Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2015., 19:50   #1
Odbacivanje religije i ateizam

Zanima me je li vas nešto dovelo, prilikom istraživanja duhovnosti, da odbacite religiju. Isto i bilo koji slučaj da je ateist ili vjernik kroz duhovnost promijenio stajalište.

Opišite odbacivanje i primanje religije.
__________________
“Look at your body— A painted puppet, a poor toy Of jointed parts ready to collapse, A diseased and suffering thing With a head full of false imaginings. —The Dhammapada”
mhermes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 20:30   #2
Quote:
mhermes kaže: Pogledaj post
Zanima me je li vas nešto dovelo, prilikom istraživanja duhovnosti, da odbacite religiju. Isto i bilo koji slučaj da je ateist ili vjernik kroz duhovnost promijenio stajalište.

Opišite odbacivanje i primanje religije.
Najpre bi možda trebalo dati nešto od svog (tvog) mišljenja na teme koje otvaraš.

__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 20:37   #3
Treba odbaciti religiju, ali ne i preći u ateizam.

Dakle odbaciti religijsku ljusku i potpuno se cijelim svojim bićem predati Bogu i nikome drugom osim Njemu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 10:49   #4
kojemu, je l onom twisted and distorted sto nudi samo happiness i tajna skrivena znanja
i kod kojeg je grijeh samo iluzija ?
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 12:42   #5
btw
na kakvo to 'proucavanje duhovnosti' mislis?
nadam se da ne mislis na spiritizam, vec na spiritualnost

ja sam na primjer veoma ojacala svoj odnos s Crkvom zahvaljujuci ovom forumu
prije sam bila, ono, ma bolje da posjetim prijatelje i da umjesto da dam u skrabicu da kupim lotto srecku, ali kad sam se ovdje susrela s toliko mnogo zavodnika od crkve i od Crkve - mene to tjeralo sve vise u njeno okrilje gdje znam da uvijek imam svoje mjesto, no matter what

evo, zadnje sam shvatila ono sto sam uvijek i znala, a to je da nam nas voljeni Stvoritelj
uvijek brani ono sto zna da ce nas povrijediti, a konkretno to je mnogobostvo, gatarije, doticaj sa cudesima zabludjelih duhova i njihovog mastera velikog obmanjivaca kojemu je najjace oruzje poluistina i te praznovjeracke vradzbine
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 13:44   #6
Quote:
mhermes kaže: Pogledaj post
Zanima me je li vas nešto dovelo, prilikom istraživanja duhovnosti, da odbacite religiju. Isto i bilo koji slučaj da je ateist ili vjernik kroz duhovnost promijenio stajalište.

Opišite odbacivanje i primanje religije.
Odgojen sam u katolicanstvu, ministrant i tako.
Bio sam dosta sklon crkvi kao instituciji, kler sam jako idealizirao ( i inace sam sklon idealizirati duhovne osobe, to sam kasnije shvatio ). Polako sam poceo primjecivati stvari koje ne da nisu idealne, nego su lose i tu je splasnuo moj entuzijazam sto se crkve, pa i krscanstva tice. Krenuo sam proucavati istocnjacke religije i nekako u to vrijeme sam dozivio saobracajnu nesrecu, zbog koje sam imao iskustvo koje mi je potvrdilo da su neke crkvene dogme jednostavno pogresne i jos vise priblizilo istocnjackim pravcima.
Naravno krenulo je idealiziranje raznih duhovnih ucitelja i gurua i posljedicno razocaranje.
Sada zivim onako kako osjecam da je ispravno i uzimam ono sto smatram ispravnim. Vjernik sam jer vjerujem u Boga, ali ne pripadam ni jednoj instituciji, pravcu ili sekti.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 14:12   #7
ajme, koliko ovdje ima bivsih ministranata

zanimljivo bi bilo cuti da li i medju forumskim zenskama ima bivshih altar girls koje je zahvatio kolorit orijenta
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 14:21   #8
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
ajme, koliko ovdje ima bivsih ministranata

zanimljivo bi bilo cuti da li i medju forumskim zenskama ima bivshih altar girls koje je zahvatio kolorit orijenta
U mojoj se zupi curice upucivalo u zbor.
Zapravo ne znam ni za jednu zupu gdje je curica ministrirala. Nasi su dosta konzervativni i uglavnom ih upucuju u zbor.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 15:06   #9
taj nihilizam ti od orijenta

ocigledno je uvijek bilo dovoljno deckica, pa bolje da curice onda pjevaju
.. a ti nisi bio dovoljno dobar za pjevanje?

nego, da li ti je ta nezgoda pomogla da shvatis da si ju zasluzio negdje u nekom od prijasnjih zivota bad karma, bad krma
a kaj tek sad smugliras u ovom zivotu pa ce te sacekati tamo negdje down the line EEK
mora da je naporan taj istocnjacki zivot u nepreglednoj centrifugi i u neprekidnoj ekstazi i blissu .. zao mi je
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 15:25   #10
liberalni ateizam (stari indiferentan, stara ateist koji to nije naturao ili ocekivao od mene) -> znatizeljni newagesvastarizam -> pseudohinduizam (sekte hindu porjekla na zapadu) -> neohinduizam -> krscanska epizoda (vjeronauk odraslih, krstenje, citanje sve moguce literature, par hodocasa i gluposti, cak sam se pozelio zaredit i kontaktirao jedan benediktinski red u italiji ) -> tradicionalni hinduizam -> integralizam -> skepticizam, relativni/kontekstualni agnosticizam, interes za povijest religija i psihologiju religioznosti (prvenstveno sa gledista socialnog biheviorizma).

Trenutno formalno na Budistickoj teologiji posto mi taj sramana dio nije bio dovoljno poznat, potom se ne bi bilo lose i jainima malo pozabavit)

Zadnje uređivanje Beljki : 15.04.2015. at 18:24.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 15:44   #11
a misticizam ..? sotonizam? kanis li se i tome posvetiti ?

ah, decki, valjda ce vam ostati jos vrmena i za realnost (citaj, kriz) zivota
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 15:49   #12
kriz dobio priliku, odbacen, idemo dalje
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 15:52   #13
Quote:
todaytonight kaže:
ocigledno je uvijek bilo dovoljno deckica, pa bolje da curice onda pjevaju
.. a ti nisi bio dovoljno dobar za pjevanje?
Uvijek je dovoljno jer je obicaj da se ide na vjeronauk, pa onda naravno i u crkvu.
Nema tu previse filozofije. Zupnik me je poznavao od prije jer mama pomaze u crkvi i samo je rekao da cu ministrirati, a ja sam rekao dobro.
Posto sam kao Gabi i pamtim samo sretne dane ...bilo je lijepo, a osobito u FRAM-i , njih i danas preporucam svima koji su bas zagrizli za crkvu.

Quote:
todaytonight kaže:
nego, da li ti je ta nezgoda pomogla da shvatis da si ju zasluzio negdje u nekom od prijasnjih zivota bad karma, bad krma
NIje.

Quote:
todaytonight kaže:
a kaj tek sad smugliras u ovom zivotu pa ce te sacekati tamo negdje down the line EEK
mora da je naporan taj istocnjacki zivot u nepreglednoj centrifugi i u neprekidnoj ekstazi i blissu .. zao mi je

Da se mene pita ove sec bi ponovo presao. Smrti se uopce ne bojim, zapravo joj se veselim. Umiranje je vec druga prica.
A nema ti kaj biti zao kad vecina i onako nema pojma da se to dogada.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.

Zadnje uređivanje bubi mir : 15.04.2015. at 16:08. Reason: NIje Meri, Gabi je :D
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 17:03   #14
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
kriz dobio priliku, odbacen, idemo dalje
Bolje rečeno, kod mene isti nije iskoristio svoju šansu a imao je dobar materijal, no zabrljao je ... a ja počela razmišljati i pitati milijun pitanja na koja nema odgovora.

Onda ti se dogode neke stvari u životu posve neobične pa stvari i život sam počinješ promatrati iz drugog kuta. Ubrzo shvatiš da su ispričane priče samo priče, nepotpune, rupičaste ko švicarski sir i da moramo proživjeti vlastite lekcije jer "spašavamo" se sami; mozaik se tako iskustveno slaže, sporo i sa mukom, i koliko god da daleko odmaknemo u tome što činimo, ima još puno posla...


Što bi ono rekli, idemo dalje ali za iste pare!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 18:19   #15
Ja sam dugo bio ateist. Rođen u komunističkoj obitelji, antiklerikalnim sofizmima odgajan, nekršten i tjeran da recitiram antifašističke stihove prije večere bio sam indoktriniran u taj bezbožni bogohulni rasap vlastite duše. Onda sam čuo onu reklamu za božja otajstva, blažene riječi monsinjora Bozanića na radiju: "Ovdje smo dođite i gurnite".
To mi je promjenilo život.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 18:27   #16
Hvala na odgovorima!
Ja sam nakon krizme napustio križ kao i većina vas. Ostao je samo taj ateizam koji je jako inspiriran Schopenhauerovom filozofijom i egzistencijalistima. Čak i kad sam bio vjernik kao dijete, nikada nisam vjerovao u duhove, vile, i ukazanje gospe. Što se tiče NLO-a to sam uvijek sa zanimanjem pratio. Valjda zbog utjecaja Carla Sagana, a sada malo i Tyson. Prije par godina naletio je Zapffe, i Benatar "Better never to have been born". Malo sam upao u te neke nihilističke vode. Novi ateizam kao pokret me uvijek odbijao, jer se nisu činili ništa drugačiji od ostalih fundamentalista. Bilo je tu i Lavey-a. Ateizam je uvijek bio tu u pozadini. Sve donedavno. Počeo sam čitati Uvod u hermetizam i još sam na prvoj vježbi. Malo sam počeo razmišljati o tome.

Jedini problem koji imam sa postojanjem života nakon smrti jeste to što se tada postavlja pitanje "Kako nastaje duša?" (ako prihvaćate evoluciju). To je za neku drugu temu.
__________________
“Look at your body— A painted puppet, a poor toy Of jointed parts ready to collapse, A diseased and suffering thing With a head full of false imaginings. —The Dhammapada”
mhermes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 18:33   #17
zapravo je zanimljiv psihološki moment prelaska na ateizam. Ateisti često prelaze na vjeru da si umanje neku patnju iz života, ali zašto netko prelazi na ateizam, gdje je došlo da te promjene
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 18:36   #18
Čitao sam o tome. Ukratko se u članku govori o tome da osoba odbacuje vjeru i prihvaća ateizam radi oca. Ako je otac bio neuspješan čovjek, alkoholičar, zlostavljač... tada osoba projicira sliku oca na sliku boga i samim time se stvara podsvjesna želja da se odbaci tog diktatora nad diktatorima, kad se već ne može poduzeti ništa protiv ovozemaljskog oca.

http://www.leaderu.com/truth/1truth12.html
__________________
“Look at your body— A painted puppet, a poor toy Of jointed parts ready to collapse, A diseased and suffering thing With a head full of false imaginings. —The Dhammapada”
mhermes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 19:00   #19
to mi ovako na prvu djeluje kao psihoanaliticko preudoznanstveno generaliziranje koje se uz to oslanja na konzervativnu verziju judeokrscanstva sto nije jedini teizam.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 19:19   #20
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
zapravo je zanimljiv psihološki moment prelaska na ateizam. Ateisti često prelaze na vjeru da si umanje neku patnju iz života, ali zašto netko prelazi na ateizam, gdje je došlo da te promjene
Ateist prelazi na vjeru da si umanji neku patnju iz zivota (ok) a vjernik prelazi iz vjere u ateizam kad vise nema snage da si sam umanji patnju i Bog (kojega naslucuje u magli) prividno mu ne izlazi u susret
elektrokon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:03.