Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2009., 20:58   #81
Stvarno mi nikada nije palo na pamet tamo studirati..

Kakva je uopće situacija u Sloveniji što se tiče života, životnog standarda?

Hmm pa ja mogu uzet slovensko državljanstvo jer sam tamo rođen (blizu granice živimo, a bolnica je bila bliže nego u Zg)
El_Capitan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 21:46   #82
Na mojem fakultetu se pojavila mogućnost razmjene studenata na jedan semestar u Ljubljanu ili Maribor i već par dana razmišljam o tome.
Tražila sam po internetu, ali nisam uspjela pronaći nikakve informacije da li studenti na razmjeni mogu dobiti studentski dom?
Po informacijama koje sam do sada pročitala čini mi se da je studiranje u Sloveniji skuplje nego kod nas i da si ga na žalost neću moći priuštiti
Loa Leana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 13:12   #83
XD

Prvi put pišem na forumu pa ću vjerojatno nešto zabrljat... imajte razumjevanja Dakle, prijavila sam se na univerzu u Ljubljani, pa da probam odgovorit kako treba na Lorchyyn post-----
Ja imam državljanstvo tako da nisam sigurna kako ide za vas "tujce" ali moraju ti kao meni priznat srednješkolsko obrazovanje izvan države (Slovenije) tj. moraš odnesti/poslati dokumente, mislim da treba samo maturu i taj obrazac N, na adresu gdje to nostrificiraju odnosno priznaju kao valjano za nastavak školovanja i tako dobiješ na svoju adresu u nekoliko kopija odluku da možeš nastaviti školovanje u RS što ti treba pri upisu na faks... Sad, predlažem ti da to odneseš u taj ured, uzmu ovjerenu kopiju mature a original samo na uvid pa ga lijepo odmah odneseš doma... Mislim da je to sve isto i za nedržavljane i državljane, ali bolje da ti nazoveš na univerzu, sve će ti objasniti, govore i hrvatski. Ne znam, ako si već poslala poslat će ti oni te odluke ili obavjest da ti nešto fali na poštu... E da znam da mi je trebao i životopis Sorry vjerojatno sam te samo zbunila
iksd90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2009., 00:14   #84
Quote:
lorchyy kaže: Pogledaj post
ZA SVE VAS KOJI BI ŽELJELI STUDIRATI U lJUBLJANI....
ja se vec od 5 mjeseca dopisujem sa ljudima iz univerze i ovdje na forumu sam procitala puno netocnih podataka...
1. slovenski jezik se mora znati samo za studiranje slovenistike te komunikacije za ostalo nije potrebn,tek se na nekim faxevima trazi nakon druge godine. Strani državljani imaju ista studentska prava. Prvi rok je do 5.8 dakle do Srijede,morate poslat prevedene svjedodžbe 3 i 4 razreda imature,originale samo na uvid koje ce vam poslije vretiti poštom,zatim kopija mature ovjerena žigom apostille koja se dobije na općinskom sudu u Vukovarskoj ulici i košta 50kn ali vam ta kopija prije mora biti i ovjerena kod javnog bilježnika isto nekih 50 kn,zatim kopija osobnog dokumenta koja isto tao mora biti ovjerena kod jb,onda ispunjen obrazac N te obrazac o priznavanju koje skinete na stranici univerze u Ljubljani-upis na Ul pa tuji državljani.To sve pošaljete na njihovu adresu i cekate do nekog 9 mjeseca kada bi trebali dobiti odgovor. Ljudi su ljubazni i možete ih sve pitati. Redovno studiranje je besplatno i nije tako da ste na faxu od 8 do 8 ito je ko i u Hrvatskoj tj. isto... jedino što ja još moram poslat je neku odluku o nastavljanju školovanja u tuđini koju neznam di se dobiva pa ako netko zna šta je to bila bi zahvalna da mi što prije odgovori e da i ima drugi rok od 1 do 5.9
eto...nadam se da sam pomogla ))
Što znači da tek početkom 9. mjeseca saznaš da si primljen na fakultet? U međuvremenu moraš se ovdje upisati na neki fax kao rezervu...
__________________
...:::Ja sam bez tebe i ta tvoja oka mila, kao sivi soko' bez krila:::...
sp0ck is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2009., 00:16   #85
da, tek u devetom mjesecu saznas dal si upao ili ne...
ja isto mislila u sloveniju, na kraju upisala ovdje...

mislim cak da se ne moraju slati originalne svjedodzbe, vec samo ovjerene kopije...
al nisam 100% sigurna, tako da provjerite o jos jednom!
isto tako mislim da ne moraju biti prevedene ako su na hrvatskom, ali opet, provjerite jos jednom!
 
Odgovori s citatom
Old 09.08.2009., 18:28   #86
Treba slati originale, vraćaju ih nakon provjere. Svjedodžbe ne treba prevoditi. Moja iskustva od prošle godine
__________________
Tambourines and elephants are playing in the band.
Won't you take a ride on the flyin' spoon?
Doo, doo doo.
dr. Killpatient is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2009., 00:13   #87
Quote:
iva_556 kaže: Pogledaj post
da, tek u devetom mjesecu saznas dal si upao ili ne...ja isto mislila u sloveniju, na kraju upisala ovdje...
Zaš nisi išla u Sloveniju? ak nije tajna...
__________________
...:::Ja sam bez tebe i ta tvoja oka mila, kao sivi soko' bez krila:::...
sp0ck is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 03:10   #88
Ciao, zanima me da li netko ima iskustva s upisivanjem diplomskog u Ljubljani (na filozofskom po mogucnosti)? Inace studiram u Italiji po bolonjskom sustavu i mislim slj.godine upisati diplomski u Ljubljani jer me Talijani baš ne oduševljavaju s programima i organizacijom.
india187 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 14:12   #89
molim pomoć... stipendije

Upisala sam 1. godinu u Ljubljani i sad tražim stipendije... Imam državljanstvo, pa ću se prijavit na Zoisovu, i ovu za Slovence u zamejstvu. Imam dobre ocjene ali ne vjerujem da ću dobit Zoisovu jer će bit velika navala (bar je lani bila) i sustav bodovanja ide na ruku onima koji su završili srednju školu u Slo (zlatna matura, nadarenost-- što naše škole ne rade). Za kadrovsku se neću prijaviti, barem ne prvu godinu...
Bila bih jako zahvalna da mi preporučite nešto, vaša iskustva...
iksd90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 13:21   #90
Kako to da si vec upisala? zar nisu upisi od 5.9.?

I mene zanima nešto o tim stipendijama,pa...
Anorea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 17:32   #91
imam državljanstvo pa je to prije, upisujem ranije... za stipendije sam našla na stranici http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_p...je/stipendije/ ovoj
iksd90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 22:26   #92
Quote:
iksd90 kaže: Pogledaj post
imam državljanstvo pa je to prije, upisujem ranije... za stipendije sam našla na stranici http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_p...je/stipendije/ ovoj
A kada fakulteti počinju? Početkom 10. mjeseca? Inače se dogodi da se na nekom ne baš popularnom fakultetu(Fizika) popuni kvota za strance?
__________________
...:::Ja sam bez tebe i ta tvoja oka mila, kao sivi soko' bez krila:::...
sp0ck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 13:03   #93
Mislim da ce bit dosta mjesta i za tebe ja sam upisala matematiku i nije bila navala... ostalo je 20-ak praznih mjesta... ako ne i više.

Sad sam gledala lani ih je samo 3 iz Slovenije dalo prijavu, za strance nisam našla. Ma mislim da ćeš upisat, bez obzira kakve ocjene imaš.

Pitala sam jednu curu koja će sad na 2. godinu, kaže da počinje u prvi ponedjeljak u 10. Na internetu nisam našla... možda sam samo nesposobna naći

E i tvoj faks je zgrada do moga! Kako to da si odlučio u Ljubljanu?
iksd90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 14:39   #94
Quote:
iksd90 kaže: Pogledaj post
imam državljanstvo pa je to prije, upisujem ranije... za stipendije sam našla na stranici http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_p...je/stipendije/ ovoj
Tnx

Ja sam se već prepala da nisam primljena
Anorea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 15:18   #95
Quote:
iksd90 kaže: Pogledaj post
Mislim da ce bit dosta mjesta i za tebe ja sam upisala matematiku i nije bila navala... ostalo je 20-ak praznih mjesta... ako ne i više.

Sad sam gledala lani ih je samo 3 iz Slovenije dalo prijavu, za strance nisam našla. Ma mislim da ćeš upisat, bez obzira kakve ocjene imaš.

Pitala sam jednu curu koja će sad na 2. godinu, kaže da počinje u prvi ponedjeljak u 10. Na internetu nisam našla... možda sam samo nesposobna naći

E i tvoj faks je zgrada do moga! Kako to da si odlučio u Ljubljanu?
O pa možemo reći da smo kolege...Ma jednostavno ne mogu gledati više ovo školstvo u Hrvatskoj.

Slovenci su mi dragi na neki način, kao i SLovenija kao država što god ovi idioti(političari) govorili, desetljeće su ispred nas.

Zapravo polagao bi SAT za neke fakultete u inozemstvu, ali ako ne upadnem, jako je vjerojatno da idem u Ljubljanu.

PMF u ZG ne bi htio komentirati, kritiziraju ga ljudi koji tamo rade...
__________________
...:::Ja sam bez tebe i ta tvoja oka mila, kao sivi soko' bez krila:::...
sp0ck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 22:10   #96
Quote:
Anorea kaže: Pogledaj post
Tnx

Ja sam se već prepala da nisam primljena

mislim da dobivaš i pismo doma i da će biti na internetu...
iksd90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 22:14   #97
Quote:
sp0ck kaže: Pogledaj post
O pa možemo reći da smo kolege...Ma jednostavno ne mogu gledati više ovo školstvo u Hrvatskoj.

Slovenci su mi dragi na neki način, kao i SLovenija kao država što god ovi idioti(političari) govorili, desetljeće su ispred nas.

Zapravo polagao bi SAT za neke fakultete u inozemstvu, ali ako ne upadnem, jako je vjerojatno da idem u Ljubljanu.

PMF u ZG ne bi htio komentirati, kritiziraju ga ljudi koji tamo rade...

Čekaj... Već studiraš ili? ja sam htjela u Zg i upisala sam i sve... ali sam zaključila da bolje u Lj zbog više razloga ali ne toliko zbog samog faksa. Inače znam studenta na fizici, on se ne žali... Ni ostali na matematici nisu rekli ništa negativno. Nema veze nije bitno.
iksd90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 13:15   #98
Quote:
iksd90 kaže: Pogledaj post
Čekaj... Već studiraš ili? ja sam htjela u Zg i upisala sam i sve... ali sam zaključila da bolje u Lj zbog više razloga ali ne toliko zbog samog faksa. Inače znam studenta na fizici, on se ne žali... Ni ostali na matematici nisu rekli ništa negativno. Nema veze nije bitno.
Ne ne sada sam tek maturant...Koji su bili tvojirazlozi za Ljubljanu? Mislim da su metode učenja modernije u Sloveniji nego u Hrvatskoj gdje se unatoč Bologni primjenjuju metode stare 50 god.
__________________
...:::Ja sam bez tebe i ta tvoja oka mila, kao sivi soko' bez krila:::...
sp0ck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 19:18   #99
Ok samo da se ja javim.
Ja napisala kao prvu želju Maribor,ali Mariborčani su zločesti,jer traže da položim ispit slovenskog na srednjoj razini kao preduvjet.Ako to položim upadam.Zato ljudi,klonite se Maribora ubuduće.Iz tog razloga se valjda šaćica ljudi iz inozemstva prijavila tamo.Ali meni je blizu a i našla smještaj,zato...
U Mariboru nema jesenski rok.
Za Ljubljanu je sve po starom,jesenski rok i slovenski tek krajem prve godine.

Pozdrav!
Cvrljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 15:25   #100
Je li netko možda već dobio obavijest o tome da li je primljen ili ne?
Anorea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:57.