Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2017., 21:09   #1
Barthesovo shvatanje mita

Da li bi mi netko znao objasniti zašto Barthes u eseju "Mit danas" mit karakterizira kao metajezik, a objasnjava da mit uzima znak i pretvara ga u označavajuće.
Zar ne bi shema mita bila (IRS)R*S* (cjelina znaka- izraz, sadržaj, i njihov odnos- postaje označitelj drugostepenog sistema značenja) - što je u Elementima semiologije shema konotacije?
vild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 21:08   #2
Quote:
vild kaže: Pogledaj post
Da li bi mi netko znao objasniti zašto Barthes u eseju "Mit danas" mit karakterizira kao metajezik, a objasnjava da mit uzima znak i pretvara ga u označavajuće.
Zar ne bi shema mita bila (IRS)R*S* (cjelina znaka- izraz, sadržaj, i njihov odnos- postaje označitelj drugostepenog sistema značenja) - što je u Elementima semiologije shema konotacije?
Imaš li link ili konkretni citat? Ovako možemo samo nagađati.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 12:45   #3
Evo citata iz "Mit danas" (Mitologije, Naklada Pelago, 2008., str. 147,148)):
" U mitu ponovno nailazimo na trodimenzionalni obrazac o kojem sam upravo govorio: označitelj, označeno i znak. No mit je posaban sustav po tome što se gradi od semiološkog lanca koji postoji prije njega: on je drugotan semiološki sustav.Ono što je u prvom sustavu znak (to jest ukupnost pojma udruženog sa slikom) u drugom postaje samo označitelj...Kao što vidimo, u mitu postoje dva semiološka sustava, od kojih je jedan izglobljen u drugome: jezični sustav, jezik (ili sustavi predstavljanja koji se njime poistovjećuju), koji ću nazvati jezikom-predmetom, jer je on jezična djelatnost koju mit preuzima da bi izgradio vlastiti sustav; i sam mit, koji ću nazvati meta-jezikom, jer je on drugotan jezik, kojim se govori o prvom."

Elemente semiologije nemam pri ruci za citiranje, ali tamo predlaže novu terminologiju za elemente strukture znaka- označitelj - izraz, označeno - sadržaj, te njihov međusobni odnos - relacija : shema znaka bi bila IRS.

U Elementima takodjer razlikuje dva oblika drugotnih semioloških sustava - konotaciju i metajezik. U konotaciji, na mjesto izraza drugostepenog sistema dolazi cjelina znaka jezika-predmeta (dakle ono što je u slučaju mita opisano kao metajezik), a u meta-jeziku cjelina znaka jezika- predmeta dolazi na mjesto sadržaja drugostepenog sistema.

Možda je to samo rezultat razvijanja Barthesove teorije, pa bi, da su Mitologije pisane nakon Elemenata, mit definirao kao konotaciju
vild is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 14:32   #4
Majku mu mitomansku, Sokal je bio u pravu.

Takve sam tekstove mogla čitati prije dvajst let, no u međuvremenu sam odlučila pričuvati ono malo moždanih stanica koje su mi preostale.

Pokušaj si to predočiti primjerom. Postoji li, recimo, Perun? Ako da, u kojem je trenutku počeo postojati? Kad je ispucao prvu munju? Kad ga je netko vidio na djelu? Kad je pronašao krivca? Kad je okupio suseljane oko vatre i odlučio s njima podijeliti svoja otkrića?

Teorija nije matematika, koliko god se trudila biti. Teorija je lažljiva kuja - na tebi, čitatelju, je da odlučiš tko će koga voditi na uzici.

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.