Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2007., 18:51   #1
Ugovor o djelu

Koliko dugo poslodavac može držati djelatnika na ugovoru o djelu? Tj. ima li ga obevezu zaposliti nakon nekog vremena koje je djelatnik proveo radeći za poslodavca na ugovoru o djelu?
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 19:05   #2
ugovor o djelu se odnosi na odredjenu cinidbu koju izvodjac ucini, a narucitelj mu za to plati.
narucitelj je duzan je primiti rad i platiti izvodjacu ugovorenu naknadu, nema obveze zaposljavanja.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 22:27   #3
Što napraviti ako poslodavac zaposli djelatnika na ugovor o djelu ili na nekakav ugovor o umjetničko-izvođačkom radu kojim se poslodavac obavezuje isplatiti djelatniku honorar po terminima, a ovaj odrađuje isti posao kao i djelatnici koji su u istoj tvrtci zaposleni temeljem ugovora o radu?
__________________
Kako oblikovati potpise

Zadnje uređivanje wheel : 17.02.2007. at 23:04.
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 20:04   #4
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Što napraviti ako poslodavac zaposli djelatnika na ugovor o djelu ili na nekakav ugovor o umjetničko-izvođačkom radu kojim se poslodavac obavezuje isplatiti djelatniku honorar po terminima, a ovaj odrađuje isti posao kao i djelatnici koji su u istoj tvrtci zaposleni temeljem ugovora o radu?
prvo trebaju znati kakav je to uopce ugovor

za sporove ili eventualne stete postoji nadlezan sud, pa nek to tamo rijese.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 20:23   #5
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Što napraviti ako poslodavac zaposli djelatnika na ugovor o djelu ... a ovaj odrađuje isti posao kao i djelatnici koji su u istoj tvrtci zaposleni temeljem ugovora o radu?
Tada to više nije ugovor o djelu već ugovor o radu:

Ako poslodavac s radnikom sklopi ugovor za obavljanje posla koji s obzirom na narav i vrstu rada te ovlasti poslodavca ima obilježja posla za koji se zasniva radni odnos, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu, osim ako poslodavac ne dokaže suprotno.

Poreč i otok Silba
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 22:10   #6
Putnik, svaka čast, zahvaljujem. I tebi katrin.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 14:57   #7
ugovor o djelu i doprinosi

Imam pitanje: trebao bih potpisati ugovor o djelu s jednom firmom i sad oni meni tvrde da je plaćanje zdravstvenog osiguranja u tom slučaju moja obveza??? Otkad to? I još pitanje je ako moram svaki dan na posao u firmu kak mogu sklopit samnom ugovor o djelu? Ne ide li u tom slučaju isključivo ugovor o radu? Napominjem da nisam nigdje drugdje zaposlen dakle to bi mi bio prvi i zasad jedini posao?

hvala
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 15:03   #8
e da zaboravio sam ... dal se mogu prijavit na burzu i prek njih da imam zdravstveno a da radim za ovu firmu na ugovor o djelu?
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 22:45   #9
hvala na "iscrpnim" odgovorima 27 čitanja a nitko da bi riječ reko
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:48   #10
pa neznam kaj te tu muči....

plaćanje doprinosa i poreza je tvoja obaveza, međutim to za tebe radi firma di radiš na ugovor o djelu...
Postavili su ti ajmo reči trik...
naime tu se radi o brutto i netto iznosu na ugovoru o djeelu...
sve što sa njima dogovaraš govori se o brutto iznosu a ne o netto iznosu kak ti misliš....
dakle pazi na te stvari...
možeš biti na burzi nerada i raditi na ugovor o djelu, zakaj ne...
međutim vidim da nisi prijavljen na burzi, pa tvoje prijavljivanje sada na burzu ti ne znači da buš dobio i zdravstveno... jer zdravstveno nekoliko godina ne ostvaruješ od burze, nego od lokalne samouprave, ili ministarstva.
naime zdravstveno osiguranje je ustavna kategorija, ali ti neznam reči kak do njega dolaziš....
poduzeće pak ima pravo zaposliti kako koga hoće, podpuno je nebitno dal si svaki dan na poslu, ugovor se obnavlja po zamišljenom poslu.
No zašto firme uzimaju na ugovor o djelu a ne na ugovor o radu.
Ak nešt zabrljaš na poslu, onda ti nisu dužni isplatiti naknadu to jest plaću....
dakle pristani, provjeri jel riječ o brutto ili netto iznosu, odnosno dal doprinosi i porez ide NA iznos naznačen u ugovoru ili IZ iznosa naznačenog u ugovoru....
ak sam nešt fulao nek me čitači slobodno isprave....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:55   #11
Rad koji se plača ugovorom o djelu oporezuje se i sa brutto iznosa se skidaju doprinosi kao i kod stalnog zaposlenja cca 50%. A u ovom tvom slučaju se radi o tome što poslodavac želi tebi ugurat te doprinose , znači umjesto da na tvoju zaradu od rada doda iznos potreban za doprinose on to želi tebi prepustit, zato ti je najbolje dogovorit netto plaču.
__________________
sve je moguće osim drvene peći
delmariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 14:06   #12
Quote:
delmariachi kaže: Pogledaj post
cca 50%.
otkud ti ova brojka?
Mali Perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 14:26   #13
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
e da zaboravio sam ... dal se mogu prijavit na burzu i prek njih da imam zdravstveno a da radim za ovu firmu na ugovor o djelu?
ja sam radila na ugovor o djelu i doprinosi za mirovinski su plaćali poslodavci, a zdravstveno osiguranje sam ostvarila preko HZZ.-a
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 14:35   #14
Tu malo čitam u RRIf-u i nije mi baš jasno. Al napisat ću njihov zaključak:
primitci ostvareni prema ugovoru o djelu podliježu plaćanju doprinosa te poreza i prireza.
MIO 20 % (15 + 5)
Zdr 15 %
Doprinosi se plaćaju na sve primitke, neovisno o tome što je osoba već osigurana prema nekoj drugoj osnovi.
Budući da doprinosi za mirov. osiguranja utječu na mirovinsku osnovicu, obvezu plaćanja doprinosa ma MIO imaju osobe koje ostvaruju primitak, dok je plaćanje doprinosa za zdr obveza isplatitelja. No sve doprinose obvezan je obračunati i uplatiti isplatitelj pri isplati primitka.
Plaćene doprinose za MIO smatra se izdatkom poreznog obveznika te se pri obračunu poreza na dohodak smanjuje poreznu osnovicu za svotu obračunanih doprinosa za obvezna osiguranja...
Porez i prirez se obračunavaju po 25 % porez + prirez.
Ostatak primitka po odbitku doprinosa) isplaćuje se isključivo na žiro račun.
Obveznik za tebe obavezno ispostavlja R-Sm obrazac i ID obrazac.
balrog is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 14:41   #15
A za zdravstvo još piše:
Prema čl.12 zakona o zdr osig osoba stiče pravo iz zdr. osiguranja ako im prema osnovi primitaka ostavrenih izvan radnog odnosa, višekratnim ili jednokratnim uplatama u posljednjih pet godina uplaćen doprinos za osn. zdrav osig najmanje u visini doprinosa na najnižu mj osnovicu za razdoblje 6 mjeseci., ako nemaju pravo na zdrav po drugoj osnovi...
Nadam se da sam malo pomogao, jer ovo je glupo i zbunjujuće. Ali tako piše u RRIF-u, 10/2005- ne znam da li se nekaj mijenjalo...
balrog is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 15:11   #16
Quote:
balrog kaže: Pogledaj post
Tu malo čitam u RRIf-u i nije mi baš jasno. Al napisat ću njihov zaključak:
primitci ostvareni prema ugovoru o djelu podliježu plaćanju doprinosa te poreza i prireza.
MIO 20 % (15 + 5)
Zdr 15 %
MIO doprinosi se isplaćuju iz bruto iznosa kao i kod obične plaće a ovih 15% za zdravstveno na bruto iznos. MIO je obveza primatelja dohotka, a ovih 15% isplatitelja dohotka. zapravo sve se računa isto kao i kod običnog ugovora o radu samo bez osobnih odbitaka. meni nije jasno šta je tebi tu nejasno.
Mali Perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 15:33   #17
Quote:
Mali Perica kaže: Pogledaj post
MIO doprinosi se isplaćuju iz bruto iznosa kao i kod obične plaće a ovih 15% za zdravstveno na bruto iznos. MIO je obveza primatelja dohotka, a ovih 15% isplatitelja dohotka. zapravo sve se računa isto kao i kod običnog ugovora o radu samo bez osobnih odbitaka. meni nije jasno šta je tebi tu nejasno.
Naravno da mi je to jasno, oko izračuna doprinosa, ali mi čitav taj članak nije bio jasan... Obrazac R-Sm podnosi poslodavac i na njemu radi zaduženje za primatelja dohotka, plaća poslodavac posebnom vrstom prihoda, a to je obveza primatelja dohotka. Po čemu je to onda obveza primatelja?
balrog is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 16:57   #18
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
I još pitanje je ako moram svaki dan na posao u firmu kak mogu sklopit samnom ugovor o djelu?
Mogu ga sklopiti ali on tada silom zakona postaje ugovor o radu!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 17:43   #19
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Mogu ga sklopiti ali on tada silom zakona postaje ugovor o radu!
molim?? ako ugovor o djelu u tom trenutku po sili zakona postaje ugovor o radu, zašto bi onda uopće sklapali ugovor o djelu na početku? ovo je pomalo besmisleno.
Mali Perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 17:47   #20
Quote:
balrog kaže: Pogledaj post
Po čemu je to onda obveza primatelja?
po zakonu.
Mali Perica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:38.