Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2016., 05:07   #1
Wink Ciklički pogled na povijest

Kao i sa još nekim temama koje sam otvorio u ovih 9 godina staža na forumu, tako sam i sa ovom imao određeni problem gdje ću je smjestiti. Mislio sam da li na povijest, da li na prirodne znanosti, ali na kraju sam se ipak odlučio za ovaj pdf. I ovo što ću sada napisati je samo moj pogled na svijet, ne želim uvrijediti niti jednu rasu, naciju ili vjeru a volio bih da ova tema bude čitana, i po mogućnosti komentirana, kao što su bile i neke druge moje teme.

Bit ove teme je da se sve u ovom svemiru odvija u ciklusima.Religije, države, ljudska vrsta općenito, svaki čovjek sam za sebe, a možda i čitav svemir kao cjelina tako funkcionira. Sve nastane, bude neko vrijeme i zatim nestane. A za vrijeme postojanja doživljava svoje uspone i padove, te razdoblja stagnacije.

Uzmimo povijest ljudskog roda. Nulta godina je rođenje Isusa Krista. Ja ne ulazim u to je li Isus zaista postojao ili nije, ali ova godina se s pravom smatra nultom. Isus je bio veoma Inteligentna i hrabra osoba. Utabao je put religiji koja je promjenila svijet i još ga mijenja. Ali, Isus je ujedno patnik, mučenik i osoba koje su svi u najtežim trenucima odrekli. I na kraju, Isus je uskrsnuo, pobijedio smrt, uzašao na nebo sjedi s desna Ocu, našem Bogu. Muhamed je također bio vrlo hrabra i inteligentna osoba.Vjerojatnije da je Muhamed zaista postojao, a Isus ne. Utabao je put religiji koja je također promjenila svijet. Ali, Muhamed je bio agresivna osoba, ratnik i osvajač. I zato je Islam agresivna religija.

No, i neke države su po svojoj prirodi vrlo agresivne. SAD recimo. Petljaju se u svaki malo veći sukob na ovoj planeti ,i drže se za općeg policajca. I to ne samo na ovoj planeti, imali smo sukob,svemirsku utrku između SSSR-a i SAD-a, koja je trajala nekoliko desetljeća. SAD je pobijedio. I SSSR je pak kao država imao svoje cikluse, uspone i padove. Nastao je nakon 1. svjetskog rata ujedinjenjem Rusije i nekih manjih država. Preživjeli su 2. svjetski rat , držali su se za vrijeme Hladnog rata i 90-ih godina su se spektakulrno raspali, sami od sebe, odnosno kraj je došao iznutra. Imao je SSSR velike uspone čak i za vrijeme Hladnog rata.

Vrlo pozitivnom smatram vladavinu Nikite Hruščova. Bio je veliki kritičar Staljina i njegove vadavine. Održao je u parlamentu govor 'Koji je zatresao komunistički svijet', 1958 godine, naslijedio je Staljina nakon njegove smrti i bio prvi Sovjetski predsjednik koji je imao hrabrosti i volje stupiti na američko tlo. Imao je u sebi velike količine agresivnosti koju je usmjerio u politički nagažman i postigao fantastične rezultate. I neki drugi političari su bili vrlo agresivni, ali su tu svoju sposobnost usmjerili u krivom smjeru.Uzmimo primjer Hitlera i Njemačke u 2. svjetskom ratu. Išli su agresvno i iz sve snage, ali u potpuno krivom smjeru. Versaillski ugovor i danas važi. No, ne trebamo se plašiti Hitlera, jer je odavno mrtav. Ali ipak živi u knjigama , djeca uče o njemu već u osnovnoj školi, a da ne pričam koliko je filmova o njemu snimljeno. I Steve Jobs je bio agresivna osoba, ali je tu agrsivnost usmjerio u pozitivnom smjeru. I on je mrtav. Neki ga čak svrstavaju među 100 najutjecajnih osoba u povijesti. I Hitler je često na takvim listama. Imao je Jobs u svom životu mnogo uspona i padova. Rođen je, ali se njegova majka nije mogla brinuti za njega, te je posvojen. Pokazao je zanimanje za računala i nadarenost za elektroniku još u osnovnoj školi. Imao je i on kćer za koju se nije brinuo i koja je živjela u oskudici iako je on bio bajnoslovno bogat. Otpušten je iz Apple-a 1983. godine, ali se nije predao, te je pokrenuo novi biznis, studij računalne animacije-Pixarr. Vratio se u Apple 1996, te osmislio vrlo inovativne uređaje kao što su iPhone, iPad i iPod. 2011. je umro od raka gušterače, i tako je završio njegov život.

Jedna druga osoba je svoju agresivnost usmjerila pak u sport, i postigla također odlične rezultate. On je za razliku od Jobsa i Hruščova još živ. Rođen je a da nije oca nikada upoznao. Nevinost je izgubio kad je imao samo 12 godina, i to sa lokalnom kurvom. Sa 14 godina je završio u popravnom domu gdje ga je uočio odgojitelj i boksački trener i za kratko usmjerio na bolji put. Pretvorio je od njega boksača najboljeg na svijetu, još uvijek je najmlađi svjetski prvak u boksu sa svojih 20 godina. No, kad je imao 20 godina odgojitelj umire i počinju njegovi pravi problemi. I dalje je nokautirao svakog tko je ušao s njim u ring, ali istom brzinom kako je rastao njegov bankovni račun, rušao se njegov privatni život. Jedna od njegovih 3 žene ja javno rekla na televiziji da joj se brak s njim pretvorio u pakao i torturu zbog njegove manično-depresivne naravi. Uspio je potrošiti svih 400 mijuna dolara koliko je zaradio, i od toga nije odvojio 20 milijuna poreza, te je morao proglasiti banrot. Dio života je proveo i u zatvoru jer je optužen i osuđen za silovanje manekenke. Riječ o Mike-u Tysonu.Tyson je bio uzor i našem borcu Mirku Filipoviću, ali samo kao sportaš, ne kao osoba. Mirko isto ima zanimljivu priču, ali samo ću reći da je njegov život sada u lošem razdoblju jer je optužen za korištenje dopinga na samom kraju karijere. No, i neki drugi sportaši su osuđeni za varanje u smislu korištenja dopinga, ali to je bilo daleko veće varanje. Na pamet mi pada Lance Armstrong. Varao je, ali je bio siguran da ga neće uhvatiti. I nisu, a to je činio doslovce godinama. No, priznao je kad je to morao, pokajao se, titule su mu oduzete ali novci ne.

I ja u životu funkcioniram u ciklusima, usponima i padovima, te razdobljima stagnacije. Majka me rodila sa 24 godine, a boluje od shizofrenije od svoje 18. Kad sam imao 3 godine, roditelji su mi se rastali, tata nije podnio kako on kaže 'neizdrživu' bolest i narav moje majke. Tata je našao bolju ženu kad sam imao 6 godina. Ta žena nije pokazivala ni zrnce ljubavi, jer sama mržnja iz nje izvire. Ali imali smo skuhan ručak i opran veš ama baš svaki dan. I dobro kuha, zato ju je moj tata oženio. I zgodna je, nije debela kao moja mati. Tukla je mene i moju polubraću kao da smo mi krivi zato što je nju još više tukla njena mater dok je bila mala. Istjerala me iz kuće kad sam imao 18 godina, rekla je da ne može više sa mnom živjet.

Ja sam se odselio kod mame, i sa 21 godinom sam obolio od shizofrenije. Zabrijo sam si da su mene psihijatri 3 godine pripremali za osobu koja će srušiti Sanadera s vlasti. Činjenica je da shizofreničari u stanju psihotične epizode imaju izvanredno visok stupanj moždane aktivnosti, ali ujedno ne razlikuju realno od nerealnog, odnosno maštu od stvarnosti. Sanader je vrlo zanimljiva ličnost također. Došao je u Hrvatsku iz Austrije (ko Hitler ) , i na njegove govore su pali masovno Hrvati, kao i 1933 Nijemci. Imali smo relativno visok gospodarski rast za vrijeme njegove vladavine , sve dok nismo završili kako je on rekao ' U banani' u vrijeme početka krize. 1. srpnja 2009 je dao ostavku usred mandata, jer su to od njega tražili visoki predstavnici SAD-a i EU-a. Osuđen je zbog korupcije, proveo 4 godine u zatvoru kad je Ustavni sud srušio njegove presude i pušten je iz zatvora. Novce nije vratio, jer nije osuda postala pravomoćna. Trenutno se dobro osjeća i živi, iako nije upamćen kao dobar premijer.

Kad pogledamo povijest ljudske vrste od pojave pisma do danas vidjet ćemo vrlo valovitu crtu uspona i padova, ali uz jednu uzlaznu putanju u prosjeku. Nulta godina je sretna za sve ljude, jer je rođen Isus, i Rimsko Carstvo je bila najmoćnija država u svijetu tada. Uz možda jednu iznimku, Kinu. Kad je palo Zapadno rimsko Carstvo 476. godine počinje mračni srednji vijek koji je opet kao razdoblje imalo svoje uspone i padove, ali to razdoblje u cjelini možemo smatrati stagnacijom. 1496 događa se otkriće Amerike i počinje Novi vijek. I novi vijek je imao svoje uspone i padove, ali je velik napredak zabilježen u Novom vijeku, od znanosti, tehnike, medicine, umjetnosti. Novi vijek završava s 1. svjetskim ratom i to možemo smatrati svojevrsnom tragedijom, iz koje je proizašao 2. svjetski rat, i zatim Hladni rat kao potencijalno najveća prijetnja u povijesti čovječanstva kad je moglo dođi do kraja. Sva sreća da niti jedna od 6-7 tisuća nukleranih bombi u vlasništvu SAD-a i SSSR-a nije iskorištena. Hladni rat možemo smatrati stagnacijom, iako je i on imao uspona i padova. Razdoblje nakon pada Berlinskog zida je pretežito pozitivno za cijeli svijet, ali negativno za prostor bivše Jugoslavije. Ja sam tada imao samo 3 godine i ne sjećam se dobro tog razdoblja, ali ratna psihoza je vladala 4 godine. 20 ak tisuća ljudi je izgubilo živote samo u Hrvastkoj. Razdoblje nakon završetka rata ostalo je zapamćeno za Hrvate kao neki mali srednji vijek, ili hladni rat. Franjo Tuđman(dobar vojskovođa, loš premijer) je vladao Hrvatskom sve do svoje smrti , a država nam je bila u izolaciji. Nakon njegove smrti na mjesto premijera dolazi Ivica Račan i malo smo 'živnuli', ali mislili smo da će Sanader biti bolji, polakomili smo se kao narod i Sanader premoćno pobjeđuje na izborima 2004. godine. 6 godina njegove vladavine završava za mene 2. svjetskim ratom (psihotična epizoda!) i dolazi Jadranka Kosor, a to razdoblje za mene je hladni rat jer sam se godinu dana oporavljao od psihotične epizode uz brutalne količine lijekova. Nakon 2 godine dolazi Milanović, novi srednji vijek i stagnacija, ali za mene je to razdoblje jednog zdravog rasta. Nakon gotovo izjednačenog rezultata na izborima na vlast opet dolazi HDZ i novi premijer. 2. svjetski će sigurno opet doći, kako za mene, tako i za ovu državu, samo treba sad što više zdravog napretka kako bi taj rat bio što bezbolniji.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 05:10   #2
A zašto sam ovo htio staviti možda i na priprodne znanosti? Pa ako pogledamo cijelu priču, slične cikluse možemo primjetiti i na cijelom razdoblju živog svijeta. Nove vrste dolaze, stare izumiru, nekad život 'buja', nekad je srednji vijek, a nekad dolazi 2. svjetski rat, kojem je uzrok manji sukob-1. svjetski rat. Čak štoviše, čitav svemir funkcionira u ciklusima, dogodi se veliki prasak, svemir se širi, ali nakon nekoliko milijarda, milijarda godina dolazi vrlo vjerojatno ponovno do sažimanja pa opet Veliki prasak, ili se svemir toliko raširi i postane jedna velika pusta jadna močvara u kojoj se opet dogodi Veliki prasak.

Dakle, sve se odvija u ciklusima, usponima, padovima, ali također i velikm razdobljima stagnacije. I kraj ljudske vrste će sigurno doći, jer nijedna vrsta nije ostala vječno. A sad, kad će se dogoditi taj kraj, smak svijeta, to nitko ne zna. Isus je rekao: budite spremni. Ovo djelomično ovisi i o nama samima. Jer, mnoge vrste u 3 milijarde godina dugoj povijesti života na zemlji su same sebe uništile, pa možemo tako i mi. Ono što još zamijećujem da se što vrijeme više teče, sve brže se izmjenjuju razdoblja. I razdoblje stagnacije uglavnom traje dulje od razdoblja rasta. Kad je ljudska vrsta u pitanju ciklus pad-stagnacija-uspon se trenutno izvrti za 100 godina i završit će novim uništenjem, padom a možda i konačnim krajem. To nam lijepo opisuje hinduizam u svojoj definiciji.

Bliži li se kraj, smak svijeta? Trenutno velika prijetnja je zagađenje planete. Koje može, ali i ne mora uzrokovati kraj. Što li će biti kad se potroše sva fosilna goriva, za nekih 100-injak godina i klima se iz korjena promjeni? Što li će biti ako nas u tih stotinjak godina u međuvremenu pogodi ogroman meteor? Ili dogodi se ogroman potres, većina ljudi toga nije svjesna ali untar zemljine kore se nalaze ogromne količine tekućeg, usijanog željeza koje može svaki čas izletjeti na površinu. Ali i ne mora još milijardu godina...
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 06:57   #3
E: Evo i još jedan primjer ciklusa, na staničnoj razini.
Stanični i životni ciklus
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 10:07   #4
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post

Bit ove teme je da se sve u ovom svemiru odvija u ciklusima.Religije, države, ljudska vrsta općenito, svaki čovjek sam za sebe, a možda i čitav svemir kao cjelina tako funkcionira. Sve nastane, bude neko vrijeme i zatim nestane. A za vrijeme postojanja doživljava svoje uspone i padove, te razdoblja stagnacije.
Ciklicki princip u prirodi si dobro prepoznao.
Taj princip je poznat mnogim kulturama i ucen odavno.

U ostatku je nabacano svasta, od igle do lokomotive sa Mike Tysonom i to u ne bas smislenu cjelinu.

Dobro je da posmatras i razmatras dok je to kontrolirani i umjereni proces. Preporucujem da obratis paznju na distinkciju, fokus na tematiku, na jasnocu te generalno na kontrolu misli.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 10:10   #5
U bti sam samo s primjerima potkrijepio osnovnu bit teme, možda na pomalo neobičan način

Uglavnom, tvoj savjet je apsolutno na mjestu

A što filizofija govori o ovome, posebno o dijelu 'uspona, padova i stagnacija', je li to nužan uvijet za cikličke procese?
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 14:29   #6
Tao podsjeća čovjeka da otkrije svoj osobni životni ritam i da živi u skladu s njim, jer:

Za svaku stvar na svijetu postoji
vrijeme za napredovanje i vrijeme za slijeđenje.
Vrijeme za sporo disanje i vrijeme za brzo disanje.
Vrijeme skupljanja snage i vrijeme gubljena snage.
Vrijeme uspinjanja i vrijeme padanja.

Zato mudrac izbjegava
svaku krajnost,
neravnotežu
i neumjerenost.

On poziva na beskompromisnu poniznost:

Zaista, poniznost je korijen iz kojeg cvijeta veličina,
i ono što se uzdiže visoko, uvijek počiva
na onom što je ispod njega.

On poziva na življenje iznutra, unutarnja ekstaza temelj je životne radosti.

Stoga srce zrelog čovjeka traži sadržaj,
a ne ljusku; traži plod, a ne cvijet.
Zaista, mudrac više voli ono što je unutra,
od onog što je vani.

Autor Taa otkrio je u sebi da je čovjekova nutrina prebogata smislom. Ipak, on je svjestan kako tu svoju spoznaju ne može nametnuti drugima, već ju oni moraju sami otkriti. Svjestan je i toga da je samostalnih istraživača malo, isto kao što je i Isus toga bio svjestan i to naglasio u nekoliko prispodoba (npr. u onoj kako su uska vrata u kraljevsko nebesko i kako ih je malo koji ih nalaze; kao i u onoj o devi i ušici igle).

Moje je riječi lako razumjeti
i lako usvojiti,
ipak, svijet ih ne može razumjeti niti usvojiti.

Moje riječi imaju svog Pretka.
Moja djela imaju svoga Gospodara.
Ljudi o tome ništa ne znaju.
Zato ne znaju niti ništa o meni.

Što me manje ljudi poznaje,
to su plemenitiji oni koji me slijede.
Zato mudrac na sebi nosi neuglednu odjeću,
ali u grudima zlato.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 17:32   #7
Napomena: forum je medij za raspravu, nije blog za bskrajno iznosenje vlastitih razmisljanja o svemu i svacemu.

Buduci je tema preseljena sa drugog pdf-a necu za sada zatvarat ili opet selit, ali bih molio da se ne pisu "romani" dalje na njoj.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 20:04   #8
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Napomena: forum je medij za raspravu, nije blog za bskrajno iznosenje vlastitih razmisljanja o svemu i svacemu.

Buduci je tema preseljena sa drugog pdf-a necu za sada zatvarat ili opet selit, ali bih molio da se ne pisu "romani" dalje na njoj.
Jasno!
Još bih htio reći da je jako bitno vrijeme potrebno da se svaki ciklus izvrti. Kad gledamo na globalnoj razini ono trenutno iznosi 100-injak godina i skraćuje se. Možda je to zato što broj država i ljudi koji žive u njima kontinuirano raste. Broj država se također može i smanjivati, ujedinjavanjem, ne mora nužno rasti raspadanjem. Kako se vrijeme ciklusa bude skraćivalo, sve je veća vjerojatnost da će doći do konačnog kraja.
Kad gledamo države svaku posebno, vrijeme ciklusa je u pravilu kraće, ali to ovisi o državi, odnosno broju i mentalitetu ljudi u njoj. Kod nas je to svakih 15 ak godina.Isto vrijedi što je ciklus kraći, veća je vjerojatnost potpunog raspada države. Kad gledamo svakog čovjeka posebno, još je veća individualnost u pitanju. Kod mene ciklus traje otpriliker godinu dana, ali poželjno je da traje što dulje, odnosno da su oscilacije što manje i rjeđe.
Teoretski dovoljan je jedan pad da sve završi, i to se nekad događa, ali u pravilu vrlo rijetko. Također teoretski ciklusi se mogu izmjenjivati u beskonačnost, ali to se nikad ne događa.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 22:38   #9
>Bit ove teme je da se sve u ovom svemiru odvija u ciklusima.

http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=82332

Ovdje Martinus govori o malim i velikim spiralnim ciklusima.
Prema Martinusu život je vječan i odvija se u vječnim spiralnim ciklusima evolucije i involucije.
Postoji samo rast i napredak kroz koji biće uvijek doživljava nešto novo vječno se krećući u tim ciklusima.
Čak je i proces involucije, koji izgleda kao 'pad', gledajući iz kozmičke perspektive, napredak i služi doživljavanju novih iskustava u novoj kozmičkoj spirali što biću omogućuje vječno doživljavanje života.
To je, dakle, svrha ciklusa: da omoguće vječno doživljavanje života kroz vječnu promjenu i razvoj.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 22:41   #10
Tišina, odgovora nema.
Zapravo kad još pročitam onaj svoj post, imam osjećaj da sam kao meteorolog koji je u 20 rečenica objasnio kakvo je vrijeme bilo jučer i danas i u samo jednoj rekao kako će vrijeme biti sutra

E:@Bagi9: lako moguće da si u pravu, taj pad može biti u svrhu napretka, zapravo i je tako iako se to u tom trenutku ne čini. Ja sam i rekao da je prosječna putanja uzlazna.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 14:38   #11
Ciklična pojava našeg svijeta dokazuje da mijena vječna jeste te da se apsolut u relativnom svijetu ne može ispoštovati do kraja.

Problem je ono što nazivam "zatvaranje kruga" ili što bi ono rekli "doći će dan, kad dana više biti neće".

Do tada živimo u kruzima;

JA ŽIVIM U KRUZIMA KOJI SE ŠIRE

Ja živim u kruzima koji se šire,
i njima sve više obuhvatit žudim.
Ja možda i neću polučiti zadnji,
konačni krug, no ja se trudim.

Ja kružim i kružim okolo Boga,
tog prastarog tornja, već tisuće ljeta,
i ne znam još, jesam li sokol il vihor,
il velika pjesma ovoga svijeta.


Rilke
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 17:42   #12
Question

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Bliži li se kraj, smak svijeta? Trenutno velika prijetnja je zagađenje planete. Koje može, ali i ne mora uzrokovati kraj. Što li će biti kad se potroše sva fosilna goriva, za nekih 100-injak godina i klima se iz korjena promjeni? Što li će biti ako nas u tih stotinjak godina u međuvremenu pogodi ogroman meteor? Ili dogodi se ogroman potres, većina ljudi toga nije svjesna ali untar zemljine kore se nalaze ogromne količine tekućeg, usijanog željeza koje može svaki čas izletjeti na površinu. Ali i ne mora još milijardu godina...
Sve je to relativno, nemojmo zaboravit da je evolucija još u tijeku i da nikad nije prestala. Nitko ne zna što se za 20, 50, 100, 1000 godina može izmisliti ili izumiti. Mene više brine nestabilnost ljudskog duha i uma koja je iz godine u godinu sve veća, prije bih to naveo kao ''smak svijeta''.

Zašto mi uporno sami sebe uništavamo? Zašto ne učimo, nego ponavljamo svoje greške?
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 19:19   #13
Quote:
prokhorovka kaže: Pogledaj post
Sve je to relativno, nemojmo zaboravit da je evolucija još u tijeku i da nikad nije prestala. Nitko ne zna što se za 20, 50, 100, 1000 godina može izmisliti ili izumiti. Mene više brine nestabilnost ljudskog duha i uma koja je iz godine u godinu sve veća, prije bih to naveo kao ''smak svijeta''.

Zašto mi uporno sami sebe uništavamo? Zašto ne učimo, nego ponavljamo svoje greške?
Zato što ne razmišljaju svi ljudi jednako. Ponekad se rodi netko, ili više ljudi, koji povuku mase sljedbenika te namjerno ili u dobroj namjeri razore svijet i bace ga unatrag nekoliko godina ili više. A jednom će tako doći i do konačnog kraja ljudske vrste, ali život će i dalje postojati. Hinduizam uči da je Shiva, 3. bog razaratelj, ali i njegov novi stvoritelj.

Molio bih da se tema preimenuje u Ciklički pogled na svijet, jer očito nisam ništa novo otkrio, kako sugerira sadašnji naslov
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 20:52   #14
Thumbs up

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Zato što ne razmišljaju svi ljudi jednako. Ponekad se rodi netko, ili više ljudi, koji povuku mase sljedbenika te namjerno ili u dobroj namjeri razore svijet i bace ga unatrag nekoliko godina ili više. A jednom će tako doći i do konačnog kraja ljudske vrste, ali život će i dalje postojati. Hinduizam uči da je Shiva, 3. bog razaratelj, ali i njegov novi stvoritelj.

Molio bih da se tema preimenuje u Ciklički pogled na svijet, jer očito nisam ništa novo otkrio, kako sugerira sadašnji naslov
Istina, da nije tako život bi bio monoton i dosadan.

Do kraja ljudske vrste će zasigurno doći kad tad, te sa sigurnošću mogu reći da ćemo je upravo mi uništiti.

Uvijek su me fascinirali ti ljudi koji zavedu masu, ljudi sa visokom vibracijom i sposobnošću uvjeravanja i ostavljanja mentalnog traga. Ali me također fascinirala ignorancija koja je prisutna kod tih sljedbenika, koja također može biti opravdana i neopravdana.
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 22:01   #15
Quote:
prokhorovka kaže: Pogledaj post
Istina, da nije tako život bi bio monoton i dosadan.

Do kraja ljudske vrste će zasigurno doći kad tad, te sa sigurnošću mogu reći da ćemo je upravo mi uništiti.

Uvijek su me fascinirali ti ljudi koji zavedu masu, ljudi sa visokom vibracijom i sposobnošću uvjeravanja i ostavljanja mentalnog traga. Ali me također fascinirala ignorancija koja je prisutna kod tih sljedbenika, koja također može biti opravdana i neopravdana.
I ja se slažem da će vjerojatno doći do kraja 'iznutra', odnosno da ćemo se sami uništiti. Čovjek je sam sebi najveći neprijatelj. Teoretski, može nas i pogoditi meteor veličine 100km u promjeru, ali to je manje vjerojatno, pa čak i da nas pogodi, možda neće uzrokovati konačni kraj. Iako u idućih 200-300 godina sve je moguće.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 22:29   #16
Question

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
I ja se slažem da će vjerojatno doći do kraja 'iznutra', odnosno da ćemo se sami uništiti. Čovjek je sam sebi najveći neprijatelj. Teoretski, može nas i pogoditi meteor veličine 100km u promjeru, ali to je manje vjerojatno, pa čak i da nas pogodi, možda neće uzrokovati konačni kraj. Iako u idućih 200-300 godina sve je moguće.
Baš me zanima da se desi taj scenarij, i da nastane nova ''ljudska'' rasa, kakvi bi bili mentalno i umno. Gdje bi bili slični, a gdje bi se razlikovali.
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 22:41   #17
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Uzmimo povijest ljudskog roda.
Uzmimo pa odbacimo što ne valja.

Povijest ljudskog roda nas baš ni nije oduševila, zato moramo probrati bolje nego su probirali oni koji su ju zapisivali, vladari.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 22:46   #18
Quote:
prokhorovka kaže: Pogledaj post
Baš me zanima da se desi taj scenarij, i da nastane nova ''ljudska'' rasa, kakvi bi bili mentalno i umno. Gdje bi bili slični, a gdje bi se razlikovali.
Čovjek je možemo reći imao puno sreće što se tako napredno razvio. Postojimo samo 3-4 milijuna godina, što je usporedbi sa golemim razdobljem koliko postoji život na zemlji 2-3 milijarde godina vrlo malo. A najveći napredak se dogodio unazad 100 000 godina (biološki, u smislu inteligencije).Dinosauri u usporedbi vladali zemljom 200-300 milijuna godina pa nisu stvorili nikakvu civilizaciju.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Uzmimo pa odbacimo što ne valja.

Povijest ljudskog roda nas baš ni nije oduševila, zato moramo probrati bolje nego su probirali oni koji su ju zapisivali, vladari.
Povijest je učiteljica života
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 00:31   #19
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Jasno!
Još bih htio reći da je jako bitno vrijeme potrebno da se svaki ciklus izvrti. Kad gledamo na globalnoj razini ono trenutno iznosi 100-injak godina i skraćuje se. Možda je to zato što broj država i ljudi koji žive u njima kontinuirano raste. Broj država se također može i smanjivati, ujedinjavanjem, ne mora nužno rasti raspadanjem. Kako se vrijeme ciklusa bude skraćivalo, sve je veća vjerojatnost da će doći do konačnog kraja.
Kad gledamo države svaku posebno, vrijeme ciklusa je u pravilu kraće, ali to ovisi o državi, odnosno broju i mentalitetu ljudi u njoj. Kod nas je to svakih 15 ak godina.Isto vrijedi što je ciklus kraći, veća je vjerojatnost potpunog raspada države. Kad gledamo svakog čovjeka posebno, još je veća individualnost u pitanju. Kod mene ciklus traje otpriliker godinu dana, ali poželjno je da traje što dulje, odnosno da su oscilacije što manje i rjeđe.
Teoretski dovoljan je jedan pad da sve završi, i to se nekad događa, ali u pravilu vrlo rijetko. Također teoretski ciklusi se mogu izmjenjivati u beskonačnost, ali to se nikad ne događa.

Vidi budala da se sve odvija u ciklusima no za ne biti budala treba iskorisiti to što vidiš inače ostaješ budala.

Kako si ti to iskoristio? Ako nisi čemu onda uopće to što primjećuješ?
Čisto gubljenje vremena.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 00:38   #20
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Vidi budala da se sve odvija u ciklusima no za ne biti budala treba iskorisiti to što vidiš inače ostaješ budala.

Kako si ti to iskoristio? Ako nisi čemu onda uopće to što primjećuješ?
Čisto gubljenje vremena.
Iskoristit ću to kad bude slijedeći pad, da ga lakše podnesem.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.