Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2007., 22:59   #21
*Lillith hvala na pojašnjenju!

Koje je pretrage potrebno napraviti da bi se utvrdilo da je riječ o raynaudu?
Starlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 11:14   #22
Quote:
Starlight kaže: Pogledaj post
*Lillith hvala na pojašnjenju!

Koje je pretrage potrebno napraviti da bi se utvrdilo da je riječ o raynaudu?
Prvo kod svog doktora opće medicine izvadiš krv i s tim nalazima i uputnicom odeš kod interniste i onda će ti on na temelju pregleda postaviti dijagnozu i poslat će te da napraviš kompletne pretrage.
Lillith is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 13:52   #23
Quote:
Lillith kaže: Pogledaj post
Da li netko od vas tko ima Raynauda ima i jake grčeve u stopalima?
Doktor mi je rekao da je moguće da je to povezano s Raynaudom, ali nije siguran. Grčevi se javljaju kad puno hodam, kad je hladno ili kad sam u vodi. I kad me uhvati u jednom stopalu, malo nakon toga počne me boliti i drugo stopalo...
evo bas vidim temu, meni se nikad nije dalo ici ljecniku a i pocelo je tek prije 2-3 godine..po zimi mi nabubre neki prsti..na desnoj ruci samo kaziprst i srednji prst, hmm..i mali. na hladnom recimo da je gipkost slaba a na toplom kad razgibavam osjetim da boli..+ svrbi kao sto kazes..jos mi je najbolje kad stavim ledenu vodu da tece pa dobijem prividno olaksanje..mmm

ali to traje samo par dana pred kraj godine..evo prsti su mi vruci..

i kao sto kazes kad dugo hodam osjecam onako ne premorenost fizicki so se neam kondicije..vec da mi otpadaju noge..ali ne gore prema butini..nego nisko ispod listova s prednje strane.. uh, to mi se nije dugo desavalo vec..

a ovo sa prstima, evo prekjucer pocelo , za par dana ce se rjesiti
babylon5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 16:00   #24
Boze vec sam zaboravio da sam imo to, trajalo mi je jedno 3-4 god i proslo, vise nema problema s tim, bez ljekova bez krema bez iceg...
ruke su mi i dalje stalno hladne, al normalno funkcioniraju.

i igram odbojku
NamLook is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2009., 11:13   #25
Isto tako i meni???

Hmm..ja bi se ubacila u ovu temu makar je starija :P
Imam tek 15 godina i otkad sam bila radila na praksi u ledu na prstima su mi se pojavljivale nekakve izbocine i bolila me svaka kost u tijelu!
Ne bi ja niti isla doktoru da me stara nie otjerala,poslali su me na vadenje krvi,na slikanje saka,na imunoloske pretrage,i opet jucer na rebro na slikanje saka ali kod neke najbolje specijalistice u hrvatskoj,doktorice Potocki ja mislim.Ugl nisu mi nista specijalno nasli u nalazima krvi i toga a na slikama u domu zdravlja napisali su vrcapsta osteoporoza :S wtf?Onda mi je moja doktorica na rebru rekla da sumnja na Raynodow sindrom,kak vec :P
Ali ja neam takvih problema sa znojenjem i time.Meni su ruke i noge konstantno hladne bilo ljeto ili zima :S a ove izbocine dodu pa odu nakon tjedan-dva ..Stvarno neznam vise niti sama.Morala sam se ispisati iz prehrambene skole i sada ce me upisati u medicinsku valjda,kao tamo ce mi bit lakse...ma oce ne.. -.-.. ugl jel ima netko slicne pojave? Hvala
zeljkica156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 21:01   #26
Quote:
ivana2203 kaže: Pogledaj post
Je li možda tko od vas imao ili ima Raynaudov sindrom odnosno,bolest hladnih ruku?Molim vas recite kako ste to liječili?
Evo da se i javim na ovu temu....to su mi dijagnosticirali kad sam imala 14 godina,ruke su mi bile hladne,a ASTO oko 800 ako se ne varam...uglavnom tako je bilo do prosle godine s tim da bi se ASTO smanjio...Citala sam ovdje na forumu da krajnici mogu to uzrokovati pa sam isla na pregled krajnika i doktorica mi je predlozila da ih izvadim,iako su naizgled bili zdravi...isla sam i po drugo misljenje kod drugog doktora taj je rekao da ih ne vadim. Al meni je bilo dosta bolnice i hodanja tako da sam odlucila da ih vadim....i evo hvala Bogu ima sad skoro godinu dana ASTO nalaz mi je normalan,ruke mi vise nisu tako hladne...nemam po rukama one tackice neke,a to sve me je mucilo bas od jeseni pa negdje do kraja februara. Tako dragi moji idite na pregled krajnika,jer mozda je bas do njih problem....
Nefertiti88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 22:02   #27
Pa tek sam sada ubrala koja sam ja munjaraMeni su to dijagnosticirali prije nekih 6 godina ali tada sam prebolila upalu leđne moždine,tak da sam imala drugih briga
Piše mi "prsti dugi,vretenasti,izražen Raydaunov sindrom"I tek sada slučajno naletim na ovo!A ja svo vrijeme mislim kako imam slabu cirkulaciju!
A valjda se to tako manifestira.Prsti su mi ledeni,noge isto tako,u pola ljeta nosim martensice,gojzerice,šta god i NIKADA mi nije vruće.Početkom jeseni mi uglavnom počinju oticati zglobovi na rukama i strašno me bole,srednji prst na desnoj ruci mi je malo širi nego prije...
Kada sam bila kod doktorice rekla mi je da obavezno ostavim kavu i cigarete na što sam ja mudro odgovorila da meni zglobovi otiču od moje desete godine a tada nisam ni pomišljala na cigarete kao što sada ne pomišljam da ih ostavim
Ponekada popijem čašu vina i onda mi cirkulacija proradi,kada vježbam isto tako ali čim se umirim opet se "ohladim".Ali sad bar znam dijagnozu.Nadam se da postoji neki lijek?
Rippersenzibilna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 14:06   #28
Meni su rekli da nema lijeka. Eventualno se može operirati nešto na rukama, pa se smanji znojenje ruku a samim time ruke manje poplave, al to se sve može opet vratiti za 2-3 godine, tako da se ne isplati.
Ja izbjegavam izlaziti van kad je ovako hladno i pokušavam se obući što toplije, iako baš ne pomaže.
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 17:21   #29
...e i meni je uvijek bilo hladno,jednom su mi bili i prsti od stopala pomodrili,ruke su mi uvijek bile hladne toliko da su me boljeli zglobovi i neke su mi pikice bile po rukama...izgledalo kao da su me komarci izujedali. Ali sad kako sam izvadila krajnike,koji su izgledali zdravi...ponekad sam samo zimi imala upaljeno grlo al nista nije bilo strasno. Ovo mi je sad prva zima da se osjecam super,nije mi hladno...ne nosim vise po nekoliko pari carapa,ne bole me zglobovi od prstiju. SVI KOJI IMAJU OVAJ SINDROM NEKA PREGLEDAJU KRAJNIKE,BEZ OBZIRA DALI IMATE PROBLEMA S NJIMA...ETO JA NISAM IMALA NEKIH VECIH PROBLEMA S NJIMA ALI SU MI ONI BILI UZROK slabe cirkulacije,zglobovi me boljeli itd...i imala sam dijagnosticiran Reinov sindrom,a sad mi je super hvala Bogu
Nefertiti88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 01:33   #30
Quote:
hipersenzibilna kaže: Pogledaj post
Pa tek sam sada ubrala koja sam ja munjaraMeni su to dijagnosticirali prije nekih 6 godina ali tada sam prebolila upalu leđne moždine,tak da sam imala drugih briga
Piše mi "prsti dugi,vretenasti,izražen Raydaunov sindrom"I tek sada slučajno naletim na ovo!A ja svo vrijeme mislim kako imam slabu cirkulaciju!
A valjda se to tako manifestira.Prsti su mi ledeni,noge isto tako,u pola ljeta nosim martensice,gojzerice,šta god i NIKADA mi nije vruće.Početkom jeseni mi uglavnom počinju oticati zglobovi na rukama i strašno me bole,srednji prst na desnoj ruci mi je malo širi nego prije...
Kada sam bila kod doktorice rekla mi je da obavezno ostavim kavu i cigarete na što sam ja mudro odgovorila da meni zglobovi otiču od moje desete godine a tada nisam ni pomišljala na cigarete kao što sada ne pomišljam da ih ostavim
Ponekada popijem čašu vina i onda mi cirkulacija proradi,kada vježbam isto tako ali čim se umirim opet se "ohladim".Ali sad bar znam dijagnozu.Nadam se da postoji neki lijek?
Eto , tocno tako i meni. Uvijek srednji prst na desnoj ruci.. Uvijek dvoje carapa.. I ja isto pusim i pijem kavu eventualno u nekoj prilici. I ful cesto, osjecam ko da ce mi otpast ruka ili noga od te cudne boli. Kao da netko iznutra dere. Strasno. Rekli su mi da bi mi se taj sindrom trebao povuci do 18 .Navodno je to sve samo pubertetski.
zeljkica156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 14:19   #31
Eh, eh. Nitko ne zna zašto i nitko ne zna kako se liječi. Obično se javlja kao pratioc autoimunih bolesti. Istina, zna ubijati njegova bol, tako da padaš u nesvjest (skoro). Iscrpi mi nevjerojatno puno energije kada boli. Jače mi hvata desnu ruku, koja me zna boljeti toliko da moram leći i staviti ruke na vrat. Neki kažu da je to zbog loše cirkulacije u vratnoj kralježnici, ali ne znam. Prošle godine sam radio vježbe koje su mi jako pomagale i prošle godine sam se šetao na 0 stupnjeva u kratkim rukavima. Nije bilo Raynoa ni blizu. Ove godine sam se uljenio i mislio sam kad me prekjučer uhvatilo da ću riknuti. Bolilo toliko da ne možeš misliti, a ide iznutra prema van. Grom i pakao. To nije baš osjećaj koji bi nekom preporučio. Ali ipak lijeka ima, a to su vježbe (redovite) koje se bave više glavom.

Živi i veseli bili
__________________
Maknuti suzu s nečijeg lica, često znači staviti osmijeh na svoje lice.
Pero Gmaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 17:14   #32
Quote:
zeljkica156 kaže: Pogledaj post
Eto , tocno tako i meni. Uvijek srednji prst na desnoj ruci.. Uvijek dvoje carapa.. I ja isto pusim i pijem kavu eventualno u nekoj prilici. I ful cesto, osjecam ko da ce mi otpast ruka ili noga od te cudne boli. Kao da netko iznutra dere. Strasno. Rekli su mi da bi mi se taj sindrom trebao povuci do 18 .Navodno je to sve samo pubertetski.
Draga moja,ja još malo pa cu imati 30,ne da mi se smanjilo,već mi je sve gore.Mislim,nije ništa strašno,ali ponekad sama sebi idem na jetru sa svim mojim čarapicama,hulahopkama,štramplicama,steznicima itd...Prije sam gledala štilke i dućanu i padala u nesvjest kada vidim neke koje mi se sviđaju,danas 'otkidam' na fine,tople potkošulje
I još kada se ovako zima otegne kao ova...muka mi je.Ruke nekada ne osjetim koliko budu ledene a na nogama nosim štrikane čarapeKao da imam 100 godina.
Što se vježbanja tiče,naravno da je zdravo ali nisam baš sigurna koliko efekta ima,jer dok vježbam(nekih sat vremena),cirkulacija mi je super,čak mi se i ruke oznoje ali čim prestanem-ista pjesma,ruke su mi kao led.
Eh da,za oticanje zglobova(odnosno protiv oticanja) meni je najviše pomogao "Diverin" gel,ima ga u ljekarni.
I molim nekoga da mi napiše kako se to izgovaravidjela sam ovdje nekoliko varijanti pa ne znam koje je ispravno.
Rippersenzibilna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 20:12   #33
Pozdrav,

Meni je dijagnosticiran prije cca 25 godina, imala sam tek 10 godina. Suzdržavam se od hladnoće koliko mogu ali sam ljudima "najsmješnija" usred ljeta kada imam bijele prste . A da boli, boli. Kada se prsti smrznu kao da su pod anestezijom a poslije poplave-pocrvene dok se vraća cirkulacija.
Najbolje je postepeno utopliti prste jer onda ne izgledaju toliko "natečeni" - neznam kako bih drugačije objasnila.
Zbog jedne druge bolesti pijem ISMN koje su mi kratkotrajno "vraćale" toplinu u ruke (bile su ugodno tople i svaka žila se vidjela). To je trajalo tek mjesec-dva dok se tijelo nije valjda naviklo na to.
Sjećam se da sam kod otkrivanja toga morala držati led 15 minuta u hladnoj vodi i onda svaki prst na neki aparatić koji izgleda kao za mjerenje tlaka. Sve je bilo ravno...
..aqua.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 18:27   #34
Bolest hladnih ruku ili raynaudov sindrom može se otkloniti operacijom koja se zove video asistirana torakalna simpatektomija.Obavljaju je doktori u Sremskoj Kamenici pored Novog Sada u Srbiji.Košta tisuću eura,ruke su tople ko peć ćim se probudiš iz anestezije.Isti dan napuštaš bolnicu.Poslije operacije koja traje nekih pola sata jača je bol u prsima i leđima ali sa svakim danom sve je manja.Molim da ne postavljate nikakva pitanja jer mi se neda odgovarat,otiđite u Srbiju platite i nećete požalit.Ja sam iz južne Hrvatske s mora i otišao sam i sad su mi ruke hvala Bogu u redu.Mislim da je fer da i drugi saznaju od mene kako spasiti ruke.Osoblje bolnice je ljubazno i nitko vas ne pita odakle ste.
Jimmy 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 11:06   #35
Quote:
Jimmy 7 kaže: Pogledaj post
Bolest hladnih ruku ili raynaudov sindrom može se otkloniti operacijom koja se zove video asistirana torakalna simpatektomija.
Radi se o rezanju živaca parasimpatikusa od TH1 do TH4. Parasimpatikus služi za opuštanje i regulaciju i nije voljni dio. Hvala, ipak ne bih.

Živi i veseli bili
__________________
Maknuti suzu s nečijeg lica, često znači staviti osmijeh na svoje lice.
Pero Gmaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 13:36   #36
Quote:
Jimmy 7 kaže: Pogledaj post
Bolest hladnih ruku ili raynaudov sindrom može se otkloniti operacijom koja se zove video asistirana torakalna simpatektomija.Obavljaju je doktori u Sremskoj Kamenici pored Novog Sada u Srbiji.Košta tisuću eura,ruke su tople ko peć ćim se probudiš iz anestezije.Isti dan napuštaš bolnicu.Poslije operacije koja traje nekih pola sata jača je bol u prsima i leđima ali sa svakim danom sve je manja.Molim da ne postavljate nikakva pitanja jer mi se neda odgovarat,otiđite u Srbiju platite i nećete požalit.Ja sam iz južne Hrvatske s mora i otišao sam i sad su mi ruke hvala Bogu u redu.Mislim da je fer da i drugi saznaju od mene kako spasiti ruke.Osoblje bolnice je ljubazno i nitko vas ne pita odakle ste.
Bila kod vaskularnog kirurga, rekao mi je za to i rekao mi je da operacija će pomoći nekih 3-4 godine i onda se opet počne pogoršavati stanje. Tako da baš nema nekakve koristi od operacije.
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 13:42   #37
Pozdrav! Vidim da tema nije potpuno mrtva. Javljam se jer sam danas dobio dijagnozu Reynaudovog sindroma. Imam 29 godina. Sve uglavnom slično kao kod ostalih, jedino boja ruku ne ode u crnu. Nokti mi budu ljubičasti, a sve se normalizira kroz nekih pola sata do 45 minuta nakon što mi ruke budu na toplom. Neurologica me poslala ne dodatne pretrage (SEP i još nešto), pa onda idem svojoj doktorici opće prakse.
bad_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:00   #38
Meni je Raynaud konstatovan pre skoro dve godine. Prsti su crveneli, plaveli, hladili se, a moram da napomenem da sam ja muzicar.zanimljivo je da se meni sve to manifestovalo samo na jednoj ruci, pa su mi izvadili jedno litar krvi da bi uradili sve analize (reuma, autoimune bolesti itd.) i konstatacija reumatologa je bila Raynaud, i da uslova za SBVT nema za sada. Simptomi se pogorsavaju zimi pa s vremena na vreme idem u RH centar na terapiju, koja pripomogne i bolje je neko vreme, pa posle isto. Zasigurno je toplo resenje za ovaj nas zajednicki problem, a ostalo kako Bog da. Mozda se poboljsa, mozda ne, videcemo.
jelenamisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 21:59   #39
Quote:
jelenamisa kaže: Pogledaj post
Meni je Raynaud konstatovan pre skoro dve godine. Prsti su crveneli, plaveli, hladili se, a moram da napomenem da sam ja muzicar.zanimljivo je da se meni sve to manifestovalo samo na jednoj ruci, pa su mi izvadili jedno litar krvi da bi uradili sve analize (reuma, autoimune bolesti itd.) i konstatacija reumatologa je bila Raynaud, i da uslova za SBVT nema za sada. Simptomi se pogorsavaju zimi pa s vremena na vreme idem u RH centar na terapiju, koja pripomogne i bolje je neko vreme, pa posle isto. Zasigurno je toplo resenje za ovaj nas zajednicki problem, a ostalo kako Bog da. Mozda se poboljsa, mozda ne, videcemo.

ja isto sviram, a poremećaj mi se javlja na obje ruke, gotovo podjednako. kako je poremećaj vezan i uz psihičko stanje, nekako se tješim da je kod mene povezan i s većom količinom stresa koji trpim u zadnje vrijeme. kažu doktori da je moguće, pa se nadam da će i poremećaj imati smanjen intenzitet kad se riješim stresa.
bad_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 00:15   #40
Question

a da li netko ima problema i s nogama.
meni je u ovoj fazi sada gore (bolnije) s nogama nego s rukama.
Raynoud mi je dijagnosticiran pred 10 god. i rečeno mi je da nema lijeka, svi navedeni simptomi su prisutni na rukama, ali kod mene je to kroz cijelu godinu, a ne samo zimi. smeta mi i vjetar, a ljeti kad je vruće meni su prsti i na rukama i nogama jako natečeni i crveni i znojni i to također boli.
di ste našli sve te podatke o visini i težini tj. o njihovoj povezanosti s Raynoudom.
ja sam uspjela naći da je to vibrirajuća bolest i da se javlja kod ljudi koji rade s strojevima
ita979 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:01.