Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2017., 23:42   #1
Koliko zaista možemo promijeniti sebe?

Budući da smo na Psihologiji, pretpostavljam da većina vas se aktivno bavi sobom i neke stvari na sebi želi promijeniti na bolje.

Sad me zanima, u kojoj je mjeri to moguće i da li je uopće, da li ste i sami to uspjeli? Ako jeste, onda kako? Da li vam se dogodio neki klik u glavi ili ste primjenom tehnika, seansama kod psihologa samo jednog dana shvatili da ste drugačiji ili puno bliže cilju nego što ste bili na početku?

Ovako napisana tema je dosta generalizirajuća, jer me zanimaju svi oblici promjene, ali evo da postavim i neka konkretnija pitanja. Mislite li da je moguće da se osoba od lažova pretvori radom u iskrenu osobu, osjetljiva i osjećajna osoba u flegmu i sl? Ovo prvo je naizgled puno lakše, jer možemo reći da osoba samo treba prestati lagati, ali drugo je već dio karaktera i osobnog identiteta, naučenog procesa koji osoba prakticira skoro od rođenja?
Gdje su granice, kada su u pitanju promjene?
Nevjerna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 10:34   #2
Ono što znam da se može promijeniti jest način reagiranja u određenim situacijama, ponašanje. Tipa burne reakcije pretvoriti u smirene. Općenito se navike smatram može mijenjati jer to su u biti naučena ponašanja koja se mogu zamijeniti drugim naučenim.

Počeci, tijek i granice u mijenjanju ovise o osobi, njenom karakteru.
Nekome treba pomoć u početku da se klik dogodi, nekome u samom tijeku, dok nekome ne treba uopće, a nekome teško da išta bitno pomaže.

Bez volje same osobe teško da se išta može bitnoga napraviti. Mnogi odustanu i nastave starim putem jer je tako lakše. Promjena boli.

Glede mog vlastitog iskustva dogodio se klik da nešto treba mijenjati ukoliko želim promijeniti tijek života, pomogla mi je druga osoba (ne psiholog). Zbog toga mislim da promjena uz nečiju pomoć ide puno brže i svrhovitije.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 13:42   #3
I ja mislim da se osoba ne može puno promijeniti jer u to ulaze karakter i temperament. S nekim osobinama smo rođeni, neke smo stekli odgojem i odrasla osoba vrlo teško može promijeniti i jedne i druge, no svakako da postoje stvari na koje se može utjecati. Evo, ja sam mlada adolescentica (imam 22 godine) i u zadnjih nekoliko godina mi se jako puno toga promijenilo, a to nazivam odrastanjem. No ima jako puno ljudi koji nikada ne odrastu zato uopće spominjem svoje godine i dajem svoj primjer.
Možemo utjecati na način kako ćemo reagirati u nekoj situaciji. Recimo, možemo se naučiti kontrolirati, sagledati problem iz više različitih aspekata, pomnije razmotriti moguća rješenja. (ja sam po prirodni jako brzopleta i nestpljiva - još se učim to kontrolirati, ali sam svjesna)
Možemo naučiti dati si pravo za neke stvari, a ne za sve tražiti dozvolu drugih.

Valja se educirati, misliti na svoje postupke, tako postajemo pametniji i mudriji i svakako treba učiti na svojim greškama i to već isti dan kad su počinjene.
BubamaraMis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 14:23   #4
Ja ti vjerujem u onu da dok je čovjek živ da dotle može sve i može se mijenjati!

Možeš promijeniti izgled, ponašanje, posao, državu, okruženje...sve! Pitanje je samo da li želiš i jesi li odlučio.

Znam nekoliko primjera ekstremno debelih osoba koje su smršavile, više se nitko ne sjeća kako su prije izgledale - promjena je znači prihvaćena i od okoline i to 100%.

Znam osobu koja je u osnovnoj školi i početkom srednje bila izuzetno šutljiva i povučena osoba, a danas radi poslove komunikatora i sve je, samo ne povučena. Kaže da je u srednjoj školi odlučila da više neće sjediti u ćošku, nego raditi na sebi.

I tako, ima tih primjera...samo moraš odlučiti i onda poduzimati akciju. Ako samo "razmišljaš o promjeni" onda ćeš slabo.
Zvrka Zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 16:00   #5
u nekom je smislu to kao da popravljaš bicikl dok ga voziš

ustvari je organizam kalibriran da se mjenja usljed utjecaja i okolnosti, ustvari se kondicionira, prilagođava, ili deformira

da bi se čovjek mjenjao, kao sam sebe, potrebni su prvenstveno pravi razlozi, to bi bili iracionalni razlozi, vrjednosti itd

organizam mora imati neki koncept da ovo sada ne, ili sada ovo da, unatoč mogučnosti ili primamljivosti drugog, i to zašto da ili ne mora biti dovoljno bitno, ne racionalno, nego bitno, mora nešto zapravo značiti, inače če sustav jednostavno ponoviti šprancu, jer su to stvari daleko od svjesne kontrole u momentu i dešavaju se isto kao što se desi da rjeka teče nizvodno, a to je praktički čitavo svakodnevno funkcioniranje bez puno iznimki, jer se organizam naprosto dešava po špranci

bitna je i sposobnost održavanja, ali još više zadavanja, nametanja, reda i strukture, a to znači neke razine kapaciteta volje i integritea i neke razvijene osobine karaktera koje nažalost uglavnom ovise o pizdarijama kao genetika, razine hormona i rani odgoj

potpuno se zanemaruje koliko okolina i pogotovo drugi u njoj utječu na razvoj pojedinca, što je blesavo več po tome da je druge lakše utjecati nego na sebe, a grupa utječe još totalnije i intenzivnije, što je osnovni dio toga kako funkcionira kultura, ustvari se u tom kontekstu razvoja pojedinca puno propušta i gubi, zapravo bi kultura trebala formirati jedinku u nešto funkcionalno što može baratati sobom pa i mjenjati sebe po potrebi, a što je pak stvar vještina i znanja koje pojedinac sakuplja desetlječima ako nije nekako informiran ili akulturiran u tom smjeru, a uglavnom nije, ustvari nije uopče
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 12:48   #6
Zašto ljudi uopće žele promijeniti sebe? Život nije kolektivan, a najveća ljudska greška je tretiranje života kao takvog. Svatko je svoj čovjek i svačije razmišljanje, uvjerenje, ideologija, stav su jednaki i nema mjesta kompromisu, ali nauštrb psihološkog uništavanja, ljudi nameću potrebu za kompromisom zato što misle da ljudi kao vrsta imaju obligaciju održavati našu vrstu što isto tako nije slučaj.
__________________
Opportunities don't happen. You create them.
DreamShadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 00:38   #7
Quote:
DreamShadow kaže: Pogledaj post
Zašto ljudi uopće žele promijeniti sebe? Život nije kolektivan, a najveća ljudska greška je tretiranje života kao takvog. Svatko je svoj čovjek i svačije razmišljanje, uvjerenje, ideologija, stav su jednaki i nema mjesta kompromisu, ali nauštrb psihološkog uništavanja, ljudi nameću potrebu za kompromisom zato što misle da ljudi kao vrsta imaju obligaciju održavati našu vrstu što isto tako nije slučaj.
hehe .. ako netko ima potrebu da ti naskodi .. nebi li TI pocelio da se ON promjeni? .. ili da se zelis ubiti .. mozda bi bila pšozeljna promjena .. dugorocno .. tada se (predpostavljam) covjeku to cini jedan od najboljih izbora ako ne i jedini .. osobno sam do tog rjesenja dolazio cak i racionalnim opravdanjem i kracenje muke .. pa sad .. OPET stoji tvoj argument i individualnost je moj osobni prioritet kako moja tako i svacija tudja .. ali hehe ..

koliko god se nekom cinili ekstremni primjeri ima ih jos puno u bez obzira jesu li ekstremni ili ne utjecu i moze ih se dozivjeti u svakidasnjem zivotu
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 23:37   #8
Je li baš svatko svoj čovjek?
Nesumnjivo postoje ljudi koji u nekom trenutku života samoinicijativno požele promjenu. Nije li u tom slučaju ta želja za promjenom posljedica potrebe za osvještavanjem "jastva".

Upravo nametanje stavova, oblika promišljanja i ideologija su vjekovima služili i služe kao alat za otuđivanje.

Nagon za samoodržanjem je filogenetski programiran, nikakva obligacija u tom smislu ne postoji.
afos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 01:15   #9
Quote:
afos kaže: Pogledaj post
Je li baš svatko svoj čovjek?


jeli bas svatko necovjek? .. nije svoj .. neciji je drugi covjek .. svaki covjek?

Quote:
Nesumnjivo postoje ljudi koji u nekom trenutku života samoinicijativno požele promjenu. Nije li u tom slučaju ta želja za promjenom posljedica potrebe za osvještavanjem "jastva".
nesumnjivo kazes? zanimljiv izbor rijeci i onda jos samoinicijativno .. teske rijeci u bilo kojem periodu .. zivota .. a da ne pricam o zeljama no nije mi jasno sto mislis pod izrazom "potreba za osvjestenjem"?

Quote:
Upravo nametanje stavova, oblika promišljanja i ideologija su vjekovima služili i služe kao alat za otuđivanje.
a da ne pricamo o motici i cemu je sve sluzila/sluzi

Quote:
Nagon za samoodržanjem je filogenetski programiran, nikakva obligacija u tom smislu ne postoji.
tko je bio prvi .. obligacija ili covjek?
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 13:47   #10
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post


jeli bas svatko necovjek? .. nije svoj .. neciji je drugi covjek .. svaki covjek?
Nespretan izbor riječi, prihvaćam.

Quote:
nesumnjivo kazes? zanimljiv izbor rijeci i onda jos samoinicijativno .. teske rijeci u bilo kojem periodu .. zivota .. a da ne pricam o zeljama no nije mi jasno sto mislis pod izrazom "potreba za osvjestenjem"?
Osvještavanje potisnutog, ignoriranog pod utjecajem vanjskih faktora.
Je li baš taj impuls potrebe za promjenom generiran također isključivo vanjskim faktorima

Quote:
a da ne pricamo o motici i cemu je sve sluzila/sluzi
metlu neću ni spominjat

Quote:
tko je bio prvi .. obligacija ili covjek?
Osvrt je bio na bitniju riječ prije obligacije.
afos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 02:22   #11
Quote:
afos kaže: Pogledaj post
Nespretan izbor riječi, prihvaćam.
"it's not you it's me"

Quote:
Osvještavanje potisnutog, ignoriranog pod utjecajem vanjskih faktora.
Je li baš taj impuls potrebe za promjenom generiran također isključivo vanjskim faktorima
po mom misljenju i iskustvu potrebe i iskljucenje nejdu zajedno .. tj. potrebe ne biraju okolnosti one s eu njima nalaze i ostvaruju na ovaj ili onaj nacin

Quote:
metlu neću ni spominjat
touche!

Quote:
Osvrt je bio na bitniju riječ prije obligacije.
sta jest jest, tako je bilo, respect!
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 14:54   #12
Promjena je po meni nešto što se događa svakodnevno. Ljudi se stalno mijenjaju ali uzimam u obzir da misliš na promjenu koja se dogodi iznenada, bila željena ili ne.. Ja se radom na sebi želim korijenito promijeniti. Mislim da nisam dosegla svoj maksimum i jedino promjenu i želim. To se tiče mojih navika, ali i mojeg karaktera. Možda zvuči nevjerojatno ali da, ja mislim da mogu promijeniti svoj karakter.

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
Najs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.