Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2017., 22:53   #21
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
a nije ti palo na pamet da je to zato sto RH nije pravna sljednica ni AU, ni NDH ni neke jos starije drzave?
RH vraca ono sto je oduzela (nacionalizirala) KP. To sto je netko nesto imao 1918 je sasvim nebitno za danasnju RH.
Bilo bi dobro da barem malo znate nesto o temi o kojoj govorite. To sto ne volis crkvu je sasvim ok, ali to ne moze biti temelj za nekakve zakone i postupke.

Recimo Židovi imaju takodjer dosta problema, a razlog je sto je njima dosta toga oduzeto za NDH...KP /SFRJ naravno da to nije vracala, a sada RH (koja nije sljednica NDH) ne vidi temelja za povrat (iako je i mimo toga dosta toga vraceno, ali problemi postoje)
Kako je super biti drzava. Kad mi je baka umrla, javni biljeznik mi je dao dva izbora. Ili da naslijedim imovinu koja je iza nje ostala i otplatim njezine dugove, ili da se izjavim da ne zelim biti njezin nasljednik, cime se odricem njezinih dugova ali i njezine imovine. Kad si drzava ocito mozes zakljuciti da nisi nasljednik svojih prethodnika i nemas veze s njihovim dugovima, ali ces ipak zadrzati imovinu...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 23:00   #22
Isus je posjedovao jedino krunu od trnja, grimizni plašt i magarca kojeg su ukrali njegovi učenici. A danas njihovi baštinici imaju vlastitu državu, najveći su zemljoposjednici na planetu, žive u palačama i žderu najsočnije odreske, dok istodobno propovijedaju o skromnosti i siromaštvu. Nevjerojatno da itko kaže kako im treba dati išta osim noge u guzicu.
-Nabat- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 23:04   #23
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
nije otela ako su ljudi ostavljali...jebi ga -glupost nije nezakonita (ako mislis da je to glupost).
tesko je racionalno razgovarati kada je dio vas sasvim iracionalan i lupeta gluposti u biti.
Otela je, itekako! Svim "štovateljima Sotone" za vrijeme inkvizicije je crkva otela imovinu. Nakon spaljivanja cijelih obitelji, imovinu žrtava prisvajala je crkva. Jedan dio ljudi jest ostavio svoje imovine crkvi, ali i to je upitno koliko bi to prošlo, da nije crkva u pitanju.

Naravno da je glupost, ajd ti meni prepiši svoju kuću, ja ti zauzvrat sredim da živiš vječno?


Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
a nije ti palo na pamet da je to zato sto RH nije pravna sljednica ni AU, ni NDH ni neke jos starije drzave?
RH vraca ono sto je oduzela (nacionalizirala) KP. To sto je netko nesto imao 1918 je sasvim nebitno za danasnju RH.
Bilo bi dobro da barem malo znate nesto o temi o kojoj govorite. To sto ne volis crkvu je sasvim ok, ali to ne moze biti temelj za nekakve zakone i postupke.
RH nije niti pravna sljednica KP same, pa što onda ima vraćati imovinu? Ja, pa niti moji preci, nisu nikome oduzeli imovinu, niti se na bilo koji način okoristili, zašto je onda ja vraćam?

Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
Recimo Židovi imaju takodjer dosta problema, a razlog je sto je njima dosta toga oduzeto za NDH...KP /SFRJ naravno da to nije vracala, a sada RH (koja nije sljednica NDH) ne vidi temelja za povrat (iako je i mimo toga dosta toga vraceno, ali problemi postoje)
Naravno, problem je što je dosta imovine oduzeto Židovima, pa dano crkvi, zatim je KP do oduzela crkvi, a 90. je to vraćeno crkvi, dok za prave vlasnike, nitko ne pita.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 10:17   #24
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Kako je super biti drzava. Kad mi je baka umrla, javni biljeznik mi je dao dva izbora. Ili da naslijedim imovinu koja je iza nje ostala i otplatim njezine dugove, ili da se izjavim da ne zelim biti njezin nasljednik, cime se odricem njezinih dugova ali i njezine imovine. Kad si drzava ocito mozes zakljuciti da nisi nasljednik svojih prethodnika i nemas veze s njihovim dugovima, ali ces ipak zadrzati imovinu...
ovo s tvojom bakom je sasvim normalna i logicna situacija...ne znam zasto bi se uopce bunio.

Vezano za same drzave -stvari su sasvim jasne isto. RH nije pravna sljednica NDH te stoga ne moze ni odgovarati za njene postupke...isto kao sto ne odgovara za stanje u kraljevini ili drzavi SHS, ili AU...ja iskreno zaista ne znam zasto te to toliko buni i zasto bi uopce mislio da je to neposteno ili cudno.
Toliko buke ima oko toga da RH nije sljednica NDH, a onda dodjes s ovakvim idejama. Ne razumijem.

S druge strane, RH jest proizasla iz SRH i sasvim jasno je da je morala preuzeti i neke obveze.
denijama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 10:27   #25
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Otela je, itekako! Svim "štovateljima Sotone" za vrijeme inkvizicije je crkva otela imovinu. Nakon spaljivanja cijelih obitelji, imovinu žrtava prisvajala je crkva. Jedan dio ljudi jest ostavio svoje imovine crkvi, ali i to je upitno koliko bi to prošlo, da nije crkva u pitanju.

Naravno da je glupost, ajd ti meni prepiši svoju kuću, ja ti zauzvrat sredim da živiš vječno?
Mislim da nisi bas uoucen u inkviziciju, ali ionako je sasvim ludo razgovarati o tome vezano za ovu temu i 20 i 21. stoljece.
Ako zelis razgovarati o negativnim epizodama crkve kroz stoljeca -ok, ali zaista nema nikakve veze s sadasnjom situacijom. Pa jebote -onda fino neka Nizozemska prepise kompletnu drzavu sa svim vrijednostima Indiji npr. -a na ime bogatstva koja je izvukla istocnoindijska kompanija sama...o UK ili pojedinim drzavam juga SAD da ne pricam...
zelim reci da je apsurdno postaviti situaciju na tvoj nacin..osim ako ne zelis negu globalnu revoluciju i uzimao bi ama bas svima i "preraspodjelio". Ako to zelis -sretno ti bilo.




Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
RH nije niti pravna sljednica KP same, pa što onda ima vraćati imovinu? Ja, pa niti moji preci, nisu nikome oduzeli imovinu, niti se na bilo koji način okoristili, zašto je onda ja vraćam?
kao sto rekoh -nemas pojma o cemu govoris. RH je pravna sljednica SRH..KP je sve radila u ime drzave. Nisam mislio doslovno na samu KP -ne budi banalan.
Pa ti i tvoji preci nista ni ne vracate. imas totalno izokrenutu sliku svega. ili mislis da kada se nekome vrati neka zgrada u centru zagreba -da to vracas ti i tvoji preci? ili te takvi "osjecaji" hvataju samo kada je u pitanju crkva?

Kako god -pises besmislice u principu.



Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Naravno, problem je što je dosta imovine oduzeto Židovima, pa dano crkvi, zatim je KP do oduzela crkvi, a 90. je to vraćeno crkvi, dok za prave vlasnike, nitko ne pita.
ovo je isto neistina, ali ne da mi se o tome.
Jbg - komunisticka vlast i drzava je otimala privatno vlasnistvo. Danas se to vraca,a to sto je Crkva toga imala jako puno (kolikon god meni ili tebi to ne izgleda previse moralno) - sasvim je irelevantno.
denijama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 10:53   #26
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Jedini nacin za sigurno znati je provest model slican talijanskome i vidjet sto ce građani odlucit.
Naravno ukidanjem "vatikanskih ugovora" dolazi pitanje oduzete imovine opet na dnevni red, sad je to pitanje rjeseno s ugovorima.
Ovo je netočno. Crkvi se vraća imovina kao i svakom drugom a ono što se ne može vratiti se nadoknađuje, tipičan primjer je recimo ona vila u istri koju su dali crkvi nedavno ili prostor bivše vojarne u črnomercu gdje je bila srednja tehnička jna a gdje je sada katoličko sveučilište i gdje se u sklopu tog prostora sad grade stambeni neboderi. Vatikanski ugovori nemaju nikakve veze s povratom imovine...česta zabluda.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 10:55   #27
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
....
ovo je isto neistina, ali ne da mi se o tome......
Istina je. U svakom slučaju jest za tzv mali vatikan.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 11:00   #28
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Istina je. U svakom slučaju jest za tzv mali vatikan.
nije istina..barem ne na nacin na koji je on napisao (ne mislim na konkrento MV, ali zar nije ona i gradjena za i po narudzbi Zgb nadbiskupije? Iskreno -ne znam kako je tocno isla prica i cije je i kada bilo vlasnitvo -ajd napisi ako znas)

Zadnje uređivanje denijama : 20.12.2017. at 11:27.
denijama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 14:37   #29
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
ovo s tvojom bakom je sasvim normalna i logicna situacija...ne znam zasto bi se uopce bunio.

Vezano za same drzave -stvari su sasvim jasne isto. RH nije pravna sljednica NDH te stoga ne moze ni odgovarati za njene postupke...isto kao sto ne odgovara za stanje u kraljevini ili drzavi SHS, ili AU...ja iskreno zaista ne znam zasto te to toliko buni i zasto bi uopce mislio da je to neposteno ili cudno.
Toliko buke ima oko toga da RH nije sljednica NDH, a onda dodjes s ovakvim idejama. Ne razumijem.

S druge strane, RH jest proizasla iz SRH i sasvim jasno je da je morala preuzeti i neke obveze.
Samo kazem da je zgodno. Odreknes se odgovornosti a imovinu zadrzis...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:18   #30
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
nije istina..barem ne na nacin na koji je on napisao (ne mislim na konkrento MV, ali zar nije ona i gradjena za i po narudzbi Zgb nadbiskupije? Iskreno -ne znam kako je tocno isla prica i cije je i kada bilo vlasnitvo -ajd napisi ako znas)
To je stambeni kompleks koji je koliko ja znam uzet židovima od strane ndh i dano KC također od strane ndh. RH je vratila "mali vatikan"...KC-u.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 19:36   #31
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Kako je super biti drzava. Kad mi je baka umrla, javni biljeznik mi je dao dva izbora. Ili da naslijedim imovinu koja je iza nje ostala i otplatim njezine dugove, ili da se izjavim da ne zelim biti njezin nasljednik, cime se odricem njezinih dugova ali i njezine imovine. Kad si drzava ocito mozes zakljuciti da nisi nasljednik svojih prethodnika i nemas veze s njihovim dugovima, ali ces ipak zadrzati imovinu...
KC založi Gruž za kredit u HABOR-u, i to ne Hrvatska, ne vrati kredit, pa zato plenki to preuzme da svi mi vratimo kredit a za koji nemamo pojma za što ga je Crkva uopće potrošila
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 12:57   #32
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Marija Anotanneta to nije rekla, to je legenda.
Nitko nitje toliko glup.
naravno da je rekla,
ali ti Wikiceha nemaš pojma zašto je to rekla ...
bila je neupućena, zna se

a i druga tvrdnja ti je netočna, zna se

i prilog

Zašto je teza o klerikalizaciji Hrvatske potpuno neutemeljena

jer još nema javnih pogubljenja?

Vjeroučitelj Bagarić Krešimir svojim učenicima priča o tome koje bi hrvatske političare trebalo ubiti, čije glave na kolac nabijati, a usput im hvali Ratka Mladića.

"Srbima treba nabiti glave na kolac, Mesića i Pusićku strijeljati"
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 14:05   #33
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
naravno da je rekla,
ali ti Wikiceha nemaš pojma zašto je to rekla ...
bila je neupućena, zna se

a i druga tvrdnja ti je netočna, zna se

i prilog

Zašto je teza o klerikalizaciji Hrvatske potpuno neutemeljena

jer još nema javnih pogubljenja?
Naravno da je rekla, jer ti tako tvrdiš...

Did Marie-Antoinette Really Say “Let Them Eat Cake”?

Quote:
The first person to put the specific phrase “Qu’ils mangent de la brioche” into print may have been the French philosopher Jean-Jacques Rousseau. In Book VI of Rousseau’s Confessions (written about 1767), he relates a version of the story, attributing the quote to “a great princess.” Although Marie-Antoinette was a princess at the time, she was still a child, so it is unlikely that she was the princess Rousseau had in mind.

Since Rousseau’s writings inspired the revolutionaries, it has sometimes been supposed that they picked up on this quote, falsely credited it to Marie-Antoinette, and spread it as propaganda, as a way to rouse opposition to the monarchy. However, contemporary researchers are skeptical of such claims, having found no evidence of the quote in newspapers, pamphlets, and other materials published by the revolutionaries.

Amazingly, the earliest known source connecting the quote with the queen was published more than 50 years after the French Revolution. In an 1843 issue of the journal Les Guêpes, the French writer Jean-Baptiste Alphonse Karr reported having found the quote in a “book dated 1760,” which he said proved that the rumor about Marie-Antoinette was false. Rumor? Like so many of us, he was probably just repeating something he had heard.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 14:59   #34
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Marija Anotanneta to nije rekla, to je legenda.
Nitko nitje toliko glup.
rekla je....nije legenda....
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 17:25   #35
Zapravo od 10 zapovijedi tri su otprilike u skladu s danasnjim zakonom (one o laganju kradi i ubojstvu), dvije nisu zakonski obvezujuce ali su smatraju dobrom praksom (ne varaj bracnog partnera, postuj roditelje) dok je u ostalih pet zakon potpuno suprotan zapovijedima (zakon jamci vjerske slobode dok se zapovijedi odnose na obavezu stovanja krscanskog boga). Dakle, ne samo da se zakon ne temelji na 10 zapovijedi nego im u vise tocaka proturjeci nego sto je s njima u skladu. A u one tri u koje je u skladu, moramo se stvarno zapitati, treba li nam Biblija da zakljucimo da nije dobro ubijati, lagati i krasti?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 22:42   #36
Drže nas usidrenima za prošlost poradi samo njima viših ciljeva glede navodne opstojnosti nacije (npr. blebeću svakomalo, o kriptokomunistima i jugoslovenima, itd. što je iracionalno do komedije)
U praksi je to motivirano naravno ovozemaljskim kraljevstvom (interesi) održavanje statusa quo vezanog uz ekonomski i politički model države (slično feudalizmu nekoć)...činejnica je međutim da, Hr. je prilično zaostala država usporedivši se sa europom i svijetom. (pravo je pitanje kad će nam se skinuti već i početi se baviti sa nebeskim stvarima)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2017., 13:16   #37
Kada se kaže klerikalizacija, onda se ne misli na vjeronauk, pa čak niti na financiranje Crkve.
Kada se kaže klerikalizacija, onda se misli na:

-crkveno miješanje u svjetovnu politiku, utjecaj na rezultate izbora, na političke odluke i zakone, pod navodnom "slobodom govora" koja se zlorabi. primjera ima, koliko god hoćete (izjave biskupa Košića kao najizrazitiji)

-sudjelovanje visokih političkih dužnosnika u akcijama koje su vezane ili čak organizirane od crkve (ne mislim tu na mise, nego na hodove za život, referendume o braku, crkvene ili crkveno sponzorirane konferncije i slično)

-prevladavanje crkvenih tema u javnim općilima (prebrojite sate vjerskog programa na televiziji, pa ne samo u vrijeme blagdana)

-otvoreno protivljenje rekao bih nekih, ali sada već brojnih svećenika osnovnim ustavnim vrijednostima i demokratskim smjernicama, bez ikakve reakcije vrha odnosno biskupske konferencije (zds, Praljak..)

Dakle to je klerikalizacija, a ne nikakav vjeronauk u školi.

Zadnje uređivanje Klibicl : 25.12.2017. at 13:29.
Klibicl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 10:13   #38
Quote:
Klibicl kaže: Pogledaj post
Kada se kaže klerikalizacija, onda se ne misli na vjeronauk, pa čak niti na financiranje Crkve.
Kada se kaže klerikalizacija, onda se misli na:

-crkveno miješanje u svjetovnu politiku, utjecaj na rezultate izbora, na političke odluke i zakone, pod navodnom "slobodom govora" koja se zlorabi. primjera ima, koliko god hoćete (izjave biskupa Košića kao najizrazitiji)

-sudjelovanje visokih političkih dužnosnika u akcijama koje su vezane ili čak organizirane od crkve (ne mislim tu na mise, nego na hodove za život, referendume o braku, crkvene ili crkveno sponzorirane konferncije i slično)

-prevladavanje crkvenih tema u javnim općilima (prebrojite sate vjerskog programa na televiziji, pa ne samo u vrijeme blagdana)

-otvoreno protivljenje rekao bih nekih, ali sada već brojnih svećenika osnovnim ustavnim vrijednostima i demokratskim smjernicama, bez ikakve reakcije vrha odnosno biskupske konferencije (zds, Praljak..)

Dakle to je klerikalizacija, a ne nikakav vjeronauk u školi.
To je točno, ali vjeronauk u školama i to konfesionalni, samo je jedan nužan prethodni korak na tom putu. Bez vjeronauka u školama (kojim se nastoji usaditi određeni crkveni svjetonazor djeci i kasnije odraslima u glavu) teško bi se to sve moglo ostvariti jer ne bi bilo prijemčivog tla, odnosno stada, za prihvaćanje tolike moći u utjecaja koje KC želi ostvariti u hrvatskom društvu. Sva sociološka istraživanja koja se bave pitanjima vrijednosnog sustava mladih u Hrvatskoj bilježe pomak prema retradicionalizaciji tog sustava upravo prema crkvenim utjecajima, tako da su mladi danas konzervativniji od njihovih vlastitih roditelja. To se vidi u rezultatima istraživanja već više od 10 godina u Hrvatskoj. Zašto baš u Hrvatskoj? Zato što je naravno najbitnije koliko će mladi biti prijemčivi za određeni sustav vrijednosti, jer je na njih najlakše utjecati i zato što nema više puno zemalja u Europi u kojima je Crkvi moguće ostvariti toliki utjecaj nad mladima, budući da u mnogim drugim zemljama vjeronauk nije tako nametnut kao ovdje (nema tolikog socijalnog pritiska, a u mnogim zemljama je nekonfesionalni) u pravilu vlast odjeljuje crkvene utjecaje i političke interese od interesa države, pa naravno da se love za one nad kojima imaju formalno-pravnu moć, kao što to imaju u Hrvatskoj.

Zadnje uređivanje north wind : 26.12.2017. at 10:33.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 10:28   #39
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Drže nas usidrenima za prošlost poradi samo njima viših ciljeva glede navodne opstojnosti nacije (npr. blebeću svakomalo, o kriptokomunistima i jugoslovenima, itd. što je iracionalno do komedije)
U praksi je to motivirano naravno ovozemaljskim kraljevstvom (interesi) održavanje statusa quo vezanog uz ekonomski i politički model države (slično feudalizmu nekoć)...činejnica je međutim da, Hr. je prilično zaostala država usporedivši se sa europom i svijetom. (pravo je pitanje kad će nam se skinuti već i početi se baviti sa nebeskim stvarima)
Istina. Meni je fantastično to kako crkvenjaci nude svome stadu na sva zvona "kraljevstvo nebesko", ali svome kleru grabe beskrajne količine materijalnih resursa, nekretnina i dobara isključivo u ovozemaljskom kraljevstvu. A najapsurdnije od svega je što stado na sve to pristaje, tako da se pokazuje kako se ljudi u tom stadu ponašaju kao obične ovce, nažalost kao da nemaju vlastiti mozak i ne znaju zbrojiti 2 i 2. Ali, bit će da ni to nije bez vraga.
A što se tiče feudalizma, meni to niti ne izgleda drukčije nego upravo kao feudalizam, još uvijek živ na ovim prostorima, što je nevjerojatno.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 13:05   #40
Forumašica north-wind pita se zašto baš u Hrvatskoj mladi postaju konzervativni? I onda u Crkvi i vjeronauku pronađe krivca. Savim u skladu sa svjetonazorom koji zastupa, ali ne baš točno.
Problem je što smo mi država u totalnom kurcu (oprostite na izrazu, ali nema boljeg za ovo stanje). Ako se izuzmu različite režimske države zaista je teško pronaći neku nacionalnu tvorevinu koja tolikom brzinom ide prema dnu.
Kao prvo mladi su neuki, a neukost ide uz različite oblike netolerancije i loših oblika konzervatizma (o da, ima konzervatizam i dobrih strana). Razlog je katastrofa u obrazovnom sustavu. Totalno neprilagođeno vremenu u kojem živimo iz kojeg god ugla gledamo. Učitelji, koji su svakako ovdje prozvani, okrivit će roditelje. Ti roditelji uredno izdvajaju za školstvo, obrazovni sustav, mirovine, zdravstvo i onda, kada žele dobiti nešto za uzvrat, novca nema. Evo ja ću sačekati svoj pregled godinu i pol dana. Uputnicu mi je dao LOM koji još ne zna hrvatski. Za to sam ja izdvajao +30 godina. Isto toliko sam izdvajao za školovanje sina koji je u tehničkoj školi imao godišnje tjedan dana prakse-do gableca gdje mu je glavni zadatak bio počistiti radionu. Dalje neću nabrajati, a bilo bi zanimljivo. Uz sve to smo imali "malo rata", porušene zemlje i demona s kojim se noću borimo. Još kad nakon toga slijedi otkaz ili neisplaćena plaća tko "sretniji" od nas. Pa još kada dođu sretni obiteljski trenuci kada jednom godišnje vidiš kći i unuku koja svojoj mami govori "mutti" zaista nema razloga da ne budemo sretna nacija.

I kakve to sada ima veze sa religijom? Pokušajte se staviti u kožu nekog radnika SSS koji radi praktično za goli opstanak, a takvih je u Hrvatskoj najviše. I da još ima obitelj. Strancima nije više zanimljiv (osobito ako je već prešao 30 godina), a kompetencije koje je stekao našim školovanjem ne vrijede ništa na tržištu rada (vjerovatno ni nije imao prlike raditi u struci).
I onda nastaje teška obiteljska situacija, svađe i sve što ide uz to, a djeca, u trenutku kada bi trebala imati sretno djetinjstvo, slušaju o dugovima, ovrhama, neisplati plaća, političarima lopovima...

Jednostavno situacija je teška ili, još gore, beznadna je jer ne postoji nijedan pokazatelj da će biti bolje. Uvijek se u takvim trenucima čovjek okretao religiji i to je razlog zašto smo mi "katolička država" sa 85% pravih ili "nepravih" vjernika.
Zaista se ne šalim. Očaj koji ulazi u prosječnog hrvatskog čovjeka po intenzitetu je usporediv sa onim trenucima kada je nastala religija. Naravno da Hrvate sada nitko ne ubija, tjera da budu robovi, ali osjećaj beznađa je poprilici isti, a to je najjači razlog za okretanje religiji. Sreću u ovozemaljskom životu mnoge sadašnje generacije su fulale. Ostaje ovaj drugi kojem se nadaju, a nemaš puno za izgubiti-malo vremena na nedjeljnoj misi i par kuna milodara. Mali ulog, a potencijalno veliki dobitak.

Dakle Crkva i nije uzrok već posljedica jednog nezdravog društva koje je u kapitalizam (ako je to uopće to) krenuo na način da nije koristio nijedno iskustvo onih koji su to već prošli. Ne zatupljuje vjeronauk našu djecu već ono što svaki dan mogu slušati po medijim ili, što je najgore, slušajući doma roditelje koji najčešće nemaju puno lijepih tema za razgovor.
Možda je trenutak da lijevi i desni okrenu "nišanske sprave" prema uzroku, a ne posljedici onog što se događa u našoj državi.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.