Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2014., 05:51   #21
Bok! Radila sam prosle godine na moru 3 mjeseca. Poslodavac me prilikom zaposlenja nije trazio pk,samo radnu knjizicu i odjavu sa zdravstvenog. Na jesen sam upisala faks pa se nisam zamarala,a ni bila upucena. zanima me je li poslodavac mogao pk izvaditi bez mene i dali cu platiti kakvu kaznu sto je nemam,a radila sam?
__________________
Sreća je tamo gdje si ti
malenaa21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 19:40   #22
Poslodavac ne može izvaditi PK umjesto tebe. To moraš sama.
S obzirom da mu nisi predala PK nije ti smio priznati osobni odbitak, pa si platila porez, koji možda nebi platila da si mu donijela PK.
Imala si, vrlo vjerovatno, i pravo na povrat tog poreza, ali ako nisi predala poreznu prijavu za prošlu godinu, onda niš. Ostaju ti novci državi
Kaznu nećeš platiti.

Tj. pretpostavljam da je poslodavac računao porez bez priznavanja osobnog odbitka (jer nisi predala PK) i da je tu sve ok.
Zeznula si sebe, država je svoje (vjerovatno) dobila.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 23:14   #23
Dakle, danas idem vaditi PK i vele mi da mi ju ne mogu napraviti jer sam na kartici svog oca (s kojim godinama već razgovaram preko odvjetnika). Činovnica mi veli da trebam otiči u poreznu u Zagrebu s njegovom karticom da me skinu, pa onda mogu dobiti svoju. Je li moguće stvarno da me se kao punoljetnu osobu bez mog znanja i prstanka nekome piše kao poraznu olakšicu, i što je još bitnije, je li moguće da ovisim o dobroj volji dotičnoga da me skine?

Nadam se će se sve riješiti suradnjom, ali kakve su mi opcije ako moj otac krene zavlačiti?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 23:56   #24
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Dakle, danas idem vaditi PK i vele mi da mi ju ne mogu napraviti jer sam na kartici svog oca (s kojim godinama već razgovaram preko odvjetnika). Činovnica mi veli da trebam otiči u poreznu u Zagrebu s njegovom karticom da me skinu, pa onda mogu dobiti svoju. Je li moguće stvarno da me se kao punoljetnu osobu bez mog znanja i prstanka nekome piše kao poraznu olakšicu, i što je još bitnije, je li moguće da ovisim o dobroj volji dotičnoga da me skine?

Nadam se će se sve riješiti suradnjom, ali kakve su mi opcije ako moj otac krene zavlačiti?
Ovo je na neki način gotovo suludo.
Kao punoljetna osoba koja ima prihod za prijaviti,tebi se mora izdati PK,bez ikakvog skidanja s nečije PK(predpostavljam da je u pitanju bilo uzdržavanje),to osoba koja ima tu PK dužna sama učiniti,čim se stanje promijenilo,tj nema više uzdržavanja.A ako nije bilo opravdane olakšice tvom ocu,taj je već počinio krivično djelo.
Možeš ga prijaviti.
Preporučila bih ti da odeš na razgovor načelniku te Poreske ispostave,da ti on obrazloži savjet te činovnice.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 00:20   #25
Nakon otkaza/prestanka radnog otkaza poslodavac je dužan vratiti poreznu karticu. Šta nakon toga s njom? Mora li se negdje prijaviti?
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 19:36   #26
Zna netko dal mogu izvadit poreznu karticu u bilo kojoj ispostavi Porezne uprave u Zagrebu (konkretno ispostava Zagreb-Trešnjevka jer prema boravištu tu spadam) ili baš moram ić u onu Poreznu upravu na Aveniji Dubrovnik (Zagreb-Novi Zagreb)?
__________________
Wanna go halfsies on a bastard child?
bumbar_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 14:03   #27
Porezna informacija

Koji ugovor se posalje poreznoj upravi za prijavu dohodak ako
je kroz agencije?
kangaroo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 15:04   #28
jok. baš tamo treba ići. ja pokušala u centru ali ne može.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 22:24   #29
Imam jedno pitanje.. Ovaj mjesec sam započela sa stručnim osposobljavanjem u privatnoj firmi. Obzirom da je to 'bez zasnivanja radnog odnosa' ne znam da li trebam izrađivati poreznu karticu i maknuti se s tatine porezne kartice na kojoj sam trenutno? (malo sam izgubljena u papirologiji, izgubljena u birokracijji, izgubljena u prijevodu..)
andrejči is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 23:05   #30
Može li se PK izraditi u gradu koji nije prebivalište? Trenutno živim u Zagrebu i treba mi za prvi posao, a do Crikvenice mi se ne da ići zbog te jedne sitnice pa me zanima može li se sve obaviti u Zagrebu?
BozanicJosip is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 22:37   #31
Pozdrav, zna li netko mogu li promjenu adrese na pk izvrsiti u bilo kojoj ispostavi ili moram bas u onu na aveniji dubrovnik? Hvala!
__________________
Ljubav je samo riječ dok ne dođe netko tko joj pruži značenje.
khm khm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 16:51   #32
Radim kod istog poslodavca 3 godine. Sada su mi rekli da nemaju moju PK karticu i da idem izvaditi novu. Djelatnik na šalteru mi kaže da firma mora dati izjavu da je zagubljena, a uprava moje firme inzistira da ja kažem da sam je ja izgubio. Nakon razgovora sa djelatnikom u općini on mi kaže da aklo ja dam zahtjev da mi se izda nova kartica onda ja snosim odgovornost za razliku plaćenog (ili ne plaćenog) poreza. Da li je moguće da ja radim 3 godine bez da je moja PK kartica u firmi jer se ne sjećam da sam je odnio kad sam se zapošljavao.
Romus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 23:32   #33
Ja sam radila u prosloj firmmi skoro 2 godine i za taj posao sam prijavila boraviste u zg radi pk. Sad sam pk dobila nazad i na njoj mi i dalje pise adresa u zg na kojoj i dalje jesam, no isteklo mi je to privremeno boraviste. Mogu li ja novom poslodavcu odnjet tu istu pk bez da opet prijavljujem boraviste, ako mi je adresa na njoj u zagrebu?
glamandglitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:34   #34
vidim da ovdje svi postavljaju pitanja, ali nitko ne odgovara, no hajde da probam:

prebivalište mi je u A-gradu i tamo sam izvadila PK kad sam se prvi put zapošljavala.
sada idem raditi u B-gradu i tamo imam prijavljeno boravište.

trebam li ja dignuti novu pk u B-gradu ili odnesem staru koju sam izvadila u poreznu upravu (i u kojem gradu to trebam napraviti, u a ili B)?
__________________
Are you pondering what I'm pondering?
TheBRAIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 21:41   #35
što treba uraditi sa PK karticom kad ju poslodavac vrati prilikom prestanka radnog odnosa
moram li vraćat PK u poreznu, ako znam da ću i iduću sezonu radit kod istog poslodavca
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 21:53   #36
Prvi puta vidim da tako neśto postoji (żivim vani)

Da li je to u obliku kniżice, osobne iskaznice ili nekog papira i da li to moraju imati i HR gradjani, koji żive vani, ali imaju prijavljen boravak i u HR?

Tko zna może odgovoriti i na prvi dio pitanja, jer pretpostavljam da drugi dio ne zna svatko.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 10:51   #37
Quote:
rosa967 kaže: Pogledaj post
što treba uraditi sa PK karticom kad ju poslodavac vrati prilikom prestanka radnog odnosa
moram li vraćat PK u poreznu, ako znam da ću i iduću sezonu radit kod istog poslodavca
Ne vraćaš PK. Držiš ju kod sebe doma i daš slijedećem poslodavcu kod kojeg se zaposliš.

Quote:
benny kaže: Pogledaj post
Prvi puta vidim da tako neśto postoji (żivim vani)

Da li je to u obliku kniżice, osobne iskaznice ili nekog papira i da li to moraju imati i HR gradjani, koji żive vani, ali imaju prijavljen boravak i u HR?

Tko zna może odgovoriti i na prvi dio pitanja, jer pretpostavljam da drugi dio ne zna svatko.
PK je list papira A4 sa svim podacima bitnim za obračun poreza na dohodak.Predaje se poslodavcu kod kojeg se radi, tako da poslodavac na osnovu podataka s PK obračunava porez, prirez, priznaje pravo na uvećanje osobnog odbitka za uzdržavane članove i sl.
S obzirom da ne radiš u HR, ne plaćaš porez u HR, onda ti ne treba.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 17:41   #38
Dijete mi je napunilo 18 godina. Dali bi trebala na PK kartici promijeniti dijete u uzdržavanog člana ? Redovno se školuje.
Nera010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 19:57   #39
Ne još.
Čl. 14. st.5 Zakona o porezu na dohodak:
(5) Djecom se u smislu stavka 4. ovoga članka smatraju djeca koju roditelji, posvojitelji, udomitelji i skrbnici uzdržavaju. Djecom se smatraju i djeca nakon završetka redovnog školovanja do prvog zapošljavanja.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 19:20   #40
Mogu li u Zagrebu izvaditi poreznu karticu, makar mi je prebivalište u drugom gradu, a još nemam prijavljeno boravište u Zg?
sashawa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:27.