Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2015., 11:27   #1
Su-25

Zanima me da li je ovaj avioncek ikad bio u konkurenciji da udje u HRZ?
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 11:36   #2
Quote:
Arash's friend kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je ovaj avioncek ikad bio u konkurenciji da udje u HRZ?
Ako je vjerovati Globusu iz 90tih za vrijeme rata onda jest. Pisao je da je nabavljeno iz Gruzije nekoliko komada u kontejnerima itd... Vjerovatno je razmišljano o tome ali se odustalo...
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 11:36   #3
Jes, tijekom 90ih, kad se to zamalo dogodilo, upuceniji ce znati vise od mene...
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 11:51   #4
a u ovo novije doba? Vidim da ih Rusi i danas koriste za neke zadace u Siriji, a Herr Putin ne bi dao da se posalju neke totalne kante, da se ne sramoti
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 12:16   #5
Su-25 je podzvucni CAS avion. Hrvatska muku muči sa jednom eskadrilom nadzvucnih. Nerealno je očekivati korištenje dvije eskadrile različitih aviona u ovakvom trenutku (gdje štedimo na svemu).

Iz tog razloga buduci avioni bi trebali biti "multirole".
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 12:24   #6
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Su-25 je podzvucni CAS avion. Hrvatska muku muči sa jednom eskadrilom nadzvucnih. Nerealno je očekivati korištenje dvije eskadrile različitih aviona u ovakvom trenutku (gdje štedimo na svemu).

Iz tog razloga buduci avioni bi trebali biti "multirole".
ma nesto mi je iskocio oglas dok sam surfao dal' hocu kupiti jedan, pa rekoh ako nisu skupi da uzmemu jednu eskadrilicu dok razmisljamo, barem da nam piloti malo lete, a izgleda da su i itekako upotrebljivi u nekim vrstama zadaca Da ne velim da meni te zadace lice puno slicnije onima u kojima bi mi eventualno upotrebljavali avione.

ok, ne bum kurio vatru ne razmem se u avinjone, samo me zanimalo jesu li ikad bili ozbiljnije uzimani u obzir kod nas .
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 12:32   #7
ako nemas zracnu prevlast, Su-25 ce se vjerovatno vrlo lose provesti. Ako imas zracnu prevlast i/ili ratujes protiv pustinjskih plemena naoruzanih Kalasima i Iglama/Stingerima, onda je puno isplativije uloziti u nesto tipa Super Tucano, L-159 i sl. i djelovati sa visine i izvan dometa MANPADsa i malokalibarskog naoruzanja.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 14:27   #8
Netko je vec pisao o nabavci istih tjekom domovinskog rata. Ako se dobro sjecam, bio je to gotov posao, ali su onda bila neka sranja pa je posao propao (navodno gruzijci krivi...).
flanker27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 14:27   #9
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
ako nemas zracnu prevlast, Su-25 ce se vjerovatno vrlo lose provesti. Ako imas zracnu prevlast i/ili ratujes protiv pustinjskih plemena naoruzanih Kalasima i Iglama/Stingerima, onda je puno isplativije uloziti u nesto tipa Super Tucano, L-159 i sl. i djelovati sa visine i izvan dometa MANPADsa i malokalibarskog naoruzanja.
hm, nekak se meni cini da o terminu zracna prevlast moze mastati svega nekoliko drzava na svijetu, a ostalim je bitno da mogu poplasiti koju cesnu, ribaricu ili svercera, te s kojom bombom i rafalom pripomoci pjesadiji u kakvom lokalnom sukobu.

Ali u svakom slucaju hvala na objasnjenju!
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 15:58   #10
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
ako nemas zracnu prevlast, Su-25 ce se vjerovatno vrlo lose provesti. Ako imas zracnu prevlast i/ili ratujes protiv pustinjskih plemena naoruzanih Kalasima i Iglama/Stingerima, onda je puno isplativije uloziti u nesto tipa Super Tucano, L-159 i sl. i djelovati sa visine i izvan dometa MANPADsa i malokalibarskog naoruzanja.
U cemu, u tome sto su jednomotorni avionceki bez oklopa i nisanskih sustava za specificne zadatke i koji nose desetinu ubojnih sretstava koje nosi Grach ??
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 16:08   #11
Pusti,to je bauljanje forumskih dežurnih dvorskih luda...nit imamo krijumčare da ih naganjamo,nit imaom gorile da ih istrebljujemo,nit imamo isil da ih gađamo prisilno par tjedana dok nam ne prodaju SU25,Mi28ice i F16ice pa ih spremimo u muzej.

Ljudi koji zagovaraju propelerce kao ozbiljne avione za djelovanjem po zemlji u 21. stoljeću jedostavno nemaju doticaj s realnošću.
gušti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 17:16   #12
Rusi su mislili od yak-130 napravit laki jurišni, pa su odustali, radije će sredit stare SU-25.... Imaju oni avione koji mogu djelovat sa sigurne visine i daljine, al to ne radi posal koji radu SU-25.
https://www.flightglobal.com/news/ar...cement-372103/
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 18:10   #13
Inace, narudzbe za Su-25 i A-10 pljuste sa svih strana
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 19:44   #14
Cool

Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Inace, narudzbe za Su-25 i A-10 pljuste sa svih strana
Ne pljušte, ali ih povlače iz uporabe (jednog i drugog) koliko već? Do svakog novog sukoba kad opet isplivaju iz mirovine, jednostavno neke zadaće rade bolje i jeftinije nego neki SF modeli, a i gađati dva - tri čobana s "duškom" na TOYOTI i nije baš isplativo sa "smart" streljivom od cca 1-2 milje $ kom. , zar ne?
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 20:27   #15
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Inace, narudzbe za Su-25 i A-10 pljuste sa svih strana
Jedino je Iraq kupio nekoliko komada Su-25 izvan država bivšeg sssr a A-10 ima samo usa.. To su usko specijalizirani zrakoplovi iako su od Su-25 pokušali napraviti čistokrvnog lovca koji na 10000m obara Boinge mitraljezom izgleda da mu tehničke karakteristike ipak to ne dozvoljavaju..
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 20:32   #16
Quote:
Proxy1969 kaže: Pogledaj post
Ne pljušte, ali ih povlače iz uporabe (jednog i drugog) koliko već? Do svakog novog sukoba kad opet isplivaju iz mirovine, jednostavno neke zadaće rade bolje i jeftinije nego neki SF modeli, a i gađati dva - tri čobana s "duškom" na TOYOTI i nije baš isplativo sa "smart" streljivom od cca 1-2 milje $ kom. , zar ne?
Da, za korisnike koji vec imaju te avione desetljecima... za one ostale, trosak uvodenja novog, specijaliziranog tipa je puno skuplji od pametnog naoruzanja(koje nije sve tako skupo, niti ti treba velika kolicina eksploziva da unistis toyota pickup). Dakle, letit ce dok budu mogli, a onda, kud koji mili moji....
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 20:34   #17
Zaboravio si Makedoniju, imali smo cetiri komada koje jos sada stoje na aerodromu Petrovec jer se i mi trudimo da sebeunistimo kao i svi balkanci.
Inace, kod nas su se takodje stvarno pokazali kako treba, ma sta bilo ko mislio o njima.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 20:42   #18
Malo je smjesno citati kako su CAS "specijalizirani" avioni, koji dolaze na red tek nakon lovaca kojima treba ostvariti zracnu premoc. Kakva se premoc moze ostvariti jednom eskadrilom od 12 aviona, od cega ih mozda leti 9, u pocetku sukoba? Jesmo li imali zracnu premoc 1995? Cime smo radili CAS? Mig-21 i Mi-Mil-24. Sta se pokazalo korisnije?
U sukobima kao npr. Makedonija druga strana nema nikakvo zrakoplovstvo. Onda je nekoliko topovnjaca ili CAS aviona sigurno zlata vrijedno, a lovci su slabo korisni.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 20:42   #19
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Zaboravio si Makedoniju, imali smo cetiri komada koje jos sada stoje na aerodromu Petrovec jer se i mi trudimo da sebeunistimo kao i svi balkanci.
Inace, kod nas su se takodje stvarno pokazali kako treba, ma sta bilo ko mislio o njima.
Eto, zaboravija najbliže. Znači Iraq 7 kom čini mi se i Makedonija 4 kom koji više ne lete..
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 20:48   #20
Cccc, nemoj usporedjivati nase iskustvo sa MiGom-21 koji nema nosivosti ni okretnost za takvo djelovanje, sa modernim lovcem 4 generacije koji moze djelovati iz sigurne udaljenosti i nosi 2-3 tone i vise naoruzanja. Jedan Super Tucano ima vecu nosivost od 21nice za takve zadatke a turboprop je ohoho jeftiniji za letiti od MiGa.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.