Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2010., 00:48   #41
Nije mi jasno zašto se spominje Creative Commons?

Osobno programiram sa L-GPL i GPL open source softverima, te se bavim (rudimentarno) web designom, sve sa open source i free software.

Kad kupim USB i DVD medije za prijenos mojih vlastitih radova, i ja plaćam ZAMP-u. Kada netko uzme moje radove i snimi ih na CD, DVD itd, i sam plaća ZAMP-u... SourceForge nema veze s tim...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 18:07   #42
Arrow Slobodna glazba

Čini mi se da je ovo dobra tema jer se tiče ZAMP-a i Creative Commons licence. Ako nije neka moderatori premjeste.

Problem: Na web stranicu želim staviti nekoliko videa sa službenim materijalima, a tim videima bih želio dodati pozadinsku glazbu. Volio bih pronaći "besplatnu" glazbu koju bih mogao koristiti u tim video prezentacijama. Dosta sam tražio takvu glazbu, ali nisam našao ništa.

Pitao sam ranije na news grupi "pravo", ali nisam dobio nikakav odgovor, nadam se da ću ovdje biti bolje sreće.

U više navrata sam kontaktirao sa ZAMP-om i evo nekog sažetka:
- pozadinska glazba na "internetu" košta 200kn / mjesečno po skladbi
- portali mogu plaćati neki paušalni iznos
- Video servisi (Youtube, Vimeo, ...) nemaju veze te se i za video "embedan" sa tih servisa isto plaća
- Creative Commons licenca ne vrijedi ništa
- jedino što vrijedi, u skladu sa zakonom, je ako autor skladbe izađe iz sustava "kolektivne zaštite prava".
- postoji mogućnost korištenja skladbi čiji je autor umro prije više od 70 godina, ali i to je mutno područje zbog interpretacije djela kao obrade te zbog izvođačkih prava, itd...

Znam da zvuči ružno, ali ja ne bih želio plaćati mjesečnu pretplatu na tih nekoliko videa. U svoju obranu mogu reći da sam programer i da dosta pridonosim open source zajednici te da moji kodovi se vrte na stotinama stranica, bez ikakve naknade. Postoji li barem djelić takvog nečeg i u glazbi?

Pitanje: gdje naći malo slobodne glazbe?
eke777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 18:42   #43
Pogledaj ovdje: http://www.partnersinrhyme.com/wmcstore/WMCshop.cgi

Nije potpuno besplatno, ali je muzika za koju nisi nikom dužan plaćati tantijeme i možeš je koristiti i u komercijalne svrhe. Ne znam kak se to uklapa u naše zakone i kak to tretira ZAMP gamad.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 19:01   #44
Lightbulb

Hvala, stvar je dobra, ali ne znam da li bi ZAMP to prihvatio. Vjerojatno bi ali samo uz dobro sročen ugovor kojeg onda ja moram dati na prevođenje i ovjeru. I tak nakon svega toga ZAMP može reći da li i oni smatraju tu glazbu "Royalty Free".

U skladu sa zakonom koji kaže za ZAMP: "presumira se da ima punomoći za obavljanje poslova ostvarivanja prava svih domaćih i stranih nositelja odnosnih prava" osim onih koji su se izričito odrekli.

Dakle, jedini način će biti ako u ugovoru koji dobijem sa tim CD-ima imam dokaz da su se svi autori skladbi odrekli kolektivog zastupanja prava.

Znam da gnjavim, ali ima li nešto jednostavije...
eke777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 14:11   #45
Nema načina

Samo da napišem posljednja saznanja i konačni zaključak.
Kontaktirao sam udrugu "mi2" u vezi CC licence i jednog pravnika u vezi "royality free" glazbe i zaključak je slijedeći:

I Creative Common licenca i glazba koja se prodaje pod "Royality free" odnosi se na direktne naknade autorima, a naknada ZAMP-u odnosi se na objavljivanje tj. "aktivnost priopćavanja javnosti" ili u mom slučaju stavljanje videa na stranicu.
Dakle, nema načina da se izbjegne mjesečna naknada ZAMP-u.

Pitam se kada će se netko sjetiti pa napraviti udrugu koja će automatski štiti slike, tekst ili programski kod pa da zatvorimo cijeli internet...
eke777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 22:21   #46
Pa upravo je poanta "royalty free" koncepta da se autor odriče naknade po svakom objavljivanju, tj. naknade "objavljivanja". Da se ne odriče, zvalo bi se "rights managed".

Odnosno, zamisli da kupiš glazbu po "rights managed" modelu i ugovoriš s agencijom točno koliko ćeš puta objaviti djelo, gdje, kolikom auditoriju, itd. I sve to platiš. I onda ti ZAMP to naplati još jednom. Nema šanse da ne krše zakon.

Dakle, meni se tvoja prva pretpostavka još uvijek čini da stoji, tj. da ZAMP jednostavno boli džon, a da im dostaviš papir da se autori odriču naknade objavljivanja, onda bi prošlo.

Ali sada bar znaš što da tražiš od autora -- da ti potpišu da se odriču naknade objavljivanja.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 11:31   #47
ZAMP + stranci

Ok, kužim da po zakoni po kojem ZAMP egzistira/funkcionira oni imaju pravo zastupa stranih autora i izvođača. Ono što mene zanima je jeli procedura kojom se štite prava stranih autora i izvođaća igdje javno objavljena i objašnjena?

Za primjer:
Organiziramo u jednom noćnom klubu nastup DJa. Potrebno je, shvaćam, platiti naknadu ZAMPU.
No taj DJ specijalizira puštanje vrlo specifične glazbe, recimo jidiš tehno-ska punka na ukuleleama. Niti jedan od izvođenih autora ili izvođača je registriran na ZAMPovoj bazi autora, niti ima ugovore s velikim izdavačkim kućama.

Pitanje koje se postavlja je na koji način ZAMP raspoređuje novac uplaćen u sklopu organizacije tog nastupa izvođačima čije stvari su se izvodile? I ako ne isplaćuju, kamo taj novac idde? (NB, na stranici baze autora piše: U bazi podataka autora i njihovih djela dostupnoj na ovim stranicama pronaći ćete autore koji su državljani Republike Hrvatske i one koji nisu državljani RH a HDS ZAMP-u su dali svoju punomoć. Ako autor ne postoji u bazi, znači li to da ZAMP nema punomoć skupljati naknadu za njegove pjesme?) Naime, odokativno (i laički) smatram ilegalnim da se radom nekoga ZAMPu nepoznatog okoristi, recimo, ova osoba, što je upravo što se događa ukoliko ZAMP ne raspodijeli novac spomenutim izvođačima.
Lucifer-extian is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 01.12.2010., 12:20   #48
Uh, ZAMP je fakat fascinantna stvar. Što više kopaš, to imaš više pitanja. Recimo na dijelu za javnu izvedbu u trgovinama se pri prijavi korištenja glazbe upće ne specificira koja glazba se koristi, od kojih autora ili izvođača. Kako onda novac prikupljen takvim ugovorima može biti isplaćen autorima čija su se djela izvodila? Naime, po svemu što prezentiraju u ZAMPu, novac se isplaćuje po statistici emitiranja na TVu i radiju (ugrubo, ali blizu). S obzirom da gorenavedeni jidiš tehno ska-punk na ukuleleima ne bude emitiran na lokalnim radio i tv postajama, ispada da novac prikupljen zbog puštanja njihovih dijela ide svima osim njima.

Propuštam li nešta?
Lucifer-extian is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 13:21   #49
Quote:
Lucifer-extian kaže: Pogledaj post
UNaime, po svemu što prezentiraju u ZAMPu, novac se isplaćuje po statistici emitiranja na TVu i radiju (ugrubo, ali blizu). S obzirom da gorenavedeni jidiš tehno ska-punk na ukuleleima ne bude emitiran na lokalnim radio i tv postajama, ispada da novac prikupljen zbog puštanja njihovih dijela ide svima osim njima.
Tako nešto.
Isto tako kad u Bangladešu napraviš tulum na kojem puštaš Magazin, mislim da Magazin ne dobije ni lipe od toga
the.elles.d is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 20:35   #50
ZAMP-ov odurno velik račun

Molila bih od srca za pomoć!

Organizirala sam jednu modnu reviju na kojoj je sudjelovala jedna srednja škola s tekstilnim odjelom i nekoliko lokalnih modnih dizajnera. Od ulaznica sam platila manekenke i zapravo meni ništa nije ni ostalo.
No, gospoda iz ZAMPA su mi uredno poslali račun od 2030,00 kuna.
Pitam se po kojoj logici?
DJ je puštao neke house mikseve i muzika nema veze sa mnom, jer je DJ-a angažirao club u kojem se modna revija održavala.

Napisala sam im žalbu odmah nakon što sam primila taj račun.

Možete li mi reći da li ova moja žalba može umanjiti račun?
Da li mi taj odurni ZAMP može ishoditi ovrhu na plaću ukoliko ne podmirim ove troškove?

Hvala unaprijed na odgovorima!
Gizela_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 20:54   #51
Pa budući da si ti organizator ti i snosiš troškove zampa, u pravilu to se dogovara sa onim tko svira ili pušta muziku tj hoće li on platit i je li mu to uračunato u naknadu ili organizator. Reci kako su utrvrdili da moraš platit (to mi je bitno), jel si se sama prijavila ili DJ? Ja sam imao svatove i nisam lud bio da to plaćam i prijavljujem se. Žalba ne pomaže smanjivanju jer je to vjerovatno zakonom utvrđena cjena po nekom broju gostiju i slični načini obračuna niti si je u pravilu i mogla izjavit protiv njihovog računa to je više kao neka vrsta prigovora tj mogu te uredno odjeb..., i da mogu te "ovršit" ako ne platiš te tamo možeš pokušat osporit tražbinu.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.

Zadnje uređivanje Katrin : 18.03.2011. at 21:32.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 22:02   #52
Nisam se sama prijavila, niti je to učinio DJ.
Nakon te revije došao je neki čovjek podbuhlih očiju i nažvrljao na komad paprira moje podatke, tražio da se potpišem i to je to.

Stvar je u tome da nigdje nisam našla točan cjenik zamp-ovih usluga po netu, a s obzirom na članke koje sam pročitala čini se da oni proizvoljno barataju s cijenama.

U ovoj banananetini od države nas svaka šuška može ovršiti.

Zadnje uređivanje Katrin : 19.03.2011. at 11:05.
Gizela_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 23:46   #53
Gdje si održavala reviju? Ako taj prostor već plaća zampu mjesečni paušal, onda ne moraš ništa dodatno platiti. Ako ne, onda na žalost moraš platiti.
the.elles.d is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 01:24   #54
Quote:
the.elles.d kaže: Pogledaj post
Gdje si održavala reviju? Ako taj prostor već plaća zampu mjesečni paušal, onda ne moraš ništa dodatno platiti. Ako ne, onda na žalost moraš platiti.
U jednom disco clubu. Oni kažu da nešto plaćaju, ali da se uvijek natežu s njima oko cijene.
Gizela_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 21:03   #55
pitanje:
Postoje programi koji prebacuju zvuk sa Youtube klipova u MP3 format. Da li je legalno puštati tu glazbu, pretpostavljam ako je stavljena na Youtube da nije ilegalna
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 13:23   #56
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
pitanje:
Postoje programi koji prebacuju zvuk sa Youtube klipova u MP3 format. Da li je legalno puštati tu glazbu, pretpostavljam ako je stavljena na Youtube da nije ilegalna
http://www.video2mp3.net/

inace google je tvoj prijatelj, samo da si ovo boldano uspisao u tražilicu i našao bi
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 13:51   #57
da si ti pročitao što sam ja napisao, ne bi guglao
dakle, kada preko nekog programa skineš muziku sa Youtube, da li je legalno tu muziku javno puštati s obzirom da nisi kupio CD s tom muzikom?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 14:28   #58
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
da si ti pročitao što sam ja napisao, ne bi guglao
dakle, kada preko nekog programa skineš muziku sa Youtube, da li je legalno tu muziku javno puštati s obzirom da nisi kupio CD s tom muzikom?
U ovom slučaju nije toliko važno odakle tebi ta glazba. I da puštaš s original CD-a moraš platiti nadoknadu ZAMP-u za svako javno izvođenje.
People Can Fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 14:30   #59
čuo sam da su neki DJ-evi imali problema zato što su puštali muziku sa laptopa po diskotekama, a nisu imali originalne CD-ove
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 14:36   #60
Čuo sam i ja za takve slučajeve. Ako ćemo biti precizni, normalno da bi trebali biti original CD-i. Međutim, danas glazbu možeš kupovati i preko interneta, npr. iTunesa i slično, pa nema potrebe za fizičkom kopijom poput CD-a, a opet se radi o legalno kupljenoj glazbi. Ne znam kako Youtube regulira svoj status, ali ako skineš nešto s njega mislim da je to svejedno piratska glazba.
People Can Fly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.