Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2014., 13:34   #3921
Poštovanje,

molim Vas, da li je ovo uredan nalaz? Brine me to blago povećanje leukocita.
Situacija slijedeća:

Muškarac, 30 godina, redovna kontrola krvi. U vrijeme vađenja krvi, herpes na usnici koji prolazi, problem sa zubima, nedostatak više zuba u mada trenutno nema bolova niti upalnih procesa u ustima (subjektivan osjećaj).

Eritrociti 5.75 (4.34-5.72)
Hemoglobin 177 (138-175)
Hematokrit 0.535 (0.415-0.53)

MCV 93 (83-97.2)
MCH 30.8 (27.4-33.9)
MCHC 331 (320-345)
RDW 12 (9-15)
Trombociti 338 (158-424)
MPV 8.8 (6.8-10.4)

Leukociti 13.26 (3.4-9.7)

SE 3.000 (2-13)

Eozinofilni granulociti 2.1 (0-7)
Bazofilni granulociti 0.4 (0-1)
Neutrofilni granulociti 66.7 (44-72)
Limfociti 27.1 (40-46)
Monociti 3.7 (2-12)
zara51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 19:43   #3922
Quote:
SemperFidelis kaže: Pogledaj post
Je li ok ovo?

Šecer u krvi (nmol/l) 3,05-6,38 ref.vr
1. na tašte 5,36
2. 1h nakon opterećenja 7,10 [
2. 2h nakon opterećenja 4,80



IRI(inzulin) 1,1-17 ref.vr

1. na tašte 8,37
2. 1h nakon opterećenja 57,6
2. 2h nakon opterećenja 18,0
Teško je reći jer: a) jedinice za šećer u krvi u nmol/l su neobične; obično se izražava u mmol/l. Referentni interval za vrijednosti šećera u krvi natašte je također neobičan (naročito donja vrijednost) i b) nisu navedene jedinice u kojima je mjeren inzulin.
Quote:
velana kaže: Pogledaj post
T3 ukupni 1.48 nmol/L ref.int. 1.30-3.10
T4 ukupni 62.81 nmol/L ref.int. 66-181
TSH 2.20 mIU/L ref.int. 0.270-4.20


Trebam li se zabrinuti...
TSH je u granicama normale, tako da je nalaz vjerojatno uredan. Vrijednosti ukupnog T4 diskretno odstupaju ali je vrijednost slobodnog hormona (fT4) pouzdanija u mnogim slučajevima, tako da mislim da je bilo mudrije odrediti kombinaciju TSH, fT4 i T3 umjesto ukupnog T4. Uzimate li kakve lijekove?

Quote:
zara51 kaže: Pogledaj post
Eritrociti 5.75 (4.34-5.72)
Hemoglobin 177 (138-175)
Hematokrit 0.535 (0.415-0.53)
Ovo je u redu.
Quote:
Leukociti 13.26 (3.4-9.7)

SE 3.000 (2-13)

Eozinofilni granulociti 2.1 (0-7)
Bazofilni granulociti 0.4 (0-1)
Neutrofilni granulociti 66.7 (44-72)
Limfociti 27.1 (40-46)
Monociti 3.7 (2-12)
Trebalo bi odrediti CRP i uzeti detaljnije anamnestičke podatke. Ovako je teško reći što je posrijedi osim da nalaz nešto povišenog broja leukocita ipak ne možemo smatrati urednim nalazom, ali ne mora biti niti nešto zabrinjavajuće.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 09.04.2014. at 19:56.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 08:52   #3923
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post

Trebalo bi odrediti CRP i uzeti detaljnije anamnestičke podatke. Ovako je teško reći što je posrijedi osim da nalaz nešto povišenog broja leukocita ipak ne možemo smatrati urednim nalazom, ali ne mora biti niti nešto zabrinjavajuće.
hvala na odgovoru!
zara51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 09:07   #3924
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
TSH je u granicama normale, tako da je nalaz vjerojatno uredan. Vrijednosti ukupnog T4 diskretno odstupaju ali je vrijednost slobodnog hormona (fT4) pouzdanija u mnogim slučajevima, tako da mislim da je bilo mudrije odrediti kombinaciju TSH, fT4 i T3 umjesto ukupnog T4. Uzimate li kakve lijekove?
Imala sam uputnicu samo za vađenje ovog navedenog, još imam raditi ultrazvuk najvjerojatnije početkom svibnja (čekam termin). Ali konstantno mi je prisutna ta "knedla u grlu". Baš konstantno. Ne znam je li glupo pitati dr. opće prakse da mi da uputnicu za vađenje fT4,da ne bi ispalo da ga učim njegovu poslu. Hvala ti.
__________________
Najgore ništa.
velana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 00:02   #3925
Pozdrav,

molila bi pojasnjenje danasnjeg nalaza.
U kasnim sam dvadestima, pijem oralne kontraceptive cca. 5 god.

Dr me poslala vaditi zeljezo, jer sumnja na anemiju, a kod mene bas suprotno.

Zeljezo - 36
UIBC - 28
TIBC - 64

Prosli tjedan radila KKS, sve uredno.
Hgb - 137

Meni se ovo cini kao jako visoka razina zeljeza, molim komentar i savjet.
piba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 21:24   #3926
Quote:
velana kaže: Pogledaj post
Imala sam uputnicu samo za vađenje ovog navedenog, još imam raditi ultrazvuk najvjerojatnije početkom svibnja (čekam termin). Ali konstantno mi je prisutna ta "knedla u grlu". Baš konstantno. Ne znam je li glupo pitati dr. opće prakse da mi da uputnicu za vađenje fT4,da ne bi ispalo da ga učim njegovu poslu. Hvala ti.
Mislim da to nije nužno. Važniju ulogu će imati nalaz UZV štitnjače, a ako i on bude uredan, napravite ORL pregled.
Quote:
piba kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

molila bi pojasnjenje danasnjeg nalaza.
U kasnim sam dvadestima, pijem oralne kontraceptive cca. 5 god.

Dr me poslala vaditi zeljezo, jer sumnja na anemiju, a kod mene bas suprotno.

Zeljezo - 36
UIBC - 28
TIBC - 64

Prosli tjedan radila KKS, sve uredno.
Hgb - 137

Meni se ovo cini kao jako visoka razina zeljeza, molim komentar i savjet.
Nalaz nije alarmantan i razina željeza nije jako visoka, nego tek diskretno odstupa od referentnog intervala. Sama koncentracija željeza, kao izolirani parametar, i nije tako informativna jer dosta varira i na nju mnogo toga utječe. Između ostalog, uzimanje oralnih kontraceptiva može povisiti razinu željeza u krvi. Hrana bogata željezom može također utjecati na povišenje koncentracije istog ako je konzumirana nekoliko dana prije vađenja krvi.

Pouzdaniji podaci o statusu željeza u organizmu dobivaju se određivanjem feritina pa ako je on uredan, nema razloga za brigu.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 13:58   #3927
Quote:
zara51 kaže: Pogledaj post
Poštovanje,

molim Vas, da li je ovo uredan nalaz? Brine me to blago povećanje leukocita.
Situacija slijedeća:

Muškarac, 30 godina, redovna kontrola krvi. U vrijeme vađenja krvi, herpes na usnici koji prolazi, problem sa zubima, nedostatak više zuba u mada trenutno nema bolova niti upalnih procesa u ustima (subjektivan osjećaj).

Eritrociti 5.75 (4.34-5.72)
Hemoglobin 177 (138-175)
Hematokrit 0.535 (0.415-0.53)

MCV 93 (83-97.2)
MCH 30.8 (27.4-33.9)
MCHC 331 (320-345)
RDW 12 (9-15)
Trombociti 338 (158-424)
MPV 8.8 (6.8-10.4)

Leukociti 13.26 (3.4-9.7)

SE 3.000 (2-13)

Eozinofilni granulociti 2.1 (0-7)
Bazofilni granulociti 0.4 (0-1)
Neutrofilni granulociti 66.7 (44-72)
Limfociti 27.1 (40-46)
Monociti 3.7 (2-12)
Zaboravila napisati:

Morfologija: u pojed. neutrof. gran. tox. granula.
Sto to znaci?

Jos nesto, prije 10 dana leukociti su bili 14,7.. Dakle, pali su u 10 dana. Da li trebam brinuti zbog tih leukocita! Jer za ovo drugo kaj je poviseno ste rekli da je uredan nalaz.
Hvala!

Zadnje uređivanje zara51 : 13.04.2014. at 14:23.
zara51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 00:33   #3928
do mene, pogrijesio sam prilikom kucanja..



SemperFidelis kaže: Pogledaj post
Je li ok ovo?

Šecer u krvi (mmol/l) 3,05-6,38 ref.vr
1. na tašte 5,36
2. 1h nakon opterećenja 7,10
2. 2h nakon opterećenja 4,80



IRI(inzulin) 1,1-17 ref.vr qU/ml

1. na tašte 8,37
2. 1h nakon opterećenja 57,6
2. 2h nakon opterećenja 18,0
SemperFidelis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 13:21   #3929
Je li ovo ok nalaz?

Serum krvi, 18godina
glavobolja i temperatura

VZV IgG -pozitivan- 1800 - IO/I - poz>100 neg <50
CMV IgG - pozitivan- 3.4 IU/ml - poz>0.4 neg<50

Zadnje uređivanje Peetraaaa : 14.04.2014. at 13:42.
Peetraaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 18:50   #3930
Quote:
zara51 kaže: Pogledaj post
Zaboravila napisati:

Morfologija: u pojed. neutrof. gran. tox. granula.
Sto to znaci?

Jos nesto, prije 10 dana leukociti su bili 14,7.. Dakle, pali su u 10 dana. Da li trebam brinuti zbog tih leukocita! Jer za ovo drugo kaj je poviseno ste rekli da je uredan nalaz.
Hvala!
Prisutnost toksičnih granula u neutrofilima može biti pokazatelj infekcije, a što je više neutrofila s toksičnim granulama, to je veća vjerojatnost da se radi o bakterijskoj infekciji. Kako je u nalazu opisano da se radi samo o pojedinim a ne svim neutrofilima, vjerojatno je riječ ili o blažoj infekciji ili o infekciji u povlačenju. U svakom slučaju, postoji sumnja da je broj leukocita poremećen zbog infekcije.

Ostalo vrijedi kao što sam rekao i ranije.
Quote:
SemperFidelis kaže: Pogledaj post
Šecer u krvi (mmol/l) 3,05-6,38 ref.vr
1. na tašte 5,36
2. 1h nakon opterećenja 7,10
2. 2h nakon opterećenja 4,80
Nalaz je uredan. Prema podacima kojima raspolažem (iz 2009. godine, ne znam jesu li se kriteriji mijenjali jer se po pitanju šećera mnogo toga promijenilo u zadnje vrijeme), šećer u krvi 1 sat nakon opterećenja treba biti manji od 11,1 mmol/l, što kod Vas i jest slučaj, a 2 sata nakon opterećenja manji od 7,7 mmol/l, što je također slučaj u ovom nalazu. Iz toga zaključujem da je ovaj nalaz uredan.
Quote:
IRI(inzulin) 1,1-17 ref.vr qU/ml

1. na tašte 8,37
2. 1h nakon opterećenja 57,6
2. 2h nakon opterećenja 18,0
Mislim da je i ovaj nalaz uredan. Prema podacima kojima raspolažem (iz 2009. godine), 1 sat nakon opterećenja inzulin treba biti manji od 100 uU/ml (ponegdje se nalaze i nešto drukčije vrijednosti), što je u ovom nalazu zadovoljeno, a nakon 2 sata treba biti manji od 60 uU/ml (opet se ponegdje nalaze nešto drukčiji brojevi), što je također zadovoljeno.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 08:55   #3931
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Prisutnost toksičnih granula u neutrofilima može biti pokazatelj infekcije, a što je više neutrofila s toksičnim granulama, to je veća vjerojatnost da se radi o bakterijskoj infekciji. Kako je u nalazu opisano da se radi samo o pojedinim a ne svim neutrofilima, vjerojatno je riječ ili o blažoj infekciji ili o infekciji u povlačenju. U svakom slučaju, postoji sumnja da je broj leukocita poremećen zbog infekcije.

Ostalo vrijedi kao što sam rekao i ranije.

Puno hvala!!!
zara51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 02:08   #3932
imam 24 godine i problem sa mašćenjem i opadanjem kose. nikakve značajne bolesti do sada nisam imala. zanima me da li jetreni enzimi i bilirubin mogu imati veze s time?
ALT iznosi 8(ref.interval od 10-36)
AST 18(ref.interval od 8-30)
GGT 9 (ref.interval 9-35)
ALP 81(ref.interval 54-119)
ukupni bilirubin 32 (ref.interval 3-20)

puno vam hvala!!
havana2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 13:31   #3933
Pozdrav,
imam 29 godina i išla sam vaditi krv zbog lošeg općeg stanja (umor, iscrpljenost, smušenost) očekivala sam da će taj nalaz krvi pokazati pomanjkanje željeza, međutim.... enzimi jetre ALT su mi 54 (normal 10-36).... te UIBC 22.3(normal 26,0-59,0). Trebam li se brinuti zbog jetrenih enzima jer moja liječnica opće prakse tek je površno pogledala nalaz i rekla da sam zdravija od većine njezinih pacijenata što baš i nije neka utjeha....pa bih Vas molila za mišljenje...ne konzumiram baš alkoholna pića lijekove tek po potrebi protiv bolova i sl.do prije 2 mjeseca pila sam kontracepcijske pilule...
Unaprijed zahvaljujem
Blam Blam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 22:44   #3934
Poštovani!
Prošlog tjedna osjetila sam bolni mekani otok lijevog pazuha..uz maleni jedva uočljivi otok na lijevoj strani vrata...bez promjena boje i sl. Nakon toga išla sam na pretrage: UZV pazuha, vrata i dojki koji nisu pokazali nikakvo uvećanje limfnih čvorova, niti ikakve abnormalne pojave. Palpacijom doktori ne osjete nikakva uvećanja limfnih č. niti na vrati ni ispod pazuha. Doktori spominju nekakvu upalu žlijezda znojnica i pogledavši fotografije toga na internetu moje uopće nije crveno. Samo mekani bolni otok... Trebam li se i nakon svih ovih pretraga brinuti i dalje ?? krv sam vadila taj dan kada sam uočila oteklinu (ali samo kks bez dks) i sve je super!
Pozdrav svima!
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 17:24   #3935
Evo mene opet!
Nakon svih onih pretraga...odradila sam i krvne
Nalaz slijedi ovako:
Da ne prepisujem sve (ks je uredna osim blage trombocitopenije 134...i od prošlog puta -tj. Kada je od prije 2 tjedna rađena ks-povećali se leukociti ali još uvijek u granicama normale. Prije dva tjedna bili 7.6, a sada 8.3)
DKS:
Neutrofilni granuliciti 73 (44-72)
Nesegmentirani granulociti 4 (0-2)
Limfociti 15 (20-46)
Monociti 7 (2-12)
Eozinofilni granulociti 1 (0-7)

Sedimentacija eritrocita 3 (4-24)

CRP 0.7 (<5.0)

Željezo, tibc, uibc-u granicama normale.
Dali je ovo sve ok ili se trebam zabrinuti? Limfni čvor na vratu mije malkice otečen i imam upalu žlijezde znojnice pod pazuhom već dva i pol tjedna.
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2014., 17:37   #3936
Zanima me moze li mi itko objasniti ovaj nalaz citoloskog urina,radjen je radi mikrohematurije.Molim moderatore ako treba da ga premjeste jer ja nisam znala gdje ga tocno postaviti..Nalaz glasi:

U sedimentu zamucenog urina u 3 navrata nalazi se dosta stanica urotela koji je djelomicno u manjim papilarnim nakupinama s povecanim,hiperkromatskim jezgrama.Preporuca se uroloska obrada.
aki80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 12:08   #3937
Quote:
havana2014 kaže: Pogledaj post
imam 24 godine i problem sa mašćenjem i opadanjem kose. nikakve značajne bolesti do sada nisam imala. zanima me da li jetreni enzimi i bilirubin mogu imati veze s time?
ALT iznosi 8(ref.interval od 10-36)
AST 18(ref.interval od 8-30)
GGT 9 (ref.interval 9-35)
ALP 81(ref.interval 54-119)
ukupni bilirubin 32 (ref.interval 3-20)

puno vam hvala!!
Poštovana,

jetrene probe su uredne. Naime, nešto niža vrijednost ALT-a nema kliničko značenje.

Bilirubin je nešto povišen pa bi bilo dobro da se taj nalaz ponovi.

Ne vjerujem da je povezano s tegobama koje opisujete. Prije bih rekao da bi bilo povezano s poremećajem hormona pa bi svakako trebalo odrediti hormonski status (spolni hormoni, prije svega, te hormoni nadbubrežnih žlijezda) te učiniti i ginekološki pregled.

Lijep pozdrav.
Quote:
Blam Blam kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
imam 29 godina i išla sam vaditi krv zbog lošeg općeg stanja (umor, iscrpljenost, smušenost) očekivala sam da će taj nalaz krvi pokazati pomanjkanje željeza, međutim.... enzimi jetre ALT su mi 54 (normal 10-36).... te UIBC 22.3(normal 26,0-59,0). Trebam li se brinuti zbog jetrenih enzima jer moja liječnica opće prakse tek je površno pogledala nalaz i rekla da sam zdravija od većine njezinih pacijenata što baš i nije neka utjeha....pa bih Vas molila za mišljenje...ne konzumiram baš alkoholna pića lijekove tek po potrebi protiv bolova i sl.do prije 2 mjeseca pila sam kontracepcijske pilule...
Unaprijed zahvaljujem
Poštovana,

niste naveli cijeli nalaz pa je ovako teško reći o čemu se radi.

Kod graničnih nalaza, odnosno kada jedan parametar prelazi okvire referentnog raspona (u ovom slučaju to je ALT), ne bi bilo loše da se taj nalaz ponovi, npr. za 4 tjedna.

Također, što ne mogu reći bez detaljnijeg razgovora i pregleda, možda bi trebalo razmotriti određivanje TSH, a ovisno o tome koji su nalazi već učinjeni, i neke druge pretrage.

Lijep pozdrav.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 27.04.2014. at 12:14.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 12:43   #3938
Quote:
pebbles kaže: Pogledaj post
Dali je ovo sve ok ili se trebam zabrinuti? Limfni čvor na vratu mije malkice otečen i imam upalu žlijezde znojnice pod pazuhom već dva i pol tjedna.
Poštovana,

moram priznati da mi sve skupa djeluje malo zbunjuće.

Naime, limfni čvorovi su ili povećani ili nisu povećani. Na glavu i vratu smatraju se povećanima ako im je dulji promjer veći od 1 cm. Ako nije, to nisu uvećani nego normalni limfni čvorovi.

Ono što je zbunjujuće jest da Vi navodite da su Vam limfni čvorovi (na vratu) lagano otečeni a onda navodite da liječnici koji su Vas pregledali kažu kako to nisu limfni čvorovi (za vrat) niti da ih palpiraju, a za pazuh je utvrđeno kako se radi o upali žlijezda znojnica.

Krvni nalazi i limfni čvorovi mogu ali i ne moraju biti u korelaciji.

Quote:
aki80 kaže: Pogledaj post
Zanima me moze li mi itko objasniti ovaj nalaz citoloskog urina,radjen je radi mikrohematurije.Molim moderatore ako treba da ga premjeste jer ja nisam znala gdje ga tocno postaviti..Nalaz glasi:

U sedimentu zamucenog urina u 3 navrata nalazi se dosta stanica urotela koji je djelomicno u manjim papilarnim nakupinama s povecanim,hiperkromatskim jezgrama.Preporuca se uroloska obrada.
Poštovani,

ne znam jeste li prepisali cijeli nalaz ili samo dio nalaza. Naime, u nalazu se ne komentira prisutnost i izgled eritrocita, a poslani ste na obradu zbog krvi u mokraći.

U nalazu se nalaze određena odstupanja u izgledu stanica urotela (to su stanice koje oblažu mokraćni trakt), u smislu da su jezgre tih stanica povećane i intenzivnije obojene pri promatranju mikroskopom.

Na temelju ovog nalaza nije moguće reći o čemu se radi pa je zato i preporučeno da se napravi pregled kod urologa i daljnje pretrage.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 13:19   #3939
Prepisala sam cijeli nalaz.Bila sam kod urologa koji je na osnovu nalaza rekao da on misli da stanice nisu maligne i da nema potrebe za cistoskopijom i daljnjom obradom.Uzv par mjeseci prije je bio uredan,kao i urinokultura.
Samo sam htjela cuti i drugo misljenje..Hvala puno na odgovoru.
aki80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 18:32   #3940
Poštovani doktore!
Danas sam ponovno bila na UZV vrata, pazuha, abdomena i prepona. Doktor kaže da ne vidi nikakva uvećanja limfnih čvorova, ali na moje inzistiranje da pogleda ponovno što mi je to na vratu nateklo-rekao je da je to mali limfni čvor promjera oko 6-7 mm koji njega uopće ne zabrinjava, jer on misli da je to već otkad tu, ali ja mu tvrdim kako toga nije bilo do prije dva tjedna, te da ja osjetim da se to povećalo-i tako ja jedno, a on drugo. Doktor kaže kako je slezena normalne veličine na UZV (dali je ultrazvuk abdomena sigurna metoda koja to može potvrditi?) te da je to isto dobar znak obzirom da sam si ja umislila limfom zbog mojih noćnih znojenja i eto sad još i te kvrge na vratu. U petak idem na Rtg pluća jer imam i kašalj koji ne posustaje već neko vrijeme. Treba li me zabrinjavati ona limfocitopenija iz prošlog posta? Jako se bojim malignih bolesti i ne mogu se otarasiti straha od limfoma zbog ovog limfnog čvora koji raste protekla 3 tjedna. Doktor kaže da on na UZV izgleda potpuno normalno i da bi se na istom vidjelo ukoliko je maligno promjenjen, ali ja sam još uvijek neutješna. Želim se napokon riješiti ove zabrinutosti i otkloniti sve sumnje. Možete li mi reći koji pregled mi može 100% otkloniti sumnju na limfom...a nakon toga ću mislim otići psihologu jer je ova moja hipohondrija uzela maha.
Unaprije se zahvaljujem na odgovoru i uputama!
__________________
lose your dreams and you will lose your mind
pebbles is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.