Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2014., 15:10   #41
Jako sam nezadovoljna školom u RH. Radim sa svim školama, osnovnim, srednjim, pa mi fakat bude zlo kad vidim čega sve ima (di je onaj smajlićšto bljuje?

Kad bi me se pitalo, zalagala bih se na onu podjelu boljih i lošijih đaka nakon razredne nastave. time bi se izbjeglo da djeca koja će vjerojatno cijeli život "krampati" uče one silne gluposti iz svih mogućih predmeta. Jako je bitno da znaju za tamo neki akuzativ i mezopotamiju. Ma daj me nemoj... Bilo bi bolje da zna primijeniti akuzativ pravilno, što se postiže usmenim i pismenim izražavanjem, nego bubanjem gramatike napamet.

A oni koji mogu i žele više, nek uče sve i svašta. Ali opet, ne biflanjem napamet nekih činjenica, koje danas važe a sutra tko zna, nego na način da istražuju, proučavaju, sami do nečeg dođu. Da ih se nauče razmišljati.

da, u školama nam pretežno vlada mrak. Čast izuzecima.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 18:34   #42
Smijem pitati na koji nacin "radis sa svim skolama u RH"?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 22:07   #43
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
U petom?
Koliko ja znam (za Svicu) odvajanje je tek u sedmom. U sestom pisu test, na temelju kojeg se vrsi selekcija.
Zanimljivo je to da taj test prodju u jednom razredu sva (ili gotovo sva) djeca ako se radi o skoli u nekom boljem kvartu. Ne zato jer su ta djeca bas sva puno pametnija od onih iz nekih drugih kvartova, nego zato jer se dodatno pripremaju, idu na instrukcije tokom sestog razreda...a roditelji im to mogu priustiti.
prenosim informacije od prijateljice koja tamo živi, tamo se odškovala i njihov je državljanin. ovisi od kantona.
oni su kanton zuerich - peti razred, 11g. piše se test, ali najbitnija je opsina ocjena-preporuka učiteljice.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 01:18   #44
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Smijem pitati na koji nacin "radis sa svim skolama u RH"?
Održava sustave grijanja vjerojatno
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 09:34   #45
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
prenosim informacije od prijateljice koja tamo živi, tamo se odškovala i njihov je državljanin. ovisi od kantona.
oni su kanton zuerich - peti razred, 11g. piše se test, ali najbitnija je opsina ocjena-preporuka učiteljice.
cek, znaci cijela tvoja buducnost zavisi od jedne osobe?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 09:44   #46
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Održava sustave grijanja vjerojatno

Bas me zanima.
Ne vidim nista lose ni u akuzativu ni u mezopotamiji.
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
cek, znaci cijela tvoja buducnost zavisi od jedne osobe?
Skoro.
Slican sistem imaju i Nijemci.
U odnosu na nas, oni vrlo rano usmjeravaju djecu i to na temelju postignuca i procjene ucitelja i roditelja, jer djeca s 11 i 12 godina bas i nemaju kristalno jasnu sliku cime se zele baviti u zivotu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 09:59   #47
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post

Bas me zanima.
Ne vidim nista lose ni u akuzativu ni u mezopotamiji.


Skoro.
Slican sistem imaju i Nijemci.
U odnosu na nas, oni vrlo rano usmjeravaju djecu i to na temelju postignuca i procjene ucitelja i roditelja, jer djeca s 11 i 12 godina bas i nemaju kristalno jasnu sliku cime se zele baviti u zivotu.
Ma zločesti akuzativ i ta prokleta Mezopotamija, to uništava našu djecu, a ne činjenica da se roditelji sve manje bave njima...

U Njemačkoj se usmjeravaju rano, da, ali imaju sustav koji nije određujući za cijeli život i uvijek možeš naprijed, možeš i u bolju školu, ispolažeš ispite i to je to, kod nas kao postoji mogućnost, ali je daleko teže napredovati kad ti sustav cijeli život govori da si debil
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 10:06   #48
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
U Njemačkoj se usmjeravaju rano, da, ali imaju sustav koji nije određujući za cijeli život i uvijek možeš naprijed, možeš i u bolju školu, ispolažeš ispite i to je to, kod nas kao postoji mogućnost, ali je daleko teže napredovati kad ti sustav cijeli život govori da si debil
Da, to je istina.
Ali svejedno neki nasi roditelji ne bi bili odusevljeni ni s takvim sustavom.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 10:17   #49
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Da, to je istina.
Ali svejedno neki nasi roditelji ne bi bili odusevljeni ni s takvim sustavom.
Bila bih sretna da moje dijete bude zarana svjesno da se sve u životu postiže vlastitim radom i trudom, i da čovjek uvijek ima priliku napredovati poželi li to.

Ali ok, ja sam u Njemačkoj neko kratko vrijeme živjela i imam cjeloživotne stalne kontakte s tim ljudima. Mogu samo reći da mi taj sustav odgovara, ima mi smisla i poticajan je.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 10:24   #50
meni.se cini.puno prerano to, iako bi meni osobno taj.susuav bolje odgovarao, do puberteta sam bila vise no odlican.ucenik
ali ima.puno.djece koja su totalno zaigrana u tim pocetnim razredima pa se kasnije uozbilje.
u svakom slucaju, ako se moze usmjerenje promijeniti i s 15-16 godina, sustav nije tako los kako mi se cinio do sad.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 10:37   #51
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
cek, znaci cijela tvoja buducnost zavisi od jedne osobe?
imaš pravo žalbe na preporuku učiteljice.

nema ništa loše u poznavanju gramatike i povijesti, no nema smisla inzistirati na činjenicama koje neka djeca površno nabubetaju za test i zaborave. kod nas se lijepo vidi nesrazmjer između ocjena i rezultata inicijalnih testova.

za takvu djecu, koja nemaju interesa naučiti gradivo, ovakvi kurikulumi su gubljenje vremena, vremena koje bi moglo poslužiti da utvrde i upamte za cijeli život najosnovnija znanja i steknu neka praktična koja će im trebati u budućem životu, u zanimanju, da izuče zanat kako spada, postanu samostalni ljudi koju su u stanju zaraditi si kruh.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 11:45   #52
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
imaš pravo žalbe na preporuku učiteljice.

nema ništa loše u poznavanju gramatike i povijesti, no nema nisla inzistirati na činjenicama koje neka djeca površno nabubetaju za test i zaborave. kod nas se lijepo vidi nesrazmjer između ocjena i rezultata inicijalnih testova.

za takvu djecu, koja nemaju interesa naučiti gradivo, ovakvi kurikulumi su gubljenje vremena, vremena koje bi moglo poslužiti da utvrde i upamte za cijeli život najosnovnija znanja i steknu neka praktična koja će im trebati u budućem životu, u zanimanju, da izuče zanat kako spada, postanu samostalni ljudi koju su u stanju zaraditi si kruh.
Gdje zaraditi kruh?

Ako išta, makar ovo znanje i.bubetanje još vrijedi vani...

Slažem se da je sustav možda previše usmjeren na opće znanje, ali za restrukturiranje školstva u svrsishodnije mora se ponajprije restrukturirati tržište rada, upisne kvote, pokrenuti proizvodnju, o građanskom odgoju i duhu naroda da ne govorimo...

Nama svake 4 godine netko radi estetske reforme koje nemaju nikakve dalekosežne posljedice nabolje, samo suprotno. Kao i sve, uostalom
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 16:37   #53
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post

za takvu djecu, koja nemaju interesa naučiti gradivo, ovakvi kurikulumi su gubljenje vremena, vremena koje bi moglo poslužiti da utvrde i upamte za cijeli život najosnovnija znanja i steknu neka praktična koja će im trebati u budućem životu, u zanimanju, da izuče zanat kako spada, postanu samostalni ljudi koju su u stanju zaraditi si kruh.
debeli potpis.
uzasno, uzasno puno interesa djeca izgube "grijajuci stolicu" da nabubetaju sranja, uz to im se salje poruka da su losi (jerbo nemaju dobre ocjene), krenu bjezati iz takve skole jer se tamo lose osjecaju pa se vucaraju po kojekakvim institucijama, pa su jos problematicniji, pa onda upisu ljeve skole sa kojima ionak ne mogu nista raditi...
a u kojima opet bubetaju hrpu sranja i biraju zanimanje koje ih ne zanima.
a mozda bi ih i zanimalo kad su bili mladji, bolje slike o sebi, zainteresiraniji za svijet.

da ne spominjem neke strukovne skole, i programe, cije je postojanje po meni besmisleno.
odnosno, smisleno da se odrze radna mjesta.
niti prate trziste rada niti djeca imaju koristi od toga
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 18:11   #54
Kad se vec spominje "bubetanje napamet", dajte precizirajte na sto tocno mislite.

Tablica mnozenja?
Padezna pitanja?
Neke vazne godine iz povijesti?
Redoslijed epoha u umjetnosti?
Ucenje oznaka za kemijske elemente?
Ucenje nepoznatih rijeci ili nastavaka za konjugaciju u stranim jezicima?



Svasta se trpa u isti kos i pritom debelo pretjeruje, kao i uvijek kad je u pitanju skolstvo.

Ne kazem da nema bezvezarija po udzbenicima, ali mislim da se u spominjanju "biflanja nebitnih stvari " jako pretjeruje i puno prica onako napamet, bez ikakvog uvida u stvarno stanje.
Neke stvari koje bi mnogi vjerojatno okarakterizirali kao biflanje su itekako dio opce kulture.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 18:23   #55
A nastavnici sve vole trpati u opću kulturu, i svima je ono što oni predaju najvažnija stvar na svijetu, i još se uvrijede ako im se kaže da to nije tako.

Osim toga, kome je opća kultura stavila kruh na stol? Koliko se opće kulture mora imati za plaćanje računa za struju?

Kad već pitaš, barem 50 % gradiva spada u nešto što se mora naučiti i što ti više nikad neće trebati. Naši nastavnici su uvijek imali spremnu priču, u nižim razredima osnovne su rekli da će nam to trebati za više, oni u višima za srednju školu, oni u srednjoj da će nam to trebati na fakultetu(naravno, isto je vrijedilo i za hrvatski, matematiku i povijest). Naravno, možda jedan dio gradiva i upotrijebiš na fakultetu, ali i onda ti treba samo da položiš ispit, na kraju ti, niti na radnom mjestu više ne treba, i to je najveća tragedija ovog školstva.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 18:35   #56
Zna se sto je opca kultura.

Mnogima je ona stavila kruh na stol, ako su ju znali upotrijebiti u pravo vrijeme na pravom mjestu.

Tvoje rjesenje je tocno - sto?

Ostaviti samo onih 50% gradiva koji ce ti, kao, definitivno negdje zatrebati u zivotu?
Mislis da tako izgledaju kurikulumi u inozemnim sustavima?

Mozda u nekima i izgledaju, ali to je onda od vrlo rane dobi usmjereno skolstvo koje se nasim roditeljima tek ne bi svidjelo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 21:32   #57
Moje rješenje je modernizirati školstvo, pod svaku cijenu, što uključuje i ukidanje te pruske nakarade kojoj je mjesto u 19. , a ne u 21. stoljeću.

Modernizacija uključuje, razvoj vještina pronalaženja podataka, umjesto razvijanja bubanja napamet podataka kojih ima u svakoj enciklopediji.
Uključuje i ukidanje krede i ploče i uvođenje pametne ploče, ili barem LCD projektora, a ne opreme kojoj je mjesto gdje i parnoj željeznici.

Zatim ukidanje više od pola nepotrebnih škola, uglavnom obrtničkih (tipa prodavač, konobar, fotograf i sl.). Te škole postoje samo za to da nastavnici imaju gdje biti zaposleni (namjerno nisam napisao raditi), šalju pogrešnu percepciju da se od tih zanimanja može živjeti, kao i da ta zanimanja zahtijevaju neka posebna znanja, a ne da ih može obavljati bilo tko.

Dodatni problem je i negativna selekcija, jer u prosvjetu idu osobe koje ne znaju što bi sa sobom, odbija ih kao mala plaća, a s obzirom na kvalitetu rada, trebali bi ići kući po novce sebi za plaću.

Istina, nisu nastavnici skroz krivi, kriv je katastrofalni plan i program, ali nastavnike držim krivima jer prihvaćaju rad po njemu, iako svjesno rade škart.

Priča o općoj kulturi zbilja ništa ne rješava, samo zamagljuje problem.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 21:49   #58
O modernizaciji skolstva sto se opreme tice ne treba ni govoriti. Podrazumijeva se da se to trebalo odavno efikasnije poceti provoditi ali love nema i za to sigurno nisu krivi nastavnici.

A za famozno "bubanje" se uopce ne slazem s tobom.
"Bubanje" je vrlo cesto podloga za samostalno pronalazenje podataka i daljnji razvoj vjestina, priznao ti to ili ne.

Kako bi, po tvom, dijete u 2. razredu osnovne skole naucilo tablicu mnozenja?
Kako bi netko naucio nepravilne glagole u stranom jeziku?
Deklinaciju clanova u stranom jeziku?

Tek kad takve nekakve stvari "nabubas", mozes krenuti korak dalje pa upotrebom naucenog razvijati odredjene vjestine.

Ili ces sad reci da 50% ljudi nikad vise ne upotrijebi tablicu mnozenja, present perfect u engleskom ili neodredjeni clan u njemackom?
Kad bi bilo tako, onda bi to bila zalosna cinjenica (iako ne znam kakvo si istrazivanje proveo).
Zanima me sto to onda tocno spada u tih tvojih 50% koji nekome koriste u zivotu.
Ako nije matematika, strani jezik.. sto je onda?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 21:56   #59
Uhvatila si se tablice množenja, i misliš da ćeš time pivotirati sve ostale stvari,a nećeš, jer ne možeš.

Ja govorim o nepotrebnim podacima, kao što su pritoke Amazone u Brazilu, BDP Ugande, nabrajanje hrvatskih županija i sl. a nije da baš nema takvih podataka u 12 godina škole.

Bubanje i traženje bubanja takvih podataka je jedino podloga za psihijatrijski tretman, nije podloga za samostalno pronalaženje, jer nemaš potrebe tražiti podatke koje je netko tražio da nabubaš napamet.

Matematika je bitna, ali ne sve stvari koje se rade(zapravo velika većina stvari)

Zadnje uređivanje JohnDoe-25 : 10.09.2014. at 22:12.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 22:21   #60
nema univerzalnog rješenja. zato sam na relativno rano odvajanje učenika prema željama za učenjem i sposobnostima.

po meni, i nema toliko bubanja nepotrebnih činjenica. no ima učenika koje ne zanimaju detalji. zato ne bi bilo loše da postoje kurikulum a i b, odvojeni razredi i rani pojačani predmeti za učenike koji će kasnije u strukovne škole. takvi bi učili manje, ali temeljito naučili ono što spada u opću kulturu i imali vremena za npr. četiri sata tehničkog i četiri sata tjelesnog (nek se djeca ispušu). bolje je i korisnije jednog dana biti dobar stolar nego loš pravnik.

mogu uzeti za primjer i jaču strukovnu školu koja je prilično popularna - ekonomska. izbacuje djecu bez općeg znanja, sa pristojnom podlogom za studiranje ekonomije, no nigdje drugdje ne mogu. a ne mogu ni raditi. a oni bi trebali sa maturom imati znanja bar za samostalnog knjigovođu.

restrukturiranje tržišta rada - ne umanjujem ulogu države u istom, no neki segmenti istog su samoregulirajući. posebno kod obrtništva. kad bi imali mlade ljude kvalitetnog znanja našli bi mjesta za rad. samozapošljavanje, kao šegrti kod onih rijetkih majstora koji su opstali. ovako ih nitko neće, a sami ne mogu i ne znaju ništa.

tableti i pametne ploče. nije to bit školstva. ključni su nastavnici i realno osmišljeni nastavni planovi. planovi koji vode ka nečemu.

bubanje napamet... ovisi tko što smatra istim. konjugacije u njemačkom se mogu učiti na primjerima. životnim. ili iz pjesama, običnih smiješnih stihova. tako se lakše pamti. tablica množenja se ne uči napamet. sa svojom kćeri sam je brzinski odradila obrnutim redom, preko rastavljanaj na faktore. to je razumijevanje odnosa među brojevima.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.