanje ne donosi korist.
Ok,samo sto ja nisam neko ko ne veruje ni u sta.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 10:30   #24
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Wiccanski sabati nisu zamišljeni kao neko usiljeno razlikovanje od kršćanstva. Riječ je o blagdanima drevnog, uglavnom keltskog porijekla. Stariji su od kršćanskih blagdana. I nisu toliko različiti od kršćanskih blagdana, čemu je razlog zajednička zapadna tradicija. I kršćani i pogani u podjednako vrijeme odaju počast svojim mrtvima, kite drvce ili bojaju jaja.
Koliko je meni poznato ti su blagdani povezani sa prirodnim ciklusima. I pomalo mi je besmisleno slaviti ih dok svim silama težimo da se obranimo od sila prirode

Možda kod tebe nije slučaj ali kod većine su ti blagdani samo revolt protiv kršćanstva. Ne vidim previše pagana koji u vrijeme sjetve šeću slavonijom i nude pomoć
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 12:23   #25
Ae. Povijesno gledano takva se religioznost razvila sa prelaskom iz sakupljacke u nomadske i posebno sjedilacke agrarne kulture. Isto tako je razvijanje centralizirane drzave trazilo relugijsku centralizaciju, a demokratizacija i individualizacija drustva dovela do individualizacije i demokratizacije religijske scene, ukljucujuci grupu pojava genetaliziranu pod 'new ageom'. U tom je kontekstu moderno urbano pozivanje na paganizam nekakva rekontekstualizirana romantizirana reinterpretacija koja je u stvari bliza ovoj zadnjoj newageizaciji nego izvornom paganizmu kojim se selektivno inspirira.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 12:36   #26
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ae. Povijesno gledano takva se religioznost razvila sa prelaskom iz sakupljacke u nomadske i posebno sjedilacke agrarne kulture. Isto tako je razvijanje centralizirane drzave trazilo relugijsku centralizaciju, a demokratizacija i individualizacija drustva dovela do individualizacije i demokratizacije religijske scene, ukljucujuci grupu pojava genetaliziranu pod 'new ageom'. U tom je kontekstu moderno urbano pozivanje na paganizam nekakva rekontekstualizirana romantizirana reinterpretacija koja je u stvari bliza ovoj zadnjoj newageizaciji nego izvornom paganizmu kojim se selektivno inspirira.
Pobogu Beljki, jel ti to vježbaš za ulazak u sabor ili što li već?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 12:38   #27
Quote:
Katayama kaže: Pogledaj post
Apsolutno..samo što bi se meni bilo mrsko klanjati simbolu represije nad mojim istinskim putem, nad mojom istinskom vjerom..samo kažem, ništa loše prema tebi
Shvaćam što želiš reći.

No Djevicu Mariju kao i sve druge kršćanske svetinje ne doživljavam kao simbole represije nad poganstvom. Zločini koji su tokom povijesti učinjeni, strašni su, ali oni nisu djelo istinskih kršćana ni istinskih vjernika bilo koje vjere, već upravo ljudi kojima je nedostajalo vjere, dobrote i mudrosti i koji su se religijom služili kao oruđem za ostvarivanje svojih zlih ciljeva.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 12:42   #28
Možda kod tebe nije slučaj ali kod većine su ti blagdani samo revolt protiv kršćanstva. Ne vidim previše pagana koji u vrijeme sjetve šeću slavonijom i nude pomoć [/QUOTE]


To je istina i žao mi je što je tako. Ima previše onih za koje je poganstvo samo bunt protiv kršćanstva, a ne duhovni put koji im istinski znači. Nisam takva pa se nastojim boriti protiv takvih predrasuda, ali jasno mi je odakle dolaze, posebno u Hrvatskoj.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 13:04   #29
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Pobogu Beljki, jel ti to vježbaš za ulazak u sabor ili što li već?
S obziorom na sto sve ulazi u sabor takovrsna bi priprema prije iziskivala kognitivno-lingvisticku retardaciju reduciranjem na afektivnu iracionalnost nacionalno arhetipskih motiva
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 18:00   #30
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom, na neki način, iako to kršćani nebi tako rekli.
Naposlijetku, tu je marijanski kult koji se može usporediti s poganskim kultom Boginje.
Marija u kršćanstvu ima tu divnu ulogu Majke vjernika, milostive, lijepe i dobre zaštitnice. Ona je baš poput poganske Trostruke Boginje ujedno Djeva (Djevica), Majka (i Krista i na neki način, svih ljudi) i Starica (na nekim likovnim prikazima na kojima kao stara žena grli tijelo svog mrtvog sina). U pravoslavlju ju se povremeno označava s "platitera ton uranon" što znači "šira od nebesa." Ona je dakle, doista, Velika Majka, roditeljica samoga Boga, stoga je njena svetost opravdano golema za kršćane, kao i za (ovo duboko vjerujem) pogane.
Negdje sam pročitala da su mnogi pogani na rano kršćanstvo gledali kao na još jedan nkvi oblik kulta Boginje Djevice koja rađa Boga koji se žrtvuje zbog preporoda novog života. Takvi motivi su bili od davnina sveti i uobičajeni.
Sama se usuđujem ići daleko da bih rekla da mi se čini da je Djevica Marija jedno od brojnih lica onoga što nazivam Velikom Majkom, objavljena tako da je prihvatljiva i draga i monoteistima. Ovime nikako ne želim omalovažiti kršćanska vjerovanja, jednostavno kažem kako stvar izgleda iz moje perspektive. U svakom duhovnom putu nalazim elemente vlastitoga. Tako često odlazim na Kamenita vrata odati poštovanje Mariji i pomoliti se s istim žarom s kojim u privatnosti svoga doma slavim Boginju pod mnogim drugim imenima.
Lijepo si ovo napisala, svaka čast!

Rijetki su oni pagani/wiccani koji nisu isključivi prema kršćanstvu, tako da si posebna. Samo tako nastavi, prihvaćanjem drugih religija također daješ vjerodostojnost svog puta, a tu je i poniznost koje ti ne manjka. Bravo djevojko

Ja sam dugo vremena pokušavala ići tim putem, wicca, paganizam i to, ali nije mi pružilo onu dubinu i smisao. Kad se makne mitologija i povijest, ostane new age miš maš, koji mi je odbojan. I razni Internet siteovi, a većina Bože sačuvaj. Nema mi korjena u ovom našem dobu, makar je kao najstarija religija. A svijet se opako promijenio u međuvremenu
A većina pagana/wiccana koje sam upoznala.. sve ok, ali s nikim se nisam mogla naći. U ničemu.

Tebi svakako želim da i dalje slijediš ovaj put ako te ispunjava
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 18:25   #31
Wicca nije stara religija. Postoji od kraja drugog svjetskog rata.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 18:36   #32
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Wicca nije stara religija. Postoji od kraja drugog svjetskog rata.
Mislila sam na poganske religije. Znam da je Wicca poslijeratna - Gerald Gardner
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 18:40   #33
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ljudi pate zato sto postoji i bol
Na neki živčani podražaj neki pate, a neki ne pate.

Sad se pitaj zašto je to tako
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 18:44   #34
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Mislila sam na poganske religije. Znam da je Wicca poslijeratna - Gerald Gardner
Da, Gardner, na njega sam mislio.

Sve što se premeće od 18.stoljeća nadalje kao izvorni "paganizam" je samo romantičarski revival interesa za starim, drevnim, "izvornim", dakle to je neo-paganizam i kao takav je u najbolju ruku rekonstrukcionistički a u najgoru izmišljen preko nekolicine izvora iz 5.ruke i iz nekoliko izvora još u moderni.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 22:50   #35
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Lijepo si ovo napisala, svaka čast!

Rijetki su oni pagani/wiccani koji nisu isključivi prema kršćanstvu, tako da si posebna. Samo tako nastavi, prihvaćanjem drugih religija također daješ vjerodostojnost svog puta, a tu je i poniznost koje ti ne manjka. Bravo djevojko

Ja sam dugo vremena pokušavala ići tim putem, wicca, paganizam i to, ali nije mi pružilo onu dubinu i smisao. Kad se makne mitologija i povijest, ostane new age miš maš, koji mi je odbojan. I razni Internet siteovi, a većina Bože sačuvaj. Nema mi korjena u ovom našem dobu, makar je kao najstarija religija. A svijet se opako promijenio u međuvremenu
A većina pagana/wiccana koje sam upoznala.. sve ok, ali s nikim se nisam mogla naći. U ničemu.

Tebi svakako želim da i dalje slijediš ovaj put ako te ispunjava
Hvala ti puno, ovo me baš obradovalo. <3

I točno znam na što misliš kad spominješ te probleme s Internet siteovima, puno ih je zbilja površnih i razočaravajućih u svakom smislu, a to je baš žalosno.
Tako da koristim vrlo malen broj internetskih stranica i radije se oslanjam na knjige. Ima i tu ponekad razočaranja, ali su bitno bolji izvor informacija od Interneta.

Wiccu i paganizam uopće doživljavam kao obnovu drevnih, iskonskih vrijednosti- kao obnovu vremena kada je sam život bio najuzvišenija vrijednost, kada nije postojao toliki jaz između čovjeka i prirode (ali i između samih ljudi), kada je sve bilo jednostavnije jer je i sklop razmišljanja bio jednostavniji i prirodniji. To mi pruža golemu utjehu i nadu.

Nadam se da si i ti pronašla put koji te ispunjava.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 08:30   #36
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Da, Gardner, na njega sam mislio.

Sve što se premeće od 18.stoljeća nadalje kao izvorni "paganizam" je samo romantičarski revival interesa za starim, drevnim, "izvornim", dakle to je neo-paganizam i kao takav je u najbolju ruku rekonstrukcionistički a u najgoru izmišljen preko nekolicine izvora iz 5.ruke i iz nekoliko izvora još u moderni.
Pa mislim da nije toliko problem u rekonstrukciji starih vjerovanja, nego na načinu kako je sklepano da je ispao miš maš raznih tajnih loža i vještičarstva. Ima previše toga dodanog, pa se ne zna što je zapravo izvorna vrijednost.
Možda bi i to sklepano bilo OK da ima svoj kontinuitet i da se ne laže da potječe iz davnih vremena, bez prekida. Nažalost nije se pojavio nitko tko bi posadio čvrste temelje i okupio dovoljno normalne i inteligentne ljude koji bi razvili tu religiju ili duhovni put, i bili tome zaista posvećeni.
Ovako ima par pravaca (aleksandrijski, korelijski ...) za koje nitko iz šire javnosti ne zna što predstavljaju, a koliko čujem nisu neko moralno društvo.
Ispada da je najbolje biti solitary, a mislim da većina istinskih pagana/wiccana su samotnjaci (i to je možda najpametnije).
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 09:25   #37
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Hvala ti puno, ovo me baš obradovalo. <3

I točno znam na što misliš kad spominješ te probleme s Internet siteovima, puno ih je zbilja površnih i razočaravajućih u svakom smislu, a to je baš žalosno.
Tako da koristim vrlo malen broj internetskih stranica i radije se oslanjam na knjige. Ima i tu ponekad razočaranja, ali su bitno bolji izvor informacija od Interneta.

Wiccu i paganizam uopće doživljavam kao obnovu drevnih, iskonskih vrijednosti- kao obnovu vremena kada je sam život bio najuzvišenija vrijednost, kada nije postojao toliki jaz između čovjeka i prirode (ali i između samih ljudi), kada je sve bilo jednostavnije jer je i sklop razmišljanja bio jednostavniji i prirodniji. To mi pruža golemu utjehu i nadu.

Nadam se da si i ti pronašla put koji te ispunjava.
Kad sam bila na tom putu (a povremeno mu se i sad vraćam), imala sam potrebu za osjećanjem onog iskonskog u sebi i nalazila to u prirodi, i tada sam osjećala prisustvo Božice, kao duha kreacije svega oko nas. I davala sam imena i drugim bogovima i bićima prirode, i osjećala ih, ali kao proizvod svog duha, moje interpretacije, nisam nikad ništa konkretno vidjela (kao što su većina pagana tvrdila da vide ovo ono i idu u ne znam koje svjetove, a ja se čudim, pa kako?). Uglavnom se nisam nalazila u propisanim ritualima, koje nikad nisam ni radila. Nisam osjećala potrebu za njima. Jedino moja imaginacija me ispunjavala. A to je i bilo najljepše. Zato velim, i danas se povremeno tome vraćam.

Imam i ja par knjiga doma te tematike, ali su trenutno na prodaju na Njuškalu Jedino od Scota Cunninghama ne bih nikad dala ni prodala, u njoj je sve baš lijepo napisano.

Da, našla sam svoj put .
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 10:56   #38
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Pa mislim da nije toliko problem u rekonstrukciji starih vjerovanja, nego na načinu kako je sklepano da je ispao miš maš raznih tajnih loža i vještičarstva. Ima previše toga dodanog, pa se ne zna što je zapravo izvorna vrijednost.
Ono što primjećujem kod Wiccana a i kod mnogih drugih grupa je pozivanje na izvornost i univerzalnost njihovih doktrina, dok je očito da su njihove doktrine mnogo novije iako se pozivaju na starije priče. S druge strane, sve moderne i postmoderne škole okultnog ili duhovnosti u visokom stupnju psihologiziraju natprirodne pojave dok naši preci nisu imali tako sofisticiran i učen vokabular niti su razmišljali o svijetu na tako velikim i globalnim skalama, a kamoli da su o poganstvu pričali kao o lifestyle izboru, već je to bila svakodnevnica običnog puka i nije imala tako egzotičnu pojavu kako si to mnogi isfantaziraju.

Mene ne smetaju lože, sekte, pod-pod smjerovi ičega, sve dok nisu fanatični i dok god priznaju da su novokomponovani, onda ok. Nisam baš osobno za Wiccu iako mi ima ok elemente. Ako bi prakticirao neopaganstvo (jer paganstvo je nastalo u totalno drugačijem, više ruralnom feudalnom društvu) to bi bila više neka malo mračnija drakonijanska struja više usmjerena na praktične rezultate nego na samo poštivanje prirodnih elemenata, s tim da u mojem slučaju taj sustav bi bio lišen nadnaravnog.

Quote:
Možda bi i to sklepano bilo OK da ima svoj kontinuitet i da se ne laže da potječe iz davnih vremena, bez prekida. Nažalost nije se pojavio nitko tko bi posadio čvrste temelje i okupio dovoljno normalne i inteligentne ljude koji bi razvili tu religiju ili duhovni put, i bili tome zaista posvećeni.
Kontinuitet je nemoguće zadržati zbog hrpe razloga. Dobra stvar new age je to što se od početka 20.stoljeća sa teozofijom, antropozijom i pojavom hippy duhovnosti počinju razvijati novokomponirani sustavi masovnom brzinom, no problem je što postaju redundantni, vrlo brzo se urušavaju jer ili nemaju strukturu ili jer ne preslikavaju stvarnost modernog doba, dok su neki iznimno čak i agresivno evangelički i puni apokaliptičnih praznovjerja. Neke stvari se jednostavno moraju prilagođavati jer jaz od više stoljeća je ogroman u razumijevanju svijeta oko nas.

Quote:
Ovako ima par pravaca (aleksandrijski, korelijski ...) za koje nitko iz šire javnosti ne zna što predstavljaju, a koliko čujem nisu neko moralno društvo.
Ispada da je najbolje biti solitary, a mislim da većina istinskih pagana/wiccana su samotnjaci (i to je možda najpametnije).
Izvorno paganizam je društvena praksa, nije nikad bila odvojena od civilnog ili vojnog života. Nekad je taj svjetonazor bio potpuno usklađen sa pojedinčevim očekivanjem od svijeta i od društva. Danas se ljudi teško okupljaju jer se strukture i doktrine vrlo lako dovode u pitanje ili ne postoji dobra kohezija grupe. Teško ćeš naći nekog tko je u tome više od površnog žongliranja sa raznim uvjerenjima i praksama a da nije predan nekom svjetonazoru (iskreno mislim da je to u jednu ruku dobro). Nekad je paganizam bio stvar opstanka, grupe, jake kohezije, državne ili plemenske vanjske prisile pa nije bilo eksperimentiranja niti individualizma. Tek sa pojavom prosvjetiteljstva i znanosti javlja se individualizam i to sasvim slučajno u 18.stoljeću kad se baš nanovo izmišljaju britanski neopaganski druidski pokreti i ostale priče koje su povijesni prethodnik mnogih neopaganskih pokreta. To su sve pokreti, poprilično labilni, nezaštićeni od vanjskih utjecaja, u nemogućnosti da se potpuno nametnu nekom sustavu ili grupi ljudi. Nekad je politički utjecaj i stroga vladarska šaka propisivala uvjerenje pa si vjerovao ono što vjeruje tvoj susjed, nije bilo mnogo izbora niti izvora niti pismenosti pa je svjetonazor paganstva u nečijem životu bio odraz cijelog njegovog života i razumijevanja svijeta, danas je to samo jedan u nizu lifestyle izbora koji je nemoguće uskladiti sa načinom života, zato prebiranje, prilagođavanje i nanovo izmišljanje. Sve 5, samo kad bi se to češće isticali bilo bi bolje nego da se vjeruje u kontinuitet i u to da je nužno tradicija najbolja stvar.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 12:22   #39
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
S druge strane, sve moderne i postmoderne škole okultnog ili duhovnosti u visokom stupnju psihologiziraju natprirodne pojave dok naši preci nisu imali tako sofisticiran i učen vokabular niti su razmišljali o svijetu na tako velikim i globalnim skalama, a kamoli da su o poganstvu pričali kao o lifestyle izboru, već je to bila svakodnevnica običnog puka i nije imala tako egzotičnu pojavu kako si to mnogi isfantaziraju.
Da, naši preci su upućivali molitve bogovima i eventualno žrtvovali pokojeg jarca da ih udobrovolje. Sigurno nisu imali kompliciran sistem meditacija, i ostalih rituala na puni, tamni mjesec, uz sve alate koji se danas pripisuju (atame, kalež, svijeće...). Bili su svjesni svoje ranjivosti i nisu se bavili duhovnim radom. Živjeli su u skladu s prirodom, i od nje sve dobivali, od nje trpjeli. Tko je gledao, serija Vikinzi dosta realno prikazuje odnos s bogovima kakav je bio.


Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Nekad je politički utjecaj i stroga vladarska šaka propisivala uvjerenje pa si vjerovao ono što vjeruje tvoj susjed, nije bilo mnogo izbora niti izvora niti pismenosti pa je svjetonazor paganstva u nečijem životu bio odraz cijelog njegovog života i razumijevanja svijeta, danas je to samo jedan u nizu lifestyle izbora koji je nemoguće uskladiti sa načinom života, zato prebiranje, prilagođavanje i nanovo izmišljanje. Sve 5, samo kad bi se to češće isticali bilo bi bolje nego da se vjeruje u kontinuitet i u to da je nužno tradicija najbolja stvar.
Danas je sve lifestyle, pa tako (često, ne kod svih) i izbor duhovnog puta. Zato paganizam može biti samo neopaganizam, stara vjerovanja uklopljena u moderan način života. Tu je mana prirodnih religija danas, nitko više ne živi u toj prirodi da se prate prirodni ciklusi, tako da je cijela priča oponašanje a ne autentičnost.
U tom smislu vjerovanje u transcedentnost onkraj ovog svijeta (npr. kao u kršćanstvu) ima puno više šanse za preživljavanje promjena u vremenu i načinu življenja a da malo ili nimalo izgubi tu autentičnost svojih početaka.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 13:07   #40
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Da, naši preci su upućivali molitve bogovima i eventualno žrtvovali pokojeg jarca da ih udobrovolje. Sigurno nisu imali kompliciran sistem meditacija, i ostalih rituala na puni, tamni mjesec, uz sve alate koji se danas pripisuju (atame, kalež, svijeće...). Bili su svjesni svoje ranjivosti i nisu se bavili duhovnim radom. Živjeli su u skladu s prirodom, i od nje sve dobivali, od nje trpjeli. Tko je gledao, serija Vikinzi dosta realno prikazuje odnos s bogovima kakav je bio.
Rade to i danas zato i ima toliko sranja po svijetu. Kakvi preci, ništa nije umrlo. Mrzim vještičarstvo, to što je dobijeno bez zasluge preko magije umiljavanjem nekom "bogu", no onaj vrhunski će sve to kazniti.
Zato je najbolje slijediti budistički put izlaza, i ne biti dio toga.
Budizam nije magija i zato ne radiš ništa što smeta Tvorcu, samo pročišćavaš um da dobiješ bolji uvid u stvarnost.

Zadnje uređivanje osa-- : 12.10.2016. at 13:27.
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:56.