Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2012., 17:04   #81
zanima me ako netko može odgovoriti kako funkcionira prodaja na tržnici vlastitih proizvoda npr?

znači, koliko košta najam prostora/štanda, dnevno ili tjedno ili mjesečno ili kako li već ide?

koliko se kreću cijene osobe koje prodaje na štandu i gdje pitati?

treba li se negdje registrirati da prodaješ na tržnici?
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 13:04   #82
Moraš se registrirati kao poljoprivredni proizvođač.
Štand na tržnici se plaća nekih stotinjak kuna dnevno, najbolje je pitati u upravi tržnica.
Cijenu formiraš prema konkurenciji. Ne možeš previše spustiti ali ni dignuti cijenu.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 14:11   #83
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Moraš se registrirati kao poljoprivredni proizvođač.
Štand na tržnici se plaća nekih stotinjak kuna dnevno, najbolje je pitati u upravi tržnica.
Cijenu formiraš prema konkurenciji. Ne možeš previše spustiti ali ni dignuti cijenu.
Hvala.
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 00:51   #84
Poštovani,zanima me dali itko išta zna za financijsku pomoć EU-a,za male poljoprivrednike negdje sam načuo za to ali ne znam kome se obratit da to provjerim,posadio sam 20 kom trešanja i imam namjeru posadit još pa me zanima ima li tko kakvih saznanja,hvala!!
fai is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 12:08   #85
pitaj u ministarstvu poljoprivrede, no proces skupljanja papira je nešto zbog čega mnogi odustaju.
osim toga, teško ćeš dobiti pomoć za 20 trešanja...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 19:29   #86
ok,Hvala puno
fai is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 13:39   #87
ja bi tu nešto pitala ako smijem.
(valjda nisam pogriješila temu, tražila sam temu za pitanja razna..)

imamo malo zemlje iza kuće u zgu, na obronku medvednice, gleda na sjever i zakriven je okolnim kućama, hoću reći da ima puno hlada i izložen je vjetru. za sad su tamo 3 mlada stabla jabuke, 1 višnju, 5-6 ribizle i 3-4 maline, površina oko 60m2 (ako je uopće bitno).
dakle, ima mjesta za sadnju.

pa sve si mislim da nešto zapiknemo, neko povrće, salatu, nešto
u životu nisam ništa uzgajala pa ko prvo nemam pojma što bi tamo dobro raslo?
što je najmanje zahtjevno?
što se može kad posaditi -recimo sad, u lipnju, što se sadi?


ne znam ni kako pripremiti zemlju, da li je nužno kakvo obogaćivanje ili ne?

znam da sam totalni padobranac ali eto ako netko ima volje odgovoriti, bit ću zahvalna
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 03:17   #88
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
ja bi tu nešto pitala ako smijem.
(valjda nisam pogriješila temu, tražila sam temu za pitanja razna..)

imamo malo zemlje iza kuće u zgu, na obronku medvednice, gleda na sjever i zakriven je okolnim kućama, hoću reći da ima puno hlada i izložen je vjetru. za sad su tamo 3 mlada stabla jabuke, 1 višnju, 5-6 ribizle i 3-4 maline, površina oko 60m2 (ako je uopće bitno).
dakle, ima mjesta za sadnju.

pa sve si mislim da nešto zapiknemo, neko povrće, salatu, nešto
u životu nisam ništa uzgajala pa ko prvo nemam pojma što bi tamo dobro raslo?
što je najmanje zahtjevno?
što se može kad posaditi -recimo sad, u lipnju, što se sadi?


ne znam ni kako pripremiti zemlju, da li je nužno kakvo obogaćivanje ili ne?

znam da sam totalni padobranac ali eto ako netko ima volje odgovoriti, bit ću zahvalna
Koliko sati sunca dnevno otprilike imate?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 20:20   #89
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
ja bi tu nešto pitala ako smijem.
(valjda nisam pogriješila temu, tražila sam temu za pitanja razna..)

imamo malo zemlje iza kuće u zgu, na obronku medvednice, gleda na sjever i zakriven je okolnim kućama, hoću reći da ima puno hlada i izložen je vjetru. za sad su tamo 3 mlada stabla jabuke, 1 višnju, 5-6 ribizle i 3-4 maline, površina oko 60m2 (ako je uopće bitno).

što se može kad posaditi -recimo sad, u lipnju, što se sadi?


ne znam ni kako pripremiti zemlju, da li je nužno kakvo obogaćivanje ili ne?

znam da sam totalni padobranac ali eto ako netko ima volje odgovoriti, bit ću zahvalna
Vaše 3 jabuke i višnja sa krošnjama će postupno zasjeniti pola površine od 60 m ! Na toj površini možete saditi povrće sa različitim redoslijedom dozrijevanja ! Proljetna salata i luk imati će vlagu ! Mrkva i korjenasto povrće ne traži vodu , možete posaditi i paradajz , paprika traži vodu ! Sada možete posijati ciklu , posaditi poneku sadnicu kelja , kupusa , posijati ranu mrkvu - odnosno povrće koje može narasti do devetog mjeseca ! Zemlju možete štijačom - ašovom preštijati do 20 cm dubine , imate manja pakovanja gnojiva do nekoliko kg . koje valja za voće i može zemlju obogatiti ! Postoji i organsko gnojivo i priprema u tako malom vrtu , na način da travu i lišće stavljate na hrpu da strune , u ljeto hrpu možete poljati sa vodom da proces truljenja bude brži - to se zove pravljenje komposta !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 17:45   #90
Dobar dan.Malo sam škicala po ovoj temi u nadi da ću naći što mene već duže vrijeme zaokuplja ali bez uspješnog otkrića.Prvo čitam ovdje o pitanjima šta saditi i ja sam nekoć ne imajući zaposlenje pokušala uzgajati grincajg,ali odustala sam jer mi se ukazala prilika u nečem sasvim drugom.Ako jednog dana ne uspijem u sadašnjem poslu mislim da ću se uzgoju grincajga vratiti.Na malo zemlje mislim da je to jako isplativo.Da se vratim svom problemu.Ja tražim nekoga tko sije iskljućivo DOMAĆE SJEME KUKURUZA treba mi komušina za izradu jednog predmeta.Komušina od hibrida puca prilikom šivanja.Meni ove jeseni to TREBA jer se radi o međunarodnom natječaju.Vjerovali ili ne tražim od Slavonije,Međumorja do Turopolja i nemogu se načuditi da nitko ne sije sjeme domačeg kukuruza.Ako ovdje ima netko tko možda sije ili može preporučiti molila bi da mi javi.Hvala unaprijed ,puno.
__________________
Živim život, gdje žive živi.
SlavicaD is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 04:21   #91
Quote:
SlavicaD kaže: Pogledaj post
Meni ove jeseni to TREBA jer se radi o međunarodnom natječaju.Vjerovali ili ne tražim od Slavonije,Međumorja do Turopolja i nemogu se načuditi da nitko ne sije sjeme domačeg kukuruza.Ako ovdje ima netko tko možda sije ili može preporučiti molila bi da mi javi.Hvala unaprijed ,puno.
Imate temu ; Ima li netko iz Like - tamo pitaju za sjeme kukuruza !

Ja sam u Slavoniji ! Domaće sjeme je uglavnom uništeno od puno biljnih vrsta !

Tu je Hrvatska isto kapitulirala !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 09:24   #92
LIČANI,ZAGORCI pomoć.
__________________
Živim život, gdje žive živi.
SlavicaD is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 16:56   #93
Quote:
SlavicaD kaže: Pogledaj post
... Ja tražim nekoga tko sije iskljućivo DOMAĆE SJEME KUKURUZA treba mi komušina za izradu jednog predmeta.Komušina od hibrida puca prilikom šivanja. Meni ove jeseni to TREBA jer se radi o međunarodnom natječaju.Vjerovali ili ne tražim od Slavonije,Međumorja do Turopolja i nemogu se načuditi da nitko ne sije sjeme domačeg kukuruza.Ako ovdje ima netko tko možda sije ili može preporučiti molila bi da mi javi.Hvala unaprijed ,puno.
Možete li pojasniti što mislite pod domaćim sjemenom? Sjeme proizvedeno u Hrvatskoj ili? Sjeme se odnosi i na sorte i linije i hibride.

Kako to mislite da nitko ne sije sjeme domaćeg kukuruza? Pa većina površina u Slavoniji je posijan sjemenom Poljoprivrednog instituta, dakle sjeme proizvedeno u Hrvatskoj i po FAO grupi i svojstvima dobivenim selekcijom prilagođeni našim slavonskim agroekološkim uvjetima
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 18:45   #94
Misli se na sjeme ne-hibridnog kukuruza, tj. ovo

http://i48.tinypic.com/102ou8p.jpg

Ja ga nešto malo sijem, samo za našu ishranu, kuvamo i pečemo ih dok su još mladi, to je strašno ukusna hrana a i jako zdrava.
__________________
" In March the apparent position of Gamma Draconis is in one direction wrt the datum line (+20 arc sec), and in September the apparent position of Gamma Draconis is in the opposite direction wrt the datum line (-20 arc sec). So, the difference is ZERO (20 - 20 = 0)."
Lik tvrdi da je razlika izmedju 20 i -20 nula.
Zombie_666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 22:18   #95
Quote:
Zombie_666 kaže: Pogledaj post
Misli se na sjeme ne-hibridnog kukuruza, tj. ovo

http://i48.tinypic.com/102ou8p.jpg

Ja ga nešto malo sijem, samo za našu ishranu, kuvamo i pečemo ih dok su još mladi, to je strašno ukusna hrana a i jako zdrava.
domaći, starinski kukuruz nisma ga vidla godinama. ljudi moji kak je to fino kuhano, pečeno na žaru, kako je dobar kruh i žganci a tek kukuruzna zljevanka, ma divota jedna. nadam se samo da kopaš korove po njemu i da ne pičiš deherbanom i ostalim divotama. bilo bi šteta.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 16:50   #96
Quote:
Zombie_666 kaže: Pogledaj post
Misli se na sjeme ne-hibridnog kukuruza, tj. ovo

http://i48.tinypic.com/102ou8p.jpg

Ja ga nešto malo sijem, samo za našu ishranu, kuvamo i pečemo ih dok su još mladi, to je strašno ukusna hrana a i jako zdrava.
Dakle misli se na stare sorte. Koliko je meni poznato, seljaci u okolici Požege siju na manjim površinama, vjerujem isto tako za vlastite potrebe.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 07:06   #97
Quote:
Zombie_666 kaže: Pogledaj post
Misli se na sjeme ne-hibridnog kukuruza, tj. ovo

http://i48.tinypic.com/102ou8p.jpg

Ja ga nešto malo sijem, samo za našu ishranu, kuvamo i pečemo ih dok su još mladi, to je strašno ukusna hrana a i jako zdrava.
JUPIIIII na to sam mislila.Meni netreba klip kukuruza već lišće u kojem je klip.Treba mi za izradu(NEMOGU REĆI ČEGA)za međunarodno takmićenje.Ja bi bila jako sretna kada bi od vas mogla kupiti lišće.Kolićina mi treba kao,recimo one dvije bale četvrtaste što kombaj napravi od slame.Ako ste negdje na relaciji Zg-Os mogli bi se dogovoriti.Molim vas da mi se javite na pv.HVALA,HVALA,HVALA
__________________
Živim život, gdje žive živi.
SlavicaD is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 07:11   #98
Hvala ovo za Požegu,njih se nisam ni sjetila,a znam tko mi tamo sigurno može nešto doznati.Meni je problem taj što ja moram biti na 100% sigurna jer mi može propasti velika investicija.Dakle ne trebam zrni već samo lišće.
__________________
Živim život, gdje žive živi.
SlavicaD is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 17:11   #99
Quote:
Facy kaže: Pogledaj post
Posto i sam radim u poljoprivrednoj kompaniji , imam zavrsenu srednju i fakultet za poljoprivredu , i jedan sam od najboljih sto se poljoprivrede tice na vise polja poljoprivrede . Boravio sam u Holandiji u zemlji krompira najjacih kompanija
Vi se hvalite da ste jedan od najboljih što se tiče više polja u poljoprivredi , tvrdite da ste bili u Holandiji !

I ja sam bio u Holandiji ! Iz Holandije sam dobio njihov zakon o nasljeđivanju !
U želji da se njihov primjer , primjeni u zemlji na brdovitom Balkanu , njihov sam Zakon poslao hrvatskim političarima , na adrese 10 seljačkih udruga , predsjedniku Hrvatske poljoprivredne komore !

Što još možemo primijeniti iz Holandije ? Pokušajte to objasniti Hrvatima !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 06:33   #100
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Vi se hvalite da ste jedan od najboljih što se tiče više polja u poljoprivredi , tvrdite da ste bili u Holandiji !

I ja sam bio u Holandiji ! Iz Holandije sam dobio njihov zakon o nasljeđivanju !
U želji da se njihov primjer , primjeni u zemlji na brdovitom Balkanu , njihov sam Zakon poslao hrvatskim političarima , na adrese 10 seljačkih udruga , predsjedniku Hrvatske poljoprivredne komore !

Što još možemo primijeniti iz Holandije ? Pokušajte to objasniti Hrvatima !
Haha možemo primjeniti puževe golaće,neke glupe agresivne vrapce,i tko zna kakvu štetoćinu.Ne znam šta mi radimo a da je Holandija pametnija od nas i zašto bi njihovo sjemeilo bolje,sigurno kod njih nebih našla sjeme ovog domaćeg kukuruza koji tražim.Šta će biti ako jednog dana nestane domaćeg sjemena,a tko je bio pameta pa ga sačuvao moći će ka cijeniti kao zlato.Nemaš love za sjeme,crkni onda.Mislim da bi trebali u potragu za još negdje domaćim sjemenom,i truditi se da ga zadržimo zdravim,jer sve to uvozno donosi sa sobom nove bolesti.
__________________
Živim život, gdje žive živi.
SlavicaD is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:13.