Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2008., 10:34   #21
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Po ovoj reakciji bi se moglo uciniti kao da sam htio postaviti ne znam kakvu tezu u lingvistici. Međutim, moj post je bio samo reakcija na tezu:
"Perun je najvjerojatnije Thor, skandinavski bog rata",
što je formalno vrlo jaka, decidirana tvrdnja, kakvu u ovom kontekstu nema smisla postavljati.

Ja ne postavljam decidiranu tvrdnju "Perun je Varuna". Može se govoriti samo o bliskosti po porijeklu.
Ako ta bliskost postoji, onda valjda postoji i neki način da se ta dva imena izvedu iz zajedničkog pretka. A budući da post na koji odgovaraš jednako tako ne postavlja decidiranu tvrdnju (pazi na kvalifikator "najvjerojatnije"), ne znam zbog čega se sad gnijezdiš.
Quote:
Smatram da ono što sam iznio, naime kombinacija "funkcije" nebeskog boga gromovnika i sličnosti naziva, pokazuje da je, pogotovo ako biramo između Thora i Varune, Perunu bliži Varuna. (Naravno vedski Varuna, a ne "suvremeni", reduciran na boga vjetra, kiše i drugih voda.) Ne govorim da su sličnosti riječi ne znam kako dalekosežne, ali mislim da je očito da se neusporedivo bolje uklapaju u sliku da je porijeklom Varuna bliži Perunu nego Thor (germanski gromovnik koji se, čini mi se, smatra tek sinom još "moćnijeg" germanskog gromovnika Odina, a mislim da ni kod Slavena ni u vedama nema te varijante).
Sličnost imenâ ne znači ništa ako ne možeš pokazati zajedničko porijeklo. Ali i bez toga, ako znaš druge poveznice Peruna i Varune, samo piši.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 16:31   #22
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
I ima li to veze s Varunom?
Osobno smatram da Perun nije povezan s Varuṇom nego s Indrom (al' to nisam baš istraživao). Što se lingvistike tiče postojali su pokušaji da se Varuṇa poveže s Οὐρανόςom (ja osobno imam takvo uvjerenje, no to je samo uvjerenje).

Nije uvijek sve tako lako u paleolingvistici kao što je to slučaj s Pitar Dyauṣom, Ζεύςom i Jupiterom.

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
I koji je to profesor?
Ne znam jel' dozvoljeno na Forumu pisati imena, radi se o jednom izuzetnom docentu s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju na FF-u. Ak' hoćeš pošaljem ti na "pm".
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 16:38   #23
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
"Perun je najvjerojatnije Thor, skandinavski bog rata",
što je formalno vrlo jaka, decidirana tvrdnja, kakvu u ovom kontekstu nema smisla postavljati.
Thorovo sveto drvo je hrast, kao i kod Peruna.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 16:51   #24
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Po ovoj reakciji bi se moglo uciniti kao da sam htio postaviti ne znam kakvu tezu u lingvistici. Međutim, moj post je bio samo reakcija na tezu:
"Perun je najvjerojatnije Thor, skandinavski bog rata",
što je formalno vrlo jaka, decidirana tvrdnja, kakvu u ovom kontekstu nema smisla postavljati.

Ja ne postavljam decidiranu tvrdnju "Perun je Varuna". Može se govoriti samo o bliskosti po porijeklu. Smatram da ono što sam iznio, naime kombinacija "funkcije" nebeskog boga gromovnika i sličnosti naziva, pokazuje da je, pogotovo ako biramo između Thora i Varune, Perunu bliži Varuna. (Naravno vedski Varuna, a ne "suvremeni", reduciran na boga vjetra, kiše i drugih voda.) Ne govorim da su sličnosti riječi ne znam kako dalekosežne, ali mislim da je očito da se neusporedivo bolje uklapaju u sliku da je porijeklom Varuna bliži Perunu nego Thor (germanski gromovnik koji se, čini mi se, smatra tek sinom još "moćnijeg" germanskog gromovnika Odina, a mislim da ni kod Slavena ni u vedama nema te varijante).
Kada već pričati o etimologiji imena niste spomenuli, što je bitno baš za Peruna, Parjanyu koji se spominje u Rig Vedi kao gromovnik i bog kiše, a ponekad se poistovjećuje s Indrom.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 17:01   #25
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
I Perun i Thor vladaju munjom, gromovnici su, bogovi neba ... ali Perunu najbliži gromovnik je ipak Varuna, vedski bog neba, što se vidi i iz jasne etimologije. Uostalom, slavenski jezici spadaju u indoevropske jezike grupe satem zajedno sa sanskrtom, prakrtom i novijim indijskim jezicima, a germanski u indoeuropske jezike grupe kentum, iako su Slaveni geografski i povijesno bliži Germanima nego Indijcima.
Treba uzeti u obzir najpoznatiju mitološku epizodu koju nalazimo kod mnogih IE naroda gdje se gromovnici bore protiv nemani (zmija,zmaj). Tako se Perun bori s Velesom, Thor s Jörmungandrom, Zeus s Tifonom, Indra s Vritrom itd.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 18:16   #26
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Osobno smatram da Perun nije povezan s Varuṇom nego s Indrom (al' to nisam baš istraživao). Što se lingvistike tiče postojali su pokušaji da se Varuṇa poveže s Οὐρανόςom (ja osobno imam takvo uvjerenje, no to je samo uvjerenje).

Nije uvijek sve tako lako u paleolingvistici kao što je to slučaj s Pitar Dyauṣom, Ζεύςom i Jupiterom.

Quote:
Ne znam jel' dozvoljeno na Forumu pisati imena, radi se o jednom izuzetnom docentu s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju na FF-u. Ak' hoćeš pošaljem ti na "pm".
Budući da ne otkrivaš identitet forumaša, nego me referiraš na određenu osobu, mislim da sasvim uredno možeš napisati njegovo ime i javno. Uostalom, možda mu dovedeš još ponekoga na predavanje.
Ako se radi o Belaju, koji drži Komparativnu mitologiju, o njemu sam već čuo dobre stvari, a ove se godine nadam napokon upisati taj kolegij.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 18:18   #27
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Kada već pričati o etimologiji imena niste spomenuli, što je bitno baš za Peruna, Parjanyu koji se spominje u Rig Vedi kao gromovnik i bog kiše, a ponekad se poistovjećuje s Indrom.
Pa evo, PIPBoy 2000 je upravo Indru spomenuo… I BTW riječ je o Rg Vedi.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 19:12   #28
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Nadam se da nisam nešto krivo napisao.

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Budući da ne otkrivaš identitet forumaša, nego me referiraš na određenu osobu, mislim da sasvim uredno možeš napisati njegovo ime i javno. Uostalom, možda mu dovedeš još ponekoga na predavanje.
Ako se radi o Belaju, koji drži Komparativnu mitologiju, o njemu sam već čuo dobre stvari, a ove se godine nadam napokon upisati taj kolegij.
Ma znam da ima nekakvo pravilo, samo nisam znao na koga se točno odnosi. Radi se o prof. Vinjšćaku, no nisam siguran ima li on kolegije s vanjskom izbornošću jer ovaj nije bio. Prof. Belaj je zakon. Vjerojatno će još samo ove godine će predavati Koparativnu, jer u obavijesti piše "ipak će se predavati".

Inače preporučam i akademika Ježića s Odsjeka za indologiju. Ima fenomenalno znanje iz komparativne indoeuropske lingvistike. Meni je samo žao što nisam uspio zapamtiti kako je ažda tj. aždaju povezao s tifonom, iako riječi na prvi pogled uopće nisu niti malo slične. Meni najdraži primjer je riječ "bog".

Zadnje uređivanje PIPBoy 2000 : 06.10.2008. at 19:22.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 20:04   #29
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Pa evo, PIPBoy 2000 je upravo Indru spomenuo… I BTW riječ je o Rg Vedi.
BTW riječ je i o Rigvedi.

http://www.sacred-texts.com/hin/rigveda/
http://hr.wikipedia.org/wiki/Rigveda

Rigveda sanskrt. zbirka najstarijih indijskih obrednih pjesama (dio Veda, v.) (Fran Mažuranić)-Klaićev rječnik stranih riječi

Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 20:29   #30
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Nadam se da nisam nešto krivo napisao.
Vjerojatno nisi. Dosta si precizan, čak si i cerebralizirao i što još sve ne… ja na svom Macu imam naglaske pri ruci, ali ovakve mi se stvari ne da tražiti.
Quote:
Ma znam da ima nekakvo pravilo, samo nisam znao na koga se točno odnosi. Radi se o prof. Vinjšćaku, no nisam siguran ima li on kolegije s vanjskom izbornošću jer ovaj nije bio. Prof. Belaj je zakon. Vjerojatno će još samo ove godine će predavati Koparativnu, jer u obavijesti piše "ipak će se predavati".
Dakle, valja mi upasti na ovaj ili onaj način.
Quote:
Inače preporučam i akademika Ježića s Odsjeka za indologiju. Ima fenomenalno znanje iz komparativne indoeuropske lingvistike. Meni je samo žao što nisam uspio zapamtiti kako je ažda tj. aždaju povezao s tifonom, iako riječi na prvi pogled uopće nisu niti malo slične. Meni najdraži primjer je riječ "bog".
Ježić rulz, ono malo što sam imao kontakta s njim. A hvali ga i kolega indoeuropeist, koji je kod njega slušao sanskrt (i koji po svima pljuje).

Da mi je poredbena lingvistika samo mrvicu zanimljivija, sigurno bih bio upisao sanskrt; ovako nisam imao živaca i vremena. Možda jednog dana.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 20:33   #31
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
BTW riječ je i o Rigvedi.

http://www.sacred-texts.com/hin/rigveda/
http://hr.wikipedia.org/wiki/Rigveda

Rigveda sanskrt. zbirka najstarijih indijskih obrednih pjesama (dio Veda, v.) (Fran Mažuranić)-Klaićev rječnik stranih riječi

S engleske Wikipedije:
Quote:
The Rigveda (Sanskrit ऋग्वेद ṛgveda,

U Rgvedi je, kao i u sanskrtu, slogotvorno r. Engleski ga jezik ne poznaje, pa se ubacuje protetski vokal; u hrvatskom se ne moramo služiti takvim izgovornim pomagalima.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 21:21   #32
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
[COLOR=Navy]S engleske Wikipedije:
U Rgvedi je, kao i u sanskrtu, slogotvorno r. Engleski ga jezik ne poznaje, pa se ubacuje protetski vokal; u hrvatskom se ne moramo služiti takvim izgovornim pomagalima.
Da dobro, ok. Ne kužim, nisam faca poput tebe. Uostalom dao sam primjer iz Klaića. Ako ti ne paše ispravi ga.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 21:30   #33
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Da dobro, ok. Ne kužim, nisam faca poput tebe. Uostalom dao sam primjer iz Klaića. Ako ti ne paše ispravi ga.
Prvo, Klaić nije sveto pismo.
Drugo, nisam te ispravio da bih bio faca, nego ispravim čestu pogrešku (jednako kao što ljudi često govore o sanskritu, a ne o sanskrtu).
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 21:35   #34
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Prvo, Klaić nije sveto pismo.
Drugo, nisam te ispravio da bih bio faca, nego ispravim čestu pogrešku (jednako kao što ljudi često govore o sanskritu, a ne o sanskrtu).
Gle, nisi ni ti sveto pismo. Priznajem ti ako si indolog, ako nisi onda si laik ko i ja. Ja sam napisao onako kako znam. Ne znam sanskrt, a bogami ni devanagari pa sam napisao onako kako znam tj. kako sam nailazio u hrvatskom jeziku. Točno ili ne, nemam pojma već iz navedenih razloga. To je to.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 21:37   #35
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Gle, nisi ni ti sveto pismo. Priznajem ti ako si indolog, ako nisi onda si laik ko i ja. Ja sam napisao onako kako znam. Ne znam sanskrt, a bogami ni devanagari pa sam napisao onako kako znam tj. kako sam nailazio u hrvatskom jeziku. Točno ili ne, nemam pojma već iz navedenih razloga. To je to.
Nisam indolog, nego lingvist. I daj sad više sjaši s toga.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 21:38   #36
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Nisam indolog, nego lingvist. I daj sad više sjaši s toga.
Nema potrebe da se bude bezobrazan, kada si, uostalom, sam počeo cjepidlačit.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 21:39   #37
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
O etimologiji Peruna i Varune ću se još raspitati. Ovako napamet se ne mogu sjetiti kakav bi to morao biti početak imena da u staroindijskom bude v-, a u slavenskom p-.
Nema tu nikakve srodnosti, Varuna se eventualno može vezati uz Urana (jerbo početno #w- ispada u grčkim odrazima), ali i to je diskutabilno, u svakom slučaju ie. *wer-, a ovo ne dolazi u obzir, koji je to kreten rekao?


Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ako se radi o Belaju, koji drži Komparativnu mitologiju, o njemu sam već čuo dobre stvari, a ove se godine nadam napokon upisati taj kolegij.
Belaj.

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
U Rgvedi je, kao i u sanskrtu, slogotvorno r. Engleski ga jezik ne poznaje, pa se ubacuje protetski vokal; u hrvatskom se ne moramo služiti takvim izgovornim pomagalima.
Epentetski. Ili anaptiktični.


Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Inače preporučam i akademika Ježića s Odsjeka za indologiju. Ima fenomenalno znanje iz komparativne indoeuropske lingvistike. Meni je samo žao što nisam uspio zapamtiti kako je ažda tj. aždaju povezao s tifonom, iako riječi na prvi pogled uopće nisu niti malo slične. Meni najdraži primjer je riječ "bog".
Ježić je kreten. Sanskrt zna super, ali u poredbenoj lingvistici očito svašta lupa. Piše li on ono tkoga?

Aždaja je orijentalizam iz avestičkog, od Aži Da:ha-ka. Vrlo jednostavna etimologija koju svaki iole obrazovaniji poredbeni lingvist zna, od *h3ngwhis što sanskrtu daje ahi u značenju zmije, u latinskom anguis isto, a u grčkom ophis (otud Ofion koji stišće zemlju). Tifon s tim nema veze, on označava dimljenje (od grčko typhein). Eventualno s drugim dijelom, ali i to je nategnuto jer je etimologija nesigurna. U nas je srodna riječ guž u značenju neotrovnice, izvedena iz staroslavenskog ǫžь od navedenog ie. korijena. Brijem da se ukrstilo s guž u značenju petlje (otud gužva) pa zato proteza.

No dobro me naučio sanskrt.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 22:12   #38
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Nema tu nikakve srodnosti, Varuna se eventualno može vezati uz Urana (jerbo početno #w- ispada u grčkim odrazima), ali i to je diskutabilno, u svakom slučaju ie. *wer-, a ovo ne dolazi u obzir, koji je to kreten rekao?
Pitaj onoga kome sam odgovarao.

Dobro je, uglavnom; koliko god truo poredbeni lingvist bio, ipak ne nasjedam baš na svaku theos — deus sličnost
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 22:19   #39
Nego, da se mi vratimo s poredbenog jezikoslovlja na temu.

Evo ja imam jedno zanimljivo pitanje. Postoji li slavenski bog mora?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 22:23   #40
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Nego, da se mi vratimo s poredbenog jezikoslovlja na temu.

Evo ja imam jedno zanimljivo pitanje. Postoji li slavenski bog mora?
Ne, bar koliko znam.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:04.