Natrag   Forum.hr > Društvo > Usamljena srca

Usamljena srca Lonely Hearts Club Band
Podforumi: Druženje forumaša

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2018., 11:18   #61
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Ako se radi o prijatelju, ne bih od toga radila problem. Razumjela bih, dapače, još bih i pomogla ako bih mogla. Nek vrati kad bude mogao. Ako je neka velika frka, i ne mora. Zato i jesmo prijatelji.
A što se veze tiče, pogotovo. Tu je pomoć i potpora neupitna. U bilo čemu.
Pa ne vrati 1 mjesec, pa ne vrati drugi, pa treci, pa te zbog srama izbjegava... a ti ostajes sva razumna...


U vezi ne posudujem novce, inzistiram na dijelenju financija, tj. zajednickom racunu. Neprihvacanjem takvog modela, zavrsavam vezu.
__________________
I could die for you. But I couldn't, and wouldn't, live for you.
little-big-one is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 11:22   #62
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Onda prijatelj postane neprijatelj.
Nemam takva iskustva. Ne s prijateljima. Dogodilo mi se s nekim znancima. No nije se radilo o velikim sumama. Svejedno, otad ne posuđujem lovu znancima. Jer ako te znanac pita za lovu, pitanje je gdje su mu prijatelji? Očito ih nema ... logično je zašto.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 11:33   #63
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Nije nikakav problem posuditi novac prijatelju. No valjda se zna tko je prijatelj? Jer ako se ne zna ...
Ne možeš niti to uvijek znati. Ja sam imala nelijepih iskustva s ljudima koje sam smatrala prijateljima. Treba ipak proći neko vrijeme da sama sebi priznaš da te osoba zapravo iskorištava.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 11:34   #64
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Nemam takva iskustva. Ne s prijateljima. Dogodilo mi se s nekim znancima. No nije se radilo o velikim sumama. Svejedno, otad ne posuđujem lovu znancima. Jer ako te znanac pita za lovu, pitanje je gdje su mu prijatelji? Očito ih nema ... logično je zašto.
Meni se dogodilo sa jednim kojeg sam smatral nekom vrstom prijatelja. Bili smo kolege i posudio sam mu podosta novaca. Više ga uglavnom ne smatram prijateljem.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 11:35   #65
Quote:
little-big-one kaže: Pogledaj post
Pa ne vrati 1 mjesec, pa ne vrati drugi, pa treci, pa te zbog srama izbjegava... a ti ostajes sva razumna...


U vezi ne posudujem novce, inzistiram na dijelenju financija, tj. zajednickom racunu. Neprihvacanjem takvog modela, zavrsavam vezu.
Gle, moji prijatelji, kad su frci, jave da su u frci. Ništa ne izbjegavaju. Dogovorimo se, pronađe se način. Pričeka se ili se vrati na dva tri puta. Nema problema. Uostalom, znam koliko mogu posuditi a da time ne ugrozim svoju egzistenciju. Kao što rekoh, ako bi prijatelj upao u neku veću nevolju (bolest, smrtni slučaj ... svačega nečega može bit u životu), ne bih ni tražila da vrati.

Dakako, u vezi se financije dijele. Načelno. Jer ako se netko razboli, ostane bez posla ... kao i u prijateljstvu, svačega nečega ima u životu. U tim slučajevima, povuče onaj tko može. To mi je skroz normalno.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 11:44   #66
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Ne možeš niti to uvijek znati. Ja sam imala nelijepih iskustva s ljudima koje sam smatrala prijateljima. Treba ipak proći neko vrijeme da sama sebi priznaš da te osoba zapravo iskorištava.
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Meni se dogodilo sa jednim kojeg sam smatral nekom vrstom prijatelja. Bili smo kolege i posudio sam mu podosta novaca. Više ga uglavnom ne smatram prijateljem.
Dosta ljudi se u tom segmentu zeznulo, pa i ja. Stvar je u tome što s vremenom moramo naučiti razlikovati prijatelje od znanaca i kolega, odnosno, od ljudi s kojima smo na nekoj razini dobri.
Razlika je ogromna. Prijatelja nema puno. Možemo se smatrati sretnicima ako imamo 2-3. Čak i samo jednog.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 11:44   #67
Quote:
little-big-one kaže: Pogledaj post
Pa ne vrati 1 mjesec, pa ne vrati drugi, pa treci, pa te zbog srama izbjegava... a ti ostajes sva razumna...


U vezi ne posudujem novce, inzistiram na dijelenju financija, tj. zajednickom racunu. Neprihvacanjem takvog modela, zavrsavam vezu.
Kolko si imal najdužu vezu? Kaj ste fakat djelili račune pol-pol?
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 11:47   #68
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Dosta ljudi se u tom segmentu zeznulo, pa i ja. Stvar je u tome što s vremenom moramo naučiti razlikovati prijatelje od znanaca i kolega, odnosno, od ljudi s kojima smo na nekoj razini dobri.
Razlika je ogromna. Prijatelja nema puno. Možemo se smatrati sretnicima ako imamo 2-3. Čak i samo jednog.
Ma znao sam ja kaj delam i koje su moguće posljedice. I imam sam dva do četri ona prava prijatelja. No ovog sam nekak odlučil pustit među njih. No pal je na financijsko-moralnom testu.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 11:58   #69
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Gle, moji prijatelji, kad su frci, jave da su u frci. Ništa ne izbjegavaju. Dogovorimo se, pronađe se način. Pričeka se ili se vrati na dva tri puta. Nema problema. Uostalom, znam koliko mogu posuditi a da time ne ugrozim svoju egzistenciju. Kao što rekoh, ako bi prijatelj upao u neku veću nevolju (bolest, smrtni slučaj ... svačega nečega može bit u životu), ne bih ni tražila da vrati.
Jesi se ikad zajebala u procjeni covjeka kojeg si smatrala covjekom zivota? On nikad ne bi, pa ipak na kraju je?
100%-tno povjerenje, bez imalo prepitkivanja nekog je apsurd. U odredenoj situaciji svi su spremni na sve. Kad se radi o novcu, ne vidim problem da mi frend prilozi nekakvo pokrice, u tom slucaju posudujem i 100K€. Cist racun duga ljubav.

Za pomoc nekom, uvijek sam spreman, samo ne ak ja preuzimam sav rizik. Ak mi je frend i ak me postuje, dat ce mi barem neku sigurnost.

Bolesti, smrtni slucajevi i slicno, tesko da su usporedivi s posudivanjem jer ti se frend zaletil i potrosil placu u sobotnjem izlasku.


Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Kolko si imal najdužu vezu? Kaj ste fakat djelili račune pol-pol?
Nekih 3-4 godina. Ne brojim.

A gle, ak sam u vezi koju smatram ozbiljnom, ne vidim razlog ne dijelit. Ne treba mi cimer.
Volim, MI, NASE, ne volim Ja, Ti, Moje, Tvoje, zbog toga sam spreman prekinut.
__________________
I could die for you. But I couldn't, and wouldn't, live for you.
little-big-one is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:01   #70
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Ma znao sam ja kaj delam i koje su moguće posljedice. I imam sam dva do četri ona prava prijatelja. No ovog sam nekak odlučil pustit među njih. No pal je na financijsko-moralnom testu.
Zapravo, to je odličan način provjeravanja jel ti tko prijatelj. Ako netko može na taj način prokockati prijateljstvo, takav ti i ne treba u životu.
Isto kao ni partner. Lako je kad je sve lijepo i dobro. Tek kad upadneš u krizu (bilo kakvu), vidiš koga imaš pored sebe.
Nisu krize i nevolje (financijske, zdravstvene, obiteljske, kakve god ...) uopće loše. Nakon toga shvatimo na koga se možemo a na koga ne možemo osloniti.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:06   #71
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Nisu krize i nevolje (financijske, zdravstvene, obiteljske, kakve god ...) uopće loše. Nakon toga shvatimo na koga se možemo a na koga ne možemo osloniti.
Tu se sve opet vraca na opcu nepovjerljivost. Meni treba pokrice, tebi treba nevolja kao dokaz necijeg kredibiliteta.
__________________
I could die for you. But I couldn't, and wouldn't, live for you.
little-big-one is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:11   #72
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Dosta ljudi se u tom segmentu zeznulo, pa i ja. Stvar je u tome što s vremenom moramo naučiti razlikovati prijatelje od znanaca i kolega, odnosno, od ljudi s kojima smo na nekoj razini dobri.
Razlika je ogromna. Prijatelja nema puno. Možemo se smatrati sretnicima ako imamo 2-3. Čak i samo jednog.
Ljudi su u stanju svašta glumiti. Ljudi su u stanju i živjeti kod tebe i istovremeno tračati tebe i tvoju familiju. Ljudi su u stanju tražiti sve i svašta od tebe, a onda samo nestati kad je tebi loš period u životu. I na kraju svega još očekivati nekakvu lojalnost s tvoje strane

Ja sam više kao bezbrižna luda. Vjerujem svima do neke granice.

Jednom kad prestanem vjerovati, nema više ni prijateljstva. Niti nekakve odnose iz koristi koji su me samo iscrpili ne smatram prijateljstvima. Poznanici koje više ne želim ni poznavati i to je to
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:20   #73
Mislim da bez povjerenja bilo kakav odnos na duzi period ne moze funkcionirati. Na prvi balun pristupam svakom sa povjerenjem ali imam u potiljku potencijalnu izdaju. Ali to me naucilo iskustvo jer sam bila jako naivna i ljudima vjerovala bez zadrske pa se posli sokirala kako su mogli, zasto bla bla...sada nemam pitanja za nikog vec ljude koji me iznevjere kiretiram iz zivota.
Mislim da ne mozemo protiv svoje prirode, ima ljudi koji su nepovjerljivi prema svakom i svako je kriv dok ne dokaze suprotno, kod mene je obratno, nevin si dok se ne ustanovi krivnja.
Pare nikom ne posudujem bas iz tog osjetljivog razloga a pravi prijatelji ce to razumiti, tako da odnosi mogu biti jednostavni kada se postuju tudi izbori i stavovi.
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:22   #74
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Nisu krize i nevolje (financijske, zdravstvene, obiteljske, kakve god ...) uopće loše. Nakon toga shvatimo na koga se možemo a na koga ne možemo osloniti.
...hm... iz tog tvojeg upisa proizlazi da je nepovjernje nešto što je logično kao a priori stanje, a povjerenje je logično tek ako se desila velika kušnja, tek nakon kušnje i tek u slučaju ako se osoba u toj velikoj kušnji ponijela kao ona u koju se može imati povjerenja.

No, ako se ne želi inscenirati kušnja (jer to je moralno upitno) u nepovjerenju (ili u zabludnom povjerenju) se mogu provesti i godine (dok se velika kušnja ne desi, a možda se ni ne desi). Možda nekome tako prođe čak i cijeli život.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:23   #75
Quote:
Splicanka123 kaže: Pogledaj post
Pare nikom ne posudujem bas iz tog osjetljivog razloga a pravi prijatelji ce to razumiti.
Slazem se sa ovim,moj novac moja pravila.Uostalom netko je prijatelj za posuditi novac,a netko je prijatelj na drugi nacin.Nije svatko ni za posuditi.
I to prijatelj mora razumjeti,tu se apsolutno slazem.I to bez ljutnje,osude i slicno.
Zapp1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:26   #76
+ da vam nadodam nesto iz iskustva.
Posudi jednom,pokusat ce drugi put,pa ce vidjeti da moze i tako ce ici u nedogled.A vi cete imati obitelj i on nece mariti za to.Treba sasjeci to u startu.I ja sam o takvim temama pricao.Onaj tko razumije,vise nece pitati,a onaj tko ne razumije neka potrazi strucnu pomoc,ili jedino da mu kazem na neprikladan nacin.
Dakle jednom,dva,pa cak i tri puta mozes...hajde pregrmit ces,ali i taj koji je pitao treba imati obzira.Ja recimo od sramote nekog nebi mogao pitati konstantno!
Zapp1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:30   #77
Quote:
Splicanka123 kaže: Pogledaj post
Pare nikom ne posudujem bas iz tog osjetljivog razloga a pravi prijatelji ce to razumiti, tako da odnosi mogu biti jednostavni kada se postuju tudi izbori i stavovi.

Primjenjivo na bilo kaj ikad.
__________________
I could die for you. But I couldn't, and wouldn't, live for you.
little-big-one is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:33   #78
Quote:
little-big-one kaže: Pogledaj post
Jesi se ikad zajebala u procjeni covjeka kojeg si smatrala covjekom zivota? On nikad ne bi, pa ipak na kraju je?
Zapravo ne. Bila sam svjesna nekih mana i s tim sam se nosila kako sam se nosila. Prihvatila sam to kako jest, svjesno. Zajeb je bio jedino u tome što nisam trebala. U drugu ruku, i to je bila dobrodošla lekcija pa više ne radim takve kompromise.

Quote:
100%-tno povjerenje, bez imalo prepitkivanja nekog je apsurd. U odredenoj situaciji svi su spremni na sve. Kad se radi o novcu, ne vidim problem da mi frend prilozi nekakvo pokrice, u tom slucaju posudujem i 100K€. Cist racun duga ljubav.
Naravno, uvijek propitkujemo. Svjesno i nesvjesno. Drugačije to ne ide, a što smo bolji i realniji (manje skloni zavaravati se) u procjeni ljudi, već od prvog susreta i razgovora, manja je mogućnost da ćemo se zeznuti.
Problem je u tome što ljudi padnu na izgled, šarm, slatkorječivost ... sve su to dimne zavjese. Može te netko muljati, no koliko dugo? Ne više od 2-3 mjeseca, a i to ako je uistinu vješt. Ako nakon toga ne shvatimo s kim imamo posla i ne kažemo baj-baj ... tko nam je kriv?

Osobno, nemam potrebu tražiti pokriće za pozajmicu. Moguće i zato što nemam 100K€, niti ikoga kome bi trebala takva pozajmica. Tko normalan uopće traži takvu lovu od prijatelja? Uzme kredit u banci. A onome tko ne može dobiti kredit, teško da bi uopće posuđivala tu lovu čak i da je imam. Jer očito postoji razlog zbog čega ne može dobiti kredit.

Quote:
Bolesti, smrtni slucajevi i slicno, tesko da su usporedivi s posudivanjem jer ti se frend zaletil i potrosil placu u sobotnjem izlasku.
Bokte, kakve ti to prijatelje imaš koji troše plaću na subotnji izlazak?

Quote:
A gle, ak sam u vezi koju smatram ozbiljnom, ne vidim razlog ne dijelit. Ne treba mi cimer.
Volim, MI, NASE, ne volim Ja, Ti, Moje, Tvoje, zbog toga sam spreman prekinut.
Ovo je skroz ok, tako to i treba biti.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:52   #79
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...hm... iz tog tvojeg upisa proizlazi da je nepovjernje nešto što je logično kao a priori stanje, a povjerenje je logično tek ako se desila velika kušnja, tek nakon kušnje i tek u slučaju ako se osoba u toj velikoj kušnji ponijela kao ona u koju se može imati povjerenja.

No, ako se ne želi inscenirati kušnja (jer to je moralno upitno) u nepovjerenju (ili u zabludnom povjerenju) se mogu provesti i godine (dok se velika kušnja ne desi, a možda se ni ne desi). Možda nekome tako prođe čak i cijeli život.
Zapravo ne. Osobno, vjerujem a priori. Samo to ne znači da mi je mozak pritom otišao na ladanje ... ili negdje. Ako mi se upali kakva signalna lampica, razmislim je li to s razlogom ili bez, pa odlučim što dalje.
Kušnje se događaju u dugim vezama, bilo prijateljskim ili ljubavnim jer život je takav, teško da neće biti nekih problema.
Htjela sam reći da su to one ključne točke na kojima se najzad vidi tko je tko i tko je kakav.

Teoretski, da, dotad možemo živjeti u neznanju. Pa i cijeli život ... no u tom slučaju, koga briga? Bilo je dobro i sve ok.

Iskustvo me naučilo da se karakterne mane vide već u početku, na nekim manjim i naizgled nebitnim stvarima. Ljudi to često zanemare a poslije se lupaju po glavi.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 13:07   #80
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Zapravo ne. Osobno, vjerujem a priori. Samo to ne znači da mi je mozak pritom otišao na ladanje ... ili negdje. Ako mi se upali kakva signalna lampica, razmislim je li to s razlogom ili bez, pa odlučim što dalje.
Ma jasno je to... s psihološkog aspekta, čovjeku je potreban osjećaj povjerenja, no to nije racionalno, racionalno je ono što si napisala u prethodnom upisu, ali to je racionalnost a posteriori. Apriorno povjerenje po svojoj prirodi nije racionalno (proizlazi iz emocija).

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Kušnje se događaju u dugim vezama, bilo prijateljskim ili ljubavnim jer život je takav, teško da neće biti nekih problema.
Htjela sam reći da su to one ključne točke na kojima se najzad vidi tko je tko i tko je kakav.

Teoretski, da, dotad možemo živjeti u neznanju. Pa i cijeli život ... no u tom slučaju, koga briga? Bilo je dobro i sve ok.
To implicira da život u zabludi/laži može biti ok? Ako su, eto, okolnosti bile takve... hm... meni to baš ne zvuči prihvatljivo, iako jest pragmatičan način razmišljanja...

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Iskustvo me naučilo da se karakterne mane vide već u početku, na nekim manjim i naizgled nebitnim stvarima. Ljudi to često zanemare a poslije se lupaju po glavi.
Pa moguće... u nekim slučajevima... ali postoje ljudi koji vrlo vješto skrivaju svoje mračne osobine i nećeš ih iščitati na sitnicama... jer nisu glupi pa da bi lažnu sliku o sebi jeftino prodali...

Zadnje uređivanje - Sizif - : 06.01.2018. at 13:17.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.