Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2006., 13:15   #1
vegetarijanski recepti

Daklem ovak
Ideja je da ovdje upisujete svoje bez mesne uspješnice
Za vegetarijance i sveždere koji jako vole povrće

Iako nekak mislim da baš topic ne bu imal veliku posječenost, a time niti puno upisa jer sam već tako nešto pokušala
Ajd me ovaj put razuvjerite, pljiz

Evo ovo bu se sutra kod mene kuhalo

Zapečena palenta sa zalenjavom
U povrtnu juhu stavi se malo origana i timijana, ili neki travasti začini po ukusu.
Ukuha se palenta.
Sitno sjeckan luk se poprži, ubaci paprika, tikvice i paradajz narezani na kockice i malo graška i kukuruza. Začini po ukusu i zdinsta do kraja.
Vatrostalna posuda se malo pomasti, ulije palenta, na nju stavi dinstano povrće i obilno pospe naribanim sirom ili prelije mješavinom jaja, vrhnja i zdrobljene fete.
Gurne u rol i zapeče.
Zdela šalate uz to, a kome baš treba i pečeni šnicl.
polly is offline  
Old 10.05.2006., 13:33   #2
Evo kaj sam ja danas napravila:

poriluk narezan i zdinstan, bez vode pirjan, tj. dinstan, dodala crvenu leću, dodala vode, za deset minuta na laganoj vatri gotovo sve.
Prefino.
Začini: sol, papar, češnjak, malo kopra, po ukusu, kako kome paše, po želji dodati, oduzeti...
To ispadne vrlo gusto varivo bez trunkice brašna.

Isto se lako doda prilog po želji ili salata ili meso ako netko hoće uz to.
Blaise is offline  
Old 10.05.2006., 15:01   #3
povrtne ladjice

vece krumpire (mlade) prerezati na pola i izdubiti ih da ostane oklop 1/2 - 1 cm debel, lagano nasoliti i pouljiti i stvaiti ih u protvu na 160-180 stupnjeva da se na pola speku. izdubljeni krumpir stino nsjeckati. u tavicu na malo ulja staviti - sjeckani crveni luk ili poriluk, papriku, rajcicu, tikvice i krumpir. prodinstati i zaciniti po zelji. tom smjesom puniti ladjice, posipari ribanim sirom i peci do kraja.

prilog - zelena salata :mljac:
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 14.02.2007., 11:15   #4
Ja nijesam prekaljeni kuhar ali podržavam dizanje topica i samo htjedoh reć:

Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
povrtne ladjice

vece krumpire (mlade) prerezati na pola i izdubiti ih da ostane oklop 1/2 - 1 cm debel, lagano nasoliti i pouljiti i stvaiti ih u protvu na 160-180 stupnjeva da se na pola speku. izdubljeni krumpir stino nsjeckati. u tavicu na malo ulja staviti - sjeckani crveni luk ili poriluk, papriku, rajcicu, tikvice i krumpir. prodinstati i zaciniti po zelji. tom smjesom puniti ladjice, posipari ribanim sirom i peci do kraja.
Radila sam ovo često ljetos (vi'š mogla bih opet) i toplo preporučam! Hvala atlantis
__________________
"You are not special. You are not a beautiful or unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else." (F.C.)
adrijanaz is offline  
Old 14.02.2007., 11:21   #5
Quote:
adrijanaz kaže: Pogledaj post
Ja nijesam prekaljeni kuhar ali podržavam dizanje topica i samo htjedoh reć:



Radila sam ovo često ljetos (vi'š mogla bih opet) i toplo preporučam! Hvala atlantis


a šta ako je mlai krumpir jako sitan?

ma , to je prekomplicirano za mene

meni treba nešto jednostavno i da nije "pipkavo"
impoSIBILA is offline  
Old 10.05.2006., 15:03   #6
krumpir u vrhnju

krumpir oguliti, narezati na krupnije komade i skoro do kraja skuhati u slanoj vodi. ocijediti ga dobro i staviti u posudu na ugrijani maslac. peci krumpir dok ne omekani i onda zaliti s kiselim vrhnjem u koje ste umijesali zacine (ruzmarin, vlasac, perin, majcina dusica i sol). cim krumpir pocne 'pucati' servirajte.

__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 10.05.2006., 15:05   #7
zapecena cvjetaca

cvjetacu razdvojiti na cvjetove, skuhati u slanoj vodi, ocijediti, prebaciti u protvu, preliti vrhnjem sa zacinima u koje mozete umutiti jedno jaje. zapech. uz to pire krumpir.
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 10.05.2006., 15:06   #8
popeci od povrca (blitva, shpinat, kelj pupcar - daklem, sve od cega radite pire)

krumpir i povrce po izboru skuhati u slanoj vodi, procijediti i uz malo cesnjaka napraviti pire. navecer u ostatke dodati jaje, brasno, josh soli, i napraviti polpete koje pecete u vrucem ulju.
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 10.05.2006., 15:08   #9
mladi krumpir, tikvice, paprika, rajcica, crveni luk, shampinjoni narezati na vece komade
posoliti, ruzmarin, vlasac, persin i u protvu, nauljiti, dobro izmjesati i speci te zapeci
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 10.05.2006., 15:09   #10
shampinjoni u vrhnju

na malo crvenog luka nasjeckanog i prodinstanog baciti nasjeckane shampinjone i pirjati uz sol i papar dok shampinjoni ne omeksaju. kad su gotovi ubaciti malo konjaka (nije obavezno) i zaliti vrhnjem (kiselim) u koje si umutila malo ostrog brasna


idu uz pire i uz tjesteninu (zelene siroke rezance, primjerice)
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 10.05.2006., 15:11   #11
zapeceni grah

crveni luk nasjeckati, mrkvu naribati, paprike, paradajz dodati, prodinstati, po potrebi ugustiti s malo brasna, zaciniti.... umijeasti u kuhani crveni grah i zapeci
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 10.05.2006., 15:12   #12
jel dobro shef'ce?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 10.05.2006., 17:25   #13
Quote:
atlantis kaže:
jel dobro shef'ce?
ma genijalno
uskoro buš kuhala kak
polly is offline  
Old 13.06.2006., 08:23   #14
Imam pitanje ... kako kada radim vegetarijanske tikvice često mi se dogodi da budu malo žilave i gorkaste kako to izbjeći? Ogulim ih, čak sam ih znala i ostaviti u vručoj vodi koju minuticu ali nisam zadovoljna ima koji trik još možda?
Thanx
Breskva is offline  
Old 13.06.2006., 20:10   #15
Quote:
Breskva kaže:
Imam pitanje ... kako kada radim vegetarijanske tikvice često mi se dogodi da budu malo žilave i gorkaste kako to izbjeći?

namoci ih u JAKO slanoj vodi.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Old 14.06.2006., 11:54   #16
pazi 'vamo:
uzmem parliđan, prerežem ga na pola, pa svakoj polovici napravim 'rebra' na vrhu (znači, koža ostane cijela, a na bijelom dijelu urežem rebra uzduž i poprijeko, onak u križ, koji centimetar duboko, al nema veze). To dobro posolim o ostavim sa strane.
Onda uzmem dosta paprike, narežem je na rezance (štajaznam, veću papriku na 4-6 dijelova?), pa paradajz narežem na osmine (ako nema paradajza poslužit će i pelati, ali svježe je bolje). Onda nasjeckam brdo češnjaka i peršina.
Dobro iscijedim patliđan, pa ga razvučem (da ima prostora između rebara) i to nafilam češnjakom i peršinom.
Uzmem lonac, ubacim maslinovog ulja (nek ga bude, al ne previše), na to posložim paprike, pa nešto paradajza, pa na vrh patliđan (gurnem ga unutra, da si napravi mjesta i izgura ostalo), pa složim okolo ostatak paprike i paradajza. Po svmu tome nabacam ostatak peršina i češnjaka, eventualno mrvicu još posolim.
Stavim kuhati na laganu vatru, cca. pola sata. I onda se sve to skuha u vlastitom soku, i jedem sto samo s crnim kruhom kojeg umačem.

Nešto pre fino, neki moji frendovi koji ne bi ni mrtvi pogldali patliđan, ovo obožavaju.
Shoki is offline  
Old 14.06.2006., 12:58   #17
printam cijelu stranicu
Kent is offline  
Old 15.06.2006., 16:42   #18
pratim!
 
Old 15.06.2006., 20:55   #19
u konzumu sam pronasla batat (slatki krumpir) al moze i obicni:

- u protvan namazan maslacom naslagala red batata i malo tikvica - sve narezano na kolutice i stavila povrh naribanog sira (kupila sam onaj biljni, izvrstan je)
- Zdinstala brokulu i tikvice na vinu i na kraju dodala vlasac, cesnjak, perisn i bosiljak - naslagala drugi red.
- Treci red mi je bil mladi krumpir (one spekulice koje sam samo dobro spuzvicom oprala i prepolovila)
- Zalila sam sa u salici pripemljenim: 1 slatko vrhnje, umrvljenom fetom cca 10 dkg, vlasac, bosiljak, persin, cesnjak i biber) i jedno jaje
- Posipala naribanim sirom (spomenuti biljni)
- pekla 1 sat poklopljeno al folijom na 200 + 5 min otkriveno

xxGaladrielxx is offline  
Old 17.06.2006., 13:14   #20
evo jos jednog, danasnji rucak - tjestenina

Umak: zdinstati nakockane tikvice i malo spinata na cesnjaku.
Pri kraju dodati malo crnog vina pa vrhnje za kuhanje ili slatko vrhnje.
U zadnjih par minuta dodati bosiljak.
Preliti preko sirokih rezanaca/tjestenine. Koristim onu Barillinu od spinata (durum brasno).
Posipati parmezanom.
xxGaladrielxx is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:22.