Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2011., 23:49   #401
Quote:
CroCurioso kaže: Pogledaj post
URION, molim te za savjet i malu uslugu !

Situacija je sljedeća...
Radim već 6 godina kao strojarski tehničar (u struci). U međuvremenu sam pohađao izvanredni studij sigurnosti i prije 3 mjeseca stekao zvanje prvostupnika inženjera sigurnosti, znači VŠS. Sad sam dobio ponudu za posao kao inženjer sigurnosti u jednom drugom poduzeću ali pod uvjetom da mogu za godinu dana položit stručni ispit za stručnjaka zaštite na radu (opći i posebni). Zbunio me pravilnik o polaganju jer za radno mjesto stručnjaka za koje se kandidiram traži 3 godine iskustva u struci i VŠS da bi mogao polagati ispit (ja nemam nijednu godinu iskustva u struci sigurnosti i zaštite jer sam tek nedavno završio faks).

Zvao sam ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva i razgovarao s dužnosnikom u njihovom odjelu za zaštitu na radu. Rekao mi je da mogu polagati ispit (opći i posebni) jer imam VŠS i jer radim već par godina. Potvrdio mi je da nije bitna struka u kojoj sam radio nego je samo bitno da je najmanje 3 godine (znači i sa radnim iskustvom kao strojarski tehničar mogu pristupiti ispitu).

Jesam li ja njega dobro shvatio ? Hoću li moći nakon položenog ispita raditi kao stručnjak iz članka 3. točke 2. i 3. pravilnika o polaganju ?
DA
Oni (Ministarstvo) su malo pojednostavili mogućnost polaganja stručnog ispita i možeš upravo to - predočiti kopiju radne knjižice (ovjerenu od poduzeća ili javnog bilježnika) da imaš 3 godine staža. U prijavi navedeš da radiš poslove zaštite 3 godine i oni neće provjeravati. Po Pravilniku bi trebalo biti drugačije, ali u praksi je ovako. Samo pošalji prijavu i kad dobiješ poziv zagrij stolac. Naravno da možeš polagati i poslati prijavu po točkama za koje imaš formalno obrazovanje, a to je u praksi sve osim voditelja službe.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 13:04   #402
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
DA
Oni (Ministarstvo) su malo pojednostavili mogućnost polaganja stručnog ispita i možeš upravo to - predočiti kopiju radne knjižice (ovjerenu od poduzeća ili javnog bilježnika) da imaš 3 godine staža. U prijavi navedeš da radiš poslove zaštite 3 godine i oni neće provjeravati. Po Pravilniku bi trebalo biti drugačije, ali u praksi je ovako. Samo pošalji prijavu i kad dobiješ poziv zagrij stolac. Naravno da možeš polagati i poslati prijavu po točkama za koje imaš formalno obrazovanje, a to je u praksi sve osim voditelja službe.

Hvala mnogo na informaciji.

U ponedjeljak će im prijava stići u ministarstvo pa se iskreno nadam da će mi do kraja tjedna javiti jesu li prihvatili moju prijavu ili ne (poprilično mi je hitno). Prema tvojim preporukama obavezno ću si nabaviti priručnik stručnjaka zaštite na radu za pripremanje ispita. Spomenuo si da posjeduješ neka pitanja iz općeg i posebnog dijela ispita, pa ukoliko ti nije veliko opterećenje zamolio bih te da mi pošalješ na [email protected]

Hvala još jedanput !!!
CroCurioso is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 14:24   #403
Mnogi od vas imaju iskustva s tim, stoga molim za pomoć.
Koliko dugo traje otprilike da se dobije rješenje o polaganju stručnog ispita, odnosno koliko dana nakon prijave oni jave da li prihvaćaju ili ne ???
Naručio sam PRIRUČNIK STRUČNJAKA ZAŠTITE NA RADU iproz ZB-13 (250 kn), je li to dobra literatura za ispit (opći i posebni) ???
Molim vas za pitanja iz ispita (opći i posebni dio)[email protected]

Thanks
CroCurioso is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 23:46   #404
Quote:
CroCurioso kaže: Pogledaj post
Mnogi od vas imaju iskustva s tim, stoga molim za pomoć.
Koliko dugo traje otprilike da se dobije rješenje o polaganju stručnog ispita, odnosno koliko dana nakon prijave oni jave da li prihvaćaju ili ne ???
Naručio sam PRIRUČNIK STRUČNJAKA ZAŠTITE NA RADU iproz ZB-13 (250 kn), je li to dobra literatura za ispit (opći i posebni) ???
Molim vas za pitanja iz ispita (opći i posebni dio)[email protected]

Thanks
Nemoj se nadati da ćeš tako brzo polagati.
Do odgovora prođe od 30-60 dana, a onda imaš još (minimalno) 60 dana do ispita. Postoji mogućnost i da im daš požurnicu, ali i to će ti od predaje trajati najmanje 60-tak dana.
kako sam već i rekao Priručnik je osnova i kao sažetak svega, a onda treba proučiti i sve Zakone i Pravilnike koje dobiješ u spisku kod poziva za polaganje. Pitanja ti šaljem na mail (za opći dio).
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 23:53   #405
Quote:
slučajni_prolaz kaže: Pogledaj post
Neznam da li sam se obratio na pravi dio foruma, ali pitanje je vezano uz "zaštitu na radu". Imam približna pitanja koja će biti na ispitu, ali bogami neznam odgovor na pitanje u kojem vremenskom periodu poslodavac mora organizirati probnu evakuaciju radnika ??? Zna li tko odgovor, bio bih zahvalan. Hvala lijepa.
Slučajno sam nabasao na ovu temu, pa ako ti nije kasno...
Ne znam o kakvoj se evakuaciji radi po onom što si napisao, ali pretpostavljam da se radi o vježbi evakuacije i spašavanja koju je poslodavac dužan organizirati svake dvije godine.
Ako imaš još pitanja javi na pp budući da ne pretražujem teme baš ažurno.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 00:04   #406
Quote:
ĐABALABO kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
ja sam završio visoku školu za sigurnost,zaposlen sam ali ne u struci.Pa bi otvorio firmu,položio stručni i radio elaborate zaštite na radu i od požara.Uglavnom iskoristio bih ovu titulu ali samo da bi radio neke stvari za firme i projektante isključivo na kompjuteru.Znači ne bi ulagao u neku opremu za ispitivanje i dr. Zanima me tvoje mišljenje. Hvala unaprijed na odgovoru!
Bez obzira što sam ja otvorio ovu temu, nisam baš previše odlazio na nju s obzirom da se dugo nije pisalo na njoj.
Za ubuduće me kontajktirajte na pp ili mi bar pošaljite poruku da je nešto napisano ukoliko trebate neki odgovor na koji bi mogao odgovoriti.
Nadam se da nije kasno za ovaj tvoj odgovor.
Nisam ulazio u to što sve ovlaštene kuće točno trebaju da dobiju Rješenje Ministarstva, ali skoro sigurno znam da moraju imati određeni kadar (ing. elektrotehnike, strojarstva, kemije), kao i određenu opremu za mjerenje.
Prema tome samostalno nećeš moći raditi i predati rad budući da ga nećeš moći propisno ovjeriti.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 00:10   #407
Quote:
georgehrri kaže: Pogledaj post
dali si siguran
provjeri na stranicama ministarstva što je potrebno za koji dio ispitivanja od završene edukacije
struja i gromobrani - elektrotehnika ing÷dipl ing ÷ bsc ÷mag ing
strojevi- elektrotehnika i strojarstvo te po potrebi kemija ing÷dipl ing ÷ bsc ÷mag ing

ventilacija i mikroklima -strojarstvo ili fizika ing÷dipl ing ÷ bsc ÷mag ing

bukla- strojarstvo ,fizika elektrotehnika ing÷dipl ing ÷ bsc ÷mag ing

kemiske štetnosti kemija ing÷dipl ing ÷ bsc ÷mag ing


mogu se voditi referde zaštite na radu i edukacija ( uz položenu andragogiju)
i biti suradnik u ispitivanjima ili 1 od potrebnog broja kadrova osim strojarstva i elektrotehnike

do 2003 radio sam sva navedena isptivanja ali ih nisam smio sva potpisivati već samo ona koja su bila moje struke
Slažem se, sa svojom strukom u ovlaštenim kućama možeš raditi kao dio tima pri izradi Procjene i ostale administrativne stvari, možeš predavati kod osposobljavanja za rad na siguran način i za početno gašenje požara, možeš izrađivati određene elaborate i dr. Honorarno za sebe ne možeš raditi ništa budući da nemaš Rješenje Ministarstva (pogledaj odgovor iznad ovog).
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 16:28   #408
da li polaganje općeg dijela traje 30 minuta kao što piše i u pravilniku ili traje kraće, i koliko ljudi polaže u jednom danu? zahvaljujem na odgovoru i hvala dobrim ljudima na pitanjima i materijalima koje su mi poslali
aquarius46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 20:30   #409
Quote:
aquarius46 kaže: Pogledaj post
da li polaganje općeg dijela traje 30 minuta kao što piše i u pravilniku ili traje kraće, i koliko ljudi polaže u jednom danu? zahvaljujem na odgovoru i hvala dobrim ljudima na pitanjima i materijalima koje su mi poslali
kad sam ja polagala cca prije godinu dana, polagalo nas je 10-tak
bilo je 6 ispitivača, odnosno njih 4 al 6 puta smo izlazili ulazili..u pravilu se kod jednog ispitivača zadržavaš kratko..pita te gdje radiš i postavi ti tri pitanja, ako kreneš odmah govorit konkretan odgovor onda te prekinu nakon pola minute minut i krene drugo pitanje..tako da zadržavanje kod ispitivača traje maximalno 5-10 min ako oni iz tebe izvlače odgovor..ima i ispitivača kod kojih vučeš papirić sa pitanjima, i odgovaraš ta tri pitanja redom kojim želiš..sve u svemu u skladu je sa pravilnikom, al cijeli ispit traje satima, jer oni prozivaju nekim svojim redom, pa moraš sačekati da dođeš na red
što se tiče Priručnika stručnjaka znr, literatura je okej ali obratite pažnju da tu ima dosta pravilnika koji više nisu na snazi
nadam se da sam pomogla
sretno
__________________
uništili su mi puno toga..ali mi krila ne mogu slomit...
vipovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 22:05   #410
Wink

pozdrav svima
ima li tko ikakva iskustva sa polaganjem ispita za koordinatora II. inače sam ing. sig. i zaštite sa položenim str. ispitom. ako netko ima nekakve informacije kako je na ispitu ili još bolje literaturu ili materijale iz kojih je učio. materijali koji se navode u iprozovim priručnicima za str. znr koji se odnose na polaganje ispita za koordinatora II mi se čine preopširnima pa bih radije išao ciljano. hvala i pozdrav svima
ovan001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 14:16   #411
Pozdrav ekipa,molila bih pomoć.
Mala tvrtka (zapošljava manje od 50 zaposlenika,daleko manje).
Poslodavac bi me ovlastio za obavljenje zaštite na radu. Negdje sam čula da trebam imati najmanje godinu radnog staža, SSS i trebam položiti opći dio ispita . Da li je to točno,kako ide procedura,svaka informacija je dobro došla.

Unaprijed zahvaljujem.
dugaagud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 16:34   #412
Ljudi pozdrav!

Imam zamolbu, ako netko može navesti literaturu, odnosno pravilnike i zakone vezane za kemiju, i eventualno šta ne treba učit.

P
gari031 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 16:53   #413
Quote:
dugaagud kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,molila bih pomoć.
Mala tvrtka (zapošljava manje od 50 zaposlenika,daleko manje).
Poslodavac bi me ovlastio za obavljenje zaštite na radu. Negdje sam čula da trebam imati najmanje godinu radnog staža, SSS i trebam položiti opći dio ispita . Da li je to točno,kako ide procedura,svaka informacija je dobro došla.

Unaprijed zahvaljujem.
Sve točno. Jedino bi kao trebalo imati nekakvu tehničku struku a ne neku "šustersku", makar mislim da to više i nije toliko bitno.
Pošalješ prijavu na ministarstvo i čekaš 20-30 dana na odgovor u kojem piše kada ti je datum izlaska na ispit i literatura, a to obično bude za 2 mjeseca.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 17:07   #414
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Sve točno. Jedino bi kao trebalo imati nekakvu tehničku struku a ne neku "šustersku", makar mislim da to više i nije toliko bitno.
Pošalješ prijavu na ministarstvo i čekaš 20-30 dana na odgovor u kojem piše kada ti je datum izlaska na ispit i literatura, a to obično bude za 2 mjeseca.
Gimnazija,apsolvent na šusterskom

P.S. ako tko ima pitanja na općem dijelu neka slobodno proslijedi.
Gledam literaturu i vidim neki od pravilnika piše poznavanje osnovnih odredbi pa

Zadnje uređivanje dugaagud : 13.10.2011. at 17:54.
dugaagud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 22:13   #415
zanima me da li je studij sigurnosti na radu dobar odabir i da li ima buducnosti u zaposljavanju? dosad sam cula samo pohvale, ali nedavno sam pocela sumnjati...:/ neznam, da li je velika razlika od inzenjera sigurnosti na radu u građevini ili inzenjera građevine(danas cak i magistra)..? hvala.
studentica Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 22:24   #416
Smile pomoć

Pozdrav svima!

Počela sam učiti za stručni (opći i posebni dio) iz Priručnika i vidim da je dosta pravilnika koji više nisu važeći.

S obzirom da nemam puno iskustva u ZNR svaka bi mi pomoć dobro došla.

Molim Vas ako netko ima pitanja (vidjela sam da je Urion slao pitanja pa ako još uvijek ima ta pitanja bila bi jako zahvalna ako mi ih može poslati) iz općeg i posebnog dijela da mi pošalje na mail [email protected].



Hvala puno puno
lifecanbefun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 08:03   #417
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
prosao sam taj ispit prije nekoliko godina
neznam kaj bi ti savjetovao , neka pitanja nemaju veze s mozgom , neka su opet detaljna do bola
jednostavno , literaturu koju si dobio moras stvarno nauciti , nece biti lose da si siguran da kuzis fizikalne formule , npr. za preskok napona
Jel imaš možda kakvu literaturu za ispit?? ja se polako pripremam za drugu godinu....
silvijax1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 10:31   #418
Smile

Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
Evo brzih odgovora na obadva pitanja.
Malo godišnji, malo okupacije na poslu poslije godišnjeg i evo već 2 mjeseca me nije bilo na forumu.
Poslao sam pitanja iz općeg dijela onima koji su ostavili mail adresu, nadam se da ste dobili.
Specijalist ZNR je kakav program? Da li je to specijalistički studij (po Bologni) ili nekakvo obrazovanje od jednog semestra?
Stručni ispit za stručnjaka zaštite na radu polažu oni kojima taj ispit treba radi djelovanja i ispunjavanja zakonskih formi ovisno o radnom mjestu. U Pravilniku o polaganju stručnog ispita točno je definirano tko može polagati ispit i pod kojim uvjetima (završeno obrazovanje, godine rada u struci...) i za koje radno mjesto (4 naziva - od voditelja službe do suradnika u službi).
Dakle, osnovno je da znaš za koje potrebe ti treba stručni ispit i drugo je da vidiš da li imaš potrebno formalno obrazovanje (s određenim školama i fakultetima možeš polagati samo opći dio, s nekima i opći i posebni; za neka radna mjesta ti treba samo opći dio, za neka i posebni dio).
Javi mi konkretnije podatke pa ću ti točno reći što trebaš i da li trebaš.

Urion, evo ja se polako počela pripremati za stručni ispit ZNR,pa bih Vas zamolila ak imate bilo kakvu literaturu ili pitanja da mi pošaljete na mail: [email protected]. Hvala unaprijed...
silvijax1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 13:13   #419
zaposlit ces se s tim faxom malo sutra, svi traze polozen strucni ispit a da bi njega mogla polagat moras bit zaposlena.
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 13:20   #420
Quote:
gnjavež kaže: Pogledaj post
zaposlit ces se s tim faxom malo sutra, svi traze polozen strucni ispit a da bi njega mogla polagat moras bit zaposlena.
nije to baš tako..još uvijek se može provući kroz polaganje stručnog ispita, ako se ima godina radnog staža u bilo kojoj struci, a s druge strane postoji i stručno osposobljavanje za rad koji se sufinancira od strane države i stječe dovoljno radnog iskustva da se ispit može polagati..znači može se, uvijek postoji opcija
ako se pozitivno gleda na situaciju
__________________
uništili su mi puno toga..ali mi krila ne mogu slomit...
vipovka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.