Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Vjeronauku je mjesto u:
Školi 58 15.26%
Crkvi 322 84.74%
Glasovatelji: 380. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2005., 08:39   #21
Exclamation Vjeronauku nije mjesto u školi!

Quote:
Zavelim kaže:
Oni će i onako imati vjeronauk, samo što će morati na njega iće van škole ...
Pa ne može se u školu stavit svaki drek zato da ti dijete ne bi gubilo vrijeme poslije škole. Vjeronauku je mjesto u crkvi, a u školi može biti predmet "Religijsk kultura" ili čak "Kršćanska kultura" kao izborni predmet.

I naravno da bi Etika trebala biti obavezna, a ne izborna. Ovako ispada da je vjeronauk zamjena za etiku.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 09:25   #22
Quote:
Zavelim kaže:
Stvar se jednostavno riješi tako da vjeronauk bude zadnji ili prvi sat i da bude u drugoj prostoriji. Čak se i razredi mogu razbacati ili spojiti.
Vjeronauk je najčešće u sredini satnice. Stoga ako ne želiš da ti dijete lunja sat vremena sa klipanima koji markiraju i nije na ulici, šta ti preostaje?

Vjeronauk ili ulica.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 10:01   #23
Quote:
krix kaže:
Vjeronauk je najčešće u sredini satnice. Stoga ako ne želiš da ti dijete lunja sat vremena sa klipanima koji markiraju i nije na ulici, šta ti preostaje?

Vjeronauk ili ulica.
To očito varira po školama, mojem je predsat ili zadnji sat.

Slažem se sa tezom da bi vjeronauk trebao postat nekakav predmet o svim religijama više informativan, a manje crkven, iako ja nemam primjedbi na ono što moje dijete uči - i da od početka mu je rečeno da može od toga i odustat, ali nije - sviđa mu se.

Što se tiće odvajanja i razlika među djecom, pa to oduvijek postoji. Neki su sportaši, neki idu u muzičke, neki na jezike a neki lunjaju po ulici i to klinci jako dobro kuže i prema takvim kriterijima se i druže.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 10:12   #24
Kompetetnost

Buduci je tema kompetentnost, a mali se upravo vratio sa vjeronauka, sad kad je kapelan preuzeo satove, odjedamput mu je vjeronauk OK.
Ocito je da i matematika i marksizam mogu biti zanimljivi i kao i vjeronauk ako nastavu izvode oni koji znaju kako zaokupiti paznju i kako prilagoditi temu uzrastu.
Dakle, ako su kompetentni!
__________________
Nemam potpisa.
samoborec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 14:36   #25
Quote:
Pa ne može se u školu stavit svaki drek zato da ti dijete ne bi gubilo vrijeme poslije škole.
Sad bi ja moga reći da ti je drek u glavi. ali eto neću jer ćeš me izbrisati ko po običaju.

Vjeronauk nije drek nego podučavanje temeljnih kršćanskih vrijednosti. Osim što je odgoj u vjeri ono je i jedna od temeljnih tradicija hrvatskog naroda. Ono što katolicizam znači Ircima i Poljacima, toliko barem znači i Hrvatima. A mi nismo samo sekularna nego i nacionalna država. Ako to nije tako zašto smo onda ginili za neovisnost da bi bili svoji na svome? Za koji onda pimpek Židovi rade sve one zajebancije po Bliskom istoku ako to nema nikakva smisla? Ne kažem ja da ne postoje ljudi kao što su krix i adriatic kojima tradicija i nacionalno ne znače skoro ama baš ništa, ali takvi nisu u većini. U ljudima postoji ta "inercija", želja za očuvanjem tradicije, za opstankom kako sebe tako i starih običaja. Ona i jest izvor naroda i drugih raznolikosti.

A ovi što žele impotentu, jednoličnu, utopilačku i vegeterijansku kvazisekularnost neka skupe lovu, naprave svemirsku stanicu i žive daleko u Svemiru po svome bez imena i prezimena, ako im mi ostali smetamo. Nek zaborave i ćaću i mater čim napune 18. Nitko im ne brani.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 15:31   #26
Quote:
Zavelim kaže:
Ne kažem ja da ne postoje ljudi kao što su krix i adriatic kojima tradicija i nacionalno ne znače skoro ama baš ništa
meni crkva i nacionalnalna okupljanja nije vrijednost toliko kao naprimjer pomoć slabijima i manjinama

Moji su tradicionalno od prije Prvog svjetskog rata branili nacionalne manjine, riskirali svoj život da spase nepoznate ljude od nacionalističkih divljaka
Niti ja tebi ne određujem što su vrijednosti koje bi trebao sačuvati, pa bi bilo jednako pristojno da ni ti meni ne određuješ vrijednosti
Jedna od najvećih tradicionalnih vrijednosti u mojem kraju je da nitko ne govori susjedu što će raditi u svojem dvorištu
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 15:40   #27
Quote:
Zavelim kaže:
Sad bi ja moga reći da ti je drek u glavi. ali eto neću jer ćeš me izbrisati ko po običaju.

1. Vjeronauk nije drek nego podučavanje temeljnih kršćanskih vrijednosti.

2. A mi nismo samo sekularna nego i nacionalna država. Ako to nije tako zašto smo onda ginili za neovisnost da bi bili svoji na svome? Za koji onda pimpek Židovi ...

3. ... želja za očuvanjem tradicije, za opstankom kako sebe tako i starih običaja. Ona i jest izvor naroda i drugih raznolikosti.


4. Nek zaborave i ćaću i mater čim napune 18. Nitko im ne brani.
Argumenti su ti za vola ubit (a ja nisam taj ). pa da bar neke raspravimo.

1. Za mene je to najgori drek, a govorim iz posrednog iskustva moje djece. Nisu naučili ništ vrijednog iz Biblije (to sam ih morao ja učit) i bilo je to puno gore nego protraćeno vrijeme.
Nemama ništa protiv da tvoja djeca u Crkvi imaju vjeronauk, ali nikako mu nije mjesto u školi.

Ovo "kršćanskih vrijednosti" naravno , znači rimokatoličkih.
Već sam napisao da sam za predmet (po izboru) "Kršćanska kultura", pa time ova tvoja zamjerka otpada.

2. Mi smo "i nacionalna država" i to za tebe znači rimokatolička. E pa vidiš tu se nikako ne možemo složiti. Za mene hrvatsvo nema nikakve veze s konfesijom.

3. Potpuno podržavam očuvanje starih običaja, osobito onih pretkršćanskih. Uostalom svi znamo kako je kršćanstvo nametnuto našim ljudimia.

4. Moji su roditelji bili ateisti. I djed mi je bio ateist. I svi smo Hrvati ( s pedigreom od četiri stoljeća ), ali nemamo nikakve veze sa Crkvom i njenim blagodatima.
To crkvenjačko hrvatstvo mi se gadi.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 16:09   #28
Quote:
g2sl kaže:
Niti ja tebi ne određujem što su vrijednosti koje bi trebao sačuvati, pa bi bilo jednako pristojno da ni ti meni ne određuješ vrijednosti
Jedna od najvećih tradicionalnih vrijednosti u mojem kraju je da nitko ne govori susjedu što će raditi u svojem dvorištu
To je stvar dobra odgoja, a ne tradicija koja te obilježava naspram drugih. Ja tebi ne određujem nikakve vrijednosti niti bilo kome jedino olakšavam život sebi i svojoj djeci. I ne zanima što ti radiš u svom dvorištu i u svojoj kući, pogotovo kad sam sazna da se ženite s prvim rodijacima . Ukoliko u ovoj državi postoje milijuni koji razmišljaju slično kao ja onda je sasvim normalno da uredimo život kako bi nam bio što jednostavniji. Dapače podržavam i da se svima drugima (muslimanima, pravoslavcima, protestantima, ateistima, vegeterijancima...) olakša život pa da i njihova djeca mogu živiti u skladu s njihovim tradicijama ne samo u kući nego i u školi. Inzistiranje na sekularnosti i ukidanju tradicija nije ništa drugo doli asimilacija manjina, ali i priprema vlastitog naroda da se utopi u novo multi-kulti društvo nadnacija. Kako god se zalažem za vlastita prava i tradiciju tako isto mi je drago da u Hrvatskoj Židovi ostanu Židovi, Romi Romi, a Srbi Srbi. Samo nek poštuju državu u kojoj žive.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 16:37   #29
Quote:
adriatic kaže:
Argumenti su ti za vola ubit (a ja nisam taj ). pa da bar neke raspravimo.

1. Za mene je to najgori drek, a govorim iz posrednog iskustva moje djece. Nisu naučili ništ vrijednog iz Biblije (to sam ih morao ja učit) i bilo je to puno gore nego protraćeno vrijeme.
Nemama ništa protiv da tvoja djeca u Crkvi imaju vjeronauk, ali nikako mu nije mjesto u školi.

O dreku sam ti već napisao što mislim . Ne da je vjeronauku mjesto u školi nego je u školi, pogotovo osnovnoj mjesto ama baš svemu što dici triba. Ponavljam, ja radim od ponediljka do petka od 9-17h. Dok dođem do posla i natrag stavi još po sat vrimena, a tako i žena. Škola koja meni triba, a tako i većini roditelja u ovoj državi je škola od jutra do mraka. Škola u kojoj ću prije posla ostaviti dicu i po njih doći kad mi posao završi. Dakle cijelodnevna škola u kojoj će oni biti na predavanjima, vježbama, u kojoj će se igrati u kojoj će ići na vjeronauk, u kojoj plivati u bazenu, u kojoj će učiti za sutra i netko tko će ih nadgledati u tome, u kojoj će vježbati karate, u kojoj će igrati šah .... i da ne nabrajam dalje. Takva meni škola triba. I takva država koja će sve to platiti, normalno iz poreza koji mi je i onako izvukla iz džepa. A i džepa onih kojima se jebe živo za dicu i buduća pokoljenja. A kad izvedem dicu iz škole onda s njima idem u slastičarnu, na pizzu i u kino. Tamo di se možemo družiti i pričati da bar malo budemo skupa.


Quote:
2. Mi smo "i nacionalna država" i to za tebe znači rimokatolička. E pa vidiš tu se nikako ne možemo složiti. Za mene hrvatsvo nema nikakve veze s konfesijom.
Nismo mi rimokatolička država nego tradicijom rimokatolički narod i hrvatstvo i te kako ima veze s konfesijom jer je jedan od najbitnijih etnogenetskih faktora u nastanku hrvatskog naroda na ovom prostoru (ne postoje ovakvi Hrvati nigdje više na svijetu niti su ikad postojali). Onaj tko to negira nema blage veze o povijesti. Da to nije tako onda Bošnjaci ne bili Bošnjaci nego bi bili Hrvati. Ne ulazim u to je li to bilo dobro ili loše za hrvatsku etnogenezu, ali je činjenica da je bilo tako.

Quote:
3. Potpuno podržavam očuvanje starih običaja, osobito onih pretkršćanskih. Uostalom svi znamo kako je kršćanstvo nametnuto našim ljudimia.
Bezvezarije. Čovjek je od svog nastanka religiozno biće i to je ono što ga je u jednom trenutku odvojilo od životinja. Ne postoji ni najprimitivnije pleme, da nije bilo religiozno. I pretkršćanski običaji su ogromnom većinom religiozni običaji, a kršćanstvo je mnoge od njih samo preuzelo i drugačije objašnjavalo. Šta ima direktne veze bojanje jaja ili paljenje badnjaka s Isusom. No nakon dva milenija i Isus je više no tradicija

Quote:
4. Moji su roditelji bili ateisti. I djed mi je bio ateist. I svi smo Hrvati ( s pedigreom od četiri stoljeća ), ali nemamo nikakve veze sa Crkvom i njenim blagodatima.
To crkvenjačko hrvatstvo mi se gadi. [/B]
Meni se gade ljudi kojima se bilo koja vjera gadi. Gade mi se i oni kojima se ateisti gade. Zato u mom svijetu ti slobodno budi ateista i ne idi na vjeronauk, a tako i tvoja dica, unuci i praunuci. I nikad svoj dici neću reći niti jednu ružnu rič o vama.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 18:18   #30
Quote:
nitko i ništa kaže:
Koliko sam razumio ti si premlada pa nisi imala u školi marksizam. Očekujem da ti adriatic rastumači stvari, on ga je mislim i predavao. Radilo se o ideologiji, i to dogmatskoj, a ne ni o kakvoj znanosti. A u nekim se krugovima i teologija smatra znanošću.

Marksizam je jedan pravac u društevnim znaostima kao što su sociologija, ekonomija, komunikologija, antropologija .... itd.
Kršćanstvo/katolicizam je religija.

I jedno i drugo možemo smatrati ideologijama, što i jesu.
No, ideologiju možemo naći i u Newtonovim zakonima,
pa i Einsteinovoj teoriji relativnosti.

No, da ne širimo temu, da još nešto kažem... niko ne spori da djeca trebaju znati (bez obzira o kojem se predmetu radi): kršćani tvre ovo, utemelju to s time, marksiti ono, a kao argument iznose ovo...itd....

No, vjeronauk je nešto sasvim drugo. Tamo se uče "istine", uči se moliti, govori se kakav je Bog, što je "dobro", a što "loše".... itd.... što nikako ne spada u školu.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 18:25   #31
Quote:
Zavelim kaže:
Zašto? Oni će i onako imati vjeronauk, samo što će morati na njega iće van škole dakle izgubiti puno više vremena na dodatne dolaske i odlaske.

PA Crva (ili prostori u vlasništvu Crkve) su jedina mjesta gdje bi se smio održavati vjeronauk.
Škola je državna institucija, koja je odvojena od religije (Crkve)!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 18:36   #32
Quote:
Zavelim kaže:
Ne kažem ja da ne postoje ljudi kao što su krix i adriatic kojima tradicija i nacionalno ne znače skoro ama baš ništa, ali takvi nisu u većini.
Daj mi, molim te, objasni kako si ti na osnovu ovih par postova zaključio tko sam ja i šta meni znači u životu. Ako već zaključuješ takvo što o meni, mogao si malo pogledati i moje ostale postove. 90 % postova su mi na frajerskom, upravo o povijesti i ljudima moga kraja, s tim da sam dosta truda uložio da nađem podatke nepoznate široj javnosti o narodima koji su prošli ovim krajevima.

Evo koliko krix cijeni svoj kraj

To je što se tiče tradicije.

Malo o nacionalnom.

Prvi četnički napad na Osijek je bio 07.07.1991. godine. 08.07.1991. sam se vratio iz Zagreba sa studija i otišao u ZNG. I to ne u neku studentsku i sportsku bojnu. Godinu dana sam bio u izviđačko-diverzantskom vodu i nakon toga završio studij. Znam rat iz prve ruke. Nemam PTSP, ni druga sranja.
Meni je nacionalno što se ponosim da sam Hrvat hercegovačkog porijekla i to je to. Kakve to veze ima sa crkvom i fratrima? Ne mrzim nikog, volim život i slobodu.

A to što dijete nedam na lobotomiju priučenim pedagozima, to je moja stvar. Moje će odrasti slobodne volje, cijenit će svoje, a druge mrziti neće. Neka ide na moju dušu. Kada počne kužiti život neka samo bira svoj put. Zato sam roditelj da u startu usmjerim. To je moje mišljenje, tuđe poštujem, ne ismijavam i ne vrijeđam.


Ah i to, ja sam ateist. Zbog religija i imamo ta sranja globalnog karaktera. No supruga mi je veliki vjernik i ako djeca požele taj put, sigurno im neću smetati.

Ispričavam se zbog predugog posta, dopizdilo mi je svrstavanje i vrijeđanje bez ikakve osnove na osnovu par postova.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 19:03   #33
Quote:
nitko i ništa kaže:


Ali i ne priznajem nikome da je morao poslati dijete na vjeronauk, ili da je morao ići na vjeronauk, što često vidim da se piše na Religiji. To je samoopravdavanje svoga nemanja kičme.
Ovo je naprosti iskrivljavanje činjenica!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 20:47   #34
Quote:
Gaj JUlije R!s XXIV kaže:
...što je "dobro", a što "loše".... itd.... što nikako ne spada u školu.
Quote:
Gaj Julije R!s XXV kaže:
Ovo je naprosti iskrivljavanje činjenica!
Da? Baš me zanima...
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 07:10   #35
Kakve su ovo pizdarije? Dosije X?

JA NISAM OTVORIO NIKAKAV TOPIC O VJERONAUKU. Ako nešto mijenjate, služite se svojim nickom.

MOLIM OBJAŠNJENJE NADLEŽNIH.

Zadnje uređivanje krix : 11.11.2005. at 08:30.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 09:00   #36
Smile Don't worry - be happy !

Quote:
krix kaže:

MOLIM OBJAŠNJENJE NADLEŽNIH.
Potala je smatrala da topic treba rascijepiti jer se najviše govori o vjeronauku i ja sam se složio.
Slučajno si ti na početku "vjeronaučne" faze.
Kao što vidiš ova je tema većini puno zanimljivija od kompetentnosti.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 10:29   #37
Pitanje je koliko bi kršana bilo da je svakome dano na izbor kojoj religiji treba pripadati ili biti ateist?
Po tradiciji djeca se krste dok još ne progovore ni riječi iako u ranim kršćanskim zajednicama to nije bilo moguće trebalo je proći podosta vremena da bi pojedinac potvrdio vjeru i postao kršćanin.
Promjena po kojima se djeca krste dovela
je do toga im (nam) se ispire mozag od rođenja i pokušava ih se uvjeriti u ono što misli većina.
U Bibliji se neće naći ni jedna riječ koja poziva na zlo i čovijek koji bi se prema drugima ponašao kako tamo piše bio bi prihvatljiv i kršćanima i muslimanima...
Dok sam ja prolazio djetinjstvo (pogotovo zadnjih 4-5 godina) počeo sam razmišljati o onima koji su navodno predstavnici naše religije, popovi (puno pedofila, voze bolja auta i bolje žive od prosječnog Hrvata) oni s višim naslovima se okreću i politici kao Bozanić, takvi ljudi ne predstavljaju religiju jer se ona pretvorila u manipulatorsku ideologiju.
Kad čovjek razmišlja svojom glavom onda može imati vjeronauk u školi i opet stvoriti svoje stavove o sevemu što se uči bez obzira kakvi ti stavovi bili.
Bitno je odjem djecu naučiti da misle vlastitom glavom.
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 10:37   #38
Quote:
Daj mi, molim te, objasni kako si ti na osnovu ovih par postova zaključio tko sam ja i šta meni znači u životu. Ako već zaključuješ takvo što o meni, mogao si malo pogledati i moje ostale postove. 90 % postova su mi na frajerskom, upravo o povijesti i ljudima moga kraja, s tim da sam dosta truda uložio da nađem podatke nepoznate široj javnosti o narodima koji su prošli ovim krajevima.
Povlačim sve rečeno o tebi.

Šta ćeš, kriv sam jerbo mi je frajerski prigolem za čitanje.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 10:45   #39
Quote:
Zavelim kaže:
Povlačim sve rečeno o tebi.

Šta ćeš, kriv sam jerbo mi je frajerski prigolem za čitanje.
Nema beda.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 10:47   #40
Ja sam svojoj dici namentijo jezik, podritlo, prezime, gangu, način prehrane (repce na ražnju), standard, viru i sebe samoga. Nametnio sam im i svoje gene, čak i one koje ni sam ne želim. Takva im je sudbina. Sve im je to rođenjem nametnuto.

Ili ipak možda darovano.

Možda mogu biti sritni što su uopće živi jer sam se i ja moga i ne oženit i nepravit dicu i imat više love u džepu za sebe, putovanja po bilome svitu, raftingu na Zambeziju ili natezanju mladi Tajlanđanki.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:12.