Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2012., 13:17   #121
Question Brisanje tvrtke iz sudskog registra

Pozdrav

zanima me sljedece, moj tata je imao firmu koja ima dug prema poreznoj. Medutim ta firma je izbrisana iz sudskog registra te vise prakticki ne postoji. Sad mene zanima sto je s tim dugom jer ovi u poreznoj nemaju pojma jedni kazu da dug ostaje dok se ne podmiri ili dok ne ode u zastaru koja je 10 godina (a kak ce se podmirit ak firma vise ne postoji?) drugi pak kazu da treba donjet neke papire da je firma na nuli, pa sad meni nije jasno kaj treba napravit da se to rjesi jer smo mi mislili da ce se brisanjem firme izbrisat i taj dug jer firma nema nikakve imovine i porezna se nema od kud naplatit.

pa ako bi mi netko mogao pomoci u vezi toga bio bih zahvalan.
Ficho8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 15:17   #122
treba izvadit potvrdu tj izvadak is sudskog registra da je društvo brisano i to bi im trebalo bit dovoljno.... ako ne nek si onda vuku taj dug godinama, njima ide u statistiku ko nenaplaćeno...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 15:21   #123
ok, hvala

Zadnje uređivanje Ficho8 : 02.10.2012. at 15:58.
Ficho8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 23:02   #124
Pozdrav svima,

može konkretan odgovor od upućenih u ovu tematiku.

Naime, vlasnik sam firme, koja se bavi trgovinom i imamo jedan dućan pod tom firmom.
Račun firme je blokiran prije 20 dana zbog duga od 5 tisuća kuna
neplaćenih doprinosa, da bi nam prije 10 dana bila porezna inspekcija u dućanu da
napravi kratki nadzor te nas pozvala sutradan kod sebe gdje smo morali potpisati dokument
gdje se slažemo da ćemo platiti taj dug u roku 10 dana ili zatvaraju firmu.

Nisam uspio dobiti odgovor od inspektora, što znači to zatvaranje firme, hoće li doći i
zapečatiti dućan, to mi nema smisla pošto smo u najmu.

Sad se premišljam dali nekako doći do novca i to platiti ili im dopustiti da zatvore firmu.

Taj isti dućan bi prebacio na svoj obrt, ali ne znam da li je to uopće moguće.

10 godina se mučimo da bi Linić koji kaže da izlazi u susret privatnicima nam zatvorio
firmu radi 5 tisuća kuna duga, s tim da su u startu odbili mogućnost plaćanja u 2-3 rate.

Molim za pomoć jer se radi o obitelji sa djecom, 10 godina cjelodnevnog rada i mučenja
da bi na kraju dobio što???
Prije ovog nikad nismo bili u blokadi i uvijek smo sve obaveze prema državi plaćali na vrijeme,

hvala unaprijed!
Marhall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2014., 02:22   #125
Promjena vlasništa d.o.o

Pozdrav i ako postoji ova tema ili bar odgovor zamolio bi za link.

Da se bacimo na "problem" - Kakva je procedura vezana za promjenu vlasništva D.o.o koji je do sad bio vlasništvo dvije osobe na jednu.Znaći da sa 50% / 50% jedna osoba izlazi a druga preuzima 100%..Da li se radi dodatak na ugovor ili ide novi ugovor i kako se kreću cijene za to.?

Hvala
Clanleader is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 09:34   #126
Suvlasnik u d.o.o.

Pozdrav!

Suvlasnik sam u jednom doo-u sa udjelom od 15% i ujedno jedan od direktora koji su također suvlasnici.

Moje pitanje je mogu li oni na neki način tih 15% meni "oduzeti" i ako postoji način pod kojim okolnostima bi to bilo moguće?

Hvala.
Herr Lick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 10:30   #127
Brisanje tvrtke iz sudskog registra

Dakle pitanje je brisanja tvrtke iz sudskog registra po službenoj dužnosti s time da to brisanje odgovara i osnivaču odnosno osnivač se ne protivi.

Člankom 70 Zakona o sudskom registru proizlazi da postupak brisanja tvrtke pokreće (i) registarski sud po službenoj dužnosti

Postupak se provodi (i u slučaju) ako subjekt tri godine za redom ne objavljuje godišnja financijska izvješća.

Sad je pitanje, a s obzirom da je ispunjen uvijet ne objave godišnjih izvještaja što je vidljivo i u sudskom registru, da li sud svoje postupanje po službenoj dužnosti u pogledu pokretanja postupka brisanja tvrtke može uvjetovati prethodnim predlaganjem brisanja od strane Fine radi trogodišnjeg nepodnošenja financijskog izvještaja ili definicija "po službena dužnosti" određuje sudu da postupak brisanja tvrtke pokreće bez dodatnih prijedloga, a s obzirom kako je već gore navedeno sud u sudskom registru ima uvid o nepodnošenju istih izvjerštaja.
Tom2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 23:37   #128
Molim pomoć, ukoliko može

Zanima me dokle seže odgovornost vlasnika d.o.o. u slučaju da direktor i vlasnik nisu ista osoba.

Npr. ako d.o.o. ostane dužan vjerovnicima ili državi ili ako direktor ne postupa po zakonu (npr. ne preda na vrijeme godišnji financijski izvještaj Poreznoj upravi). Da li vlasnik može biti kažnjen i postoji li materijalna odgovornost (osim one unesene početnim kapitalom naravno).

Ono što znam je da je vlasnik odgovoran za pokretanje stečaja ukoliko d.o.o. postane nesolventan ali ne znam koje su još bitne odgovornosti vlasnika.

Hvala
__________________
Odhebaus, miki maus
Little Dorrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 19:41   #129
Smile Otvaranje Agencije za organizaciju vjenčanja

Ima li itko ikakve informacije za otvaranje agencije za organizaciju vjenčanja ili iskustva u otvaranju iste, bili bi zahvalni!!
Papirologija, osnove registracije agencije...
JoieMoie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 14:25   #130
odgovornost fizičke osobe za porezni dug tvrtke?

Danas mi u poreznoj tvrde da će od 10og mjeseca vlasnik tvrtke (ne obrta nego tvrtke) kao fizička osoba biti odgovoran za porezni dug tvrtke, zanima me dali je to istina??
vktrs is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 23:16   #131
Quote:
vktrs kaže: Pogledaj post
Danas mi u poreznoj tvrde da će od 10og mjeseca vlasnik tvrtke (ne obrta nego tvrtke) kao fizička osoba biti odgovoran za porezni dug tvrtke, zanima me dali je to istina??
Već sada je odgovoran, i ne može biti nikako drukčije nego što je sada jer bi u tom slučaju izmjena digla nebo i zemlju na noge.

Odgovoran je onaj tko zloporabi pravni status "ograničene odgovornosti". Znači nema "ja pametan ti glup, idem otvoriti d.o.o. i nabiti dug". Samo ne znam koliko takvih zaista i budu uhvaćeni u prevari...

Quote:
ZTD Članak 10 stavak 3 kaže:
"Onaj tko zloupotrebljava okolnost da kao član trgovačkoga društva ne odgovara za obveze društva ne može se pozvati na to da po zakonu ne odgovara za te obveze."
U stavku 4 piše kada je to naročito ispunjeno.

Ideja ograničene odgovornosti je ona koja potiče poduzetništvo. Ako to maknu, to znači da možeš kupiti dionicu za 100 kuna i završiti sa dugom od 1600 kuna.

PS: Vjerojatno misliš na trgovačko društvo. Tvrtka je *ime* trgovačkog društva.
excaliboor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 10:40   #132
Gradnja kuce na otoku

Dragi forumasi

Imam nekoliko pitanja u vezi za jednim projektom izgradnje kuce na jednom hrvatskom otoku (jos nije definiran koji). Posto nisam bas upoznat sa hrvatskim zakonima nadam se da ce te mi ovdje moci pomoci.

1. Ima nas 3 Investora (svi hrvatski drzavljani koji zive u svicarskoj) i zelimo registrirati firmu u hrvatskoj, jel to moguce?

2. Ako se kupi zemljiste povrsine 1500m2 i dozvola je da se izgradi 20%, jel to ukljucuje samo objekt ili isto i bazen? jel se moze naknadno podnijeti zahtjev da se dozvola promijeni?
za teniski teren isto treba dozvolu podnijeti?

3. Jeli moguce kao hrvatska firma dobiti stambeni kredit? naprimer ulog investora 25%, ostali 75% od banke?

4. kad se izgradi kuca, jel se na kraju mora platit kakav porez? PDV?

5. koliko traje da se dobije dozvola za gradnju i ko je podnosi? arhitekt? koliko iznosi dozvola?

6. kakav porez ili troskovi se placaju na iznajmljivanje kuce? (kao firma)

previse pitanja za pocetak.. hvala na svim odgovorima..

Pozdrav
Kizo9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 12:05   #133
savjet o preuzimanju caffe bara

Molim za savjet preuzela bi vec uhodani caffe bar koji radi na obrtnici ja zbog ovrhe ne mogu otvoriti obrt razmisljam o jdoo i da dali moze jdoo uci u suvlasnistvo sa obrtom da ne radim sve ateste
teota is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 14:50   #134
Stečaj

U kojim slučajevima dužnik (d.o.o.) može pokrenuti stečaj? Što se događa s imovinom d.o.o-a, a što s dugovima? Kakvi su i koliki troškovi stečajnog postupka za dužnika?

Molio bih nekoga tko je imao iskustva sa stečajem ili zna nešto o tome da mi odgovori na postavljena pitanja.
johto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 16:00   #135
Quote:
johto kaže: Pogledaj post
U kojim slučajevima dužnik (d.o.o.) može pokrenuti stečaj? Što se događa s imovinom d.o.o-a, a što s dugovima? Kakvi su i koliki troškovi stečajnog postupka za dužnika?

Molio bih nekoga tko je imao iskustva sa stečajem ili zna nešto o tome da mi odgovori na postavljena pitanja.
Stečajni postupak se može otvoriti samo onda ako se utvrdi postojanje kojega od Zakonom predviđenih stečajnih razloga( nelikvidnost, prezaduženost i nesposobnost za servisiranje obveza).

Dužnik se smatra nelikvidan ako u određenom vremenskom roku ne može podmiriti svoje dospjele obveze,odnosno ako u roku od 60 dana ne može podmiriti dug i kasni u ispunjenju jedne ili više novčanih obveza čiji iznos prelazi 20%od ukupnog iznosa objavljenih u GFI(godišnje financijsko izvješće) za proteklo obračunsko razdoblje(12 mj), ili ako više od 30 dana kasni sa isplatom plaće u visini ugovorene plaće te plaćanjem poreza i doprinosa.

Dužnik se smatra nespobnim za plaćanje obveza ako u Očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje koje vodi FINA a ima evidentirane neizvršene osnove za plaćanje duljem od 60 dana.
Isto se dokazuje potvrdom Financijske agencije.

U slučaju prezaduženosti osobe koje su ovlaštene moraju bez odgode a najkasnije 21 dan od dana nastanka nesposobnosti podmirenja obveza , predložiti otvaranje stečajnog postupka za što je nadležan trgovački sud u mjestu prebivališta pravne osobe, a sudac će utvrditi sve činjenice koje su od bitne važnosti za stečajni postupak.
Odrediti će se stečajni upravitelj čije dužnosti su da ispita mogu li se imovinom dužnika pokriti troškovi postupka, da kao stručna osoba ispita postoji li razlog za otvaranje stečajnog postupka, kakvi su izgledi za nastavak poslovanja, te uopće da ispita gospodarsko financijsko stanje dužnika.

Zadnje uređivanje kety05 : 28.08.2014. at 16:17.
kety05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 16:06   #136
Može li mi netko pomoći, molim Vas..

Tvrtka će se likvidirati za manje od mjesec dana.. Međutim država je dužna tvrtci 1000 kuna zbog pogrešnog uplaćenog iznosa u državni proračun, i želim te novce natrag i država je rekla da će vratit.

Međutim šta ako se tvrtka ugasi, i ugasi se OIB tvrtke i sve, a država donese rješenje o vraćanju novaca, kome će se ti novci vratiti?

Da li idu meni kao jedinom vlasniku (nakon likvidacije) ili idu u zaborav jer ne postoji tvrtka kojoj je država bila dužna?

Što napraviti?
nkalciti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 16:35   #137
Quote:
nkalciti kaže: Pogledaj post
Može li mi netko pomoći, molim Vas..

Tvrtka će se likvidirati za manje od mjesec dana.. Međutim država je dužna tvrtci 1000 kuna zbog pogrešnog uplaćenog iznosa u državni proračun, i želim te novce natrag i država je rekla da će vratit.

Međutim šta ako se tvrtka ugasi, i ugasi se OIB tvrtke i sve, a država donese rješenje o vraćanju novaca, kome će se ti novci vratiti?

Da li idu meni kao jedinom vlasniku (nakon likvidacije) ili idu u zaborav jer ne postoji tvrtka kojoj je država bila dužna?

Što napraviti?
Povrat se u vrši na račun vlasnika.
Financijska agencija izvršava naloge za povrat odnosno preknjiženje s računa državnog proračuna.
Zahtjevi za povrate pogrešno uplaćenog iznosa se podnose Ministarstvu financija , Sektoru za izvršavanje državnog proračuna, pa se najbolje obratiti na njihovu adresu.
kety05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 17:01   #138
Quote:
kety05 kaže: Pogledaj post
U slučaju prezaduženosti osobe koje su ovlaštene moraju bez odgode a najkasnije 21 dan od dana nastanka nesposobnosti podmirenja obveza , predložiti otvaranje stečajnog postupka za što je nadležan trgovački sud u mjestu prebivališta pravne osobe, a sudac će utvrditi sve činjenice koje su od bitne važnosti za stečajni postupak.
Ne shvaćam ovo boldano, tj. što ako se prijeđe taj rok od 21 dana, može li se i tada pokrenuti stečajni postupak? Koliki su troškovi stečajnog postupka za dužnika?
johto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 18:34   #139
Quote:
johto kaže: Pogledaj post
Ne shvaćam ovo boldano, tj. što ako se prijeđe taj rok od 21 dana, može li se i tada pokrenuti stečajni postupak? Koliki su troškovi stečajnog postupka za dužnika?
Ovo je u slučaju prezaduženosti.

Ne znam koliki su troškovi stečajnog postupka, nazalost.
kety05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 10:18   #140
Pravna osoba (firma) je brisana (po službenoj dužnosti) iz registra na trgovačkom sudu, poradi nepodnošenja PDV obrazaca 3 godine. Brisanje se zbilo prije 2 mjeseca.

Ta firma je danas spremna za puni rad i želi se aktivirati.

Zna li itko proceduru?
ExHandsome is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:19.