Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2010., 09:43   #341
za tigra29

Quote:
tigar29 kaže: Pogledaj post
Normalno da nisu zadovoljni centrometalom koji je gutac peleta.Jos ako su imali staru elektroniku koja je bila katastrofa.Eh sada,centrometal ima jako kvalitetnu elektroniku koja radi super i bez greski i koja ima nove grijace koji su jako pouzdani(bavim se grijanjem)Sada postoje i redizajnirani novi kotlovi kombinovani sa dosta noviteta medju kojima su i turbulatori koji se dodaju prilikom instalacije pelet seta i mislim da dosta manje trose.Ako hoces da ti posaljem kako izgleda prepravka viadrusa posalji mail.
Hvala, mail je [email protected]
viadrus is offline  
Old 09.09.2010., 15:01   #342
Odluka je donesena. Izbor je biodom 27, sa spremnikom tople vode od 1000 lit, te ladomatom. Procjene su da za cca. 20 dana bi je trebali pustiti u pogon.
Hvala svima na inforamacijama.
skurinjac is offline  
Old 09.09.2010., 15:07   #343
@skurinjac
Daj napisi zasto si uzeo 1000 L spremnik tople vode ? jer ja koliko sam shvatio to se isplati kada je rijec o drvima pa visak topline ode u tu vodu. A slovenci imaju Biodom 27 model 2010 koji ima sistem za toplu vodu , nekakav protocni bojler.

Ali jos mi jedan instalater kaze ovako:
"Kotao ,kad se koristi izvan sezone grijanja,podesimo na timeru paljenje u jutarnjim satima i stavimo ga da grije 20-tak minuta,i isto tako napravimo u predvečerje, a to nam daje dovoljnu količinu tople za 4-5 ljudi za čitav dan.Peć je i sama obložena izolacijom ,te ima sistem protiv pothlađivanja kotlovske vode i s tim karakteristikama služi kao svojevrstan spremnik tople sanitarne vode.Na taj način kotao potroši oko 500 kg peleta za grijanje sanitarne vode u čitavom periodu izvan sezone grijanja.Podatke koje Vam prenosim su iskustva ljudi (kupaca) u Sloveniji.
"

Ako mi mozes na PM poslati koliko te tocno sistem dodje i sto je taj ladomat , i od koga si kupio.
Hvala
dxer is offline  
Old 09.09.2010., 15:51   #344
dxer

Spremnik tople vode je zbog toga što u sezoni grijanja grijem 4 stana. Bez spremnika tople vode peć bi radila punom parom cjelo vrijeme. Na ovaj način kad se pumpe od stanova upale one povuku toplu vodu iz spremnika i peć samo nadogrijava spremnik.
Za ladomat su mi rekli da ga moram ugraditi jer mi sprečava kondenzaciju u peći. Bez ladomata u mom slučaju serviser je nebi pustio u rad.
skurinjac is offline  
Old 09.09.2010., 22:07   #345
Quote:
Mordred kaže: Pogledaj post
skurinjac, ne znam koliko objekat planiraš da greješ, ali ukoliko su prodavci rekli "minimum 50kw", predpostavljam da su imali dobar razlog za tako nešto. I samim tim nema svrhe da gledaš kotlove manjeg kapaciteta.

Ja sam planirao da stavim dva Biodoma 27 (veća fleksibilnost u radu tokom prelaznog period, ako jedan otkaže, sa drugim mogu da se "prikrpim" dok ne rešimo problem), ali na kraju je ipak odluka pala na Thermoflux 75kw. Da li sam doneo dobru odluku, znaćemo za nekoliko meseci

Minimalna snaga kojom kotao može da radi je oko 40% inicijalne tj. oko 30kw, što će mi biti mnogo za prelazni period, ali taj problem se uvek može rešiti dodavanjem bafera/pufera za vodu, tako da se kotao uključi, zagreje vodu u tom baferu, a onda veći deo dana ona cirkuliše kroz sitem, bez uključivanja kotla. Govorim o grejanju septembar-oktobar i april-maj. Ove godine sam imao dva dana u junu da sam uključivao grejanje!
Jesi li dobio kotao PELLING 75?
Ja sam razmišljao također između BIODOM 27 i PELLING 40 kW. Odlučio sam se za Pelling slučajno sam imao priliku biti na objektu kada su serviseri iz IES-GRUPE puštali kotao u pogon, svidjelo mi se. Mislim da sam se odlučio PELLING.
Piši nešto ako nsi dobio kotao...
gavi is offline  
Old 09.09.2010., 22:18   #346
Quote:
Mordred kaže: Pogledaj post
skurinjac, ako ti je dovoljan Biodom 27 (30.6kw), dobro razmisli da li ima potrebe da ideš na Baxi od 43kw. Biodom može da radi i na 6.x kw, proveri u kolikim rasponima može da radi Baxi, da ne ispadne da ti je kotao predimenziniran za tvoj objekat, što će kao rezultat imati povećanu potrošnju i probleme sa regulaciojm temperature u sistemu.

Poznajem ovaj BAXi, vrhunski je to kotao i nema problema s regulacijom. Može se regulirati da radi sa 30 % kapaciteta. U ovom slučaju bi to značilo oko 15 kW. Dobar kotao imam i za njega ponudu.
gavi is offline  
Old 10.09.2010., 14:59   #347
Nije mi još stigao kotao. Očekujem da mi početkom sledeće sedmice jave kada mogu da ga preuzmem (dogovorili smo da ga preuzmem u Jajcu, da sam organizujem transport i špediciju).
Mordred is offline  
Old 10.09.2010., 21:43   #348
Quote:
skurinjac kaže: Pogledaj post
Odluka je donesena. Izbor je biodom 27, sa spremnikom tople vode od 1000 lit, te ladomatom. Procjene su da za cca. 20 dana bi je trebali pustiti u pogon.
Hvala svima na inforamacijama.
ako si poddimenzionirao peć, odnosno ako nije dovoljno jaka za kvadraturu koju imaš biti će ti nemoguće zagrijati 4 stana i imati 1000l tople vode na vanjskoj temperaturi -10C i niže.
1k litara čini mi se jako puno za 4 stana.
npr. ako u istom momentu u sve 4 stana idu svi puniti kade, maksimalno im treba oko 400l tople vode i dok se oni okupaju za 15 minuta, zimi, peć je ponovno digla temperaturu tople vode.
preko ljeta tu ima jedna caka ali ljeti se većinom svi tuširaju.
Naravno ovisi sve o količini odraslih osoba koji žive u ta 4 stana.

ja se grijem na pelete dva ljeta(topla voda) i dvije zime i dolazim do jednostavne računice, da ugradim solarno grijanje investicija bi se već otplatila za 4, 5 godina.

kod tebe vidim opasnost poddimenzionirane peći i predimnzionirane tople vode

Zadnje uređivanje stmat : 10.09.2010. at 21:57.
stmat is offline  
Old 10.09.2010., 23:10   #349
NEPOSLOVNOST

Danas sam tražio ponude za kotao na pelete i dobio sam zanimljive ponude. Onda sam preko linka: http://www.ies-grupa.eu/partneri otovrio webstranicu tvrtke Biodom27. Nazvao sam ih i razgovarao s jednim od njihovih ljudi. Sve je bilo ok dok nisam pitao za organizaciju servisne mreže i dok nisam spomenuo Pelling. Onda je krenulo drvlje i kamenje po PELLINGU. Nisam mogao doći sebi, pljuvao je a ništa konkretno nije rekao. Mislim da je njihovo ponašanje bilo toliko nekorektno i neposlovno da sam poludio. Poslije sam saznao da je njihov problem što je PELLING već izašao na slovensko tržište a cijena je puno povoljnija. Mikslim da se ne smije tako ponašati prema konkurenciji. Čini mi se da su dobili jaku konkurenciju u PELLINGU.
Iznosim ovo kao jedno moje iskustvo i želim ga podjeliti sa javnošću... Ljudi oprez nešto mi tu smrdi!!!
gavi is offline  
Old 10.09.2010., 23:30   #350
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
ako si poddimenzionirao peć, odnosno ako nije dovoljno jaka za kvadraturu koju imaš biti će ti nemoguće zagrijati 4 stana i imati 1000l tople vode na vanjskoj temperaturi -10C i niže.
1k litara čini mi se jako puno za 4 stana.
npr. ako u istom momentu u sve 4 stana idu svi puniti kade, maksimalno im treba oko 400l tople vode i dok se oni okupaju za 15 minuta, zimi, peć je ponovno digla temperaturu tople vode.
preko ljeta tu ima jedna caka ali ljeti se većinom svi tuširaju.
Naravno ovisi sve o količini odraslih osoba koji žive u ta 4 stana.

ja se grijem na pelete dva ljeta(topla voda) i dvije zime i dolazim do jednostavne računice, da ugradim solarno grijanje investicija bi se već otplatila za 4, 5 godina.

kod tebe vidim opasnost poddimenzionirane peći i predimnzionirane tople vode
Slažem se tvojim razmišljanjem. Kotao učinka 30 kW za 4 stana sigurno 300-400m2 ???
gavi is offline  
Old 10.09.2010., 23:45   #351
Bok društvo,novi sam na forumu.Vidio sam da spominjete turbulatore,pa imam pitanje.Da li je moguča ugradnja tulbulatora na centrometalovu peć EKO-CK 20 koja je ukonbinirana sa pelet setom?
Hvala
dexterm is offline  
Old 11.09.2010., 08:24   #352
i mene zanima u cemu je razlika imam isto cm
preso1 is offline  
Old 11.09.2010., 09:49   #353
Za stmat. Vezano za spremnik, bila su dva gospodina iz tvornice (biodom 27) i oni su mi preporučili spremnik. Računaju po formuli 1kwh=50 lit vode. Ja živim u Rijeci gdje su temperature od -10 gotovo nezabilježene.
skurinjac is offline  
Old 11.09.2010., 17:15   #354
Quote:
dexterm kaže: Pogledaj post
Bok društvo,novi sam na forumu.Vidio sam da spominjete turbulatore,pa imam pitanje.Da li je moguča ugradnja tulbulatora na centrometalovu peć EKO-CK 20 koja je ukonbinirana sa pelet setom?
Hvala
Jesi li tek spojio pelet set ili ga koristis duze?Ako ga koristis duze mozes li navesti kvadraturu i potrosnju peleta.Turbulatori bi trebali da se mogu ugraditi na svaku pec samo je pitanje sistema na koji bi se napravili da budu funkcionalni. Vec sam napomenuo da centrometal izbacuje sada nove peci gdje postoje utori za postavljanje turbulatora i oni takodje imaju u prodaji originalne za svoje peci.
 
Old 11.09.2010., 22:26   #355
Quote:
skurinjac kaže: Pogledaj post
Za stmat. Vezano za spremnik, bila su dva gospodina iz tvornice (biodom 27) i oni su mi preporučili spremnik. Računaju po formuli 1kwh=50 lit vode. Ja živim u Rijeci gdje su temperature od -10 gotovo nezabilježene.
ups,

onda se NE RADI o bojler tople vode za korištenje nego o akumulacionoj vodi (buffer). Nadam se da su ti dobro objasnili, i da ti treba još jedan spremnik za toplu vodu za korištenje (kupanje).

ta mi je računica poznata čak sam svojevremeno kontaktirao austrijance.
onda sam i ja ugradio buffer i grijao se zimu i pol, pa sam je skinuo i imam uštedu na peletima od najmanje ca 15%.

p.s. za sve druge, iz mog iskustav daleko najbolje pelete su od pašalića, i one stvarno odgovaraju svemu što piše na njima, od čiste su bukve i imaju 1% pepela, caka je da su malo skuplje od drugih

Zadnje uređivanje stmat : 11.09.2010. at 22:43.
stmat is offline  
Old 12.09.2010., 10:10   #356
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
ups,

p.s. za sve druge, iz mog iskustav daleko najbolje pelete su od pašalića, i one stvarno odgovaraju svemu što piše na njima, od čiste su bukve i imaju 1% pepela, caka je da su malo skuplje od drugih
Koja im je cijena ove sezone? Vidim da su neki proizvođači digli cijenu.
agt is offline  
Old 12.09.2010., 10:53   #357
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Koja im je cijena ove sezone? Vidim da su neki proizvođači digli cijenu.
1500 kn/t, za one koji troše više mislim da je isplativo

kako se kreću cijene kod drugih proizvođača?

druge nisam ni pitao, htio sam ove po svaku cijenu
stmat is offline  
Old 12.09.2010., 11:42   #358
ZA tigar29.
Imam ga godinu dana,Potrošio sam 5 tona,ali smo 2 mjeseca uštelavali peć pa sam tu potrošio dosta više peleta.Grijem 100 kvadrata kuće izoirane sa osmicom stiroporom,pvc prozorima.
Zvao sam centrometal za turbulatore i kažu da se na moju peć ne daju montirati samo na te njihove nove peći
dexterm is offline  
Old 12.09.2010., 13:20   #359
Quote:
dexterm kaže: Pogledaj post
ZA tigar29.
Imam ga godinu dana,Potrošio sam 5 tona,ali smo 2 mjeseca uštelavali peć pa sam tu potrošio dosta više peleta.Grijem 100 kvadrata kuće izoirane sa osmicom stiroporom,pvc prozorima.
Zvao sam centrometal za turbulatore i kažu da se na moju peć ne daju montirati samo na te njihove nove peći
Puno si potrosio ali opet ne i previse.Moj savjet ti je da nadjes bravara i da odete do radnje koja se bavi centralnim grijanjem pa da pogledate kako to izgleda da se naprave turbulatori jer nije sveto pismo i sigurno ces imati znacajnu ustedu.
 
Old 12.09.2010., 14:17   #360
[QUOTE=stmat;28872686]ups,

Za stmat

Poštovani,

ja imam bojler od 300 lit. Gospoda iz tvornice su rekli da će sa spremnikom od 1000 lit u mome slučaju funkcionirati. Napomenuli su da u Sloveniji sa peći biodom 27 i spremnikom vode griju površinu od 600 m2.
Što se tiče cijene peleta u Rijeci (dsk) su skoro 2kn/kg. U Mrkoplju su 1.30/kg do 30.09. Ako netko ima informaciju gdje još u Rijeci se prodaju peleti i koja je cijena.
skurinjac is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.