Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2014., 12:26   #1
Sklapanje ugovora preko interneta

Pozdrav!

Imam internet stranice koje su nešto poput oglasnika tipa njuskalo, auti i sl. Dakle stranice na kojima isključivo trgovine (d.o.o. i obrti) oglašavaju svoju ponudu na njima. Mjesečno se plaća određena fiksna naknada za oglašavanje.

Do sada je praksa bila takva da bi se jednostavno preko mail-a dogovorili za oglašavanje i onda bi mi svaki mjesec slali račune za mjesečne pretplate. Nismo sklapali nikakve ugovore ili nešto slično.

Zbog situacije na tržištu, načina poslovanja raznih firmi pojavila se potreba za sklapanjem ugovora kako bi se zaštitila i naša i njihova prava te jasnije definirala pravila suradnje. Klasično bi se to riješilo potpisivanjem ugovora u papirnatom obliku. Ono što bi nama bilo idealno je praksa koja je aktualna vani a to je da se ugovor može sklopiti (ili nešto ekvivalentno tome) preko interneta - dakle ugovor (eng. Service agreement) na jednoj internet stranici i onda klik firme koja se slaže sa navedenim. I da je to sve pravno jednako važeće kao i klasični ugovor.

Moje pitanje je da li hrvatsko zakonodavstvo pruža/dozvoljava ovakvu mogućnost i na koji način? Ukoliko je odgovor da, ako znate možete li mi pružiti nešto više informacija kako to realizirati i općenito gdje bi se mogao više informirati o navedenoj materiji.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 12:28   #2
Ne.

Mora postojati potpis i žig, posebno ako su u pitanju dvije tvrtke, AFAIK. Mislim da ti je to tako uglavnom i vani, posebno u B2B svijetu. Oni kliknu da pristaju, taj ugovor se isprinta, potpiše/žiga, pošalje njima, oni tebi požigaju i vrate primjeraka koliko treba, sebi zadrže svoje primjerke.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 14:48   #3
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ne.

Mora postojati potpis i žig, posebno ako su u pitanju dvije tvrtke, AFAIK. Mislim da ti je to tako uglavnom i vani, posebno u B2B svijetu. Oni kliknu da pristaju, taj ugovor se isprinta, potpiše/žiga, pošalje njima, oni tebi požigaju i vrate primjeraka koliko treba, sebi zadrže svoje primjerke.
Nisam mislio na B2B, nego B2C. Znači druga strana je fizička osoba.

Može li ta fizička osoba isprintati ugovor koji se nalazi na mojoj web stranici, potpisati ga i potom da ga uslika s mobitelom i pošalje na mail. Ili pak treba poslati poštom?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 16:09   #4
Možda ovako nešto:
http://www.poslovniforum.hr/potrosac/zakon07.asp
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 10:18   #5
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ovdje piše dosta ga zanimljivoga. Ali ne piše u kojem obliku kupac mora dostaviti ugovor, tj. da li to mora biti potpisano i poslano poštom ili može sklopiti ugovor tako da ga pošalje u digitalnom obliku (npr. uslika ili skenira i pošalje).
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 17:49   #6
možda ovo pomogne:
http://www.poslovniforum.hr/tp/sklap..._interneta.asp

A moj ti je prijedlog da vidiš kako su to neki drugi portali regulirali
Uzmi si za primjer neki web portal koji nudi nešto slično pa "prepiši"
npr: klik , ako niš drugo možda vidiš još koji zakon (osim zakona o zaštiti potrošača i zakona o obveznim odnosima) na koji trebaš paziti, jer u ovoj našoj državi jednu stvar regulira milijun zakona.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 17:54   #7
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Ovdje piše dosta ga zanimljivoga. Ali ne piše u kojem obliku kupac mora dostaviti ugovor, tj. da li to mora biti potpisano i poslano poštom ili može sklopiti ugovor tako da ga pošalje u digitalnom obliku (npr. uslika ili skenira i pošalje).
Gle, vidi HEP, vidi raznorazne brokere, vidi doslovno bilo koga tko se trudi raditi legalno - svi će te tražiti da im poštom pošalješ potpisano

Pretpostavljam da se to može/smije, barem bi brokeri prešli na to da im ljudi šalju skenove. A to ne rade, nego traže da im se potpišeš i pošalješ poštom
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 09:04   #8
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Gle, vidi HEP, vidi raznorazne brokere, vidi doslovno bilo koga tko se trudi raditi legalno - svi će te tražiti da im poštom pošalješ potpisano

Pretpostavljam da se to može/smije, barem bi brokeri prešli na to da im ljudi šalju skenove. A to ne rade, nego traže da im se potpišeš i pošalješ poštom
A da li bi ja tada trebao poslati ljudima ugovor koji je potpisan od strane direktora firme i da ima pečat firme pa da korisnik takav ugovor potpiše ili ja njemu šaljem pazan ugovor, a onda kad on potpiše, tada ja stavim pečat firme i šaljem mu poštom nazad?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 10:46   #9
To funkcionira Oni sebi zadrže jedan primjerak, potpisan od obje strane, tebi pošalju jedan primjerak, koji je isto potpisan od obje strane - sve čisto
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:42.