Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2011., 00:45   #41
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 00:46   #42
U starom Egiptu crijemuš (allium ursinum) je smatran svetom biljkom ne bez razloga. Ovaj divlji rođak bijelog luka je sačuvao sve one osobenosti koje je njegov pitomi rođak kultivacijom kroz milenijume izgubio. Srijemuš nazivaju još i crijemuš, šumski luk, divlji luk, medveđi luk.

U proljeće je ovaj luk najbolji lijek i on čisti krv, žuč i jetru od zimskih proizvoda sagorijevanja. Ljekoviti dijelovi biljke su mladi proljetni listovi koji se beru u aprilu i maju, te podzemne lukovice koje se skupljaju u ljetnim i jesenskim mjesecima. Sušenje ove biljke ne dolazi u obzir!

Terapeutsko djelovanje ove biljke jednako je djelovanju bijelog luka, a kod obje biljke za to je zaslužna visoka koncentracija eteričnih ulja koja sadrže sumpor (alicin). Srijemuš ima i jednu veliku vrlinu, ubran može se u frižideru održati od sedam do 10 dana.

Osim alicilina koji ima antibiotsko djelovanje, srijemuš sadrži eterično ulje s alisulfidima, slično kao i u bijelom luku, biološke katalizatore i do 15 odsto polisaharida. Mladi listovi sadrže od 20 do 50 mg vitamina C i malo karotina. Lukovice sadrže manje ovih aktivnih sastojaka osim alicilina i neku tvar koja djeluje na matericu.

Srijemuš može drastično uticati na krvni pritisak. Šteta je što većina ljudi koji imaju problema s krvnim pritiskom ne poznaju ovu ljekovitu biljku. Mnogi ljudi bi mogli proljetnom srijemuš kurom stabilizovati pritisak na neko vrijeme i odmoriti jetru od lijekova, a uz to i smanjiti vrijednost ukupnog holesterola.

Smatra se da povoljno djeluje u liječenju arterioskleroze, kod niza želudačnih i crijevnih tegoba, i kod bolesti jetre. Uzimanje ekstrakta medvjeđeg luka pokazalo se korisnim u terapiji mnogih bolesti sistema za disanje.

Djelotvoran je lijek protiv crijevnih parazita kod djece, a stimuliše rad želuca i crijeva. Uspješno se primjenjuje kod hematoma i otvorenih rana koje teško zarastaju. Pomaže lakšem izlučivanju viška sluzi iz pluća, pa se tako omogućuje iskašljavanje i lakše disanje.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 00:46   #43
Ne berite medvjeđi luk ako niste sigurni jer ga je lako zamijeniti za otrovni mrazovac, durđicu ili čemeriku, jer im je lišće posve nalik na lišće medvjeđeg luka, a i stanište medvjeđeg luka i đurđice je slično, sjenovita i vlažna mjesta! Nijedna biljka koja je slična srijemušu ne miriše na bijeli luk. Zato se oslonite na svoj nos jer druge biljke tako ne mirišu.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 00:47   #44
Recept:
Sirup od medvjeđeg luka


Medvjeđi luk ili crijemuš (Allium ursinum) čisti krv, pospješuje bolji rad bu­brega i jetre, te jača oslabljeni organizam.

200 g medvjeđeg luka • 1,5 l hladne vode • l kg šećera ili meda

Svježi medvjeđi luk s lukovicom samljeti ili sitno narezati, te preliti hla­dnom vodom. Nakon što pokriveno odstoji preko noći, tekućinu procije­diti, a medvjeđi luk dobro protisnuti. Tekućinu zakuhati, umiješati šećer ili med, te lagano kuhati 10-15 minuta. Uzimati 3 puta na dan po 1 žlicu.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 15:35   #45
Jučer sam nabrala punu košaru.Mislim da sam malo i pretjerala, tko će to pojest. Tjeramo muhe i svu ostalu gamad iz kuće sa svojim dahom. Moram kupit žvake za posao.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 20:55   #46
i ja sam ga opet kupila danas na trešnjevci

kolko se toga treba jesti recimo ko ima visok tlak ili masnoću ili ne znam kaj, koliko često i u kojoj količini da bi imalo učinka, jel netko zna
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 09:35   #47
Smile

Ne znam koja je preoporučena količina za krvni tlak ali znam da ukoliko se pretjeruje nadražuje želudac. Pretpostavka je; jedan obrok, negdje šaka po osobi.

Ja namaz radim od sviježeg kravljeg sira, vrhnja, med luka i mas ulja.

Sve ti je tu i sada posloži kako ti paše, igraj se. Napomena, med. luk je jako intezivan te kada radiš namaz sa štapnim mikserom pazi da ne pretjeraš sa lukom jer će ti biti prejak. Inače je jako ukusno i lijepe zelene boje.

uživa
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 18:06   #48
jel može kakav recept za štrudlu ili nešto sa palentom? imate kakve ideje?
vita-vita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 20:29   #49
jel može recept za taj famozni pesto od med. luka.
med. luk je dobro dodat u mišancu, ja sam ga tako jela prije cca godinu dana i zapamtila dovoljno da ga kupim čim sam ga skužila na dolcu. stavila u mješavinu zelenih salata i ubacila malo u krem juhu od špinata, pred kraj.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 22:58   #50
ja sam ga samo stavljala u salatu i u sir s vrhnjem, samo ga nisam sa štapnim, nego ga sitno narezala, malo sve skupa posolila i uz neke nareske ili hladno pohano to mi je dobro
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 09:28   #51
Ahoj, imam pitanjce.
Da li se tog sirupa može napraviti više litara, pa ga imaš cijelu godinu? Imam visok tlak pa bih radije pila to nego tablete.
Hvala i pusa
zumbulka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 12:27   #52
Bio sam prošli tjedan v Beču, u svakom drugom restoranu se trenutno nude jela od medveđeg luka (Bärlauch). Priča mi frend da svake godine se par osoba otruje jer nemaju iskustva u branju..
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 16:35   #53
Nemam neki poseban recept za medvjedji pesto. Radim kao kao i klasican pesto.
Naravno umjesto bosiljka ide medvjedji luk.

Podijelila okolo i svi hoce jos. Tko misli pesto duze skladistiti, bolje da napravi bez sira te da sir umjesa pred serviranje.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 16:59   #54
ok, kako radiš klasičan pesto? probala sam samo jednom (doduše, prema receptu iz makrobiotike kuharice ) i nisam se baš proslavila. mislila sam da bademi mogu proć umjesto pinjola. nije mi se povezalo sve skupa, ispalo je praškasto.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 17:43   #55
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ok, kako radiš klasičan pesto? probala sam samo jednom (doduše, prema receptu iz makrobiotike kuharice ) i nisam se baš proslavila. mislila sam da bademi mogu proć umjesto pinjola. nije mi se povezalo sve skupa, ispalo je praškasto.
Pinjoli, maslinovo, bosiljak, cesnjak, sol, papar, parmezan. Pinjole malo poprzis, al malo, samo da pocnu mirisati. I ostale sastojke u masinu tvog izbora jel to stap za miksanje ili neka druga masinica. Valjda je caka bas u spravi koju koristis.
Znam da je u originalu da se radi u mužaru, ja imam klasicnu rucnu sjecaklicu (istu koristim i za raditi sve vrste domacih namaza)
Gore u bocicu jos maslinovog i moze stajati dva mjeseca u frizideru. Kako uzimas, samo dolijes poslije maslinovog gore.
Meni jos nije ispalo praskasto.
Ali kad nisam bosiljak dovoljno sitno narezala vukao se ko rezenac kroz bocicu, to je bilo lose.
Sastojci moraju biti sitni ali ipakjos ocuvani.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 22:54   #56
Prekjučer sam na Trešnjevačkom placu kupila priličnu količinu medvjeđeg luka, jer se plac zatvarao na četiri dana, pa mi je žena sve dala za 5 kn, samo da ide doma. Razmišljam da nasjeckam luk i stavim ga u maslinovo ulje i tako ga konzerviram za malo duže vrijeme. Bi li bilo dobro još nešto staviti u maslinovo ulje uz luk?

Druga opcija je da ga operem, osušim, nasjeckam i zamrznem.

Što mislite o ovim načinima 'skladištenja' medvjeđeg luka? Imate li vi kakvu ideju?
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 15:15   #57
ja sam jučer radila pesto od med.luka i mislim da je loše ispao..jako je za popizdit jel se može ta ljutina med.luka malo s nečim ublažiti?
__________________
nema više labavo!
kaduljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 02:08   #58
zašto se zove MEDVJEĐI - jel ga jedu medvjedi ili?
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 08:14   #59
Zato što ga medvjedi sade dok mi ne gledamo.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 09:27   #60
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zašto se zove MEDVJEĐI - jel ga jedu medvjedi ili?
Stariji ljudi sa sela znaju reći da medvjed dobro zna što mu je jesti poslije dugog zimskog sna, a to je divlji češnjak - luk, po čemu je i dobio naziv medvjeđi luk. A da je i za čovjeka medvjeđi luk itekako potrebit govori nam sljedeća izreka - "Vječno boležljivi ljudi s lišajevima, gnojim čirevima, osipima, nadalje, škrofulozni i bljedunjavi, trebali bi divlji luk cijeniti kao zlato. Mladi ljudi cvjetali bi kao ruže i razvijali se kao jele na suncu".
__________________
Dora i Jana
Od poljubaca dijete raste...
surlica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:46.