Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2017., 18:11   #181
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Ispada da kod nas nije ni bilo znanstvenika, inžinjera, informatičara i matematičara, nego tek sad ih ima kad se pojavila riječ STEM. Ima ih i te kako...i kvalitetniji su od ovih hipstera danas.

Roboti su u Zagrebu pratili crtu i prije 20 godina. Ali valjda nije bio dobar marketing pa nije pala nagrada za osobu godine.

A ovo sa STEM-om uglavnom završi kao *ur*enje što studiraš informatiku, a uopće je upitno jel to spada u STEM. Po meni, baš i ne. Kod nas, izgleda, što površnije to bolje. Poanta STEM-a je da radiš napretke u biologiji ili medicini, da vučeš svijet naprijed, a ne da se zaposliš kao programer aplikacija za internet bankarstvo. Nije to to jbt. Ne može code monkey ili instalater kabelskog interneta biti na istoj razini kao...genetičar. To nije STEM.

P.S. Znanstvenici nigdje ne tuku novac. Niti je znanstveniku do novca, osim novca za svoje projekte. Balkane moj.
Upravo tako.

Kao i u softwareu i hardwareu tako će se i u nadolazećoj robotizaciji iskristalizirati tek nekoliko velikih igrača. Njima IT nije bio dovoljno dobar, dovoljno fancy pa su morali iskoristiti neki novi termin - STEM - i učiniti ga dovoljno atraktivnim za surovu regrutaciju novih šljakera na području robotike.

A kod nas se sad klince gura u to i percipira ko fol neke buduće znanstvenike

Sjetite se da su i nama "podvalili" Spectrume i Commodorce pa nas je evo dosta u IT-u.

I onda će tako STEM-ovci umjesto da dežuraju neplaćeno prekovremeno i čekaju ispad servera ili firewalla čekati da robotu otkaže noga, P/N: LEG32X067, 2 sata call to repair...
Decadent Pozer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 18:30   #182
Quote:
Decadent Pozer kaže: Pogledaj post
I onda će tako STEM-ovci umjesto da dežuraju neplaćeno prekovremeno i čekaju ispad servera ili firewalla čekati da robotu otkaže noga, P/N: LEG32X067, 2 sata call to repair...
Dobro si ponentirao.
Ovoj maloj državi ne trebaju "Indijci" koji će držat podršku robotima. Treba nam više od toga.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 18:43   #183
bokte, ajd da još pročitam da je netko onoj primitivčini iz Smiljana onomad trebao na vrijeme reći kako je budala neznajuć potratio svoj život u prazno
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 18:47   #184
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo da ima ljudi koji čak i pred kraj karijere na Ruđeru "tuku" 6000 kn plaću.
vjerojatno neki 3. ešalon znanstvenika, ali svejedno....

to je socijala a ne plaća.


Pitam se koliko znanstvenika kod nas "tuče" preko 10k. Brijem manjina.
Forumaš z_k se "hvalio" da je u RH "tukao" 7k kn u kao nekoj znanosti.
Naravno da to nije plaća i da je morao egzistencijalno bježati van po Belgijama i drugdje...ludovati.. :bl iss: hvatat lovu
6k kn na Ruđeru? U vrijeme dok sam ja studirao, to je bila početna plaća tamo.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Nemam namjeru omalovažavati značaj hardvera koji i sam cijenim, ali on je zbog Moorevovog zakona napretka postao comodity tj svakodnevna potrošna roba koja se štanca jeftino. Za razliku, software još uvijek treba ljudski napor i kreativnost da se napravi.

Nadalje, Software as a Service i cloud software i ne treba više hardware u pravom smislu riječi. Na jedan terabajt disk stane tisuće programa i milijuni podataka koje koristi milijun različitih korisnika. Danas koristimo jedan hardvare godinama a software kupujemo češće ili ga koristimo putem Internet browsera svakodnevno.

Hardware postaje vrlo rizičan posao u kojem će pobijediti to ne sumnjam Azija, baš zbog gore navedenih razloga komodizacije. Azija za bagatelu radi vrhunske čipove i ogromnu memoriju, i sve još dalje pojeftinjava. U takvoj situaciji vrlo je hrabar potez krenuti u razvoj hardwarea a da on nije genijalni spoj sa softweareom kao iPhone.

P.S. zanima me kako si se osigurao, da li si ušao i u hardware ili..
Hoćeš reći da Intel nije siguran?

Ne baš u hardware, ali ulaganje u "old school" investicije, više nego u firme koje mogu fluktuirati po par stotina postotaka godišnje, pa propasti u par mjeseci. To mi je nekako bolji način za parkirati lovu, kad je već zarađena.

Ne kažem da ne investiram i u jedan takav projekt, ali temelj prihod planiram temeljiti na sigurnijim uslugama/ulaganjima.

Moje mišljenje je, da jebeš development, bez prodaje hostinga.

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
bokte, ajd da još pročitam da je netko onoj primitivčini iz Smiljana onomad trebao na vrijeme reći kako je budala neznajuć potratio svoj život u prazno
Ti misliš da je umro sretan nakon što mu je pola izuma pokrao konkurent i na tome se obogatio, a životno djelo nije mogao ostvariti, jer, pazi vraga, nije imao novaca?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 19:17   #185
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ti misliš da je umro sretan nakon što mu je pola izuma pokrao konkurent i na tome se obogatio, a životno djelo nije mogao ostvariti, jer, pazi vraga, nije imao novaca?
i kad te "ovozemaljske" malverzacije stavimo po strani, ipak kao vrijednost za sva vremena ostaje onaj istraživački end-game koji kod izumitelja/znanstvenika stvara motivaciju i gura ga naprijed.
To mu nije pokrao.

to što se Ličaninu dogodilo mogli bi staviti u paralelu sa nekim današnjim znanstvenikom koji nije imao novca za projekt.
Ne za svoje osobne potrebe.
To je, ajmo reć, bitna razlika.

Uvjeren sam da bi mnogi znanstvenici koji osjećaju strast prema istraživanju i znanosti, i kojima je to smisao života, potpisali da imaju kvalitetne uvjete i sredstva, a rade za malu plaću.

različiti ljudi ostvaruju samoostvarenje na različite načine... netko piči gliserom i jedrilicom po Mediteranu (a to sigurno nije reprezentativni primjerak akademsko-istraživačkog mindseta), a netko se cijeli dan zatvori u prašnjavi sobičak i iz nekog razloga dešifrira prastara pisma jer mu crv u glavi ne da mira dok ne spozna čitav sustav alfabeta...jbg.


p.s. nisam znanstvenik
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 22:32   #186
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post

Ne baš u hardware, ali ulaganje u "old school" investicije, više nego u firme koje mogu fluktuirati po par stotina postotaka godišnje, pa propasti u par mjeseci. To mi je nekako bolji način za parkirati lovu, kad je već zarađena.

Ne kažem da ne investiram i u jedan takav projekt, ali temelj prihod planiram temeljiti na sigurnijim uslugama/ulaganjima.

Moje mišljenje je, da jebeš development, bez prodaje hostinga.
Ima jedan dobar članak o stanju ekonomije i položaju zaposlenika danas https://goo.gl/95gSpD

I naravno rješenje je jednostavno, najsigurnije je obogatiti se
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 06:58   #187
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
U middle menagementu takva ekipa zavrsi samo preko veze. Niti jedna ozbiljna firma nece gurati nesposobni kadar, takve nebuloze mozes vidjeti jedino u nepotistickom raju poput Hrvatske.
Kakav top menagement, kakvi bakraci, uglavnom je to sales ili after sales podrska.
Nesposobni da ne zavrse u middle managementu?
Uh, mislim da ih tamo i ima vecina takvih

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 10:38   #188
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Nemam namjeru omalovažavati značaj hardvera koji i sam cijenim, ali on je zbog Moorevovog zakona napretka postao comodity tj svakodnevna potrošna roba koja se štanca jeftino. Za razliku, software još uvijek treba ljudski napor i kreativnost da se napravi.
Ne bih rekao. CMOS ćipovi dosegli su (ili su jako blizu toga) svoje limite. A prelazak na nove tehnologije zahtjeva jako puno R&D-a.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 11:06   #189
Opet je STEM == ICT.

U nas i u svijetu je preogroman hype oko ICTa, pogotovo programiranja. Meni se to uopće ne sviđa.

Ono kako ja tumačim taj hype je pokušaj raznoraznih ICT firmi da dobiju čim više jeftine radne snage koja će štrikati kôd. Stavite na stranu sad floskule da "to razvija kritičko mišljenje" i slične stvari. Ne razvija. Jednako mislim kao i prije programiranja.

Da se vratimo na temu, zašto učenici ne žele studirati matematiku, fiziku, kemiju? Zato jer je lakše nabubati knjigu napamet nego primijeniti znanje i treba određen tip osobnosti da se ima strpljenja baviti time.

Nikakvi trikovi neće pomoći da se učenike zainteresira za to. I lijepo upakirano govno je na kraju - samo govno. Treba prihvatiti da su to dosadni predmeti i da treba sjesti i učiti to.
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 11:57   #190
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ima jedan dobar članak o stanju ekonomije i položaju zaposlenika danas https://goo.gl/95gSpD

I naravno rješenje je jednostavno, najsigurnije je obogatiti se
Ma znam, ali nije tako jednostavno i sve je to relativno. Kad svijet ide u nepoznatom smjeru, teško je biti pametan na rok od 10+ godina, pa nerijetko i na kraće, ali jednostavno mi je hardver sigurniji, nego štednja, što softver sigurno nije.

Ja bi volio da je, ali nije. Trenutno se da zgrnut lova na tome, ali svakako znanje nekog softveraša može jako brzo zastariti i onda opet ispočetka moraš učiti ili imati barem 7 znamenki sa više od jedinice na početku.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 12:57   #191
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ma znam, ali nije tako jednostavno i sve je to relativno. Kad svijet ide u nepoznatom smjeru, teško je biti pametan na rok od 10+ godina, pa nerijetko i na kraće, ali jednostavno mi je hardver sigurniji, nego štednja, što softver sigurno nije.

Ja bi volio da je, ali nije. Trenutno se da zgrnut lova na tome, ali svakako znanje nekog softveraša može jako brzo zastariti i onda opet ispočetka moraš učiti ili imati barem 7 znamenki sa više od jedinice na početku.
Eh ja baš mislim obrnuto, da je tek počelo zapravo. Danas je sve u softveru, od IoT do frižidera i nema naznake da će to stati. Dok hardver rade roboti koji toliko pojeftinjuju stvar da jedna studija govori da će hardver (čipovi) biti za jednokratnu upotrebu i baciti kao ispisan list papira, dotle za softver nema naznake smanjenja potražnje. Ali ta potražnja danas nije samo par programa i igrica nego ide u sve moguće zamislive pravce. Programirat ćemo i hlače da prenose podatke o našem zdravstvenom stanju.

Sve što može biti distruptano (potkopano) da bude efikasnije, biti će disruptano. I to većinom uz pomoć softwarea. Ako pogledaš danas puno više koristimo softver nego hardver. Koristiš browser za surfanje, kao TV, za informacije, igrice, koristimo FB, info, Whatsapp i sva čuda. A koliko koristimo hardware. Ja auto palim jednom tjedno pa i rjeđe, tv uopće ne palim. Frižider star 10 godina odlično radi. Mobitel mi je dobar i bez najnovijeg modela, ne koristim ni 30% kapaciteta ovog. Žarulja traje po par godina. Računala će uskoro biti toliko snažna da ti i neće trebati promjena osim radi pomodarstva i dizajna. A ista će biti sve jeftinija.

Zamisli da Google zarađuje 75 milijardi dolara godišnje na NIČEMU. Šta rade, prikazuju male oglasiće na ekranu i to je vrednije 10x od Mercedesa sa svom njegovom tehnologijom i iskustvom. Taj otkačeni primjer je dovoljan za vidjeti da idemo u softversko društvo usluga. Hardver je out iako naravno neće nestati ali će postati predmet rada uskih niša a ne više tako masovno.

Što se tiče sigurnosti danas je relativna sigurnost krenuti u više mikro niša, većina se slaže da treba ovladati sa više komercijalnih vještina i diverzificirati rizik. Pa malo kupiti zemlje, malo zlata, malo u cashu, malo naučiti trgovati. I naravno pokušati se obogatiti Pod time mislim da je pola milijuna EUR dovoljno za sigurnost. Najgore je ostati u korporaciji i čekati milost, da dobiješ otkaz radi restrukturiranja (ustvari jer im je netko novi uzeo posao), da te izguraju mlađi i sposobniji ili da neki startup uništi posao korporaciji. Svo troje vrlo realno jer korporacije su tradicionalne organizacije i organski ne prihvaćaju novo, znači većinom osuđene na sudbinu Agrokora.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 13:04   #192
čitao sam svojevremeno jedan članak na ruskom koji se bavio projekcijama i analizom najtraženijih/najplaćenijih zanimanja u budućnosti. analiza je bila napisana prilično zdravorazumski bez hvalospjeva i ostalih prikrivenih floskula u stilu jednoroga koji seru dugu kao što to obično bude na portalima, ponajviše ict tematike i dnevnih novina.

uglavnom informatika je tu gdje je, i uz specifična znanja u programiranju danas se može nešto više zaraditi; naravno ako ste u pravom mjestu u pravo vrijeme. na početku 20. stoljeća su u toj poziciji bili inženjeri građevine i strojarstva. poslije toga je tako bilo inženjerima elektronike, automatizacije. kao što rekoh danas je tako informatičrima. next big thing je spoj biološkog inženjerstva i nanotehnologije. fora je u tome što ako danas imas 30 i nisi u prvim redovima (tj. profesor u tom području) možda se ne bi trebalo time ni zamarati, ali ako imas klinca od 3 godine bilo bi prilično sretna okolnost ako bi on pokazivao afinitet za tako nešto i školovao se u tom smjeru. jer ako je dobar para mu neće faliti.
sve navedene inženjerske struke su i danas potrebne, uz malo sreće i solidne sposobnosti nitko od njih neće biti gladan niti će biti u budućnosti, ali da će ih netko vući za rukav da dođu raditi kod njih to teško da će doživjeti tako često.
a što se hypea oko stema tiče, to je samo malo prepreden način da se nabere čim više radne snage da bi joj cijena pala. samo što to ide malo teže za bilo što kvalitetno jer zahtjeva odricanja u ime sjedenja za knjigom i ulaganje truda za shvačanje uzročno posljedičnih veza što za velik broj ljudi nije opcija koju namjeravaju odabrati
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 13:12   #193
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Eh ja baš mislim obrnuto, da je tek počelo zapravo. Danas je sve u softveru, od IoT do frižidera i nema naznake da će to stati. Dok hardver rade roboti koji toliko pojeftinjuju stvar da jedna studija govori da će hardver (čipovi) biti za jednokratnu upotrebu i baciti kao ispisan list papira, dotle za softver nema naznake smanjenja potražnje. Ali ta potražnja danas nije samo par programa i igrica nego ide u sve moguće zamislive pravce. Programirat ćemo i hlače da prenose podatke o našem zdravstvenom stanju.

Sve što može biti distruptano (potkopano) da bude efikasnije, biti će disruptano. I to većinom uz pomoć softwarea. Ako pogledaš danas puno više koristimo softver nego hardver. Koristiš browser za surfanje, kao TV, za informacije, igrice, koristimo FB, info, Whatsapp i sva čuda. A koliko koristimo hardware. Ja auto palim jednom tjedno pa i rjeđe, tv uopće ne palim. Frižider star 10 godina odlično radi. Mobitel mi je dobar i bez najnovijeg modela, ne koristim ni 30% kapaciteta ovog. Žarulja traje po par godina. Računala će uskoro biti toliko snažna da ti i neće trebati promjena osim radi pomodarstva i dizajna. A ista će biti sve jeftinija.

Zamisli da Google zarađuje 75 milijardi dolara godišnje na NIČEMU. Šta rade, prikazuju male oglasiće na ekranu i to je vrednije 10x od Mercedesa sa svom njegovom tehnologijom i iskustvom. Taj otkačeni primjer je dovoljan za vidjeti da idemo u softversko društvo usluga. Hardver je out iako naravno neće nestati ali će postati predmet rada uskih niša a ne više tako masovno.

Što se tiče sigurnosti danas je relativna sigurnost krenuti u više mikro niša, većina se slaže da treba ovladati sa više komercijalnih vještina i diverzificirati rizik. Pa malo kupiti zemlje, malo zlata, malo u cashu, malo naučiti trgovati. I naravno pokušati se obogatiti Pod time mislim da je pola milijuna EUR dovoljno za sigurnost. Najgore je ostati u korporaciji i čekati milost, da dobiješ otkaz, da te izguraju mlađi i sposobniji ili da neki startup uništi posao korporaciji. Svo troje vrlo realno jer korporacije su tradicionalne organizacije i organski ne prihvaćaju novo, znači većinom osuđene na sudbinu Agrokora.
hardware nikad nije bilo out niti će biti, samo će ga se oplemeniti softwareom. jedno bez drugoga ne može. nema te računalne regulacije koja je u stanju pokrpati sjeban, loš hardware. ljudi vole biti isključivi prema opcijama jer je tako najlakše, ali istina je u sredini, precizan balans između svega na zdravim temeljima. uostalom firme koje su se obogatile na softwareu kupuju hardverske firme i u spoju jednog i drugog vide budućnost, da ne vide, pustile bi ih da propadnu i doviđenja.
što je ljudsko znanje veće o različitim područjima to se više brišu granice između tih područja, što je i logično jer sve funkcionira na istim prirodnim zakonima. nekad su bilogija i kemija bile odvojene danas imas biokemiju, isto je i sa mehatronikom. kad se dovoljno zanja ili bolje rečeno razumijevanja područja prikupilo jednostavno su se područja preklopila

EDIT: i da to sa forama tipa traperice koje mjere moje tjelesne funkcije je na razini studentskog seminara u kojemu mora smisliti novi proizvod. sve je to super, ali objektivno to je čista pizdarija koja nikome ne treba niti bi imao koristi od nje. većina ljudi zna kad im nije dobro i bez traperica, a isto tako se liječe ili ne liječe neovisno o stupnju integriranosti dijagnostike, vise je do svijesti o svom zdravlju i dostupnosti liječenja (ovo zadnje ponajviše)
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 13:21   #194
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
kao što rekoh danas je tako informatičrima. next big thing je spoj biološkog inženjerstva i nanotehnologije. fora je u tome što ako danas imas 30 i nisi u prvim redovima (tj. profesor u tom području) možda se ne bi trebalo time ni zamarati
Problem sa tim stavom je da je npr. nanotehnologija samo jedna niša ekonomije dok je informatika široko rasprostranjena u svim porama društva. Go figure koje će se više tražiti.

Btw potražnja za informatikom se ne smanjuje evo već skoro 40 godina. Ne vidim zašto bi sada, pogotovo jer je uključena u sve više drugih djelatnosti.

Što se tiče 'štrikača kodova', oni su isti kao i prije 10 godina samo će biti tretirani više kao obična radna snaga a ne kao netko poseban. To ne znači da će nestati, a komodizacija je i nužnost jer sve pojeftinjuje.

No nema straha za njih, ionako višestruke studije pokazuju da svega 20-30% ljudi na informatičkim sveučilištima ima smisla za to te imaju šanse postati dobar programer. U široj populaciji to je još manji postotak, tako da to pojeftinjenje ipak neće ići u nedogled jer nema dovoljno kadra. Problem je da većina nema programerski način razmišljanja u sebi što ih u startu diskvalificira.

Već ovaj najjednostavni logički test pokazuje da li netko ima smisla za postati dobar programer (samo 20% ih zna riješiti na početku IT studija):

a = 10;
b = 20;
a = b;

koliko je a i koliko je b.

Testirajte se, naravno za programere to nije problem ali za početnike očito jest. Zato je bolje da profesionalci ne daju ovdje javno odgovor, neka ostane znatiželjnima da se testiraju.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 13:52   #195
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Problem sa tim stavom je da je npr. nanotehnologija samo jedna niša ekonomije dok je informatika široko rasprostranjena u svim porama društva. Go figure koje će se više tražiti.

Btw potražnja za informatikom se ne smanjuje evo već skoro 40 godina. Ne vidim zašto bi sada, pogotovo jer je uključena u sve više drugih djelatnosti.

Što se tiče 'štrikača kodova', oni su isti kao i prije 10 godina samo će biti tretirani više kao obična radna snaga a ne kao netko poseban. To ne znači da će nestati, a komodizacija je i nužnost jer sve pojeftinjuje.

No nema straha za njih, ionako višestruke studije pokazuju da svega 20-30% ljudi na informatičkim sveučilištima ima smisla za to te imaju šanse postati dobar programer. U široj populaciji to je još manji postotak, tako da to pojeftinjenje ipak neće ići u nedogled jer nema dovoljno kadra. Problem je da većina nema programerski način razmišljanja u sebi što ih u startu diskvalificira.

Već ovaj najjednostavni logički test pokazuje da li netko ima smisla za postati dobar programer (samo 20% ih zna riješiti na početku IT studija):

a = 10;
b = 20;
a = b;


koliko je a i koliko je b.

Testirajte se, naravno za programere to nije problem ali za početnike očito jest. Zato je bolje da profesionalci ne daju ovdje javno odgovor, neka ostane znatiželjnima da se testiraju.
jel ti to mozda hoces da u varijablu a upisem vrijednost 20, a b ostaje 20?

nanotehnologija heh da, upecao si se. upravo zato sto jos nije na toj razini razvijenosti i nije svepristuna. npr. tekućina za čišćenje stakla koja ima nano čestice koje odbijaju prljavštinu pa stakla ostaju čišća daleko dulje i slično su prilično prizemni primjeri masovnih proizvoda od kojih bi prosječan kupac imao opipljive koristi i na koju bi svršavao više nego na komadić koda u mobitelu od kojeg moze i ne mora imati koristi
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 13:53   #196
Ajde..to čak i moje dupe koj nije 5g taklo niti jedan code i nije u ICT-u iz glave kaže da je a= 20

jer

a = 10 (a je 10)
b = 20 (b je 20)
a = b (b upisujemo u a)
a = 20


...
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 13:56   #197
...je ispada da sam i ja sa jednim temeljnim kolegijem iz programiranja sa strojarstva vise talentiran od tih programera. ili je primjer los ili cu stvarno imati sve losije misljenje o programerima
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 14:32   #198
Quote:
Jack Van Ras kaže: Pogledaj post
Opet je STEM == ICT.

U nas i u svijetu je preogroman hype oko ICTa, pogotovo programiranja. Meni se to uopće ne sviđa.

Ono kako ja tumačim taj hype je pokušaj raznoraznih ICT firmi da dobiju čim više jeftine radne snage koja će štrikati kôd. Stavite na stranu sad floskule da "to razvija kritičko mišljenje" i slične stvari. Ne razvija. Jednako mislim kao i prije programiranja.

Da se vratimo na temu, zašto učenici ne žele studirati matematiku, fiziku, kemiju? Zato jer je lakše nabubati knjigu napamet nego primijeniti znanje i treba određen tip osobnosti da se ima strpljenja baviti time.

Nikakvi trikovi neće pomoći da se učenike zainteresira za to. I lijepo upakirano govno je na kraju - samo govno. Treba prihvatiti da su to dosadni predmeti i da treba sjesti i učiti to.
a zašto je govno? Zato jer ovo nije Star Trek. au contraire. sve zapravo funkcionira pa skoro kao u srednjem vijeku. Matrica društvena (i psihološka) je jednaka nekom tamo 15. stoljeću.
a prije 100-tinjak godina je valjda 0,1% populacije radilo ikakav kompleksniji posao (na cijelu državu 5 fiškala, 20 inženjera, 20 profesora, medicine praktički nije bilo, i dec it otprilike)...
A društva (pogotovo naše) rezoniraju kao i prije 100, 200 godina, votevr. Kaj se tiče funkcioniranja društva, pozicije u društvu, ičega, međuljudskih odnosa, faking ičega. Ljudima je rezon retardiran. I to kaj danas 5% populacije radi takve zahtjevne poslove, a ne 0,1% kao nekada, uopće ne utječe na društvo da se po ičemu razlikuje u odnosu na prije 100 godina. Dapače, u nekim stvarima nazaduje.
Kapitalizam funkconira jednako. Bio ti šuster ili 0-24 morao pratiti masu kompleksnih tehnologija da možeš radit ozbiljnije IT...tebe će kapital tretirati jednako kao da si govance iz tamo neke 1893. koje radi nekakav tvornički nonsens.
Društveni odnosi su jednaki, svijest je jednaka, a stvari koje treba raditi u STEM-u su zahtjevno govno..i u ne-STEM kompanijama (a kod nas su praktički takve sve) tebe kao ikakvog STEM-ovca promatraju kao tešku budalu, kao blesavog sanjara 19. stoljeća...Julesa Verne-a ili tako nešto... A ako te i ne promatraju, takvu ćeš dobiti plaću pa ćeš znati gdje ti je mjesto...kao blesavi sanjar sa Vmware-om u ruci, umjesto šarafcigera, votevr..

Dok neki white treš koji "smišlja strategiju" marketinških kampanja...tuče 15k kn...te u populaciji 19-stoljetnog bijelog smeća figurira kao - bijelosmećarska "mudra elita". Kraj priče.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 14:44   #199
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
...je ispada da sam i ja sa jednim temeljnim kolegijem iz programiranja sa strojarstva vise talentiran od tih programera. ili je primjer los ili cu stvarno imati sve losije misljenje o programerima
Ili razmisli opet.

Baš bacio u compile online (jezik C);


int main() {

int a, b;
a = 10;
b = 20;
a = b;
printf ("%d", a);
}

guess koji je broj došao...ne znam, valjda je nešto pogrešno?
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 15:03   #200
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
...je ispada da sam i ja sa jednim temeljnim kolegijem iz programiranja sa strojarstva vise talentiran od tih programera. ili je primjer los ili cu stvarno imati sve losije misljenje o programerima
Primjer je isti već 20 godina i konstantno se primjenjuje jer je efikasan za razlučiti tko ima smisla nastaviti školovanje za programera.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.