Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2008., 23:14   #1
Čedomorstvo i pobačaj

Jučer se pojavila vijest, da je osumnjičen bračni par, zbog čedomorstva. Danas je to i na naslovnicama novina. Novinari se zgražaju nad time i kritički gledaju na čedomorstvo. To je udarna tema i u dnevniku jedne televizije. Nemam ništa protiv medijske pompe oko toga. Čedomorstvo je veliko zlo i katastrofa. Treba osuditi grijeh, ali imati srca prema grešniku i pružiti mu priliku za kajanje.
S druge strane, svaki dan se događa velik broj pobačaja u hrvatskim bolnicama, a možda i izvan njih. O tome novinari šute i to kao da ne postoji. To kao da nikoga u medijima ne zanima, prešućuje se, odobrava, ne kritizira.
Razlika između čedomorstva i pobačaja je jako mala. Čedomorstvo je ubojstvo rođenog djeteta, a pobačaj ubojstvo nerođenog djeteta. U oba slučaja, radi se o djeci, o ljudskim bićima. Život počinje od začeća, beba živi u svojoj majci i prije, nego se rodi.
Po mišljenju novinara, a i mnogih drugih, čedomorstvo je strašan zločin, nešto stravično i okrutno. Zar pobačaj nije to isto?! Samo što neki pobačaj smatraju «legitimnim pravom», a čedomorstvo ne. Zamislite da, netko za čedomorstvo kaže, da je to «legitimno pravo», da je to osobna odluka pojedinca, da se u tu odluku nitko nema pravo miješati. Za čedomorstvo vrijede jedni kriteriji i zakoni, a za pobačaj drugi, makar se oboje svodi na isto. I na kraju uvijek najgore prođu djeca. Njih nitko nije ništa pitao niti mislio na njih.Čovjek gubi ljudskost, kada se odluči na ubojstvo vlastitog djeteta, bilo to čedomorstvo ili pobačaj. Ne treba razapeti one, koji to čine, već im treba pomoći, da ponovno budu ljudi. A protiv zla se boriti, a ne biti ravnodušan.
Fraxinus is offline  
Old 19.09.2008., 23:20   #2
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
Razlika između čedomorstva i pobačaja je jako mala.
znaci, ako zena rodi i nakon, recimo, 3 godine, odluci da joj to dijete... ne treba... i ubije ga... to je sve isto? isto kao pobacaj?

da, stvarno je mala razlika izmedju pobacaja, cedomorstva i "obicnog" ubojstva. ma, uopce se ne vidi koliko je mala.
Crimson Petal is offline  
Old 19.09.2008., 23:24   #3
slaba sam na terminologiji - začeće je trenutak kad jajašce biva oplođeno ili tek kad se to oplođeno jajašce smjesti u maternici?
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Old 19.09.2008., 23:27   #4
ovo prvo.
Crimson Petal is offline  
Old 19.09.2008., 23:29   #5
Bit ću cinik i postaviti provokativno pitanje. Zašto kršćani koji ne vjeruju u reinkarnaciju se zgražaju nad čedomorstvom i abortusom kad vjeruju da te duše brzo dolaze Bogu, a da su živjele kojih pedeset do osamdeset godina imale bi priliku samo za grijeh i Bog bi bio upitan?
Svakako da su ta čedomorstva za svaku osudu!!!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 19.09.2008., 23:30   #6
Quote:
Crimson Petal kaže: Pogledaj post
ovo prvo.
ah, hvala... samo me zanimalo hoću li postati serijski ubojica ako ugradim spiralu.
izgleda da hoću
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Old 19.09.2008., 23:43   #7
Quote:
MissLestrange kaže: Pogledaj post
ah, hvala... samo me zanimalo hoću li postati serijski ubojica ako ugradim spiralu.
izgleda da hoću
Izgleda da hoćeš. Što će ti spirala, možeš se unakaziti, ako ti to netko krivo ugradi. Kod spirale, prvo dođe do začeća pa onda spirala naknadno usmrti začeto dijete. Slično djeluju i pilule. Protiv sam kontracepciji, ali kondomi ništa ne usmrćuju
Fraxinus is offline  
Old 19.09.2008., 23:47   #8
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Bit ću cinik i postaviti provokativno pitanje. Zašto kršćani koji ne vjeruju u reinkarnaciju se zgražaju nad čedomorstvom i abortusom kad vjeruju da te duše brzo dolaze Bogu, a da su živjele kojih pedeset do osamdeset godina imale bi priliku samo za grijeh i Bog bi bio upitan?
Svakako da su ta čedomorstva za svaku osudu!!!
Ok je razmišljanje, ali kad bi svi ljudi doživjeli tu sudbinu, onda nitko ne bi živio na Zemlji ni ostvario se kao čovjek. Sigurno nije u Božjem planu, da svi ljudi umru kao bebe.
Fraxinus is offline  
Old 19.09.2008., 23:50   #9
a ak se trudnica slučajno posklizne, padne niz stepenice i doživi spontani, to je onda ubojstvo iz nehata?
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Old 19.09.2008., 23:51   #10
Quote:
Crimson Petal kaže: Pogledaj post
znaci, ako zena rodi i nakon, recimo, 3 godine, odluci da joj to dijete... ne treba... i ubije ga... to je sve isto? isto kao pobacaj?

da, stvarno je mala razlika izmedju pobacaja, cedomorstva i "obicnog" ubojstva. ma, uopce se ne vidi koliko je mala.
razlika je velika u veličini djeteta, ali u nemoralnosti djela nema velike razlike...normalna žena neće se odreći svog djeteta nakon 3. godine, pogotovo ga neće ubiti..
Fraxinus is offline  
Old 19.09.2008., 23:52   #11
Quote:
MissLestrange kaže: Pogledaj post
ah, hvala... samo me zanimalo hoću li postati serijski ubojica ako ugradim spiralu.
izgleda da hoću
jesi li ti imala biologiju u osnovnoj skoli? zeno, ne baratas osnovnim pojmovima. ovo nije tema o metodama kontracepcije, imas podforum zensko zdravlje pa se zaputi tamo.
Crimson Petal is offline  
Old 19.09.2008., 23:53   #12
Quote:
MissLestrange kaže: Pogledaj post
a ak se trudnica slučajno posklizne, padne niz stepenice i doživi spontani, to je onda ubojstvo iz nehata?
ako je nenamjerno ili nesvjesno nije zločin, već nesretni slučaj, nema krivice
Fraxinus is offline  
Old 19.09.2008., 23:56   #13
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
Jučer se pojavila vijest, da je osumnjičen bračni par, zbog čedomorstva. Danas je to i na naslovnicama novina. Novinari se zgražaju nad time i kritički gledaju na čedomorstvo. To je udarna tema i u dnevniku jedne televizije. Nemam ništa protiv medijske pompe oko toga. Čedomorstvo je veliko zlo i katastrofa. Treba osuditi grijeh, ali imati srca prema grešniku i pružiti mu priliku za kajanje.
S druge strane, svaki dan se događa velik broj pobačaja u hrvatskim bolnicama, a možda i izvan njih. O tome novinari šute i to kao da ne postoji. To kao da nikoga u medijima ne zanima, prešućuje se, odobrava, ne kritizira.
Razlika između čedomorstva i pobačaja je jako mala. Čedomorstvo je ubojstvo rođenog djeteta, a pobačaj ubojstvo nerođenog djeteta. U oba slučaja, radi se o djeci, o ljudskim bićima. Život počinje od začeća, beba živi u svojoj majci i prije, nego se rodi.
Po mišljenju novinara, a i mnogih drugih, čedomorstvo je strašan zločin, nešto stravično i okrutno. Zar pobačaj nije to isto?! Samo što neki pobačaj smatraju «legitimnim pravom», a čedomorstvo ne. Zamislite da, netko za čedomorstvo kaže, da je to «legitimno pravo», da je to osobna odluka pojedinca, da se u tu odluku nitko nema pravo miješati. Za čedomorstvo vrijede jedni kriteriji i zakoni, a za pobačaj drugi, makar se oboje svodi na isto. I na kraju uvijek najgore prođu djeca. Njih nitko nije ništa pitao niti mislio na njih.Čovjek gubi ljudskost, kada se odluči na ubojstvo vlastitog djeteta, bilo to čedomorstvo ili pobačaj. Ne treba razapeti one, koji to čine, već im treba pomoći, da ponovno budu ljudi. A protiv zla se boriti, a ne biti ravnodušan.
Embrio nije ljudsko biće.
I komadić tkiva čovjeka može biti doslovno živ u otopini. Je li ga loše ubiti? Embio je nakupina tkiva. Ne misli, nema čime.

Razluči život i ljudsko biće.
Iskopčati s aparata osobu koja ima donekle funkcionalni mozak, je neetično (osim ako nije to zatražila itd itd blabla).
Iskopčati s aparata ljudsko tijelo koje ima moždanu smrt nije neetično samo po sebi. Jedino je neetično ako umjetno održavanje na životu ne služi da se sačuvaju organi za nekoga, pa mi sad to onemogućimo.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 20.09.2008., 00:06   #14
Quote:
Crimson Petal kaže: Pogledaj post
jesi li ti imala biologiju u osnovnoj skoli? zeno, ne baratas osnovnim pojmovima. ovo nije tema o metodama kontracepcije, imas podforum zensko zdravlje pa se zaputi tamo.
joj, baš sam neobrazovana, idem se posipat pepelom.
kužim ja itekako o čemu je tema, no ti si taj koji ne kuži na što ciljam.
spirala ti, naime, zaustavlja spermij da dopre do jajašca ili već oplođeno jajašce sprječava da se smjesti u maternici. tu je ovaj drugi dio zanimljiv. iz čega proizlazi da, ako je pobačaj ubojstvo... spirala žene koje ju koriste čini (potencijalnim) ubojicama. dakle, i uporaba nekih kontraceptivnih metoda je stoga ubojstvo, ne samo klasičan pobačaj.
osobno nisam sklona izjednačavati pobačaj sa ubojstvom, no to bi mi u svakom slučaju bio onaj zadnji očajnički potez.
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Old 20.09.2008., 00:08   #15
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Embrio nije ljudsko biće.
I komadić tkiva čovjeka može biti doslovno živ u otopini. Je li ga loše ubiti? Embio je nakupina tkiva. Ne misli, nema čime.

Razluči život i ljudsko biće.
Iskopčati s aparata osobu koja ima donekle funkcionalni mozak, je neetično (osim ako nije to zatražila itd itd blabla).
Iskopčati s aparata ljudsko tijelo koje ima moždanu smrt nije neetično samo po sebi. Jedino je neetično ako umjetno održavanje na životu ne služi da se sačuvaju organi za nekoga, pa mi sad to onemogućimo.
Ja sam pročitao kako znanstvenici, liječnici kažu, da život počinje od začeća. Taj embrio je ljudski embrio, kako onda nije ljudsko biće?! I ti i ja smo bili embrio. Zar onda nismo bili ljudska bića?
Komadić tkiva čovjeka, ali nije svejedno koji komadić tkiva, tu se ne radi o bilo kakvom komadiću tkiva, nego o najvažnijem mogućem.
Fraxinus is offline  
Old 20.09.2008., 00:16   #16
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Embrio nije ljudsko biće.
I komadić tkiva čovjeka može biti doslovno živ u otopini. Je li ga loše ubiti? Embio je nakupina tkiva. Ne misli, nema čime.

Razluči život i ljudsko biće.
Iskopčati s aparata osobu koja ima donekle funkcionalni mozak, je neetično (osim ako nije to zatražila itd itd blabla).
Iskopčati s aparata ljudsko tijelo koje ima moždanu smrt nije neetično samo po sebi. Jedino je neetično ako umjetno održavanje na životu ne služi da se sačuvaju organi za nekoga, pa mi sad to onemogućimo.

Pa eto, tebi.
Ovako.
Lose jest. Lose jest sve zivo sto se mice ubijati. Ubijati zivot je lose. Stravicno.
Iz kojeg razloga ubijati zivo bice?
Zar nisu prekrasne cvjetajuce ruze u tvojem vrtu?

Ne znam. Evo ovoga momenta u meni se mice zivot. Sacekat cu.
Kad mu ugledam ruke, noge, znat cu nije pas, macka, mrav; kad budu vidljivi prvi obrisi i konture covjeka u meni, znat cu rodit cu covjeka, ne zivotinju.
lea* is offline  
Old 20.09.2008., 00:22   #17
Nitko, apsolutno nitko, nema pravo prekidati zivot.
Nisam ja vlastodrzac zivota u mojoj utrobi.
lea* is offline  
Old 20.09.2008., 00:24   #18
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
Ok je razmišljanje, ali kad bi svi ljudi doživjeli tu sudbinu, onda nitko ne bi živio na Zemlji ni ostvario se kao čovjek. Sigurno nije u Božjem planu, da svi ljudi umru kao bebe.
Ali bitan je raj! Slobodna "volja" kojom možeš završit u paklu je kao da roditelj djetetu dozvoli da se igra blizu neke provalije, provalija bez ograde bila bi neodgovornost onih koji mogu postavit tu ogradu. Tako i mogućnost biranja raj pakao nije slobodna volja neg zamka.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 20.09.2008., 00:38   #19
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
Jučer se pojavila vijest, da je osumnjičen bračni par, zbog čedomorstva. Danas je to i na naslovnicama novina. Novinari se zgražaju nad time i kritički gledaju na čedomorstvo. To je udarna tema i u dnevniku jedne televizije. Nemam ništa protiv medijske pompe oko toga. Čedomorstvo je veliko zlo i katastrofa. Treba osuditi grijeh, ali imati srca prema grešniku i pružiti mu priliku za kajanje.
S druge strane, svaki dan se događa velik broj pobačaja u hrvatskim bolnicama, a možda i izvan njih. O tome novinari šute i to kao da ne postoji. To kao da nikoga u medijima ne zanima, prešućuje se, odobrava, ne kritizira.
Razlika između čedomorstva i pobačaja je jako mala. Čedomorstvo je ubojstvo rođenog djeteta, a pobačaj ubojstvo nerođenog djeteta. U oba slučaja, radi se o djeci, o ljudskim bićima. Život počinje od začeća, beba živi u svojoj majci i prije, nego se rodi.
Po mišljenju novinara, a i mnogih drugih, čedomorstvo je strašan zločin, nešto stravično i okrutno. Zar pobačaj nije to isto?! Samo što neki pobačaj smatraju «legitimnim pravom», a čedomorstvo ne. Zamislite da, netko za čedomorstvo kaže, da je to «legitimno pravo», da je to osobna odluka pojedinca, da se u tu odluku nitko nema pravo miješati. Za čedomorstvo vrijede jedni kriteriji i zakoni, a za pobačaj drugi, makar se oboje svodi na isto. I na kraju uvijek najgore prođu djeca. Njih nitko nije ništa pitao niti mislio na njih.Čovjek gubi ljudskost, kada se odluči na ubojstvo vlastitog djeteta, bilo to čedomorstvo ili pobačaj. Ne treba razapeti one, koji to čine, već im treba pomoći, da ponovno budu ljudi. A protiv zla se boriti, a ne biti ravnodušan.
ja se slažem s ovim. Potpuno.
kontracepcija mi je u redu, ali pobačaj mi jednak ubojstvu i to bi po trebalo biti jednako legalno.

ako netko ne želi dijete, može ga dati posvojiti, ne mora ga odgajati. trudnoća će vam oduzeti najviše 9 mjeseci života (ako uopće ubrajate prva tri u neku tešku trudnoću koja se ne može preživjeti), a dat ćete nekome život.

slažem se da žena ima pravo birati hoće li imati dijete ili ne. Ali ne mora ga zato ubiti. mogu mene tako sad moji ubiti i reći da su se predomislili.. u čemu je razlika?
embrijo je hrpa stanica... koja će uskoro postati živo biće, tvoje dijete i važan u nečijem životu. i ti si nakupina stanica. ajmo se sad vrijeđat stanico.
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Old 20.09.2008., 00:38   #20
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
Jučer se pojavila vijest, da je osumnjičen bračni par, zbog čedomorstva. [...]
S druge strane, svaki dan se događa velik broj pobačaja u hrvatskim bolnicama, a možda i izvan njih. O tome novinari šute i to kao da ne postoji. To kao da nikoga u medijima ne zanima, prešućuje se, odobrava, ne kritizira.
Živimo u državi u kojoj je pobačaj dozvoljen, a čedomorstvo je kazneno djelo. Naravno da se ne piše o onome što je dozvoljeno, nije interesantno.

Kad si zadnji put uzeo novine u ruke i vidio da su prepune dobrih vijesti? Ja se zaista ne sjećam takvog trenutka - ili rastu cijene, ili su uragani koji ubijaju ljude i ruše kuće, ili je netko pretukao nekoga, ili se u bolnici srušio krov - mediji nam većinom prenose loše vijesti.
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
Izgleda da hoćeš. Što će ti spirala, možeš se unakaziti, ako ti to netko krivo ugradi. Kod spirale, prvo dođe do začeća pa onda spirala naknadno usmrti začeto dijete. Slično djeluju i pilule. Protiv sam kontracepciji, ali kondomi ništa ne usmrćuju
Oprosti, no ovo jednostavno nije istina.

Spirala zaista radi ovako kako si napisao, dakle ako dođe do začeća onda ne dozvoljava embriju da se ugnijezdi u maternicu, te taj embrij propada; no pilule funkcioniraju na način da zaustavljaju rad ženskih jajnika i preuzimaju one hormone koje inače ženski jajnici proizvode da bi zavarale mozak i maternicu - zato žene koje piju pilule nemaju ovulacije ali imaju menstruaciju. A ako nema ovulacije, onda ne može niti doći do začeća.
Lorelei is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.