Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2017., 20:35   #61
Ne, ne...

st.6. čl. 193. ZSPC
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 20:49   #62
Pa rekao je da ima drugi auto sa montiranim zimskim gumama.

Mene više brine ovih +20 stupnjeva. Još malo ako pojača budu se topile po cesti ove zimske.
Mislim ne bi se trebale koristiti iznad +7 ako se ne varam?

A taj 15. Travanja je daleko!
__________________
Sorry for typos.
oss is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 20:59   #63
Oss, znamo mi čitati, a za tebe nisam siguran...
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 21:02   #64
Quote:
Troskot kaže: Pogledaj post
Ne, ne...

st.6. čl. 193. ZSPC
I ipak je 300, zapravo 150 ako platis na licu mjesta. 700 je ako vozis ljetnima cestom na kojoj su proglaseni zimski uvjeti.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
All Whell Drive is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 21:45   #65
Quote:
All Whell Drive kaže: Pogledaj post
I ipak je 300, zapravo 150 ako platis na licu mjesta. 700 je ako vozis ljetnima cestom na kojoj su proglaseni zimski uvjeti.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
jesi siguran?

gdje je to propisano?
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 01:02   #66
Ma nek pisu sta god hoce... na temperaturi od 22+ stupnja ja nemam nikakvu namjeru voziti na zimskim gumama...

Ako ti i napisu kaznu, a stvarno moraju biti moroni za takvo sto, uredno se zalis uz opasku da je u trenutku pisanja kazne temperatura iznosila 22 stupnja, i da su lanci bili u bunkeru, samo ih drot nije vidio...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 06:25   #67
Quote:
Troskot kaže: Pogledaj post
jesi siguran?

gdje je to propisano?
Jutro!
Siguran!
''Zakonu o sigurnosti prometa na cestama- NN 193/08
- Zimska oprema vozila iznad 3,5 tone zahtijeva zimske gume na pogonskim kotačima ili uporabu lanaca za snijeg na pogonskim kotačima. Kazna za nepoštivanje zakona je 300 kuna. Zabrana prometa na određenoj dionici, nastupa proglašavanjem zimskih uvjeta.''

''ZAKON O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA NN 193/08
VIII. OGRANIČENJE PROMETA
Članak 193.
(1) Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica.
.
.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako upravlja vozilom suprotno odredbama ovoga članka.''

Znači kazna je 300kn kad nisu zimski uvjeti na cesti, a 700 kad su oni proglašeni.

Neovisno o tome, da odgovorim na pitanje koje je iniciralo ovu prepisku. Osim jednog auta koji ima zimske gume, da, vjerovao ili ne, imam i lance u prtljažniku za oba auta - zlu netrebalo! Mada lanci koje imam za O3 nisu za njenu dimenziju, nešto su veći 215 60 16 vs 205 55 16 al forma zadovoljena. Usput, da i jesu odgovarajuče dimenzije nije ih na serijski isporučenu dimenziju felgi (ET46) preporučljivo postavljati, za montažu lanaca se preporuča ET43, mada ne vidim gdje je problem u 3mm razlike.
Ideja, baš za ovo zlu netrebalo mi je bila nabaviti ''čarape za gume'' al doista ne znam kako zakon i/ili plavci gledaju na to.
All Whell Drive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 08:48   #68
A odakle ti vadiš te podatke?

Ovo ti je cijeli članak trenutno važećeg ZSPC koji uređuje uporabu zimske opreme:

VIII. OGRANIČENJE PROMETA

Članak 193.
(1) Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica.
(2) Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom. Vozač motornog vozila dužan je, prije uključivanja u promet, očistiti zaleđena vjetrobranska stakla i snijeg na vozilu.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, ministar nadležan za poslove prometa može u određeno vrijeme i na određenoj cesti ili dijelu ceste propisati obvezno posjedovanje zimske opreme, za pojedine vrste i kategorije vozila, bez obzira postoje li na tim cestama zimski uvjeti.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu ili teretni automobil s priključnim vozilom.
(5) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako upravlja vozilom suprotno odredbama ovoga članka.

A zatim je ovo pripadajuća Odluka:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._145_3095.html

I gdje je tu kazna od 300 kn?
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 12:20   #69
Moguce da si ipak u pravu, ja sam imao procisceni tekst iz 2011, nije Hadas Doncic bio u potpisu.
Posipam se pepelom.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
All Whell Drive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 13:03   #70
Ma sve 5.

Neki se propisi tako često mijenjaju da se često ni pravnici ne snalaze najbolje kada treba naći trenutno važeću verziju konkretnog propisa.
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 13:20   #71
Zar tih 700 ne ide na 350 ako odmah platis?
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 13:24   #72
Ide
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 15:14   #73
Sad je pitanje, je li bolje platiti kaznu ako te uhvate ili trošit dobre gume i prije keširati za nove. Ako bude snijega ne voziš normalno. Naravno jeftinije je kupit lance. Ali onak na brzake gledano. Do 15. Travnja osobno idem na put na more za Uskrks. I trebao bi to tada uništavati gume. Jer prognoza je toplo tokom dana +20.

Sve si mislim da stavim ljetne i sam. Do tad po ZG neće biti snjega to svi znamo.
Sad tražim parking u hladu.
__________________
Sorry for typos.
oss is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 15:28   #74
Jel ovo neka zajebancija ili vas ima koji još uvijek vozite na zimskim gumama?
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 15:44   #75
Ja imam još zimske, s obzirom da auto praktički vozi samo žena na posao i nazad (cca 10 km dnevno) neću ih ni mijenjati još 2 tjedna.
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:17   #76
Ja se isto vozim i mislim skinut. Možda za vikend. Da vidimo dugoročnu prognozu. Jer ovo stvarno nema smisla. Doduše vožnja je udobnija. Mogao bi neki vido složit. Slikao sam potrošnju prije skidanja ljetnih i sad budem prije skidanja zimskih. Da vidim razliku ako je ima. Jer do sad je samo u glavi neki osobni dojam. A i razlika je u šlapama 16 (zimske) vs 18 (ljetne).
__________________
Sorry for typos.
oss is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:29   #77
Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
Jel ovo neka zajebancija ili vas ima koji još uvijek vozite na zimskim gumama?
Ja vozim ljetne već dva tjedna... I to po zimskoj dionici, tj. Staroj zagorskoj.....

Poslano sa mog HUAWEI P9 koristeći Tapatalk
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:36   #78
Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
Jel ovo neka zajebancija ili vas ima koji još uvijek vozite na zimskim gumama?
Ima nas..kaj ćeš poštujemo zakon i deremo zimske prezvušte jer smo škrti dat 100kn za lance pa da peglamo po p.s.u u skladu sa zakonom do 15.4.
__________________
da?
hakkler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 17:13   #79
Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
Jel ovo neka zajebancija ili vas ima koji još uvijek vozite na zimskim gumama?
Da, jer se vozi po zimskim dionicama, zakon je takav kakav je, gume se kuhaju
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 22:00   #80
Nemojte ni 15.04. stavljat ljetne, javlja se neka kisa krajem lipnja i pad temperatura na 15ak stupnjeva, na par dana..
__________________
FinoAllaFine
CrashOv3rride is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.