Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2010., 14:40   #1
Thumbs up Rodiljni dopust & naknada

Pozdrav svima!
Zanima me jedna informacija (možda ima već negdje ta tema, ako ima slobodno me preusmjerite tamo...Naime, znam da je do prije nekog vremena žena trebala biti zaposlene (samo) tri mjeseca da bi stekla pravo na porodiljnu naknadu (ako se ne varam) . Nedavno sam načula da "po novom" žena treba biti zaposlena godinu i pol da bi uopće stekla pravo na isto. Dakle, ako ja radim (na istom mjestu) godinu dana i želim otići na porodiljni to ne mogu, odnosno, ne mogu dobivati naknadu ??! Il ne? Ne znam...pitam !
Unaprijed hvala
Leelu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 17:46   #2
Najbolje bi bilo kad bi ti poslodavac potpisao Ugovor na neodređeno, to njemu ništa ne znači, ni povećani niti smanjeni trošak u poslovanju. Tada nemaš nikakvih briga, dobivaš cjelokupan iznos plaće do poroda, a nakon poroda prvih 6 mjeseci, a drugih 6 mjeseci se naknada smanjuje.

A ako ipak ostaneš zaposlena na određeno, tada bi trebala imati godinu dana neprekidnog radnog staža (od trenutka kad želiš na bolovanje pa unatrag godinu dana) ili najmanje 18 mjeseci radnog staža u zadnje dvije godine. Tada imaš pravo na naknadu plaće od HZZO-a za vrijeme bolovanja i porodiljnog dopusta. Samo ne znam da li u visini sadašnje plaće ili to smanjuju.

Ako sam nešto slučajno netočno odgovorila, ili nisam u toku neka me ispravi onaj tko zna više o tome.
Nadam se da sam ti pomogla.
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 17:05   #3
Tako je za primanje naknade u trudnoći moraš imati neprekidan staž od 12 mj., ili 18 mj. sa prekidima.

Ne moraš biti vezana ugovorom na neodređeno, ali bilo bi dobro da sa poslodavcem vidiš mogućnost ako zatrudniš da ti produži ugovor, jer on za tebe nema nikakva davanja (sve plaća država od dana kada si na komplikacijama do PD-a).

Na komplikacijama naknadu ti plaćaju po prosjećnoj satnici unatrag 6 mj.,kada si na PD-u prvih 6 mj. dobivaš kao i plaću,a drugih 6 mj. 2660,00 ili 1663,00 ako ti je plaća niža od 2660,00.

Ako ti je plaća veća od 4300,00 (dok si na komp. ) dobivaš samo 4257,68 (limitirani iznos), a ako je niža dobivaš po satnici s time da ti naknada varira iz mjeseca u mjesec zato što ti svaki mjesec nema jednaki broj radnih sati.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 23:16   #4
Hvala vam na informacijama!
Zanima me još ako je ugovor na neodređeno, a još nemam tih 12 (ili 18) mjeseci rada, nego, recimo, tek par mjeseci?
Leelu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 16:57   #5
moras imati ispunjen staz osiguranja, dakle moras imati 12, odnosno 18 mjeseci staza osiguranja.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 19:36   #6
Quote:
Leelu kaže: Pogledaj post
Hvala vam na informacijama!
Zanima me još ako je ugovor na neodređeno, a još nemam tih 12 (ili 18) mjeseci rada, nego, recimo, tek par mjeseci?
Ako nemaš ispunjen uvjet osiguranja od 12 (18) mjeseci imaš pravo na naknadu koja iznosi 50% proračunske osnovice, mislim da je to negdje oko 1600kn.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 23:27   #7
Da, porodiljna bi bila 1663 kn, a ako ideš prije toga na komplikacije, one su ti 831,00 kn ako nemaš taj uvjet sa stažom.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 09:20   #8
Quote:
Leelu kaže: Pogledaj post
Hvala vam na informacijama!
Zanima me još ako je ugovor na neodređeno, a još nemam tih 12 (ili 18) mjeseci rada, nego, recimo, tek par mjeseci?
Nije bitno da li si prije ugovora na neodređeno imala ugovor na određeno, bitno ti je samo da ti staž nije prekidan, što znači da si bila prijavljena bez prekida 12 mj.,a 18 mj. ako si imala prekid od 1 ili više dana.

Naknada ti se tada obračunava tako da ti poslodavac izračuna prosjek satnice unatrag 6 mj. i tako ćeš dobivati, ako ti je plaća veća od 4300,00 svaki mjesec do početka PD-a ćeš dobivati 4257,68 (komp.),a nakon toga 6 mj. ćeš dobivati kao punu plaću, a drugih 6 mj. 2660,00.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 11:16   #9
Da se pridruzim sa svojim pitanjem. Moja situacija je slijedeća :

Bila sam u radnom odnosu od 01.02.2008. do 01.05.2009. – znači godinu i 3 mjeseca ( 15 mjeseci)

Nakon toga imam prekid od godinu dana zbog faksa . No ponovo sam počela raditi 01.05.2010. i u međuvremenu sam ostala sam trudna . Planiram ići na porodiljni u prosincu. Sveukupno kada ću ići na porodiljni ću imati 22 mjeseca radnog staža, od toga 7 mjeseci kontinuirano i prije toga 15 mjeseci . Moje je pitanje na koju visinu naknade imam pravo, da li na onu minimalnu onih 1600kn ili cu ipak dobivat svoju plaću ? Hvala puno na odgovoru i nadam se da sam jasno uspjela opisati situaciju
Ninchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 11:24   #10
Quote:
Ninchi kaže: Pogledaj post
Da se pridruzim sa svojim pitanjem. Moja situacija je slijedeća :

Bila sam u radnom odnosu od 01.02.2008. do 01.05.2009. – znači godinu i 3 mjeseca ( 15 mjeseci)

Nakon toga imam prekid od godinu dana zbog faksa . No ponovo sam počela raditi 01.05.2010. i u međuvremenu sam ostala sam trudna . Planiram ići na porodiljni u prosincu. Sveukupno kada ću ići na porodiljni ću imati 22 mjeseca radnog staža, od toga 7 mjeseci kontinuirano i prije toga 15 mjeseci . Moje je pitanje na koju visinu naknade imam pravo, da li na onu minimalnu onih 1600kn ili cu ipak dobivat svoju plaću ? Hvala puno na odgovoru i nadam se da sam jasno uspjela opisati situaciju
Ako si ostala trudna nakon 5 mj. znači na PD ideš tek iduće godine. PD ti ide najranije 45 dana prije termina poroda, što znači da bi ti onda išla na čuvanje trudnoće (komplikacije)?
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 11:32   #11
Ostala sam trudna krajem krajem 4. mjeseca termin mi je 5.2. , ja sam si računala da bi onda išla na porodiljni negdje u 12 mjesecu, .. jer zasad je sve ok s trudnoćom i ne bi išla na komplikacije ako ne moram
Ninchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 11:45   #12
Quote:
Ninchi kaže: Pogledaj post
Ostala sam trudna krajem krajem 4. mjeseca termin mi je 5.2. , ja sam si računala da bi onda išla na porodiljni negdje u 12 mjesecu, .. jer zasad je sve ok s trudnoćom i ne bi išla na komplikacije ako ne moram
Zakon kaže da imaš pravo na punu naknadu ako imaš neprekidnog staža od 12 mj. ili sa prekidima 18 mj. (unutar 2 god.).Što znači da ti imaš prekid staža i da bi dobivala naknadu ne veću od 1663,00.

Ako ti nije problem idi na podforum trudnice i tamo pitaj, vjerujem da ima forumašica koje su imale isti takav slučaj sa prekidima pa bi ti mogle dati nekakavu bolju info. u vezi tvoga slučaja.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 11:50   #13
Quote:
Magda09 kaže: Pogledaj post
Zakon kaže da imaš pravo na punu naknadu ako imaš neprekidnog staža od 12 mj. ili sa prekidima 18 mj. (unutar 2 god.).Što znači da ti imaš prekid staža i da bi dobivala naknadu ne veću od 1663,00.

Ako ti nije problem idi na podforum trudnice i tamo pitaj, vjerujem da ima forumašica koje su imale isti takav slučaj sa prekidima pa bi ti mogle dati nekakavu bolju info. u vezi tvoga slučaja.
Hvala na odgovoru i bojala sam se da je to to
Ninchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 12:36   #14
Bok!

Pitanje jedno: u stalnom sam radnom odnosu - na neodređeno - već nekoliko godina. Trenutno sam na čuvanju svoje prve trudnoće već nekoliko mjeseci, pa ću onda na rodiljni od minimalno 6 a maksimalno 12 mjeseci.

Nakon rođenja djeteta, u roku od maksimalno godinu dana, želim ponovo ostati trudna.

Što ako trudnoća ponovo bude zahtijevala čuvanje? Jer kakvo je stanje s ovom, mogu pretpostaviti da hoće

Gubim li pravo na naknadu jer nisam radila prethodnih 18 mjeseci (jer sam bila na porodiljnom i čuvanju), iako sam i dalje zaposlenik?
nedoumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 23:09   #15
pozz! imam pitanje: radila sam u državnoj firmi na određeno i čim sam ostala trudna mi nisu produžili ugovor, mjesec dana sam bila na zavodu za zapošljavanje i onda sam rodila i javila im da me zbrišu iz evidencije i prijavila se na zdravstveno i dobivala sam lovu mjesečno za koju sam mislila da dobivam preko socijala, no isplaćivao mi je zavod za zapošljavanje i sad ja njima moram taj dug vraćati, ali su mi rekli da, pošto mi je to trebalo socijalno isplaćivati oni meni duguju taj novac i kad ja to sve vratim zavodu za zapošljavanje meni će socijalno to isplatiti, no sad kad sam ja vratila taj svoj dug, oni kažu da mi ništa ne moraju dati i sad meni više ništa nije jasno, to znači da sam ja onda tih par mjeseci što mi je zavod isplaćivao bila nigdje, odnosno nitko mi nije ništa isplatio, tko će meni sad tu lovu vratiti?????
mayadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 15:03   #16
Pozdrav,
zna li tko kako bi mi se računao prosjek plaće ako sa porodiljnog odem na bolovanje (komplikacije u trudnoći)? Puno hvala!
ZovitemeŽuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 12:42   #17
Quote:
mayadi kaže: Pogledaj post
pozz! imam pitanje: radila sam u državnoj firmi na određeno i čim sam ostala trudna mi nisu produžili ugovor, mjesec dana sam bila na zavodu za zapošljavanje i onda sam rodila i javila im da me zbrišu iz evidencije i prijavila se na zdravstveno i dobivala sam lovu mjesečno za koju sam mislila da dobivam preko socijala, no isplaćivao mi je zavod za zapošljavanje i sad ja njima moram taj dug vraćati, ali su mi rekli da, pošto mi je to trebalo socijalno isplaćivati oni meni duguju taj novac i kad ja to sve vratim zavodu za zapošljavanje meni će socijalno to isplatiti, no sad kad sam ja vratila taj svoj dug, oni kažu da mi ništa ne moraju dati i sad meni više ništa nije jasno, to znači da sam ja onda tih par mjeseci što mi je zavod isplaćivao bila nigdje, odnosno nitko mi nije ništa isplatio, tko će meni sad tu lovu vratiti?????
Naknadu možeš dobiti samo od jedne ustanove ili Zavoda za zapošljavanje ili HZZO.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 12:44   #18
Quote:
ZovitemeŽuta kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
zna li tko kako bi mi se računao prosjek plaće ako sa porodiljnog odem na bolovanje (komplikacije u trudnoći)? Puno hvala!
Minimalac, 831,50 kn, jer niste dobivali plaću, a porodiljna naknada (niti bilo koja vrsta bolovanja) ne ulazi u obračun bolovanja.
Znači, poslodavac bi predao u HZZO obrazac Potvrda o plaći bez ikakvih podataka o plaći (jer ste bili na teret HZZO), samo bi bili upisani radni sati.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 13:20   #19
Znaci ako sam nezaposlena imam pravo na 1663 kn godinu dana i to ako sam prijavljena na burzi min. 12 mjeseci ili to nema veze sa burzom?
ebelinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 20:22   #20
Redovna studentica + porodiljni

Pozdrav svima!

Nadam se da mi netko moze odgovoriti na slijedecu problematiku.

Naime, moja supruga je redovan student 5. (zadnje) godine i namjerava diplomirati sredinom 2011. godine. Uz to, nalazi se u 5. mjesecu trudnoce (po drugi puta ;-)), termin poroda je krajem 2. mj 2011. Koliko smo se raspitali, vidimo da ima pravo, kao redovan student, na porodiljnu naknadu od cca. 1600 kn mjesecno u trajanju 1 godine (molim da mi netko to potvrdi/odbaci).

E sad, moje pitanje je slijedece:
Ako se zena zaposli sa 01.11.2010 (3 mjeseca prije poroda) i time izgubi prava kao redovan student, koja su u tom slucaju njena prava? Da li bi imala uopce pravo na porodiljnu naknadu?
ivansmoje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:00.