Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2009., 13:57   #1
Arrow Hipopituitarizam

Hipopituitarizam je smanjena (hipo) sekrecija jednog ili više od ukupno osam hormona koje normalno proizvodi hipofizna žlijezda na dnu mozga. Ukoliko je smanjena sekrecija većine hipofiznih hormona, koristi se termin panhipopituitarizam (pan znači sve).

Znakovi i simptomi hipopituitarizma variraju, ovisno o tome kojih hormona ima manjka i koji je uzrok abnormalnosti. Većina hormona koje proizvodi hipofiza mogu biti nadoknađeni tabletama ili injekcijama. Hipopituitarizam je rijetka bolest, no može biti znatno krivo dijagnozirana kod ljudi s prethodnom traumatskom ozlijedom mozga.


Zanima me da li ovdje ima ljudi koji se muče i žive s ovom bolesti, pa da jave i da razmijenimo iskustva.
Chrisette is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 19:25   #2
ako nije kasno

hej ,
da ima nas
ja imam hipopituitarizam od svoje šeste godine koji se ogleda u tome sto imam nedostatak ADH hormona ( diabetes insipidus) .
živim s njim evo već 26 godina
ne pravi veće probleme, iako sto sam starija vise ga osjećam
ne znam kakvi su tvoji problemi, koji hormoni ti se ne luče itd....
inače, sve se to da izregulirati ....
ovisi kod koga se vodiš i koliko su ozbiljni liječnici
meni je to već sve dosadilo, prakticki ne idem nikad na kontrole
(baš sam sad bila na Ct mozga pa mi rekoše da imam neke eventulane orimjene na hipofozi pa da moram na MR po deseti put)
naravno da nemam , ali neka
myakica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 10:30   #3
I ja ću brzo 26 Primijetili su mi niski rast već od početka osnovne škole pa sam prošla niz kontrola i potom terapiju hormonom rasta, što sam uzimala gotovo do kraja srednje škole. Nije osobito pomoglo, pomirih se s činjenicom da sam visoka 150.

Ja imam problema sa hipofizom, štitnjačom i nadbubrežnom žlijezdom, a tu su i ženski hormoni, pa trenutno već duže vrijeme stojim na terapiji Euthyrox, Cortef i Trisequens, uz povremene izmjene doza.

Na kontrole redovito idem svakih 6 mj. jer mi je to prilika da odem u Zagreb i vidim se s ekipom.

Nego, kako se općenito osjećaš? Ja sam stalno umorna i lijena i pospana i uopće nemam kondicije, za k i ta terapija.
Chrisette is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 19:27   #4
Thumbs down

Quote:
Chrisette kaže: Pogledaj post
I ja ću brzo 26 Primijetili su mi niski rast već od početka osnovne škole pa sam prošla niz kontrola i potom terapiju hormonom rasta, što sam uzimala gotovo do kraja srednje škole. Nije osobito pomoglo, pomirih se s činjenicom da sam visoka 150.

Ja imam problema sa hipofizom, štitnjačom i nadbubrežnom žlijezdom, a tu su i ženski hormoni, pa trenutno već duže vrijeme stojim na terapiji Euthyrox, Cortef i Trisequens, uz povremene izmjene doza.

Na kontrole redovito idem svakih 6 mj. jer mi je to prilika da odem u Zagreb i vidim se s ekipom.

Nego, kako se općenito osjećaš? Ja sam stalno umorna i lijena i pospana i uopće nemam kondicije, za k i ta terapija.
hej
tek sam sad vidjela tvoju poruku...
moja prijasnja je bila optimisticna za razliku od ove... u meduvremnu mi je dijagnosticiran manjak ACTH sto za posljedicu ima smanjeno parcijalno lucenje kortizola u 24 satnom urinu, nakon cega mi je napravljen ITT test i dan Cortef! Od tada moj život vise nije siti. Osim pocetnog uzleta nakon tek danog Cortefa (to je trajalo 2 mjeseca) grozno mi je. Kalij mi pada od Cortefa, doktori sad imaju podijeljena misljenja uopće o ideju davanja Cortefa, jer ja nisam imala potpuni nedostatak kortizola, a sada od kad uzimam Cprtef hipofiza vise " ne radi"...
sad bi trebala smanjivati dozu ali kako??? strah me je da mi ne bide još gore...
na 20 mg sam a trebala bi doc do 15. naravno tako ne misle svo doktori...
uzass
ne znam sto cu...

na koliko si ti mg cortefa kako ga podnosis i u kojoj se bolnici kontroliras?
e da stalno sam umorna jadna bez snage utd itd itd itd
myakica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 16:45   #5
Cortef

Quote:
myakica kaže: Pogledaj post
hej
tek sam sad vidjela tvoju poruku...
moja prijasnja je bila optimisticna za razliku od ove... u meduvremnu mi je dijagnosticiran manjak ACTH sto za posljedicu ima smanjeno parcijalno lucenje kortizola u 24 satnom urinu, nakon cega mi je napravljen ITT test i dan Cortef! Od tada moj život vise nije siti. Osim pocetnog uzleta nakon tek danog Cortefa (to je trajalo 2 mjeseca) grozno mi je. Kalij mi pada od Cortefa, doktori sad imaju podijeljena misljenja uopće o ideju davanja Cortefa, jer ja nisam imala potpuni nedostatak kortizola, a sada od kad uzimam Cprtef hipofiza vise " ne radi"...
sad bi trebala smanjivati dozu ali kako??? strah me je da mi ne bide još gore...
na 20 mg sam a trebala bi doc do 15. naravno tako ne misle svo doktori...
uzass
ne znam sto cu...

na koliko si ti mg cortefa kako ga podnosis i u kojoj se bolnici kontroliras?
e da stalno sam umorna jadna bez snage utd itd itd itd
Pozdrav,
Samo da podijelim svoje iskustvo sa Cortefom. Možda pomogne. Trenutno sam isto na 20mg (15+5), i nadam se da će se navedena terapija smanjiti. U biti, želim reći da je Cortef stereoid, i kolko sam ja shvatio, jako utječe na imunitet, tj. može ga smanjiti čak do 80%, pa samim time više pazi na sebe.
Drži se, pozdrav.
brunoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 20:39   #6
Jeste li probali sa Hydrocortison tabletama?
Gdeideovajsvet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.