Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2017., 12:32   #261
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Zavisi od 2 faktora, prvi je agilnosti sluzbenika u HZMO, a druga o vrsti problema na koji ce sluzbenik naici kod obavljanja pretkompletiranja, ako osiguraniku ne stimaju podaci navedeni u radnoj knjizici sa podacima koje imaju u HZMO-u vezano za radni staz, zatim problemi sa neuplacenim doprinosa za mirovinsko od strane poslodavaca.
Rjesavanje takvih problema zna potrajati i po par mjeseci jer se traze dodatni podaci od poslodavaca vezano za osiguranika (te podatke netko kod poslodavca mora ici traziti rucno po podrumim u arhivama).
Ako sa podacima sve stima onda se pretkompletiranje obavi i dostavi osiguraniku u roku 30 do 45 dana.
Zahvaljujem na odgovoru! Ma tako sam nekako i mislila vremenski da će ići...
Tru is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 15:47   #262
Prijevremena mirovina bez penalizacije !?

Ovdje piše :
http://www.autograf.hr/nakon-stecaja...bez-umanjenja/
Nakon stečaja i burze − mirovina bez umanjenja

Radnici koji zbog stečaja tvrtke završe na Zavodu za zapošljavanje i tamo provedu dvije godine a da im Zavod ne ponudi nikakav posao i ne uspiju se zaposliti, ako imaju uvjete za prijevremenu mirovinu, moći će je ostvariti bez umanjenja mirovine. Riječ je o prijedlogu iz Nacrta novoga prijedloga zakona o mirovinskom osiguranju koji je Ministarstvo rada i mirovinskog osiguranja upravo povuklo iz javne rasprave na stranicama Ministarstva te se uskoro očekuje definiranje prijedloga zakona koji bi mogao pred Vladu. Očekuje se da zakon bude donesen do kraja godine, a primjenjivati se počne od iduće.



I taj je zakon usvojen.

To vrijedi ako je firma išla u stečaj.

A što je ako netko dobije tehnološki višak i završi na zavodu ?
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 17:53   #263
Nista , cucis na burzi, staz nejde (jer se ne uplacuju doprinosi u mirovinsko) i ako imas potreban staz za prijevremenu starosnu mirovinu cekas da navrsis i godine zivota potebne za prijevremenu starosnu mirovinu i odes u prijevremenu starosnu mirovinu jer ce lova ipak biti veca nego ono sto dobivas naknadu sa burze (dok imate pravo na naknadu).
A ako fali nesto godina radnog staza do prijevremene starosne mirovine onda se posluzi opcijom "produženo osiguranje" koje ce mjesecno kostati cca 550 kn.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 16:41   #264
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nista , cucis na burzi, staz nejde (jer se ne uplacuju doprinosi u mirovinsko) i ako imas potreban staz za prijevremenu starosnu mirovinu cekas da navrsis i godine zivota potebne za prijevremenu starosnu mirovinu i odes u prijevremenu starosnu mirovinu jer ce lova ipak biti veca nego ono sto dobivas naknadu sa burze (dok imate pravo na naknadu).
A ako fali nesto godina radnog staza do prijevremene starosne mirovine onda se posluzi opcijom "produženo osiguranje" koje ce mjesecno kostati cca 550 kn.
Kakvi su to bezvezni zakoni ?
Ako je firma bankrotirala ili ako je smanjila broj ljudi za pola bez bankrota ja idem na burzu. Ali ću nakon 2 godine dobiti mirovinu bez penalizacije samo ako se radi o bankrotu ??!!
Ja bih trebao plaćati 18 mjeseci kada bi sada ostao bez posla. I onda čekati još pola godine do 60 godina života. Najbolje bi bilo onda uzeti 35 000 kuna poticaja za samozapošljavanje i otvoriti obrt (recimo najam bicikla, i kupiti za 35 000 kuna raznih boljih bicikli).
http://mjere.hr/mjere/potpore-za-samozaposljavanje/
Izdavanja za staž i zdravstveno je oko 1100 kuna.

Zadnje uređivanje krena : 04.12.2017. at 17:11.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 12:14   #265
Da bi na tebi bio primjenjen clanak 36. ZOMO-a, moras imati uvijete iz clanka 34., a to je 60 godina starosti, 35 godina mirovinskog staza i provedene 2 godine na burzi, od datuma stecaja firme.

Dosad dok produzeno osiguranje nije bilo omoguceno u zakonu, ljudi koji nisu imali dovoljno mirovinskog staza za prijevremenu starosnu mirovinu su morali cucati na burzi do svoje 65 godine starosti bez ikakvih novcanih primanja (snalazili se na razne nacine, vjerojatno radom na crno, da bi prezivjeli) dok nebi ostvarili uvjete za starosnu mirovinu i dobili svoju mirovinu i kakvu takvu novcanu sigurnost.
Svaka cas na zdravom razmisljanju i samozaposljavanju, ali nisu svi ljudi isti i dovoljno poduzetni.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:44   #266
Ove godine stječem pravo na punu mirovinu, imat ću 37 godina radnog staža i 62 godine starosti, žena sam,zanima me izračun mirovine,,aktualna vrijednost boda x
godine staža,, imam li pravo na dodatak od 27 % ? i imam li kakvih odbitaka ???
Hvala
fani55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 19:03   #267
Quote:
fani55 kaže: Pogledaj post
Ove godine stječem pravo na punu mirovinu, imat ću 37 godina radnog staža i 62 godine starosti, žena sam,zanima me izračun mirovine,,aktualna vrijednost boda x
godine staža,, imam li pravo na dodatak od 27 % ? i imam li kakvih odbitaka ???
Hvala
Ovo je tema o prijevremenoj mirovini, vi imate pravo na starosnu mirovinu.

Tocno zadovoljavate uvijet za punu starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za zene (u 2018.god., 62 godina zivota i minimalno 15 godina mirovinskog staza).
Imate pravo na uskladjenje od 27%.
Mirovina vam se izracunava bruto a od toga vam uzmu 12% poreza i prirez (% prema mjestu-gradu gdje zivite)ž

Evo i formule za izracun mirovine:

Izracun prosjecnih vrjednosnih bodova (PVB):

"Zbroj vrijednosnih bodova u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (zbroj svih vrjednosnih bodova kroz cijeli radni staz) podjeli sa "Staz u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (cijeli radni staz)

Izracun osobnih bodova (OB):

PVB x MS x PF

Izracun mirovine:

M = OB x MF x AVM

Legenda: M - mirovina; OB - osobni bodovi; MF - mirovinski faktor; AVM - aktuelna vrijednost mirovine (sada je 63,29 kn); PVB - prosjecni vrijednosni bodovi; MS - ukupni mirovinski staz; PF - polazni faktor

Ako ste prijavljeni na e-Gradjani mozete si dati izracunati mirovinu preko stranica HZMO.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 20.01.2018. at 19:14.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 21:05   #268
Na koji se način izračunava visina poljoprivredne prijevremene mirovine uplaćivanih doprinosa po sistemu međugeneracijske solidarnosti?

U trećoj dekadi ove godine steći ću uvjet za prijevremenu poljoprivrednu mirovinu - navršiti ću 57 godina života i imati 37 godina i 8 mjeseci radnog staža.
Isplati li mi se više financijski odmah otići u mirovinu, ili ostati u radnom statusu još četiri mjeseca i steći punih 38 godina radnog staža, ili je to nebitno, obzirom da samostalno uplaćujem mjesečno oko 600 kn doprinose?
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 00:07   #269
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Na koji se način izračunava visina poljoprivredne prijevremene mirovine uplaćivanih doprinosa po sistemu međugeneracijske solidarnosti?
Nacin izracuna mirovine, formula za izracun prikazana vam je u postu iznad vaseg.

Prave podatke o placama a time i visinu "prosjecnog vrijednosniog boda" koji se koristi u izracunu mirovine mozete vidjeti na stranicama HZMO-a, da bi ste pristupili stranicama HZMO-a morate biti prijavljeni na e-Gradjani (preko Fine) i dobiti "Korisnicko ime i lozinku", onda se prijavite online na stranice HZMO-a i mozete zadati da vam se sa odredjenim datumom izracuna mirovina, kod izracuna izaberite "Mirovinu bez uvjeta", nakon 2 dana na stranicama HZMO-a moci cete vidjeti informativni izracun vase mirovine, na taj izracunati iznos dodaje se 27% dodatak na mirovinu (uskladjenje).

Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
U trećoj dekadi ove godine steći ću uvjet za prijevremenu poljoprivrednu mirovinu - navršiti ću 57 godina života i imati 37 godina i 8 mjeseci radnog staža.
Zar za poljoprivrednike ne vrijedi isti mirovinski zakon "ZOMO", kao i za ostale osiguranike koji mirovinu ostvaruju po ZOMO-u.
Kao muskarac, prijevremenu starosnu mirovinu mozete ostvariti kad navrsite 60 godina zivota i minimalno 35 godina uplacenog mirovinskog staza.
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Isplati li mi se više financijski odmah otići u mirovinu, ili ostati u radnom statusu još četiri mjeseca i steći punih 38 godina radnog staža, ili je to nebitno, obzirom da samostalno uplaćujem mjesečno oko 600 kn doprinose?
Sto se tice ovog pitanja, ako imate navrsenih 37 godina uplacenog mirovinskog staza penalizacija ce vam iznositi 0,30% mjesecno prije navrsenih godina zivota osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu (65 godina zivota), ako imate navrsenih 38 godina uplacenog mirovinskog staza penalizacija ce vam iznositi 0,25% mjesecno.
Penalizacija umanjenje mirovine je trajno i dozivotno.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 08:05   #270
Izašao je novi Zakon o braniteljima koji kaže:
(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ima pravo na starosnu i prijevremenu starosnu
mirovinu pod uvjetom i na način propisan propisom o mirovinskom osiguranju, ako ovim
Zakonom nije drukčije određeno.
(2) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata ovisno o razdoblju sudjelovanja u obrani
suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, dobna granica za stjecanje prava na
starosnu mirovinu propisana propisom o mirovinskom osiguranju snižava se i to:
a) za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru
sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci ili
b) za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske
u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru
sudjelovao više od pet mjeseci...

Da li to znači da će branitelji moći od 01.01.2019 u prijevremenu starosnu mirovinu ranije od 60 godina ovisno o stažu u borbenom sektoru...HZZO još ne daje tumačenja ovog članka. Znam da će biti reforma ali me interesira kako vidite i tumačite ovaj članak...prijevremena starosna mirovina za branitelje ranije od 60 (ili neko drugi rok) da ili ne...
Acountant is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 13:51   #271
Quote:
Acountant kaže: Pogledaj post
Izašao je novi Zakon o braniteljima koji kaže:
(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ima pravo na starosnu i prijevremenu starosnu
mirovinu pod uvjetom i na način propisan propisom o mirovinskom osiguranju, ako ovim
Zakonom nije drukčije određeno.
(2) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata ovisno o razdoblju sudjelovanja u obrani
suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, dobna granica za stjecanje prava na
starosnu mirovinu
propisana propisom o mirovinskom osiguranju snižava se i to:
a) za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru
sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci ili
b) za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske
u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru
sudjelovao više od pet mjeseci...

Da li to znači da će branitelji moći od 01.01.2019 u prijevremenu starosnu mirovinu ranije od 60 godina ovisno o stažu u borbenom sektoru...HZZO još ne daje tumačenja ovog članka. Znam da će biti reforma ali me interesira kako vidite i tumačite ovaj članak...prijevremena starosna mirovina za branitelje ranije od 60 (ili neko drugi rok) da ili ne...
Sve ti lijepo pise, samo treba dobro citati ovo boldano, znaci ne vrijedi za prijevremenu starosnu mirovinu vec samo za starosnu mirovinu, sto znaci da se od 65 godina kad po ZOMO-u mozete ici u starosnu mirovinu odbijate mjesece za raniji odlazak u braniteljsku starosnu mirovinu.
U ovom slucaju osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru prema tablici iz clanka 27., za odredjeni postotak.
Za napomenuti je da na takvu braniteljsku starosnu mirovinu se ne racuna 27% uskladjenja, kao kad bi u starosnu mirovinu isli sa 65 godina zivota po ZOMO-u.

U braniteljsku prijevremenu starosnu mirovinu mozete kad ispunite uvijet od 60 godina zivota i 35 godina mirovinskog staza uz navedenu penalizaciju u clanku 26., stavak 3.
U ovom slucaju osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru prema tablici iz clanka 27., za odredjeni postotak.
Za napomenuti je da na takvu braniteljsku prijevremenu starosnu mirovinu se ne racuna 27% uskladjenja, kao kad bi u prijevremenu starosnu mirovinu isli po ZOMO-u.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 16:22   #272
Bio sam neki dan u Mirovinskom da se raspitam vezano za prijevremenu mirovinu. Ostao sam bez posla i mislio sam si sam plaćati mirovinsko. Imam 56. god. starosti i 31 god. staža. Imam i beneficiranog i braniteljskog staža. Kako mi je rečeno to se sve pribraja na efektivni staž i porezna računa koliko trebam plaćati do 35 god. staža. Da li je to točno.
Problem je što mi se preklapa beneficirani i braniteljski staž (bili su jednakvremeno). Da li se pribraja jedan i drugi ili trebam odlučiti što je povoljnije i to izabrati? I što bi bilo povoljnije 9 mjeseci beneficiranog ili 3 god. braniteljskog staža?
Da li taj staž ima veze sa iznosom mirovine ili se jednostavno pribraja efektivnom stažu kako bi se vremenski ispunili uvjeti za mirovinu?
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 21:52   #273
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
Bio sam neki dan u Mirovinskom da se raspitam vezano za prijevremenu mirovinu. Ostao sam bez posla i mislio sam si sam plaćati mirovinsko. Imam 56. god. starosti i 31 god. staža. Imam i beneficiranog i braniteljskog staža. Kako mi je rečeno to se sve pribraja na efektivni staž i porezna računa koliko trebam plaćati do 35 god. staža. Da li je to točno.
Problem je što mi se preklapa beneficirani i braniteljski staž (bili su jednakvremeno). Da li se pribraja jedan i drugi ili trebam odlučiti što je povoljnije i to izabrati? I što bi bilo povoljnije 9 mjeseci beneficiranog ili 3 god. braniteljskog staža?
Da li taj staž ima veze sa iznosom mirovine ili se jednostavno pribraja efektivnom stažu kako bi se vremenski ispunili uvjeti za mirovinu?
Ako mislite na placanje produzenog odiguranja kako bi vam dok ste na burzi tekao radni staz, iz napisanog je vidljivo da bi morali placati jos 4 godine jer vam toliko nedostaje godina zivota i godina staza za prijevremenu starosnu mirovinu, a mjesecna rata bi vam bila izmedju 550 i 600 kn.

Pojasnite mi ovo boldano, od kuda imate benificirani staz.
Od kojeg datuma ste prijavljeni na burzu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 08:11   #274
U vrijeme rata bio sam zaposlen u policiji i imam beneficirani staž. Ujedno u isto vrijeme bio sam i branitelj jer je i policija išla na teren i po tom osnovu imam tri godine. Koliko znam ta odredba o priznavanju braniteljskog staža u dvostrukom trajanju donesena je naknadno.
Da meni još fale 4 godine do 60. no tamo na mirovinskom su mi rekli da ću vjerojatno morati platiti nešto ali ne plaćati 4 god jer se na efektivni staž pribraja i ovaj posebni staž tako da bih platio 7 mjeseci koje mi nedostaju u iznosu od otprilike 580 kn mjesečno, Ili će možda taj iznos za 7 mjeseci razbiti na te 4 god.? Nekako mi to nije realno
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 08:13   #275
Tih 27% dodatka na mirovinu nemam ni u kojem slučaju. Rođen sam 1962. i taj dodatak se ne odnosi na to godište koliko znam...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 09:46   #276
Od kojeg datuma ste prijavljeni na burzu.

Vlada je obecala da ce to na neki nacin ispraviti i da ce oni koji su rodjeni 1962.god. i kasnije na neki nacin imati to pravo, ali se jos po tome nije nista napravilo, mozda ce to napraviti u sklopu izmjena ZOMO-a koji bi trebao zapoceti u drugom kvartalu ove godine.

Ako vam se pribroji dupli staz u DR i benificirani od 9 mjeseci, onda vam fali samo 3 mjeseca (koji bi trebao dokupiti kroz produzeno osiguranje) , ali to pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ionako nemozete ostvariti prije navrsenih 60 godina zivota.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 20:54   #277
Zna li netko kakve točno promjene donosi novi nadolazeći zakon o braniteljima? Za koliko se smanjuje dobna granica za odlazak u prijevremenu mirovinu? Prijatelj mi od 01.01.2019. navršava 55 godina života i 35 godina staža, a proveo je neko vrijeme u borbenom sektoru, hoce li moci u prijevremenu mirovinu?
didier-er is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 23:28   #278
Quote:
didier-er kaže: Pogledaj post
Zna li netko kakve točno promjene donosi novi nadolazeći zakon o braniteljima? Za koliko se smanjuje dobna granica za odlazak u prijevremenu mirovinu? Prijatelj mi od 01.01.2019. navršava 55 godina života i 35 godina staža, a proveo je neko vrijeme u borbenom sektoru, hoce li moci u prijevremenu mirovinu?
Da si citao postove koji su napisani na ovoj stranici ove teme nebi se trebao muciti pisati ovaj tekst.
Procitaj post br. 271 koji je 6 mjesta iznad tvog.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:29   #279
Penalizacija

Molim Cilima ako mi može odgovoriti (malo je komplicirano). Dakle situacija je slijedeća:
Otišla sam u prijevremnu mirovinu sa 36 god., 1 mj. i 20 dana staža i navršenih 56 god. i 9 mj života (dakle 1. uvijet), nakon poslovno uvjetovanog otkaza, sa 18% penalizacije. Bila sam u mirovini dva i pol mjeseca.
Nakon sudske odluke vraćaju me na posao poslije 18 mj. Prijavljena sam na dan kada kada mi je prestao radni odnos (znači nema prekida), ali da bi mi uplatili doprinose i zaostale plaće morala sam ih tužiti, što još uvijek traje.
15. 10. ove godine navršavam punih 39 god. staža. Ako se odlučim za mirovinu da li će mi penalizaciju obračunati kao da imam svih 39 godina staža, ili će se uzeti u obzir samo ono na što su plaćeni doprinosi?
Hvala.
Baltazar Golden is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 08:49   #280
Quote:
Baltazar Golden kaže: Pogledaj post
Molim Cilima ako mi može odgovoriti (malo je komplicirano). Dakle situacija je slijedeća:
Otišla sam u prijevremnu mirovinu sa 36 god., 1 mj. i 20 dana staža i navršenih 56 god. i 9 mj života (dakle 1. uvijet), nakon poslovno uvjetovanog otkaza, sa 18% penalizacije. Bila sam u mirovini dva i pol mjeseca.
Nakon sudske odluke vraćaju me na posao poslije 18 mj. Prijavljena sam na dan kada kada mi je prestao radni odnos (znači nema prekida), ali da bi mi uplatili doprinose i zaostale plaće morala sam ih tužiti, što još uvijek traje.
15. 10. ove godine navršavam punih 39 god. staža. Ako se odlučim za mirovinu da li će mi penalizaciju obračunati kao da imam svih 39 godina staža, ili će se uzeti u obzir samo ono na što su plaćeni doprinosi?
Hvala.
Postovana, ako sam sve dobro polovio:

- poslovno uvjetovani otkaz ste dobili cca 20.10.2014.god
- na burzi ste proveli cca 13 i pol mjeseci (ako si za to vrijeme niste placali produzeno osiguranje staz vam nije tekao) i pocetkom 12 mjeseca 2015.god otisli u mirovinu sa 36 godina 1 mjesec i 20 dana staza..
- nakon cca 2 i pol mjeseca provedenom u mirovini sudski vas vracaju na posao negdje u trecem mjesecu 2016.god. i od onda radite, primate placu i uplacuju vam se mirovinski doprinosi.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.