Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2012., 21:15   #41
moje obe čak i kad s guštom jedu nešto svoje i vide da drugi počnu šuškati s krokijem, taj tren ostavljaju svoje i idu na taj kroki..
nema to nikakve veze s gladi, tuđe je uvijek slađe
foresst is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 21:43   #42
Curke, imam konkretno pitanje...

moj mudrac još uvik zna u igri staviti kamenčić ili ključ u usta, kad viknem ne ili ga izvadim krene dernjava i suze no nakon minut ponovi radnju. Čini mi se kao da ga stavlja u usta namjerno da me izazove!

kako reagirati? ignorirati???
kad vičem on to radi još češće!
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 22:05   #43
mene je moja neki dan obrukala na poslu.. morala je sa mnom na događanje, a nisam je imala kome ostaviti..
bilo je prošlo njeno vrijeme za večernje spavanje, a tada ju obično pukne neka luda navala adrenalina i prebaci se u turbo pogon sa raketom u guzici,,
nema gdje je nije bilo.. nisam ju pogledom mogla pratiti koliko je pičila okolo.. pa si je znala malo leći na pod, pa na stolicu, pa sa stolice, pa na stolicu, pa sa stolice...i tako valjda 10 puta u minuti.. pa sad bi malo jagoda, pa sad bi malo mesa..pa sjedne da jede i sjedi ravno 10 sekundi...
ja razgovaram sa šeficom, a ona tri puta istrčava van iz ureda.. svako vraćanje je bilo popraćeno histeriziranim bacanjem na mojim rukama... stoput sam se preznojila...

iako su mi svi govorili da ju pustim, pa mala je, pa ne smeta.. meni je svejedno bilo da mi se otvori zemlja od srama..i samo su me tapšali i komentirali da kako je žiiiivahna
nije mi bilo baš svejedno...

a šta sam mogla? inače, nastojim da je što manje stvari zabranjeno i da se samo najnužnije mora.. pričam, objašnjavam, mislim da imam strpljenja.. i ovaj put je ona imala svako opravdanje za takvo ponašanje jer je bila preumorna...ali desi nam se tako što i kad nije umorna, nego npr, hoće nešto, al ni sama ne zna što..

ili jednostavno- poludi.. da'l od dosade, čega li
i baš ti bude bed.. pogotovo kad vidiš kako njeni vršnjaci ili čak još sjede u kolicima, ili se u tišini igraju..
ima 22 mj
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 22:24   #44
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
mislim da to nema veze s gladi.
djeca i kad nisu gladna obično hoće jesti vani kad netko nešto ima, naročito ako se radi o smokićima, keksićima, štapićima i sl.
moj kad vidi da netko nešto jede, stvori se u milisekundi tamo i žica. vidim da će i mlađi biti takav kad prohoda, zasad samo urla kad netko nešto jede.
ma znam da bi svejedno uzeli, al ako nije gladno dijete manja je vjerojatnost da će pojesti pola vrećice tuđeg smokija

Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

a šta sam mogla?

reći - umorna je, već je trebala biti u krevetu, ali nisam mogla nego povesti ju sa sobom i zato je sad takva.

mene ne bi u toj situaciji bilo sram jer bih znala zašto je dijete takvo i da nije ona kriva što ju ja moram umornu vući okolo.
dakle, uopće mi nije najbitnije kako se dijete ponaša, dakle da me bude sram jer viče/skače/cendra/nešto već zašto se tako ponaša i jesam li ja s time ok ili me njezino ponašanje frustrira. ako se i sama osjećam loše zbog toga što radi, onda mi je bed pred drugima. ako sam ok s tim, boli me dupe što će susjed pero misliti da moje dijete previše izvoljeva ili se previše dere.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 22:26   #45
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

reći - umorna je, već je trebala biti u krevetu, ali nisam mogla nego povesti ju sa sobom i zato je sad takva.

.
uopće nisam imala potrebu da ju "opravdavam" pred drugima, ja sma znala da je umorna i meni je to bilo dosta.
ali ipak, s obzirom da to nije bilo druženje s mamama u parkiću , nego sa mojim šefovima i radnim kolegama- to mi je otežavalo situaciju i činilo me prilično napetom.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 22:35   #46
mislila sam da te je bilo sram kad si napisala da si željela da se zemlja otvori i da su te svi tapšali po ramenima
nije to meni opravdavanje, to je činjenica, ako kažeš 'umorna je pa je zato takva'
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 22:51   #47
Meni bude neugodno kada ga vani uhvati žuta minuta i izvede scenu jel znam da prije dok nisam imala dijete kada bi takvo što vidjela bi pomislila ajme koje divlje dijete i kakva majka koja mu sve dopušta i kako ga odgaja Sada kada imam svoje vidim da je to drugačije

Inače kada stvarno,stvarno pretjera dobije jednu po guzi i začas se smiri,ja to zovem apaurin
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 23:28   #48
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
Curke, imam konkretno pitanje...

moj mudrac još uvik zna u igri staviti kamenčić ili ključ u usta, kad viknem ne ili ga izvadim krene dernjava i suze no nakon minut ponovi radnju. Čini mi se kao da ga stavlja u usta namjerno da me izazove!

kako reagirati? ignorirati???
kad vičem on to radi još češće!
je, moj (15mj) to ponavlja nakon što mu ozbiljno kažem ne, i to gledajući me sa smješkom na usnama...
onda se uključi i stariji (2g i 9mj) s gromoglasnim smijehom, jer užasno je smiješno kad mlađi brat radi nešto što ne bi trebao i kad ga mama kori.
ugl, nakon nekih 5-6 ponavljanja ozbiljnim glasom "ne, to je opasno", bez vike, ili odustane on ili odustanem ja i dignem ga.
kad ga spustim za minutu dvije, zaboravi na isprobavanje kamenčića.
ako krene ponovo, onda ide cijeli krug ispočetka
nakon nekog vremena ipak odustane.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 00:04   #49
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
Curke, imam konkretno pitanje...

moj mudrac još uvik zna u igri staviti kamenčić ili ključ u usta, kad viknem ne ili ga izvadim krene dernjava i suze no nakon minut ponovi radnju. Čini mi se kao da ga stavlja u usta namjerno da me izazove!

kako reagirati? ignorirati???
kad vičem on to radi još češće!
Distrakcija, nadji nesto drugo zanimljivo i privuci mu paznju na to.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 00:08   #50
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

ili jednostavno- poludi.. da'l od dosade, čega li
i baš ti bude bed.. pogotovo kad vidiš kako njeni vršnjaci ili čak još sjede u kolicima, ili se u tišini igraju..
ima 22 mj
Odvela si dijete gdje joj nije mjesto. Previše si očekivala od nje da bude mirna. Moja je bila dijete koje se u tišini igra, a sad je divljakuša i 'razmaženo derište'. Jednostavno moraju proći takve faze 'živosti' jer su djeca. Neki su više takvi, a neki malo kasnije postanu takvi. Moja poludi u shopping centru. Leti i trči da ju ne možeš uhvatiti. Po West Gateu sam je lovila da joj obučem tenisicu koju smo skinule da proba sandale......
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 00:13   #51
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
Curke, imam konkretno pitanje...

moj mudrac još uvik zna u igri staviti kamenčić ili ključ u usta, kad viknem ne ili ga izvadim krene dernjava i suze no nakon minut ponovi radnju. Čini mi se kao da ga stavlja u usta namjerno da me izazove!

kako reagirati? ignorirati???
kad vičem on to radi još češće!
Daj mu nešto jestivo, uči ga što smije ići u usta i skloni sve što je opasno za stavljanje u usta. Kad god kažeš da ne nešto 'Ne', reci odmah djetetu što da radi tj. što smije raditi. Daj mu uputu što da radi.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 08:29   #52
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
nego kod kog dijeljenja hrane u parku, kako biste se vi postavili kad se dijele te sve grickalice, odnosno slatkiši (i masniši - kroki) a dijete ima 16mj, dakle reagira već kad čuje vrećicu da šuška?
uspijevate li zadržati dijete podalje i da ne žica i da ne jede ili da pojede par komada..
Moja smije sve osim bombona.
Bomboni mi fakat nisu jasni, koji klinac će djetetu od 2 godine BOMBON?
Do sad nije pojela ni jedan jedini, a trudit ću se da tako ostane što dulje.
Stvar je u tome da kod nas u parku većina mama šopa svoju djecu tim jebenim KIKIJEM.
I onda me pitaju- da li ona jede Kiki?
Jednostavno odgovorim ne i to je kraj priče, a ona, obzirom da nikad nije probala bombone i ne zna što je to pa je i ne privlači.
Također, ne pije umjetne sokove, pije samo vodu ili prirodne, cijeđene sokove, i to iz šalice, nikad nije iz dude pila išta osim mlijeka, a i to smo prestali sa cca godinu dana.
Naravno, sva djeca tamo po cijele dane cjevče iz dude sokove.
I onda mi je nekidan mama rekla- joj, pa tamo svi imaju neke smokije, sokove, ovoono, jedino ona nema.
Mrtva ladna sam joj odgovorila da me uopće ne zanima što drugi imaju ili nemaju i da, nažalost, nikad nisam vidjela tu djecu da jedu voće ili jogurt, a da ona dobro razmisli da li želi bubu odgajati "za selo".
Skužila je odmah što je rekla i složila se sa mnom.
Što se tiče tih smokija i štapića, to joj također nikad ne dajem kući, ali kad je u parku ili negdje ne branim i ne radim dramu oko takvog i sličnog junka.
Sve u svemu, vidim da su mame u parku shvatile kako stvari stoje tako da joj više ni ne nude bombone i sokove.
I ne, ne mislim da smo zbog toga ni mala ni ja frikovi i da će njoj patiti društveni život zbog toga što sa dvije godine ne tamani Kiki i umjetne sokove.

Trebaš točno odlučiti, sama sa sobom, što je za tebe i tvoje dijete prihvatljivo, a što nije i toga se držati te i njoj i okolini na smiren, kulturan način objasniti i reći što je da, a što ne.

Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
Curke, imam konkretno pitanje...

moj mudrac još uvik zna u igri staviti kamenčić ili ključ u usta, kad viknem ne ili ga izvadim krene dernjava i suze no nakon minut ponovi radnju. Čini mi se kao da ga stavlja u usta namjerno da me izazove!

kako reagirati? ignorirati???
kad vičem on to radi još češće!
Tu nema pomoći, on je sad u oralnoj fazi i nikakvim vikanjem nećeš mu to "izbiti iz glave".
Buba je bila u toj fazi negdje oko godine dana, a to je konicidiralo odlaskom na godišnji.
Ne moram ti govoriti kako su nam izgledali odlasci na plažu gdje je milijardu i jedan kamenčić.
Al' jbga, sve što možeš je ne ispuštati ga iz vida ni sekunde i kad on nešto strpa u usta ti izvadiš i tako u krug, po cijele dane, dok ne prođe.
A ako te imalo tješi- proći će.

Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
pogotovo kad vidiš kako njeni vršnjaci ili čak još sjede u kolicima, ili se u tišini igraju..
ima 22 mj
Moja ima 2 godine za par dana i ovo i mene fasicinira kod tuđe djece koja su njezini vršnjaci- meni je dijete od godine koje mirno sjedi na jedno mjestu i igra se totalni SF, s našom to ne postoji, ona je na mlazni pogon.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 09:29   #53
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Moja ima 2 godine za par dana i ovo i mene fasicinira kod tuđe djece koja su njezini vršnjaci- meni je dijete od godine koje mirno sjedi na jedno mjestu i igra se totalni SF, s našom to ne postoji, ona je na mlazni pogon.
Ma mislim da su "mirna" djeca manjina, ako i postoje. Djeca mogu u nekom trenutku biti mirna jer se u toj okolini ne osjecaju ugodno, strana im je, necega se boje, ali iz mog iskustva svi, cim se malo opuste, pocnu jurcati uokolo i istrazivati, sto je i normalno i ocekivano ponasanje za dvogodisnjake.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 09:31   #54
mi smo kamenčiće, opuške&co po parkovima rješavali tako da kad bi nešto uzeo i pokušao staviti u usta mirnim glasom bi mu rekla: daj mami, koji fora kamen, sad ćemo ga staviti na drugo mjesto...

tako ih je dosta brzo prestao pokušavati pojesti i počeo seljakati po parku.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 10:21   #55
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
I ne, ne mislim da smo zbog toga ni mala ni ja frikovi i da će njoj patiti društveni život zbog toga što sa dvije godine ne tamani Kiki i umjetne sokove.
ako je išlo dio mog posta gdje sam spomenula da neću biti mama frik koja drži dijete koje hoće smoki, ovo si sad malo nategnula
nitko nije frik jer ne jede bombone (na kraju, ne jede ih ni moj mali, naravno da ne mislim da nešto nije u redu s njim jednako kao ne pije baš ništa osim vode, uopće ga sokovi/čajevi ne zanimaju).

nego u situacijama gdje dijete želi probati nekakav junk jer ga svi njegovi prijatelji jedu, ne vidim smisao te zabrane. tj vidjela sam ga dok je još bio toliko mali da bih ga lako od tog maknula, ali sad, kad oponaša sve što njegovi prijatelji rade i kad ne funkcionira više "gle ptičica" pa on zaboravi na zdjelicu junka, jednostavno sam revidirala stavove
time što dijete uzme nekoliko smokija ili pojede komad čokolade, neće njegova do tad dobra prehrana postati prošlost, i sad više neće ništa jesti nego junk.
eto, mislim da je taj princip "dokaz da brinem za djetetovu zdravu prehranu je da nikad nije stavio smoki u usta" jednostavno pretjerivanje.
i moguće je takav stav održiv ako s drugom djecom u interakcije dolazite samo po parkovima, ali moj se svakodnevno druži sa svojim malim susjedima (četiri komada, ni jedna od mama ne prati forum i ne zna koliko je smoki zločest ), meni je izbor ili kompromisno popustiti negdje, ili ga držati dalje od njih, pa ga zaista koštati društvenog života.



što se tiče kamenja, ja sam mom puštala da u usta stavlja nešto veće kamenje na plaži (sitno ne, zbog mogućnosti asipracije). i kamenje u dvorištu također, dakle sve što bih ocijenila kao "dovoljno čisto"
iako, moj je također već oko godine dana izašao iz te faze, mali susjed (2.5 godine), još uvijek žvače i kamenje i zemlju i sve i svašta, stalno ga opominju ili lupaju po ruci "pec pec", nema pomaka.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 10:33   #56
Da ti iskreno kažem nisam uopće imala pojma tko je napisao taj post, a kao što sam već napomenula ne radim ni inače dramu oko hrane, postoje dvije namirnice koje ona ne jede- bomboni i umjetni sokovi.
Što se mene tiče ni neće, ne zato što time išta dokazujem nego zato što ne vidim apsolutno nikakvu svrhu u tome da to jede, pogotovo u količinama u kojima vidim da neka djeca jedu.
Meni kod konkretno te stvari nema kompromisa.
Ona to jednostavno ne jede i to je to.
A dolazimo u interakciju s drugom djecom po svuda, međutim jedino (srećom) djeca koju viđamo u tom konkretnom parku klopaju bombone i nataču se tim sokovima.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 10:47   #57
a da se odmaknemo od smokija i vratimo odgoju..


ja s mojim recimo uopće nemam problema kao što su cviljenje/urlanje/bacanje (ok, bar ne još vjerujem da će i ta faza doći).

a ja sam se na to baš pripremila, teorijski dakle znam kako bih reagirala u praksi

nego se meni događa nešto drugo. ja ne znam kako korigirati njegovo ponašanje kad je on u toj svojoj euforiji on ima te amfetaminske napade oduševljenja, ozareno jurca naokolo i radi štetu, ima smajl od uha do uha, čitavo vrijeme kao nasmijava mene/mm-a, ali ono - radi stvari koje zna da ne smije, a ja nikako ne uspijem doprijeti do njega na način da ga zaustavim.

kad je u takvom raspoloženju, sve ove forumske "prekini aktivnost i zbog toga će biti jako tužan i to će mu biti kazna" uopće ne funkcioniraju.

primjer: u parku smo, pa se ide valjati po pijesku, po dijelu gdje psi seru (da, u našem kvartovskom parku ima poseban odio "pseća sraonica" ).
na verbalno ne reagira, tako da odlučujem da idemo doma. ne bi li trebao biti tužan?
uzimam ga na ruke, on je veseo jer ga nosim. spuštam ga nek hoda i praktički vučem, on veselo nabraja aute kraj kojih prolazimo. ulazimo u kuću, on se samo ide igrati s omiljenim traktorom

zadnji put kad mi je pobjegao u lokvu, također 0 bodova po pitanju "prekida aktivnosti", na kraju sam mu skinula za kaznu tenisice ( ), i onda bila sretna jer je u autu cvilio "mama fipele gdje su fipele"




dakle što radite da vas imalo dožive kad imaju napade oduševljenja i euforije i rade kaos?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 11:30   #58
Uzeti ga u naručje i pričekati da se smiri pa onda pričati.

Ako pričaš dok on jurca okolo ništa ne dođe do male glave
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 13:21   #59
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
Curke, imam konkretno pitanje...

moj mudrac još uvik zna u igri staviti kamenčić ili ključ u usta, kad viknem ne ili ga izvadim krene dernjava i suze no nakon minut ponovi radnju. Čini mi se kao da ga stavlja u usta namjerno da me izazove!

kako reagirati? ignorirati???
kad vičem on to radi još češće!
u takvoj situaciji vičem klincu "puj, puj" pa on izvadi iz usta to kaj je stavio.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 13:35   #60
meni je upalilo kad sam se pravila da mi je svejedno što će žvakati. ako već puj puj ne pali. kažem: ma baš me briga, jedi to što je jako puj.

btw jučer smo imale ozbiljan razgovor na temu neprihvatljivog ponašanja u parku, rekla sam da je to jako ružno i da će mama biti tužna ako bude onako ružno vrištala. odmah mi je demonstrirala (odglumljena varijanta i kroz smijeh) kako je to ona vrištala. rekla sam joj da me lijepo zove pa ću doći.. vragmeodnija ako nije sve razumjela
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:11.