Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2022., 23:38   #4541
Quote:
Lonley kaže: Pogledaj post
Odgovoreno.
Samo za publiku, da ponovimo.

Izvođač radova X ima sklopljen ugovor o izgradnji za zadržanim plaćanjem od 80%, na ime jamstva koje daje za radove. Po okončanju radova, (za dvije godine) ukoliko sve bude u roku i ne bude bilo prigovora na kvalitetu radova, platiti će se ostatak od 80%.

Izvođač X ima prvu građevinsku situaciju na 1 mil kn, s prijenosom porezne obveze za PDV.

Kolega Lonely knjiži:

200 000 kn D (12xxx, kratkoročno potraživanje od kupca)
800 000 kn D (0xxx, dugoročno potraživanje od kupca)

1 000 000 P (7xxx, prihod).

Dakle, takvo knjiženje ove gore situacije bi trebalo rezultirati fer i istinitim financijskim izvješćima i iz toga bi korisnik trebao razumjeti kakav je poslovni događaj u pitanju.

Ovo sa 0xxx (dugoročno) je sučeljeno sa 7xxx (kratkoročno, koje se zatvara u tekućem razdoblju).


Quote:
Nebitno je za priznavanje prihoda kada će biti plaćeno.
Slažem se.

Quote:
To je druga situacija, ako procjenjuješ da radove nećeš izvršiti i potraživanje naplatiti, onda si dužan otpisati ili uskladiti potraživanje. Ali to nema veze s prvom situacijom gdje je naplata dogovorena i planirana samo ne odmah.

Nemaš obvezu i nemaš rashod za "jamstvo" jer nisu izvjesni. Jedino ako sklapaš posao s ciljem da ga ne završiš.
Ugovor kaže da su odstupanja izvjesna, jer već trpiš posljedice. Dakle, toliko je izvjesno da ti se već ne plaća. Da nije izvjesno, ne bi posljedice nastupile odmah.


Quote:
Mislim da ti ne shvaćaš da su zadržana sredstva samo odgoda plaćanja. Ne plaćam ti odmah, nego nakon određenog (izvjesnog) događaja.
Da, tako je. Ali zašto su zadržana sredstva? Na ime čega? Iz tvog knjiženja se ne vidi.

Ispada da je dugoročno potraživanje za jamstvo sučeljeno sa - tekućim prihodima.

Quote:
Što je u ugovoru ugovoreno uz tih 80% odgode plaćanja 2.000.000 kn penala ako firma ne završi radove u nekom roku, ti bi i tih 2.000.000 kn proknjižio kao obvezu jer tako piše u ugovoru?
Moj je stav da knjiženje mora reflektirati ugovor, odnosno ono što se događa u stvarnosti, a prema ugovoru.

Tvoj je stav da se svaka građevinska situacija knjiži isto, bez obzira na ugovor. Ok.

Quote:
Takve stvari se samo objave u bilješkama / proknjiže izvanbilačno da korisnici izvještaja budu svjesni da rizik postoji, ali dok god nije izvjesno da ćeš ti te penale plaćati ili da ti te radove nećeš izvršiti pa da ti neće ni biti plaćeno, ne možeš to knjižiti jer nemaš osnovu. Tj. ne da ne može, nego nema nikakvog smisla.
Odakle sad potreba da se objašnjava u bilješkama? Nešto je nejasno/neobično kad čitaš samo BIL i RDG?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2022., 10:45   #4542
Quote:
Lonley kaže: Pogledaj post
Mislim da ti ne shvaćaš da su zadržana sredstva samo odgoda plaćanja. Ne plaćam ti odmah, nego nakon određenog (izvjesnog) događaja.
U konkretnom slučaju, prihode treba priznati samo do svote nastalih troškova ugovora za koje je vjerojatno da će biti podmireni, zadržavanje plaćanja je potraživanje od kupca i terećenje računa depoziti dugoročni.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2022., 18:50   #4543
Ovo mi je malo komično sve skupa, ali svatko valjda ima pravo na svoje mišljenje.
Lonley is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2022., 20:52   #4544
Svakako imamo pravo na mišljenje i objašnjenja svojih upisa.

Zamisli u primjeru da je 1.000.000,00 priznat kao prihod 2 mjeseca prije isteka poslovne godine, zašto bi platili porez na dobit i ostala davanja na ukupan prihod koji možda neće biti plaćen?
Knjižio si potraživanja od dugotrajnog depozita ( zadržano plaćanje ) na kupca i prihod što nije ispravno, po primjeru.
Može se prihod priznati i u visini troška posla, to opet nije ukupan prihod.
Trošak posla se smatra sav nabavljeni materijal plus ostala davanja kao što je plaća radnika i slično.

Jedan sličan primjer obrtnika koji vode poslovne knjige.
Nabave dugotrajnu imovinu koju plate 1.000.000,00 kn bez PDV-a uz potporu od 75%. Taj primitak od potpore je primitak i na to će platiti porez na dohodak, amortizacija za imovinu je samo 100.000,00 kuna, tako bilo prije.
Po novom se primitak priznaje samo u visini troška amortizacije , to je fer.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2022., 12:25   #4545
knjiženje prodaje tvrtke

Imam pitanje vezano za prodaju tvrtke. Tvrtka A je vlasnik tvrtke B. Početkom poslovanja temeljni kapital tvrtke B iznosi 10.000,00 kn i uplaćen je na transkakcijski račun tvrtke. Kroz par godina poslovanja isti se trošio jedino za uplate članarine HGK i naplatu naknade banci tako da je tvrtka B poslovala sa gubitkom. Početkom listopada transakcijski račun je zatvoren i ostatak sredstava je prebačen na transakcijski račun tvrtke A (vlasnika) što je knjiženo na Izvanredni prihod u tvrtci A , a na izvanredni rashod u tvrtci B.
15.listopada tvrtka B je prodana kupcu.
Molila bih pomoć oko svih knjiženja jer mi se čini da bih mogla pogriješiti.
hvala unaprijed.
EMA21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 16:06   #4546
Molim Vas pomoć oko zaprimanja komisijske robe..
Prijem robe na vanbilanična konta 9900/9950 (nabavna vrijednost robe)?
Kada se robe proda i napravi odjava primam ulazni račun i knjižim:
2200 P
1400 D
7100 D
9900 P
9950 D

Da li je to to? Radi se o maloprodajnoj trgovini koja ima samo komisijsku robu.
Puno hvala!!
Sarah.st is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2022., 19:48   #4547
Quote:
EMA21 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje vezano za prodaju tvrtke. Tvrtka A je vlasnik tvrtke B. Početkom poslovanja temeljni kapital tvrtke B iznosi 10.000,00 kn i uplaćen je na transkakcijski račun tvrtke. Kroz par godina poslovanja isti se trošio jedino za uplate članarine HGK i naplatu naknade banci tako da je tvrtka B poslovala sa gubitkom. Početkom listopada transakcijski račun je zatvoren i ostatak sredstava je prebačen na transakcijski račun tvrtke A (vlasnika) što je knjiženo na Izvanredni prihod u tvrtci A , a na izvanredni rashod u tvrtci B.
15.listopada tvrtka B je prodana kupcu.
Molila bih pomoć oko svih knjiženja jer mi se čini da bih mogla pogriješiti.
hvala unaprijed.
Na temelju čega je tvrtka B prebacila novce tvrtki A? To se može zavesti jedino kao pozajmica. I onda je to kao bilo odricanje od potraživanja? To je u tvrtki B nepriznato, tvrtka A plaća porez na te prihode. Pa zašto bi to netko radio kad nema potrebe, bolje da su dogovorili s kupcem da poveća kupoprodajnu cijenu za te novce.


A prodaja se knjiži ako su udjeli prodani za npr. 8.000 kn:
Potraživanje od kupca 8.000 kn D
Rashod gubitak od prodaje 2.000 kn D
Udjeli u PP 10.000 P

Ako je po metodi troška to vođeno a vjerojatno je.
Lonley is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2022., 20:58   #4548
Quote:
Sarah.st kaže: Pogledaj post
Molim Vas pomoć oko zaprimanja komisijske robe..
Prijem robe na vanbilanična konta 9900/9950 (nabavna vrijednost robe)?
Kada se robe proda i napravi odjava primam ulazni račun i knjižim:
2200 P
1400 D
7100 D
9900 P
9950 D

Da li je to to? Radi se o maloprodajnoj trgovini koja ima samo komisijsku robu.
Puno hvala!!
Ne bi ja knjižio 7100, kod Komisije se knjiži prihod na neto osnovi. Prebijaju se prihodi i rashodi, jer roba nije tvoje vlasništvo i tvoj rizik, ti bi trebala iskazati jedino prihod od provizije.

Znači nešto tipa

Prijava robe na komisijsko skladište (na temelju nekakvog izlaznog skladišnog dokumenta od strane firme čija je roba s nabavnom vrijednošću se zadužuje skladište)

99xx D
99xx P

Prodaja kupcu (izlazni račun)
1200 125 D
2400 25 P
75xx (Prihod od provizije kod komisije) 20 P
12XX Potraživanja od komisionara 80 P

Dokument odjave robe s komisijskog skladišta (vaš skladišni dokument izlaza robe)
99xx D
99xx P


Ulazna faktura (za odjavljenu robu od strane vlasnika robe)
2200 100 P
1400 20 D
12XX (Potraživanja od komisionara) 80 D

Ili nešto slično..
Lonley is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 11:01   #4549
Pozdrav.

Trebam savjet vezan za knjigovodstvo. Vlasnica sam malog uslužnog obrta i jedina zaposlena ( obrtnik dohodaš). Vodim jednostavno knjigovodstvo ( knjiga ulaznih i izlaznih računa i nisam u sustavu PDV-a). U ponudu bih željela staviti prodaju gotovih printeva mojih radova (crteži - prodaja putem interneta i isporuka poštom ili direktnom prodajom i plaćanje gotovinom), ali me tu sprječava jedna nepoznanica. Pošto bi se tu radilo o prodaji serijski izrađenog proizvoda nije mi poznat knjigovodstveni postupak u slučaju povrata/zamjene kupljenog proizvoda što se automatski po zakonu nameće.

Pa me zanima sljedeće:

1.- Koji je zakonski propisan vremenski rok u kojem se može/treba izvršiti povrat/zamjena robe/novca?

2.- Kako se taj povrat knjiži u KPI ( pod stupac IZDACI?), pvenstveno uzimajući u obzir povrat / zamjenu nakon isteka mogućnosti storniranja fiskaliziranog računa nakon 48 h ?

Hvala na odgovoru.
Laza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2022., 17:36   #4550
Pozdrav

Ne znam da li postavljam pitanje na pravom mjestu, ali da probam...
Nedavno sam preuzela vođenje sportskog kluba i vidjela na izvodu da se trošio novac na gorivo. To su bila natjecanja. Osobe koje su išle nisu bile prijavljene u klubu.
Pretpostavljam da je trebalo napraviti putni nalog, joppd...
Da li da ja sada šaljem joppd ili?

Hvala unaprijed
Glas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2022., 22:44   #4551
virman za isplatu plaće

Molim Vas pomoć.
Trebam isplatiti plaću za djelatnika na novi IBAN i novu banku.
Do sada nisam imala NOVA HRVATSKA BANKA.
Zanima me što treba upisati u model plaćanja i poziv na broj odobrenja za primatelja?
Radim u Synesisu.

Hvala!
veronika04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2023., 21:51   #4552
Pozdrav,

zanima me kako tocno vi knjizite putne naloge? Koliko god googlam, ne mogu nigdje na internetu naci neke konkretne primjere, svi pisu o obracunu putnih naloga, o knjizenju ne nalazim primjere.

Znam samo da je osoba prije mene u firmi do sada knjizila sve putne naloge ovako:

1301 potrazivanja za isplaceni predujam za sl. put - potrazna strana
trosak 4... (dnevnice, trosak nocenja, cestarine i sl.) - dugovna strana

Je li to pravilno knjizenje putnih naloga? Ima li vise nacina za knjizenje?

Nije mi bas najjasnije zasto je sve knjizila na pptraz. za predujmove za sl. put, ako nije svima isplacivan predujam, samo nekima.

Mozda glupa pitanja, ali pocetnik sam u ovome, a ne znam gdje mogu naci konkretne odgovore na ova pitanja, koliko god trazila.. zanima me i zelim nauciti.

Bila bih zahvalna da mi netko odgovori i lijepo objasni
n0_limits is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2023., 21:55   #4553
I jos jedno pitanje vezano za putne naloge, bas za obracun:

koliko sam vidjela kako je to osoba prije mene u firmi radila, svi troskovi sa sluzbenog puta placene u gotovini ili privatnom karticom su se obracunavali i isplacivali osobi koja je putovala, to mi je sve jasno.
Medjutim, troskovi npr nocenja u hotelu i sl. koji su bili placeni nekom od sluzbenih kartica firme (ima ih vise), to se ond ane obracunava nista, vidim da ih je ta radnica samo prilozila uz putni nalog.
Je li to ok tako?
To vrijedi za bilo koje troskove sa sl. puta placene sluzbenom karticom - nista se ne obracunava?
n0_limits is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2023., 09:26   #4554
Da, ono šta je plaćeno karticom se ne obracunava, taj trošak ćeš imat u obliku računa koji glasi na firmu a zatvaras ga preko izvoda.
Ovo drugo, ako nije predujam onda je na kontu dvojke, obaveze prema radnicima, ne znam koji točno pogledaj.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2024., 10:05   #4555
Pozdrav,

Zna li netko koliko je poreznoj potrebno da proknjizi uplatu, odnosno da uplata postane vidljiva na PKK kartici?
dinkO14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2024., 12:53   #4556
bude sutradan nakon uplate vidljivo, jedino opcinski porezi (tz, porez na potrošnju) znaju potrajat jos jedan dan da se prikazu.
danas izgleda imaju nekih problema jer se vise ljudi zalilo da im nesto od jucer nije proknjizeno.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.