Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2007., 17:47   #1
Knjigovodstvo udruga

Pozdrav pravnici
Zanima me jedna stvar, pa ako netko može pomoći.
Član sam jedne udruge mladih čiji godišnji proračun kao i kod mnogih
udruga nije velik. Skoro trećina tog proračuna odlazi firmi koja nam vodi
knjigovodstvo.
Zanima me koja su moguća alternativna rješenja tom problemu?
Jel moguće naći neku npr. nezaposlenu osobu koja će vodit knjigovodstvo,
učlanit ju u udrugu i davati joj neku naknadu za taj posao.
Mora li uopće ona biti član/ica udruge ili može to za udrugu obavljati i
bez članstva?
Znači, zanima me sve što znate u vezi vođenja knjigovodstva jedne
neprofitne organizacije.

Unaprijed hvala!


p.s. ne kužim se u ekonomske spike, pa molim čim jednostavnije odgovore
M.gorky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 18:57   #2
Quote:
M.gorky kaže: Pogledaj post
Pozdrav pravnici
Zanima me jedna stvar, pa ako netko može pomoći.
Član sam jedne udruge mladih čiji godišnji proračun kao i kod mnogih
udruga nije velik. Skoro trećina tog proračuna odlazi firmi koja nam vodi
knjigovodstvo.
Zanima me koja su moguća alternativna rješenja tom problemu?
Jel moguće naći neku npr. nezaposlenu osobu koja će vodit knjigovodstvo,
učlanit ju u udrugu i davati joj neku naknadu za taj posao.
Mora li uopće ona biti član/ica udruge ili može to za udrugu obavljati i
bez članstva?
Znači, zanima me sve što znate u vezi vođenja knjigovodstva jedne
neprofitne organizacije.

Unaprijed hvala!

p.s. ne kužim se u ekonomske spike, pa molim čim jednostavnije odgovore
Moguće je da neprofitna udruga zaposli osobu za vođenje knjigovodstva
ali ne za "neku naknadu" nego za plaću,što znači bruto-neto iznos,obvezu za obračun i uplatu poreza i doprinosa iz i na plaću i tako to.Članstvo je ne-bitno,
a može voditi(raditi) eventulano i druge administrativne poslove.
Naravno bilo bi poželjno da osoba ima potrebno znanje za takve poslove
naročito što udruge moraju voditi posebno knjigovodstvo za neprofitne i sastavljati i predavati financijska izvješća Državnoj reviziji..
eto bilo bi mi drago ako sam nešto pomogla...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 19:02   #3
Knjigovodstvo udruga

Član sam udruge mladih u kojoj vodim i blagajnu. Zanima me koja izvjesca je potrebno predati i sto sve treba voditi udruga koja je u 2007. imala preko 50 000 kn prihoda.
Za sad sam napravila knjigu primitaka i izdataka te knjigu blagajne.

Da li netko od Vas radi knjigovodstvo neprofitnih organizacija?
Helgica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 19:17   #4
Quote:
Helgica kaže: Pogledaj post
Član sam udruge mladih u kojoj vodim i blagajnu. Zanima me koja izvjesca je potrebno predati i sto sve treba voditi udruga koja je u 2007. imala preko 50 000 kn prihoda.
Za sad sam napravila knjigu primitaka i izdataka te knjigu blagajne.

Da li netko od Vas radi knjigovodstvo neprofitnih organizacija?
Dakle, ukoliko udruga ima više od 5000 bivših DEM prihoda i/ili imovine u toj vrijednosti dužna je voditi "pravo" knjigovodstvo za neprofitne organizacije.
To uključuje dvojno knjigovodstvo, glavnu i pomoćne knjige, dnevnik. Zatim tu su periodični izvještaji, polugodišnji i godišnji financijski izvještaji koji se predaju Državnoj Reviziji, te također statistički izvještaji koji se predaju Fini.
Knjigu primitaka i izdataka smiju voditi samo one udruge koje imaju manje od 5000 bivših DEM prihoda.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 03:10   #5
blago vama. mi obicni smrtnici imamo alat za vrt? drago mi je sto je pripravncima placa 3500kuna, ne bi vam ja dao nit 1000 dok se ne namucite do temelja.

------------------------------------------------------------------------
zbog sanitarne inspekcije 1500kuna sam dao samo za promjenit papirologiju?

10 ureda...postanske taksne markice... NN knjige... i druge potrebne ludarije..koliko sam samo vremena potosio na to?
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 23:29   #6
Quote:
triax kaže: Pogledaj post
Dakle, ukoliko udruga ima više od 5000 bivših DEM prihoda i/ili imovine u toj vrijednosti dužna je voditi "pravo" knjigovodstvo za neprofitne organizacije.
To uključuje dvojno knjigovodstvo, glavnu i pomoćne knjige, dnevnik. Zatim tu su periodični izvještaji, polugodišnji i godišnji financijski izvještaji koji se predaju Državnoj Reviziji, te također statistički izvještaji koji se predaju Fini.
Knjigu primitaka i izdataka smiju voditi samo one udruge koje imaju manje od 5000 bivših DEM prihoda.
A ako ima manje od 5000 bivsih DEM samo knjigu primitaka i izdataka? Treba li negdje slati neke sluzbene izvjestaje?
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 13:53   #7
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
A ako ima manje od 5000 bivsih DEM samo knjigu primitaka i izdataka? Treba li negdje slati neke sluzbene izvjestaje?

Obavezna je voditi i knjigu blagajne. Nije dužna podnositi izvještaje ukoliko je takvu odluku donio osnivač neprofitne organizacije.
Imate ovdje uredbu i pravilnike:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1993/2140.htm
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1994/0351.htm
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1994/0738.htm

Međutim, govori se da će se od ove godine primjenjivati nova Uredba o računovodstvu neprof. organiz. pa ne bi bilo loše otići na kakav edukativni seminar:
http://www.rif.hr/seminari/index.html#4
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 16:11   #8
To moraju biti neke sluzbene knjige koje se kupe u nn pa se samo ispunjavaju, ili se promjene smiju biljeziti u bilo sto?
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 18:41   #9
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
To moraju biti neke sluzbene knjige koje se kupe u nn pa se samo ispunjavaju, ili se promjene smiju biljeziti u bilo sto?
Ako nemate odgovarajući računovodstveni program, najbolje je da navedene knjige kupite u NN pa ispunjavate ručno, što bi vam moglo predstavljati problem, pogotovo ako trebate voditi "pravo" računovodstvo.
Budući vidim da niste baš "na ti" sa računovodstvom neprofitnih organizacija, za početak bih vam sugerirala da se ipak obratite nekom računovodstvenom servisu, a kad pručite već navedene uredbu i pravilnike, pokušajte sami.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 21:54   #10
E kad bi imali para za servise .
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 01:20   #11
Quote:
triax kaže: Pogledaj post
Dakle, ukoliko udruga ima više od 5000 bivših DEM prihoda i/ili imovine u toj vrijednosti dužna je voditi "pravo" knjigovodstvo za neprofitne organizacije.
To uključuje dvojno knjigovodstvo, glavnu i pomoćne knjige, dnevnik. Zatim tu su periodični izvještaji, polugodišnji i godišnji financijski izvještaji koji se predaju Državnoj Reviziji, te također statistički izvještaji koji se predaju Fini.
Knjigu primitaka i izdataka smiju voditi samo one udruge koje imaju manje od 5000 bivših DEM prihoda.
Znam da neke udruge rade te sve poslovne knjige u Excelu. Bi li bio problem da netko posta excelicu kao primjer?
Da znamo barem otprilike kako to treba i
Također sam član jedne studentske udruge, pa nam je to problem... sakupljamo sve račune, a nikako da se netko ozbiljnije pozabavi tim pitanjem. Je li moguće da nam dođe neka kontrola i zatvori nas jer nismo napravili te knjige (nemamo bas spektakularne primitke i izdatke - izdajemo casopis koji dijelimo besplatno, a financiramo ga iz novca sponzora i to je otprilike to)
meMYSELFandI is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 05:41   #12
a da pitate te neprofitne udruge kako to rade?


znači da bi sipalo ako unajmite kjnig. servis da bi vam u proračunu bile dvije stavke: 1)izdavanje časoipa i 2) knjigovođa.

tragikomično
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2008., 21:47   #13
Mi imamo isto jednu malu udrugu i godišnji prihod nam je oko 50.000 kn (članarine i donacije). Dosad smo vodili knjigu blagajne, ulaza i izlaza. Sada vidim da bi trebali voditi pravo knjigovodstvo.
Kolike su cijene, otprilike, unajmljivanja nekog servisa da to obavlja?
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 02:21   #14
Ne znam cemu ruganje. Neke udruge su osnovane iz entuzijazma, a ne zbog mlacenja love.
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 09:32   #15
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
A ako ima manje od 5000 bivsih DEM samo knjigu primitaka i izdataka? Treba li negdje slati neke sluzbene izvjestaje?
Ako udruga ostvari prihod veći od 15 000kn godišnje, tada treba svaka 3 mjeseca dostavljati financijska izvješća Uredu državne revizije.

Isto tako, udruga koja uprihoduje manje od 15 000kn godišnje nije obvezna voditi dvojno (pravo) knjigovodstvo, nego jednostavno (bez kontnog plana), jedino obavezno treba donijeti odluku o tome i poslati ju Uredu za reviziju.
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 09:36   #16
Postoji jedna odlična knjiga za one koji nisu profesionalci u računovodstvu, zove se "Računovodstvo neprofitnih organizacija". Može se kupiti preko RRiF-ovih stranica, košta 300-tinjak kuna, kome je preskupa uvijek ju može posuditi u gradskoj knjižnici.

No, nažalost, uvijek postoji još mnoštvo toga što ne piše u knjigama, nego to znaju tek iskusni knjigovođe. Zato se, molim vas, javite i pomozite nama neiskusnima a voljnima da pomognemo svojim udrugama!!
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 09:46   #17
ja ne znam o kojim se ciframa govori oko plaćanja knjigovodstvenih servisa. meni se i ne čini tako skupim, naša udruga ga plaća nešto manje od 500 kn mjesečno za sve što treba, jer imamo godišnje prihode preko 300 000 kn. s time da osoba u udruzi, a ne knjigovodstveni servis, vodi blagajnu, putne naloge i knjigu putnih naloga, knjige ulaznih i izlaznih računa. svaka tri mjeseca nosimo registratore s izvodima i racunima i blagajnom na knjiženje i to je to.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 12:18   #18
Da, to nije toliko puno za udruge koje imaju toliko prihoda. Sada kada sam pogledao mi smo u 2007 god imali 33.000 kn prihoda, tako daje nama puno dati 500 kn mjesečna za knjigovodstvo.
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 12:34   #19
Quote:
Ivanita5 kaže: Pogledaj post
Ako udruga ostvari prihod veći od 15 000kn godišnje, tada treba svaka 3 mjeseca dostavljati financijska izvješća Uredu državne revizije.

Isto tako, udruga koja uprihoduje manje od 15 000kn godišnje nije obvezna voditi dvojno (pravo) knjigovodstvo, nego jednostavno (bez kontnog plana), jedino obavezno treba donijeti odluku o tome i poslati ju Uredu za reviziju.
A kada to treba napraviti?
Mi smo osnovani ima godinu dana, prihodi minimalni, mozemo li sada poslati tu odluku? Sto tocno treba napisati?
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 17:38   #20
Quote:
bajki kaže: Pogledaj post
Mi imamo isto jednu malu udrugu i godišnji prihod nam je oko 50.000 kn (članarine i donacije). Dosad smo vodili knjigu blagajne, ulaza i izlaza. Sada vidim da bi trebali voditi pravo knjigovodstvo.
Kolike su cijene, otprilike, unajmljivanja nekog servisa da to obavlja?
Ljudi moji strpite se još malo, stiže nova Uredba kojom će se povećati limiti za vođenje "pravog" knjigovodstva, mislim da će sada biti 100.000,00 kuna.
Evo vam link na prijedlog Uredbe sa stranica Vlade: http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/sj...blike_hrvatske , pogledajte treću točku dnevnog reda.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:44.