Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2012., 13:10   #21
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Najodvratniji religijski smišljeni lik svih vremena. Ne znam ima li goreg propovjednika, koji bi cijele gradove u vječiti pakao bacao "s plačem i škrgutom zubiju".
Naprosto ogavan lik. Ima i nekih dobrih izreka, ali svo dobro pada pod vječnim ognjenim jezerom i apokaliptičnim Isusovim povratkom "kao u doba Noe".
Dawkins se vrlo negativno izrazio glede Isusova Oca Jahvea, no Sin mu je još mnogo gori.
Zašto bi ikome bilo relevantno što evolucijski biolog misli o hebrejskom bogu?
Digging Bill86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 13:12   #22
Quote:
Digging Bill86 kaže: Pogledaj post
Zašto bi ikome bilo relevantno što evolucijski biolog misli o hebrejskom bogu?
A zašto ne bi bilo? I nije to samo "hebrejski Bog", zar ne? Zakeljen za Isusa i Duha, to je kršćansko Trojstvo.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 13:15   #23
Quote:
bakunjin kaže: Pogledaj post
Recimo da sam davno zavrsio osnovnu skolu i da nemam te udzbenike pri ruci pa eto tebe usrdno molim da mi to kao potpunom laiku objasnis. Takodjer je moguce da uopce nisam katolik. Mozda uopce nisam ni krscanin. Posto su tebi ta pitanja jasno i nedvosmisleno odgovorena molim te da mi ih na jednak nacin preneses. ;-)
Odgovorit ću ti, ali zašto veliš da si došao propitkivati poznavanje nečije vjere ako se deklariraš kao potpuni laik? To je kao da potpuni laik za filozofiju dođe važno propitkivati tvoje poznavanje razlika između Bakunjinove i Marksove filozofije, a nikad nije pročitao ništa od navedenih.
Digging Bill86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 13:20   #24
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
A zašto ne bi bilo? I nije to samo "hebrejski Bog", zar ne? Zakeljen za Isusa i Duha, to je kršćansko Trojstvo.
Nemoj mi , molim te odgovarati protupitanjem nego odgovori ili reci da ne želiš odgovoriti.
Istina je, nije samo hebrejski bog nego u kontinuitetu i bog kršćana i muslimana. Ali da bi razumio starozavjetnog boga potrebno je poznavati hebrejsku tradiciju i njen povijesni kontekst jer u doba kad su nastajali ti tekstovi još nije bilo ni kršćana ni mislimana.
Digging Bill86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 13:22   #25
Quote:
Digging Bill86 kaže: Pogledaj post
Odgovorit ću ti, ali zašto veliš da si došao propitkivati poznavanje nečije vjere ako se deklariraš kao potpuni laik? To je kao da potpuni laik za filozofiju dođe važno propitkivati tvoje poznavanje razlika između Bakunjinove i Marksove filozofije, a nikad nije pročitao ništa od navedenih.
Ma nisam ja dosao propitkivati znanje. Poznavanje odredjene materije ne znaci da i vjerujemo u nju. Postavljajuci pitanja drugima postavljamo istovremeno i sebi. Propitkujuci tudju vjeru propitkujemo i svoju jer vrlo lako mozemo dobiti odgovor na pitanja koja nismo nikada ni sebi postavljali. Ne vidim sto je u tome lose.
bakunjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 13:25   #26
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Inace ja znam jako dobro odgovor na to pitanje ali me zanima i vase razmisljane odnosno znanje.
I ja sam sveznajući, usta moja hvalite me
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 13:28   #27
Quote:
bakunjin kaže: Pogledaj post
Ma nisam ja dosao propitkivati znanje. Poznavanje odredjene materije ne znaci da i vjerujemo u nju. Postavljajuci pitanja drugima postavljamo istovremeno i sebi. Propitkujuci tudju vjeru propitkujemo i svoju jer vrlo lako mozemo dobiti odgovor na pitanja koja nismo nikada ni sebi postavljali. Ne vidim sto je u tome lose.
Ništa. Ponavljam, nisi došao pitati nešto iz znatiželje nego misleći kako si jako pametan (jbga danas svi misle kako su jako pametni, to je pošast 21. stoljeća) i kako ti glupi vjernici neće moći dati odgovor (oni koji misle da su jako pametni uvijek misle i kako su vjernici jako glupi što zapravo uopće i nije loša stvar za vjernike). Mogu ti reći eventualno što o tome govori judeo-kršćanska tradicija jer katolički i pravoslavni nauk se ne zasnivaju samo na Bibliji (kao protestanstski) nego i na tradiciji.
Digging Bill86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 13:39   #28
Quote:
Digging Bill86 kaže: Pogledaj post
Ništa. Ponavljam, nisi došao pitati nešto iz znatiželje nego misleći kako si jako pametan (jbga danas svi misle kako su jako pametni, to je pošast 21. stoljeća) i kako ti glupi vjernici neće moći dati odgovor (oni koji misle da su jako pametni uvijek misle i kako su vjernici jako glupi što zapravo uopće i nije loša stvar za vjernike). Mogu ti reći eventualno što o tome govori judeo-kršćanska tradicija jer katolički i pravoslavni nauk se ne zasnivaju samo na Bibliji (kao protestanstski) nego i na tradiciji.
Nisam bas nikoga nazvao glupim. Moram priznati da nisam ni pomislio niti sam ikada imao koncept o tome kako ti kazes da su "vjernici glupi". Da sam htio cuti sto o tome govori "tradicija" ne bih bio ovdje vec bi se mozda obratio sluzbenim predstavnicima tih religija. Istinski bih bio zahvalan da cujem vasa osobna misljenja koja mogu a i nemoraju proizlaziti iz "sluzbenih" tumacenja. I da ne mislim da sam jako pametan. Interesantno je sto si sve zakljucio iz moji par prethodnih recenica i imena kojeg koristim na forumu.
bakunjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 13:42   #29
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Isus Krist je Božji prvorodjeni /prvostvoreni/ sin. Preko kojeg je sve stvoreno. Boga ga je poslao na zemlju da bi nas otkupio od grijeha kojeg su počinili Adam i Eva i od smrti koja je poslijedica njihove neposlušnosti Bogu moglo bi se reći pobune protiv Boga. Pošto je Adam bio savršen čovjek trebao je savršen čovjek da nas otkupi od grijeha i smrti a to je mogao samo Isus jer smo svi od Adama naslijedili grijeh. Evo to bi bilo to ukratko. Slažete li se ?
A što smo mi? kopilad ili isto tako djeca božja

Ovo zadnje se ne slažem, zapravo, svi koji vole takvog boga koji im je uvalio tuđi grijeh u nasljedstvo ne mogu iskreno voljeti takvog Boga.

Ispada da je Bog namjerno stvorio čovjeka s greškom da ih što više muči, a to se kosi s tim da je Bog dobar, ispada da JS nemaju odgovor na to pitanje.

bilo bi dobro da nas je Bog sve stvorio kao Isusa, pa da budemo zadovoljni, an e da nam je dao nagone, strahove i slobodnu volju bez znanja.

Da pojasnim ovo, slobodnu volju bez znanja, neko te pošalje na raskršće bez putokaza , bolje bi bilo da ti ograniči slobodnu volju i usmjeri na pravi put.

Zapamti, ako ti netko da slobodnu volju u izboru raja i smrti, onda je to trik, prevara, zamka, slobodna volja ima smisla ako si upućen i upoznat sa ishodima.

Slobodna volja ima smisla kada ideš u dućana, pa kupiš ono što ti treba, ali kada bi zaista postojao samo raj i smrt, e onda ti slobodna volja nebi trebala jer bi svi izabrali raj.

Moj savjet ti je da se iščupaš iz ralja JS, mnogi su to napravili kada su shvatili o kakvo je zajednici riječ, oni su samo sudnji dan pomicali jedno deset puta i dalje bez kompleksa lažu da su nepogrešivi, to ti moj prijateljski i dobronamjerni savjet i Bog te blagoslovio!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 13:48   #30
Quote:
Digging Bill86 kaže: Pogledaj post
Ništa. Ponavljam, nisi došao pitati nešto iz znatiželje nego misleći kako si jako pametan (jbga danas svi misle kako su jako pametni, to je pošast 21. stoljeća) i kako ti glupi vjernici neće moći dati odgovor (oni koji misle da su jako pametni uvijek misle i kako su vjernici jako glupi što zapravo uopće i nije loša stvar za vjernike). Mogu ti reći eventualno što o tome govori judeo-kršćanska tradicija jer katolički i pravoslavni nauk se ne zasnivaju samo na Bibliji (kao protestanstski) nego i na tradiciji.
Dodao bi da, protestanti odbacivanjem jedne tradicije, grade vlastitu novu tradiciju.

JS čak imaju nekoliko novih tradicija, svako toliko pomiču datume sudnjeg dana i one fore o 144000 spašenih...

Koja korist u odbacivanju postojeće tradicije, kada je ponovno stvaraju?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 14:05   #31
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Dodao bi da, protestanti odbacivanjem jedne tradicije, grade vlastitu novu tradiciju.

JS čak imaju nekoliko novih tradicija, svako toliko pomiču datume sudnjeg dana i one fore o 144000 spašenih...

Koja korist u odbacivanju postojeće tradicije, kada je ponovno stvaraju?
Koje su uopce alternative tim tradicijama?
bakunjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 15:07   #32
Quote:
bakunjin kaže: Pogledaj post
Koje su uopce alternative tim tradicijama?
Htio sam naglasiti nedosljednost, a ne istinitost ili neistinitost određenih tradicija.

Da pojasnim svoj stav.
RKC ima 2000 godina tradicije, što znači da je prošla mnoge zablude te je imala prilike neke stvari i naučiti.

Novokomponirane kršćanske zajednice možda imaju plemenite ciljeve, ali puno im je bolje da nešto nauče od tuđe tradicije, nego da sve to odbace i krenu od sebe.

Ili konkretno kada su u pitanju JS, oni kažu da treba odbbaciti sve druge kršćanske zajednice i isključivo se okrenuti Bibliji, ja to mogu poštivati, ali kada bi njihov neki član uzeo Bibliju i neke stvari tumačio na svoj način, odma bi mu prigovorili da se mora držati njihove tradicije, a ne se oslanjati na Bibliju.

JS će svoje članove koji izađu iz njihove zajednice nazivati otpadnicima, a većina njih je već napustilo druge kršćanske zajednice i vrbuju druge da napuste svoje zajednice.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 15:14   #33
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Htio sam naglasiti nedosljednost, a ne istinitost ili neistinitost određenih tradicija.

Da pojasnim svoj stav.
RKC ima 2000 godina tradicije, što znači da je prošla mnoge zablude te je imala prilike neke stvari i naučiti.

Novokomponirane kršćanske zajednice možda imaju plemenite ciljeve, ali puno im je bolje da nešto nauče od tuđe tradicije, nego da sve to odbace i krenu od sebe.

Ili konkretno kada su u pitanju JS, oni kažu da treba odbbaciti sve druge kršćanske zajednice i isključivo se okrenuti Bibliji, ja to mogu poštivati, ali kada bi njihov neki član uzeo Bibliju i neke stvari tumačio na svoj način, odma bi mu prigovorili da se mora držati njihove tradicije, a ne se oslanjati na Bibliju.

JS će svoje članove koji izađu iz njihove zajednice nazivati otpadnicima, a većina njih je već napustilo druge kršćanske zajednice i vrbuju druge da napuste svoje zajednice.
OK. Razumijem. No meni se cini da RKC nema odgovarajuci potrban utjecaj na svijet i svijest ljudi. Ne vidim u njoj onu potrebnu energiju da bi se mjenjale stvari. Osima mozda da unedogled cekamo ponovni dolazak Isusa. (bez namjere da uvrijedim i omalovazim RKC)
bakunjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 15:30   #34
Quote:
bakunjin kaže: Pogledaj post
OK. Razumijem. No meni se cini da RKC nema odgovarajuci potrban utjecaj na svijet i svijest ljudi. Ne vidim u njoj onu potrebnu energiju da bi se mjenjale stvari. Osima mozda da unedogled cekamo ponovni dolazak Isusa. (bez namjere da uvrijedim i omalovazim RKC)
Po meni je svaka religija prava, koja pojedincu pruži nekakvo utočište, oslonac ili
nadahnuće da on može živjeti neka načela koja on smatra ispravnim.

A kriva religija je ona koja nas uči da samo pljujemo po drugima, jer nam za to ne treba religija, a nažalost, mnoge religije znaju pretjerati u ogovaranju.

Zapravo, niti jednu religiju ne smatram ispravnom ili neispravnom, nego je pojedinac taj, koji bi iz svoje religije ili nekog duhovnog sustava, trebao pokupiti ono što ga oplemenjuje.

Religije bi trebale omogućiti da društve ne ide u qu.. do kraja, a za ozbiljniji rad na sebi potreban je naš osobni "napor".

pojam napor sam stavio u navodnike, da ne ispadne da to mora biti nešto stresno li neugodno
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 15:34   #35
Religiju možemo usporediti s apotekom, mi da uđemo u apoteku i pokupimo ono što nam apoteka nudi, bez ikakvog znanja, to bi bilo jako štetno za nas, ali pravilnim vođenjem i promišljanjem, mi u apoteci možemo naći neke medikamente koji bi nam popravili stanje!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 15:48   #36
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Po meni je svaka religija prava, koja pojedincu pruži nekakvo utočište, oslonac ili
nadahnuće da on može živjeti neka načela koja on smatra ispravnim.

A kriva religija je ona koja nas uči da samo pljujemo po drugima, jer nam za to ne treba religija, a nažalost, mnoge religije znaju pretjerati u ogovaranju.

Zapravo, niti jednu religiju ne smatram ispravnom ili neispravnom, nego je pojedinac taj, koji bi iz svoje religije ili nekog duhovnog sustava, trebao pokupiti ono što ga oplemenjuje.

Religije bi trebale omogućiti da društve ne ide u qu.. do kraja, a za ozbiljniji rad na sebi potreban je naš osobni "napor".

pojam napor sam stavio u navodnike, da ne ispadne da to mora biti nešto stresno li neugodno
Dobro. Drago mi je da tako razmisljas. Vjerujem da bi Bog u svakoj od religija pronasao ljudi koji zive u skladu sa njegovim naumom. Takodjer vjerujem da Njemu tradicije apsolutno nista ne znace.
bakunjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 20:01   #37
Quote:
bakunjin kaže: Pogledaj post
Kako mozes pogrijesiti ako si savrsen? Tko je stvorio Sotonu? Sto je taj Sotona radio u Edenskom vrtu?
Nije Bog stvorio Sotonu. Sotona je bio anđeo dok se se nije pobunio protiv Boga pa je tako postao Sotona ili Đavo što znači klevetnik i protivnik najveći Božji neprijatelj. Osporio je Božje pravo vladanja i naveo Adam i Evu na pobunu odnosno neposlušnost Bogu !
praedicator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 20:10   #38
Quote:
bakunjin kaže: Pogledaj post
Dobro. Drago mi je da tako razmisljas. Vjerujem da bi Bog u svakoj od religija pronasao ljudi koji zive u skladu sa njegovim naumom. Takodjer vjerujem da Njemu tradicije apsolutno nista ne znace.
Djelomično si u pravu. Bog je rekao: " sakupiću Izrael iz cijelog svijeta" tsko da nije važno koje si nacionalnosti ili vjere ali je potrebno odreči se te vjere- krive religije čiji si bio pripadnik. Pisano je:  “Iziđite iz nje, narode moj, da vas ne zadese zla njezina te ne budete suzajedničari grijeha njezinih i da ne budete dijelom mukâ njezinih.” (Otk 18,4)
 A također je potrebno obožavati Boga na pravi način i držati se njegovih zapovijedi. Npr. Ostaviti se idolopoklonstva koje je posebno izraženu u katoličkoj crkvi- obizavanje Marije i klanjanje njezinim kipovima i krizevima. Pisano je:Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jehova, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.- to je Božja zapovijed !
praedicator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 20:13   #39
Važno je da je čovjek dobar. Da ima "dobro srce" jer pisano je da Bog gleda što je u srcu. Ne možete prevariti Boga. On tna što mislite i što osjećate.
praedicator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 22:37   #40
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Nije Bog stvorio Sotonu. Sotona je bio anđeo dok se se nije pobunio protiv Boga pa je tako postao Sotona ili Đavo što znači klevetnik i protivnik najveći Božji neprijatelj. Osporio je Božje pravo vladanja i naveo Adam i Evu na pobunu odnosno neposlušnost Bogu !
Pa dobro sto nije Bog stvorio toga andjela? Zasto bi se taj andjeo pobunio protiv Boga? Kakve su uopce sanse Adam i Eva imali u srazu sa Andjelom koji je ocito puno vise od njih znao kad ih je nagovorio na pobunu. Kakav je to Bog osoba kad je dozvolio da ima.andjeo pridje? Cjela ta prica kako se meni cini ne ide bas u prilog karakteru Boga i Njegovim namjerama.


Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
bakunjin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.