Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2013., 16:36   #961
Najava debelih nocnih minusa lagano sugerira kako je vrijeme za evakuaciju biljaka u toplije krajeve pa su s balkonskog plastenika (gdje borave zadnjih desetak dana) unesene u grijanu prostoriju:


U zadnjem redu su prezimljene biljke od prosle sezone (tegle od 8 litara), u sredini ekipa proklijala u listopadu-studenom (tegle od 5 litara) te u prvom planu razne rezervne, viskovi ili kasna sjetva.
Zanimljivo kako im ekstremi od niskih nocnih (+3C) pa do dnevnih kada zasja sunce i u plasteniku temperatura skoci i do 40C previse ne smetaju te normalno rastu, osim sto su pojedine biljke lagano posvijetlile ali ce se to korigirati kad zatopli.

Pimenta da Neyde (nekoliko varijacija) zasijana sredinom sijecnja uz iskljucivo prirodnu rasvjetu (juzni prozor) i zajedno s ostalima boravi u plasteniku bez ikakve posebne paznje:


Dok sve ostale biljke jos uvijek imaju dovoljno mjesta u teglama, Jalapenosima je vrijeme da se presele iz dotadasnjih 4l u 30l odnosno 50 litara:


Zanimljivo da iako nemaju dovoljno prostora, da temperatura nije prikladna i kako nema prirodnih oprasivaca/vjetra ipak nekim cudom stancaju plodove kao po traci i cvaki cvjetic zavrsi s plodom - jos jedan dokaz kako uglavnom nepotrebno kompliciramo i da sve ovisi o samoj biljci:


AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 17:27   #962
ja ove godine svoju rasadu ne vidim, prijatelj i prijateljica imaju plastenike pa mi rasadjuju "usluzno".
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 17:30   #963
Pazi da na kraju niti urod ne vidis
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 17:34   #964
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Pazi da na kraju niti urod ne vidis
moja "formula" uspijeva svake godine, rasirim to na 4-5 strana, na bar pola njih MORA uroditi.

vec imam ljutine i praha vise nego dovoljno za sljedece dvije godine, a svi prijatelji su "namireni".
ova godina ce biti lagana, neopterecena.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 17:44   #965
Mudro zboris
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 17:46   #966
ucio sam od najboljeg!
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 20:09   #967
Pitanje.. ima li mozda tko viska koju sjemenku ljutee papricice?
mici36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 23:16   #968
Meni počelo klijanje na veliko. Pošto sunca nema, stavio sam ih pod dvije CFT lampe od 25, ali iz nekog razloga biljke idu u visinu kao da traže svjetlo.



pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 14:56   #969
Pozdrav ljutoljubci !

Evo da vam se i ja pridruzim posto vec duze vrijeme pratim temu i da vam prezentiram moje ljutilice koje su nastale po vasim uputama.
Dakle sijeme naruceno od premier seed-a, prva tura posijana nekako polovicom sijecnja od koje mi je expresno proklio jedan jalapenos i raste ko iz vode i presadjen u kalenicu od 35 cm a prije koji tjedan je vec pokazao pupove..nagnojen 2 puta u mjesec dana sa tekucim gnojivom za rajcice razrjedjen trecina cepa na 3 litre vode.
Iz druge ture posijane krajem sijecnja izniklo nesto jamaican red i habanero mustard-a dok mi se tabasco lose pokazao, od 80 sjemenki izniklo nekih 20 komada od toga desetak cim je izniklo odmah i osusilo.
Zemlju sam koristio Klasmann TS-2 koju sam po nabavnoj cijeni uspio dobit od poznanika koji se profi bavi uzgojem cvijeca i rasade.





jalapeno nakon presadjivanja pod dvije fluo cijevi 18W 6400K




Jalapeno u drustvu Tigerele snimljen danas





Tabasco, Habanero Mustard i Jamaican Red





4 Anaheima
Ova prva 3 su iznikla jos u prosincu pa sam ih presadio u neku losu zemlju nakakav biokompovit ca cvijece iz plodina nakon cega su poceli gubit lisce i susit se pa sam ih povadio,isprao vodom korjenje i presadio u TS-2 i gle ih sada, koda im nista nije bilo.




A opskrbio sam se i materijalom od kojeg cu napravit navodnjavajuce posude



kalenice unutarnjeg promjera 36 cm koje nisu izbusene sa dolnje strane kupljene na "arizoni" po cijeni od 5KM sto je kod nas oko 20 Kn zajedno sa podloskom.Cijev za vodokotlic za nekih 12 kn sto ce mi bit dovoljno za tri posude i uz to nadjem kod lika nekakve plasticne tanjure od pojilica za 1/kom koje cu skrojit i stavit u posudu kako bi dobio bazen.
Subliminal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 17:11   #970
moje paprike ovih dana izgledaju kao da pucaju od zdravlja, za razliku od mene. najmlađa ima 7, a najstarija 17 dana.



pozeri su: habanero, bhut jolokia, douglah, moruga, scotch bonnet, bido tacana, rocoto rojo, rocoto guatemalan orange. čekam još fatalii koji je baš tvrdoglav...
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 18:13   #971
Quote:
Subliminal kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljutoljubci !
kalenice unutarnjeg promjera 36 cm koje nisu izbusene sa dolnje strane kupljene na "arizoni" po cijeni od 5KM sto je kod nas oko 20 Kn zajedno sa podloskom.Cijev za vodokotlic za nekih 12 kn sto ce mi bit dovoljno za tri posude i uz to nadjem kod lika nekakve plasticne tanjure od pojilica za 1/kom koje cu skrojit i stavit u posudu kako bi dobio bazen.
Cestitam

Bas me zanima kako ce se biljke ponasati u ovim samonavodnjavajucima, s paradajzima znam da uzivaju ali se nikad nisam odvazio probati i s papricicama.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 18:36   #972
budemo vidili, ako im se nesvidi te iste posude lako postranu obicne.gledajuci ovog early jalapenosa postajem nestrpljiv pa me zanima iz vasih iskustava koliko mu treba vremena od cvijeta do zrelog ploda ?
Subliminal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 18:46   #973
Nikad se nisam sjetio biljeziti za Jalapenose ali po literaturi u dobrim uvjetima 3-4 mjeseca od sjemenke do ploda. Trinidad Scorpionima zasijanima pocetkom prosle godine je trebalo ravno 6 mjeseci do dozrelog ploda.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 18:55   #974
sad si me obradovo, po tome bi mogo uskoro "zaljutit brke" ovaj ima oko 2 mjeseca i cim bude toplijih dana planiram ga preko dana iznet na terasu.

Zadnje uređivanje Subliminal : 14.03.2013. at 19:00.
Subliminal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 18:56   #975
Pozdrav!!

Evo meni danas stiglo sjeme iz Engleske(jolokia bhut),pošto nisam imao vremena otići do neke agrarie,stavio sam sjeme u čašice sa zemljom koju sam prije umočio u kamlicu,sad se griju na routeru. Nadam se da nisam zakasnio!!
niksam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 19:33   #976
Quote:
Subliminal kaže: Pogledaj post
gledajuci ovog early jalapenosa postajem nestrpljiv pa me zanima iz vasih iskustava koliko mu treba vremena od cvijeta do zrelog ploda ?
jalapeno stvarno raste kao blesav, čitava biljka mi naraste u 2 mjeseca uz doslovno nikakav uložen trud. plod izraste ekspresno, ali treba mu iznenađujuće dugo da dobije boju.
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 20:23   #977
Quote:
Subliminal kaže: Pogledaj post
sad si me obradovo, po tome bi mogo uskoro "zaljutit brke" ovaj ima oko 2 mjeseca i cim bude toplijih dana planiram ga preko dana iznet na terasu.
Uzmi u obzir da je to 4 mjeseca za zadnju crvenu fazu za koju obicno treba vremena.
Meni su taman kad im se pojave prve "brazgotine", onda imaju onaj fini okus uz blagu ljutinu dok crveni znaju biti iznenadujuce ljuti.

Ovdje se dobro vide stadiji:
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 01:55   #978
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Meni na 80% TS prosle sezone izasla s tri listica, na zalost atrakcija traje samo do pojave drugog para nakon cega se izgube u prosjecnosti
moj rocoto rojo ipak nije stao na prvom paru, niti drugi par nije par!
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 09:57   #979
Izoliraj kasnije tu biljku u cilju ocuvanja zanimljive genetike
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:35   #980
Dakle,imam doma ovu lampu,pa me zanima dali će poslužit svrsi kada biljka proklija. Koliko vidim žarulja nije obična a nije ni led,po meni je to neka halogena,ali radije bi to prepustio nekomu ko zna više o tome. Hvala.

niksam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:32.