Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li da su Židovi izabrani Božji narod?
Da 32 28.32%
Ne 81 71.68%
Glasovatelji: 113. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2010., 01:46   #21
Objasni mi što podrazumijevaš pod pojmom "posebno služiti Bogu"? Je li dovoljno biti židov da bi se služilo Bogu? Služe li svi židovi Bogu? Ako nema rasizma u tvrdnji da su izabrani Božji narod, odakle im onda pravo da zauzmu teritorij postojeće države jer su na njemu navodno živjeli prije 2000 godina?

Tajna očuvanja židovske vjere i kulture dijelom se nalazi i u drugom dijelu mog posta koji si, kako vidim, zanemario.
__________________
Ako nisam sluš'o sve što postoji, onda nisam sluš'o ništa!
gunđalo is offline  
Old 15.10.2010., 01:47   #22
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Trebali bi biti primjer? Po mom mišljenju i jesu. Čudo je kako su uspjeli preživjeti i sačuvati svoj identitet s obzirom da su ih stalno progonili. Gdje god da su otišli uvijek su ih ponižavali, a opet su se uspjeli nekako snaći. Ne nameću nikome svoju vjeru.
preživjeli su u puno manjem broju nego što bi bili da ih nisu progonili, budući da se nisu razmetali vjerom, a nikom ne piše na čelu da je židov, nisu ih uspjeli sve pronaći pa su tako očuvali identitet, snašli su se jer su se željeli baviti bankarstvom, koje je bilo smatrano beščasnom profesijom, zašto su to osobine nekog božjeg naroda koji bi trebao biti primjer?
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Old 15.10.2010., 01:52   #23
Quote:
gunđalo kaže: Pogledaj post
Objasni mi što podrazumijevaš pod pojmom "posebno služiti Bogu"? Je li dovoljno biti židov da bi se služilo Bogu? Služe li svi židovi Bogu? Ako nema rasizma u tvrdnji da su izabrani Božji narod, odakle im onda pravo da zauzmu teritorij postojeće države jer su na njemu navodno živjeli prije 2000 godina?
Tajna očuvanja židovske vjere i kulture dijelom se nalazi i u drugom dijelu mog posta koji si, kako vidim, zanemario.
Ne, oni imaju svoja pravila i zapovijedi kojih se drže. To znači služiti Bogu.
Ovaj drugi dio je više za Politiku nego za Religiju.
Articles of Faith is offline  
Old 15.10.2010., 01:59   #24
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
preživjeli su u puno manjem broju nego što bi bili da ih nisu progonili, budući da se nisu razmetali vjerom, a nikom ne piše na čelu da je židov, nisu ih uspjeli sve pronaći pa su tako očuvali identitet, snašli su se jer su se željeli baviti bankarstvom, koje je bilo smatrano beščasnom profesijom, zašto su to osobine nekog božjeg naroda koji bi trebao biti primjer?
Dobro, tvoj odgovor na pitanje iz naslova je očito - ne. Pretpostavljam po tvojim postovima da si ateist pa i ne možeš vjerovati da ih je Bog izabrao.
U svakom slučaju, hvala ti što si dao svoj odgovor.
Articles of Faith is offline  
Old 15.10.2010., 01:59   #25
Quote:
gunđalo kaže: Pogledaj post
1. Židovi nisu Božji narod. Zaista nemamo na temelju čega vjerovati u tako što, bili mi vjernici ili ne. Ateisti ne priznaju Boga, a kršćani i židovi koji se vode Biblijom ne bi je trebali tumačiti toliko doslovno. Jer, ne poriče li činjenica da postoji polubožanski narod ono da smo "pred Bogom svi jednaki"? Posebno je nebulozno takav status pripisivati tako velikoj skupini ljudi. Znači li to da i najgori kriminalci koji su pripadnici židovskog naroda imaju privilegiju pred Bogom i više vrijede od ostalih ljudi samo zato jer su "Božji narod"? Takvo je gledište istovrsno rasizmu i ideji o superiornosti određenog naroda. Činjenica da su dali mnogo velikih znanstvenika također ništa ne dokazuje jer, kakvo je čudo da su od više milijuna židova koji su živjeli i koji žive neki od njih bili veliki ljudi? Ne vjerujem da je omjer toliko različit nego u ostalih naroda.

2. Čak i ako su ljudi koji su prije 3000 godina živjeli na području današnjeg Izraela/Palestine bili izabrani Božji narod, potomci tih ljudi danas su u manjini. Naime, oko 740. godine, kralj Bulan, vladar Hazarije (sjeverno od Crnog mora i Kaspijskog jezera) preuzeo je židovsku vjeru i prenio je na cijeli svoj narod. Preko 90 % ljudi koji se danas naziva Židovima i koji su živjeli u Europi prije Holokausta, zapravo su Hazari sa židovskom vjerom (preuzimanje određene religije ne mijenja pripadnost određenom narodu, odnosno genetsko podrijetlo naroda).
1.Po Bibliji su Židovi izabrani narod, pa sad ti to tumači kako hoćeš.Probaj se držati Biblije, doduše.

2.U Izraelu su dvotrećinska većina Mizrahi i Sefardi koji nemaju blage veze s Kazarima.I nisu sigurno svi Aškenazi Kazari.
Lajoš55 is offline  
Old 15.10.2010., 02:06   #26
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Ne, oni imaju svoja pravila i zapovijedi kojih se drže. To znači služiti Bogu.
Ovaj drugi dio je više za Politiku nego za Religiju.
Bogu služe (drže se svojih pravila) i ostali vjernici, a ne samo židovi (također, ne drže se svi židovi pravila jednako)! Ali, svatko smatra da je baš njegova religija najispravnija i da baš on služi Bogu na najbolji način. Tako i židovi koji doslovno tumače Bibliju smatraju da su Božji narod.

Ovo što sam spomenuo jest političko pitanje, ali se kao argument očigledno nadovezuje na temu o kojoj raspravljamo i na dva osnovna pitanja iz rasprave: jesu li Židovi Božji narod i kako oni to služe Bogu? Također, upravo politička pitanja otvaraju problem shvaćanja Božjeg naroda kao superiornog (koje si oštro opovrgnuo) i njegove posljedice.
__________________
Ako nisam sluš'o sve što postoji, onda nisam sluš'o ništa!
gunđalo is offline  
Old 15.10.2010., 02:07   #27
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
preživjeli su u puno manjem broju nego što bi bili da ih nisu progonili, budući da se nisu razmetali vjerom, a nikom ne piše na čelu da je židov, nisu ih uspjeli sve pronaći pa su tako očuvali identitet, snašli su se jer su se željeli baviti bankarstvom, koje je bilo smatrano beščasnom profesijom, zašto su to osobine nekog božjeg naroda koji bi trebao biti primjer?
Židovi su kažnjavani progonstvima zbog nevjere Bogu. To ne djeluje božanski, znam, ali to je cijena koju su morali platit kao izabrani narod - ne Arapi ni netko drugi, nego baš Židovi.
Lajoš55 is offline  
Old 15.10.2010., 02:15   #28
Quote:
gunđalo kaže: Pogledaj post
Bogu služe (drže se svojih pravila) i ostali vjernici, a ne samo židovi (također, ne drže se svi židovi pravila jednako)! Ali, svatko smatra da je baš njegova religija najispravnija i da baš on služi Bogu na najbolji način. Tako i židovi koji doslovno tumače Bibliju smatraju da su Božji narod.

Ovo što sam spomenuo jest političko pitanje, ali se kao argument očigledno nadovezuje na temu o kojoj raspravljamo i na dva osnovna pitanja iz rasprave: jesu li Židovi Božji narod i kako oni to služe Bogu? Također, upravo politička pitanja otvaraju problem shvaćanja Božjeg naroda kao superiornog (koje si oštro opovrgnuo) i njegove posljedice.
Ja smatram da jesu i odgovorio sam zašto.
Articles of Faith is offline  
Old 15.10.2010., 02:15   #29
Quote:
Lajoš55 kaže: Pogledaj post
1.Po Bibliji su Židovi izabrani narod, pa sad ti to tumači kako hoćeš.Probaj se držati Biblije, doduše.

2.U Izraelu su dvotrećinska većina Mizrahi i Sefardi koji nemaju blage veze s Kazarima.I nisu sigurno svi Aškenazi Kazari.
1. Ova tema izlazi iz konteksta Biblije, odnosno pokušava objasniti jesu li današnji Židovi Božji narod ili ne! Dakle držati se isključivo Biblije ovdje nema previše smisla.

2. Ja sam pronašao drugačije podatke, ali neću te opovrgavati jer ne znam o tome toliko puno. Upitat ću se samo kako se može tako precizno utvrditi ovako daleko podrijetlo određenih ljudi!
__________________
Ako nisam sluš'o sve što postoji, onda nisam sluš'o ništa!
gunđalo is offline  
Old 15.10.2010., 02:17   #30
Quote:
gunđalo kaže: Pogledaj post
1. Ova tema izlazi iz konteksta Biblije, odnosno pokušava objasniti jesu li današnji Židovi Božji narod ili ne! Dakle držati se isključivo Biblije ovdje nema previše smisla.

2. Ja sam pronašao drugačije podatke, ali neću te opovrgavati jer ne znam o tome toliko puno. Upitat ću se samo kako se može tako precizno utvrditi ovako daleko podrijetlo određenih ljudi!
Ne pokušavam ja "objasniti" ništa sa ovom temom. Ja sam samo postavio pitanje. Otvorio sam ovu temu na Religiji zato jer me zanimaju odgovori vjernika.
Ako nisi vjernik onda će ova tema za tebe biti besmislena.
Articles of Faith is offline  
Old 15.10.2010., 02:33   #31
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Ne pokušavam ja "objasniti" ništa sa ovom temom. Ja sam samo postavio pitanje. Otvorio sam ovu temu na Religiji zato jer me zanimaju odgovori vjernika.
Ako nisi vjernik onda će ova tema za tebe biti besmislena.

Postoje i drugi vjernici osim židova. Smatram da i oni i ateisti imaju pravo raspravljati o ovoj temi jer je, ponavljam, riječ o svakodnevnici, a ne o Bibliji. Ako ćemo se držati Biblije, nema spora da su Židovi izabrani narod i samim time rasprava uopće neće postojati.
__________________
Ako nisam sluš'o sve što postoji, onda nisam sluš'o ništa!
gunđalo is offline  
Old 15.10.2010., 02:34   #32
Quote:
gunđalo kaže: Pogledaj post
1. Ova tema izlazi iz konteksta Biblije, odnosno pokušava objasniti jesu li današnji Židovi Božji narod ili ne! Dakle držati se isključivo Biblije ovdje nema previše smisla.

2. Ja sam pronašao drugačije podatke, ali neću te opovrgavati jer ne znam o tome toliko puno. Upitat ću se samo kako se može tako precizno utvrditi ovako daleko podrijetlo određenih ljudi!
1. pa ovo je vjerska tema, kao što reče kolega. ako nisi vjernik, onda s tobom ne možemo razgovarati na razini.
2. fizička antropologija nam daje odgovore da većina Židova ipak pripada distinktivnim mediteranskim tipovima, neki su jedinstveni samo za njih, neki se mogu naći i u npr. Palestinaca i Sirijaca, ali sve to jasno govori gdje je porijeklo današnjih Židova.
Lajoš55 is offline  
Old 15.10.2010., 05:57   #33
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Da,tako piše u Bibliji.

"Nije vas Jahve odabrao i prihvatio zato što biste vi bili brojniji od svih naroda – vi ste zapravo najmanji – nego zato što vas Jahve ljubi i drži zakletvu kojom se zakleo vašim ocima. Stoga vas je Jahve izveo jakom rukom i oslobodio vas iz kuće ropstva, ispod vlasti faraona, kralja egipatskoga. Zato znaj da je Jahve, Bog tvoj, pravi Bog, Bog vjeran, koji drži svoj Savez i milost svoju iskazuje do tisuću koljena onima koji ga ljube i drže njegove zapovijedi."

Ponovljeni zakon 7,7-9

Bože čuvaj Izrael.
možda ih je i bilo malo, al to malo je ipak bilo skoro kao i egipćana ili više nego što ih je danas u izraelu.
u jednom danu znali su između sebe poklat milijun svojih ili tuđih ratnika.

za davida je po bibliji izraelaca bilo nekih 800 000 muških za oružje a judejaca 500 000 tj. 1 300 000 vojnika ili otprilike pet milijuna ukupno duša.

http://www.biblija.net/biblija.cgi?B...s=0&set=3&l=en

Quote:
Vjerujete li da su Židovi izabrani Božji narod?
naravno, kao što su si jahvine kolege višnu, zeus i ostali izabrali neke bliže ili dalje narode.

http://www.biblija.net/biblija.cgi?B...20%33%32%2C%39

8 Kad je Višnji baštinu dijelio narodima,
kad je razmještao sinove čovječje,
odredi im međe po broju Božjih sinova:
9 tad Jahvu njegov narod zapade,
Jakov bi njegova baština.

Zadnje uređivanje ursamajor : 15.10.2010. at 06:28.
ursamajor is offline  
Old 15.10.2010., 07:29   #34
Quote:
8 Kad je Višnji baštinu dijelio narodima,
kad je razmještao sinove čovječje,
odredi im međe po broju Božjih sinova:
9 tad Jahvu njegov narod zapade,
Jakov bi njegova baština.
Prvo; ovaj izvod iz Biblije "degradira" Jahvu(Jehovu) na nivo sina! Pitanje: ko je biblijski bog? je logicno.
Ko je tvoj bog, koji nisi Izraelov potomak, posto je Jahve sin Visnjeg zaduzen za Jakova(Jakov zvani Izrael)?

Volio bih da neko od forumasa, mozda Articlöes of Faith, pokaze na kojem mjestu se u Bibliji spominju zidovi kao odabrani narod?
To bih volio vidjeti.
Ako nema, nema, volio bih znati odakle dolaze ove cudovisne price o zidovima kao odabranom narodu?

Trece: Bibliju jesu pisali potomci Izraela, zato je kroz nju provucen prezir prema svima koji to nisu, opreavdano, ali i sasvim neutemeljeno.
harrybonnot is offline  
Old 15.10.2010., 08:14   #35
Ne, muslimani su odabrani narod.
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Old 15.10.2010., 10:04   #36
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Vjerujete li da su Židovi izabran Božji narod?

Prošli su kroz strašne muke i progone u svojoj povijesti, nikoga nisu toliko gazlili kao njih, a opet su uspjeli sačuvati svoj identitet i kulturu. Iako ih ima malo dali su svijetu dosta sjajnih znanstvenika i velikih ljudi.
Prvo, i drugi su narodi prošli i kroz veće muke ali nemaju medije u svojim rukama da nabijaju svima na nos svoja stradanja.

A drugo, dali su oni i mnoge ljude koji su posijali i puno zla, izmislili komunizam itd.

I treće, kad su dali razapeti Sina Božjeg, Židovi su zauvijek izgubili vezu s Bogom.
J-C is offline  
Old 15.10.2010., 12:15   #37
ovako nastaju neki ratovi .. mi smo odabran narod .. ne mismo odabran narod .. ne mi smo odabran narod .. ajmo u rat pa ko pobijedi bog je na njegovoj strani .. idiotizam
__________________
The internet is place where religions come to die.
Human90 is offline  
Old 15.10.2010., 12:57   #38
Quote:
Prvo, i drugi su narodi prošli i kroz veće muke
Mi imamo nasliedjene netocne definicije o zidovima, Izraelcima, progonima u Egipat iz Egipta...
Izraleci su svi potmci Jakova, zvanog Izrael! Oni su:
Rubenovci po praocu Rubenu: provorodjeni Jakovljev sin kome je oduzeto prvorodstvo (oskrvnuo ocev krevet) Postanak 49:4
Simunovci i Levijevci (po Simunu i Leviju): macevi im orudja nasilja, u njihovim zborovima ja ne bio, prokleta im srdzba i obijest... Postanal 49:5-7
Jude(po Judi), Zidovi (fonetski): svagda mu saka na siji dusmanina, slavit ce ga braca, sinci ce mu se klanjati, udebljao se plijenom, oci su mu od vina mutne, imace vladavinu dok ne dodje Isus Postanak 49:8-12
Zebulun ce stanovati uz morsku obalu, bice luka spasa lezace uz Sidon Postanak 49:13
Jisakar, koji je pristao na tlaku Postanak 49:15
Danovci (po Danu), bit ce kao zmija na putu, sudice, guja sto ce konja ujesti a njegov konjanik pasti nauznak Postanak 49:17
Gadovci (po Gadu) bit ce pljacakni Postanak 49:19
Aser, imat ce hrane za kraljeve Postanak 49:20
Naftali, lijep kao kosuta, i krasnu djecu ima Postanak 49:21
Josip, blagosloveni! Postanak 49:22-26
Benjamin, vuk grabezljivi Postanak 49:27

svi ovi narodi su Izraelci! Svi oni, odnopsno najbolji medju njima su bili odabrani narod Bozji!
Biblija je puna njihovih grijeha, njihovih padova i uspona, njihovih progona i unistenja, te radjanja iz pepela.

Medjutim, danas se Izrelcima nazivaju samo zidovi, odnosno sljedbenici zidovske religije! Genetski oni uglavnomi i nisu Izarelci!

Ono sto je naindkativnije jeste da se Josipova linija nigdje kasnije ne istice, tocnije ni ne spominje, a od sve mu brace jedino je Josip balgosloven od strane oca odnosno tocnije, od Boga!
Da li je razlog sto su zidovi pisali Bibliju, i izbacili sve konkurente?
harrybonnot is offline  
Old 15.10.2010., 12:59   #39
Quote:
Human90 kaže: Pogledaj post
ovako nastaju neki ratovi .. mi smo odabran narod .. ne mismo odabran narod .. ne mi smo odabran narod .. ajmo u rat pa ko pobijedi bog je na njegovoj strani .. idiotizam
Nemaš pojma o čemu pričaš.
Articles of Faith is offline  
Old 15.10.2010., 12:59   #40
Nisu postjala proginstva Izraelaca u Egipat ili iz Egipta!
U Egipat ih je pozvao sveti Josip, radi gladi u Palestini, a iz Egipta ih je na jedviote jade izveo Mojsije!
Tako da preica o progonstvima netocna.
harrybonnot is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:26.