Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2006., 08:57   #1
rak grla

koji su simptomi?
frenchkiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 11:59   #2
sve ovisi o lokalizaciji...
kod karcinoma ždrijela često i nema simptoma, ali obično se javi krvarenje iz nosa, ili krv u iskašljaju..
kod karcnom grkljana promuklost
isto tako zbog invazivnog rasta mogu pritiskati okolno tkivo, pa samim time uzrokovati niz ostalih simptoma i znakova(paraliza kranijalaca!)..
strangelove is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 12:37   #3
Rak grla

Ujak mi ima na jednoj strani grla zloćudni tumor te mu je određena kemoterapija..ali slobodni termin pada tek za 2 MJESECA!
Zanima me da li se u Hrvatskoj moze kemoterapija obaviti privatno te koji lijek bi bilo najbolje da uzima ( za jačanje imuniteta) do kemoterapije a i poslije..
Hvala
TICESMENI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 13:32   #4
stavi ovaj post za svaki slucaj i na ''pomoc obiteljima oboljelih od zlocudnih i drugih teskih bolesti'' (kako kazu...time is of the essence.) - tamo imas dosta savjeta o adekvatnoj prehrani, suplementima i ostalome, a mozda se javi netko tko ce te upoznati i sa situacijom sa samom kemoterapijom. bilo bi dobro i da tocno navedes tip tumora. ne znam kako to funkcionira privatno, vjerojatno ce ti se vec netko javiti, ali ovo cekanje od 2 mjeseca (!) mi se cini necuvenim.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 11:32   #5
Hvala jezebel,pokusat cu na dr. topicu
TICESMENI is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 15:19   #6
Question RAK GRLA

Tati su mi prije otprilike mjesec dana otkrili zlocudni tumor na grlu velicine 3 cm, i jednu metastazu u obliku limfnog cvora na vratu. To je bila dijagnoza i bila je najavljena operacija za ovaj petak, bile su obavljene sve pretrage na gornjem dijelu torza i sve je bilo uredu samo se je cekalo operaciju. U srijedu smo stigli u bolnicu i prije operacije se je radilo dubinsko snimanje skoro cijelog tijela jer su ga pocela uzasno bolit leda. Uglavnom sada je dijagnoza da se je rak prosiro na slezenu, desni bubreg, jetru i da je operacija kontradiktorna tj. da je nece bit! Doktor je rekao da je to rak koji se jako brzo siri i da ce lijecenje bit samo sa jakim kemoterapijama, ali kakvim i kada ce odlucit tek u srijedu. On je sada doma na kucnoj njezi i trpi grozne bolove i jedino sto koristi su neki flasteri koji barem donekle ublazavaju bol.

Molio bih ljude koji o tome nesto znaju da mi napisu sto sad mozemo ocekivat, i to bez nekog farbanja jer smo svjesni da je jako lose. On ima 59 g i do sad skoro da nikad nije bio bolestan.


Hvala unaprijed!
kresozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 20:28   #7
pa jel niste pitali doktora..a što da ti kažem..svako dobro u tome, stpljenje i Božja pomoć ...nitkom da se to desi...eto samo to..jer ti nitko neće odgovoriti...teško je to čitati i znaš da ne ide na dobro...ali vjerujem da se čuda dese..jel bio pušač?
milla karolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 09:41   #8
Doktori nam nista ne govore samo sve odugovlace, ako se brzo siri i jedino dolazi u obzir kemoterapija zasto ne krene odma na nju.
Da pusac je!
kresozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 16:57   #9
nek se odmah odrekne pušenja!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 16:59   #10
Quote:
kresozg kaže: Pogledaj post
Tati su mi prije otprilike mjesec dana otkrili zlocudni tumor na grlu velicine 3 cm, i jednu metastazu u obliku limfnog cvora na vratu. To je bila dijagnoza i bila je najavljena operacija za ovaj petak, bile su obavljene sve pretrage na gornjem dijelu torza i sve je bilo uredu samo se je cekalo operaciju. U srijedu smo stigli u bolnicu i prije operacije se je radilo dubinsko snimanje skoro cijelog tijela jer su ga pocela uzasno bolit leda. Uglavnom sada je dijagnoza da se je rak prosiro na slezenu, desni bubreg, jetru i da je operacija kontradiktorna tj. da je nece bit! Doktor je rekao da je to rak koji se jako brzo siri i da ce lijecenje bit samo sa jakim kemoterapijama, ali kakvim i kada ce odlucit tek u srijedu. On je sada doma na kucnoj njezi i trpi grozne bolove i jedino sto koristi su neki flasteri koji barem donekle ublazavaju bol.

Molio bih ljude koji o tome nesto znaju da mi napisu sto sad mozemo ocekivat, i to bez nekog farbanja jer smo svjesni da je jako lose. On ima 59 g i do sad skoro da nikad nije bio bolestan.


Hvala unaprijed!
jako mi je žao, ali mislim da tu ni kemoterapija neće pomoči, čim se rak tako jako proširio, i očito je da je jako agrseivan.

pazi se da i ti ne dobiš rak, jer je većina njih nasljedna!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 18:47   #11
Očito je da se rak drastično raširio. Koliko će još poživjeti teško je reći. Čudo se uvijek može desit ali situacija je vrlo vrlo teška. Liječnici su zaključili da nema smisla uklanjati tumor sa grla kad se već proširio na ostale organe. Po toj logici bi trebali uklanjati metstazu sa svakog organa a to je kirurški nemoguća misija pa preostaje samo kemoterapija koja ne djeluje lokalno nego globalno, da se tako izrazim. Ako su bolovi neizdrživi trebalo bi se obratiti liječniku da propiše nekakav jači analgetik na bazi tramadola ili morfija. Bolove nitko ne mora trpiti. Stanje ne izgleda baš najbolje i pesimist sam, iskreno rečeno. Ništa drugo ne mogu preporučiti osim da budete ustrajni i hrabri. Sretno...

@ agent: za većinu tumora nema nikakvih dokaza da su nasljedni, postoji samo nasljeđivanje sklonosti za oboljavanje od nekih tumora a to je razlika... tumor grla u ovom slučaju povezujem isključivo s pušenjem o čijoj štetnosti bi bilo suvišno govorit...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 00:08   #12
Mislim da u njegovom slucaju to nema veze sa nasljedstvom, njegovi rodiitelji su zivi i zdravi i to debelo preko 80, a i ostatak familije je dosta dugovjecan. Mislim da u njegovom slucaju se radi samo o cigaretama u kojima je podosta pretjerivao. Ali muci me i pomisao dali je moguce da je to krenulo od madeza na glavi ispod kose koji je sada ispalo da je takoder zlocudan. Taj madez mu se je pojavio prije par godina i nikada do sad nije iso kod nikog da to pogleda.

Hvala!
kresozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 11:15   #13
Žao mi je kroz kaj prolaziš i znam da se sad ubijaš razmišljajući što je uzrok toga svega. Gle, nema pravila... zdrav život, nezdrav život, cigarete, alkohol... svaka priča je za sebe i to valjda tak mora bit. Ono što možeš napravit za svog oca je da budeš maksimalno uz njega jer mu je to najpotrebnije, zatim "stisni" doktore i traži konkretne odgovore npr. želim znati kakvo je zdravstveno stanje moga oca, što mislite učiniti po tom pitanju i kakve su vam prognoze. Na ovo zadnje teško da ćeš dobiti odgovor. Molim te budi uporan i ne odustaj ako te otkantaju, tvoj otac zaslužuje bar toliko. Ne znam u kojoj ste bolnici bili, ali stanje na onkologijama je prestrašno zbog manjka kreveta, previše bolesnih, premalo osoblja, premalo novaca, starih aparata, loše organizacije, nekominikacije među osobljem i pacijentom, "prezahtjevnih" pacijenata itd.
Ono što ti još mogu reći da te čeka neiscrpna borba i da skupiš svu moguću snagu. I znaj da ako je tebi teško, tvom ocu je još gore.

P.s. Bol se može držati pod kontrolom. Rijetko je to samo jedna vrsta lijeka, obično je flaster + tablete. U težim slučajevima inekcije. Najbolje je savjetovati se sa doktorom koji vodi tvog oca.

Drži se i neodustaj.
__________________
Don't mess with the princess
dorja loborska is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 13:50   #14
Quote:
kresozg kaže: Pogledaj post
Mislim da u njegovom slucaju to nema veze sa nasljedstvom, njegovi rodiitelji su zivi i zdravi i to debelo preko 80, a i ostatak familije je dosta dugovjecan. Mislim da u njegovom slucaju se radi samo o cigaretama u kojima je podosta pretjerivao. Ali muci me i pomisao dali je moguce da je to krenulo od madeza na glavi ispod kose koji je sada ispalo da je takoder zlocudan. Taj madez mu se je pojavio prije par godina i nikada do sad nije iso kod nikog da to pogleda.

Hvala!
ako niste iz ZG svakako otiči u ZG na pregled!

ha čuj sve je moguče, pa i u vezi tog madeža!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 16:45   #15
Quote:
kresozg kaže: Pogledaj post
Mislim da u njegovom slucaju to nema veze sa nasljedstvom, njegovi rodiitelji su zivi i zdravi i to debelo preko 80, a i ostatak familije je dosta dugovjecan. Mislim da u njegovom slucaju se radi samo o cigaretama u kojima je podosta pretjerivao. Ali muci me i pomisao dali je moguce da je to krenulo od madeza na glavi ispod kose koji je sada ispalo da je takoder zlocudan. Taj madez mu se je pojavio prije par godina i nikada do sad nije iso kod nikog da to pogleda.

Hvala!
Moguće je da se radi o metastazama tog madeža, iako je malo vjerojatno da će se baš on proširit na grlo. Ovisi o kojem se tipu radi kao i o tome u kojoj je fazi...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 10:23   #16
Hvala na pomoci, stvarno sad o tome nemam sa kim razgovarat jer svi pokusavaju izbjegavat tu temu. Uglavnom jesmo iz zagreba i do sad su mu sve pretrage i sve ostalo rdili u Vinogradskoj.
kresozg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:38.